Παραβιάσεις;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
hliast

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από hliast » 30 Μάιος 2012 14:16

bibisidis έγραψε:
hliast έγραψε:μεσα σε ενα 6 μηνο εφτασε 5πλασιος ο αριθμος των affiliate
Νομιζω πως δεν πολλαπλασιαστηκε τοσο πολυ. Μετα απο εκεινο το τριη,μερο που ειχε προβλημα η πλατφορμα ξαφνικα ενω οι καινουριοι επρεπε να παιρνουν id πχ στην linkwise ~3500 πήραν ~13500.
ενταξει μπορει να ειμουνα υπερβολικος στο 5πλασιος αλλα απο 2500 περιπου μεσω ορο πριν 6 μηνες ειμαστε στης 14600 + τωρα

ολοι αυτοι (του τελευταιου 6 μηνουν) κατα την ταπεινη μου αποψη
εχο την εντυποση οτι δεν ξερουν πραγματικα πως τι και που να προωθισουν

εγω 1.5 χρονο μετα ακομα ρωταω (εμενα μου πειρε αρκετο καιρο να συντονιστο, φαντασου αυτοι ,οχι οτι τα ξερω ολα τωρα ,αλλα λεμε )που σημαινει
πως αρκετοι απο αυτους διαβασαν - ειδαν, βγαλε χρημα ευκολα , βγαλε χρημα κανοντας αναρτησεις , βγαλε χρημα εαν εχεις facebook , βγαλε χρημα ,βγαλε χρημα........

πως να βγαλουνε του ειπε κανης?

και συνεχιζω κατα την γνωμη μου καλο θα ητανε να γινεται μια αυστηρη παρατιριση
και ενημεροση για το τι σημενη ο ορος Incentivized Traffic
σε ολους και σε οσους εχουνε προκιψη σε παραβαση να αφαιρεθουν τα κερδισμενα
τον τελευταιου διαστιματος κανοντας μια συκριση της κινισης των εσοδον
αντι να γινεται μια διαγραφη σε εναν που ειδε καπου βγαλε χρημα ευκολα
χωρις να του πεις πως να το βγαλη αυτο το χρημα το ευκολο

οταν βλεπη ξαναλεω τον ταδε τελεια τζιαρ που ξερη πως να βγαλη χρημα ευκολα
που ξερη γιατι ειναι χρονια στην κινιση που ξερει να διαχιριζεται της διαφιμισεις του
να υποκιπτη σε παραβαση και να ειναι η εξερεση

τι να κανη ? κανη το ιδιο που κανη και ταδε τελεια τζιαρ που ειναι στης εξερεσεις :)

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από vortalifer » 30 Μάιος 2012 14:57

hliast έγραψε: βγαλε χρημα ευκολα , βγαλε χρημα κανοντας αναρτησεις , βγαλε χρημα εαν εχεις facebook , βγαλε χρημα ,βγαλε χρημα........

:)
Ο κανόνας είναι ένας και νομίζω οτι είναι απλός:

Κάθε κίνηση που κάνει ο χρήστης ( κλικ, lead, sale) θα πρέπει να την γνωρίζει, να συναινεί και να είναι χωρίς παράπλευρα οφέλη.

Αυτό νομίζω ότι καλύπτει και τα cookies stuffing και τα Pop up Και τα iframes και το κάνε κλικ εδώ και κέρδισε ένα διαστημόπλοιο.

Αν υπάρχουν εξαιρέσεις θα υπάρχουν στα σχόλια του κάθε προγράμματος...

Τώρα καλή είναι η σύσταση αλλά σε περιπτώσεις παραπλάνησης νομίζω το ban επιβάλλεται.

Άβαταρ μέλους
ClickBanner
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από ClickBanner » 30 Μάιος 2012 15:18

Αγαπητέ Basilaki,

Είναι γεγονός ότι περιπτώσεις fraud, δηλαδή περιπτώσεις παραβίασης των κανόνων στο affiliate marketing είναι συχνό φαινόμενο στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα.

Το γρήγορο ευκαιριακό κέρδος είναι όμως ο στόχος για μερικούς affiliate συνεργάτες.

Για αυτό και εμείς κάνουμε καθημερινούς ελέγχους για την διασφάλιση της ποιότητας των εγγραφών ή των κλικς. Η πλατφόρμα μας υποστηρίζει και την ανάλογη διαχείριση αυτών των παραβιάσεων, αλλά επιπλέον, έχουμε αναπτυξει ειδικά εργαλεία για την ανεύρεση αυτών των παραβάσεων αλλά και την διαχείρισή τους, με αποτέλεσμα να έχουμε απομακρύνει από το δίκτυο πολλούς affiliate συνεργάτες.

Το κύριο μελημά σας δεν θα έπρεπε να είναι το ποιός και πώς παραβαίνει τους όρους, αλλά πώς εσείς θα αυξήσετε την απόδοσή σας και θα κερδίσετε περισσότερα χρήματα.

Η ποιότητα των εγγραφών ή των κλικς είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες για την επιτυχία μιας καμπάνιας τόσο για τον διαφημιζόμενο αλλά και για τους affiliate συνεργάτες μας.

Το θέμα με το incentivized traffic δηλαδή την παροχή κινήτρων στις καμπάνιες είναι το εξής:

Περίπτωση Α:
Αν ο χρήστης Α. έχει ως χόμπυ τα ηλεκτρονικά παιχνίδια και κάνει εγγραφή στο παιχνίδι επειδή του άρεσαν τα γραφικά και η ιστορία, παίζει συχνά και αγοράζει μονάδες για να αναπτυχθεί στο παιχνίδι. Αυτός ο χρήστης λοιπόν είναι τακτικός, και αποφέρει κέρδη πίσω στον διαφημιζόμενο αφού αγοράζει credits/ μονάδες για να προχωρήσει επίπεδο. Οπότε ο διαφημιζόμενος θα έχει κέρδος από τον χρήστη Α και θα έχει καλύψει το κόστος που έδωσε στον affiliate.

Περίπτωση Β:
Αν ο χρήστης Β. που δεν του αρέσουν τα παιχνίδια, αλλά δεί κάπου στο ιντερνετ ότι μπορεί να κέρδισει ένα ταξίδι στο Παρίσι απλά κάνοντας μια εγγραφή σε ένα παιχνίδι, εκείνος θα γραφτεί για να κερδίσει το ταξίδι στο Παρίσι και ΟΧΙ γιατί του αρέσει το παιχνίδι. Το πιο πιθανό είναι να μην δοκιμάσει καν να παίξει, αφού δεν το ενδιαφέρει καθόλου. Οπότε αυτός ο χρήστης δεν θα αποφέρει κέρδη στον διαφημιζόμενο. Άρα ο διαφημιζόμενος χάνει τελείως το ποσό που έδωσε στον affiliate.

Επομένως, σε γενικές γραμμές ΔΕΝ συμφέρει στους διαφημιζόμενους να κίνηση και εγγραφές από παροχή κινήτρων, αφού είναι χαμηλής ποιότητας παίκτες/χρήστες.

Για αυτό σας προτείνουμε να διαβάζετε πολύ προσεκτικά τους όρους προώθησης της κάθε καμπάνιας αλλά και του δικτύου μας.

Και κάτι ακόμα, επειδή η ποιότητα του traffic μπορεί