Σε beta testing μπαίνει η νέα πλατφόρμα της LinkWise

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Μάιος 2012 17:19

Σε beta testing μπαίνει η νέα πλατφόρμα της LinkWise που θα την αποδεσμεύσει από την DirectTrack.

Ήδη ο νέος κώδικας για το tracking έχει πάει σε κάποιους affiliates με σεβαστή κίνηση για να δοκιμαστεί. Δεν γνωρίζω πόσοι τον έχουν βάλει και σε τι ποσοστό τον χρησιμοποιούν.

Η πιθανή τοπολογία για το hardware και το software, έτσι όπως την μάθαμε, είναι πολλά υποσχόμενη για την αξιοπιστία της υπηρεσίας στον τομέα της ταχύτητας, της εξυπηρέτησης των request και της ασφάλειας των δεδομένων.

Αναμένουμε στους επόμενους μήνες να την δούμε σε genaral public beta testing και φυσικά σε production. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 26 Μάιος 2012 17:23

Ωραία, ελπίζω να μπορούν να φιλοξενήσουν και τα άλλα ελληνικά δίκτυα, αν αυτό είναι δυνατόν, ώστε να μην ξοδεύουν τόσο μεγάλα ποσά σε ξένες εταιρίες..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Μάιος 2012 17:34

τώρα λες μεγάλα αστεία για την Ελληνική πραγματικότητα. :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 26 Μάιος 2012 21:24

Εντάξει ναι ξέρω ότι αυτό που λέω είναι λίγο δύσκολο, αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να γίνει μια κουβέντα.. Στην τελική όλοι θα κερδίσουν από μια τέτοια κίνηση..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Μάιος 2012 23:47

λίγο;

είναι σαν να μου λες ότι το Πλαίσιο αντί να αναπτύξει δική του πλατφόρμα ηλεκτρονικού καταστήματος να πάει στο e-shop ή στο multirama και να του πει "δε με πειράζει που είσαι ανταγωνιστής, εγώ θέλω να σε πληρώνω με τον μήνα για να έχω την δική σου πλατφόρμα και θα κάνεις όλους τους ελέγχους εσύ."

σε ποιο παράλληλο σύμπαν του Fringe μπορεί να γίνει αυτό; :p

Η LinkWise δεν έγινε DirectTrack, ανέπτυξε μια πλατφόρμα για να απεξαρτηθεί από την DirectTrack.

Αν μιλάγαμε για την Ντιρεκτρακακης ΑΕ, με έδρα το Ηράκλειο Κρήτης, που έφτιαξε μια πλατφόρμα την οποία την υιοθετεί πρώτη η LinkWise θα μπορούσαμε και να το συζητάμε ή να το ζητάμε αυτό που λες. Φυσικά αφού θα είχαμε δει ότι είναι καλύτερη και πιο βολική από την DirectTrack.

Εκτός κι αν η LinkWise πουλάει τον κώδικα...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 27 Μάιος 2012 01:17

Εντάξει ίσως είμαι λίγο περισσότερο ρομαντικός από όσο θα έπρεπε.. :D :D

Ελπίζω τότε και οι υπόλοιπες εταιρίες να κάνουν την ίδια κίνηση(επένδυση) αποεξαρτοποίησης από την directtrack.
Γνωρίζω βέβαια ότι η linkwise έχει και μια atcom από πίσω και ήταν ευκολότερο για αυτήν..
Εικόνα

dimtris155

Δημοσίευση από dimtris155 » 28 Μάιος 2012 16:24

cordis έγραψε:Σε beta testing μπαίνει η νέα πλατφόρμα της LinkWise που θα την αποδεσμεύσει από την DirectTrack.

Ήδη ο νέος κώδικας για το tracking έχει πάει σε κάποιους affiliates με σεβαστή κίνηση για να δοκιμαστεί. Δεν γνωρίζω πόσοι τον έχουν βάλει και σε τι ποσοστό τον χρησιμοποιούν.

Η πιθανή τοπολογία για το hardware και το software, έτσι όπως την μάθαμε, είναι πολλά υποσχόμενη για την αξιοπιστία της υπηρεσίας στον τομέα της ταχύτητας, της εξυπηρέτησης των request και της ασφάλειας των δεδομένων.

Αναμένουμε στους επόμενους μήνες να την δούμε σε genaral public beta testing και φυσικά σε production. :)
Εκτός από την αποδέσμευση από την DirectTrack (που είναι θετικό, αν η υποδομή τους είναι όπως την περιγράφεις), θα έχει και δυνατότητες που δεν υπάρχουν τώρα? Γνωρίζουμε κάτι για αυτό?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Μάιος 2012 17:25

Δεν έχω κάποια άλλη πληροφόρηση προς το παρών για νέες δυνατότητες. Αλλά νομίζω ότι ο κύριος λόγος που το κάνουν είναι αυτός και όχι τόσο η αποδέσμευση από την DT.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Μάιος 2012 17:30

αυτό θα μας το πουν όταν έρθει η ώρα φαντάζομαι. πάντως για να στέλνουν νέους κώδικες θα υπάρχει και νέος, και σίγουρα θα υπάρχει και περίοδος προσαρμογής... δε θα κλείσουν διακόπτες από την μια ημέρα στην άλλη στο παλαιό σύστημα...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 28 Μάιος 2012 18:37

I smell Mobile Application for monitoring...

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 28 Μάιος 2012 18:38

cordis έγραψε:αυτό θα μας το πουν όταν έρθει η ώρα φαντάζομαι.
Σωστά, όλα θα ανακοινωθούν όταν πρέπει. Δε χρειάζεται να ανησυχείτε καθώς θα υπάρξει επαρκής και έγκαιρη ενημέρωση πριν από κάθε βήμα. Έχουμε δουλέψει αρκετά για να κάνουμε τη διαδικασία της μετάβασης όσο πιο απροβλημάτιστη γίνεται και θέλω να πιστεύω πως θα ολοκληρωθεί χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ή ταλαιπωρία.

Χοντρικά πάντως, αυτό που θα συμβεί είναι:
1. Οι affiliates θα λάβουν πρόσβαση στη νέα πλατφόρμα
2. Για ένα διάστημα οι 2 πλατφόρμες θα τρέχουν παράλληλα στη διάρκεια του οποίου οι affiliates θα μπορούν σιγά σιγά να αντικαθιστούν τα παλιά links με νέα
3. Θα "γυρίσουμε" το DNS για το παλιό domain "affiliate.linkwise.gr" στο νέο σύστημα ώστε όλα τα παλιά links να τρέχουν πλέον απ'τη νέα πλατφόρμα.

Ξαναλέω, τα παραπάνω είναι πολύ χοντρικά. Όλες οι λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν εν καιρώ.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Μάιος 2012 12:50

φαντάζομαι πως ούτε με τα cookies θα έχουμε κάποιο πρόβλημα...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 29 Μάιος 2012 15:17

Το θέμα με τα cookies είναι λίγο περίπλοκο, αλλά θα προσπαθήσουμε να το διαχειριστούμε όσο καλύτερα μπορούμε.

Κατ'αρχήν θα κρατήσουμε την παλιά πλατφόρμα "ανοιχτή" για ένα χρονικό διάστημα ώστε να προλάβουν οι affiliates να γυρίσουν τα links αλλά και να συνεχίσουν να καταγράφονται πωλήσεις από τα "παλιά" cookies ώστε να μη χαθεί το cookie lifetime.

Δεύτερον μπορεί σε εκείνη την περίοδο κάποιες πωλήσεις να καταγράφονται διπλές, δηλαδή και στην καινούργια και στην παλιά πλατφόρμα, πιθανώς και από διαφορετικούς affiliates. Από αυτές θα έχει προτεραιότητα η νέα πλατφόρμα και οι affiliates θα έχουν ενημερωθεί γι'αυτό, ώστε αν δε θέλουν να χαθεί καμία πώληση να γυρίσουν τα links εγκαίρως. Φυσικά μιλάμε για πολύ μικρό ποσοστό πωλήσεων.

Τα μόνα δύο προβλήματα που μπορεί να προκύψουν με το παραπάνω σχέδιο είναι:
1. Κάποιοι διαφημιζόμενοι να μη βάλουν εγκαίρως το νέο κώδικα και να μη δώσουν αρκετό χρόνο στους affiliates να γυρίσουν τα links. Θέλουμε να πιστεύουμε πως θα είναι λίγοι αυτοί αλλά σε κάθε περίπτωση δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι'αυτό ως Linkwise πέρα απ'το να τους πιέσουμε όσο μπορούμε. Αν κάποιοι διαφημιζόμενοι δεν δείξουν ενδιαφέρον για την καμπάνια τους, ίσως καλό θα ήταν το ίδιο να κάνουν και οι affiliates.
2. Για κάποιες καμπάνιες που έχουν πολύ μεγάλο cookie lifetime, αναγκαστικά η παλιά πλατφόρμα θα βγει offline πριν εξαντληθεί ολόκληρο. Είναι όμως πραγματικά ελάχιστες αυτές οι καμπάνιες, όπως ελάχιστο είναι και το ποσοστό των πωλήσεων που καταγράφεται τόσο πολύ καιρό μετά το κλικ. Αυτή είναι και η μόνη πραγματική "απώλεια" που θα προκύψει με τη μεταφορά. Το ποσοστό όμως είναι τόσο μικρό, που μόνο και μόνο το μεγαλύτερο accuracy της νέας πλατφόρμας, το υπερκαλύπτει κατά πολύ, οπότε overall θα είναι κέρδος για τους affiliates η μεταφορά και όχι χασούρα

Θα προτιμούσα σε αυτό το σημείο να μην μπω σε περαιτέρω λεπτομέρειες ή να απαντήσω άλλες ερωτήσεις. Σε καμία περίπτωση δεν σνομπάρω τη συζήτηση, το αντίθετο, απλά δεν θέλω να πω κάτι τώρα και μετά να μην ισχύει, να δημιουργήσω περισσότερα ή λιγότερα expectations από αυτά που πρέπει, ή να ανησυχήσω τους affiliates με τα θέματα του migration τα οποία θα εξηγηθούν με κάθε λεπτομέρεια όταν είμαστε πιο έτοιμοι.
Linkwise Affiliate Network

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες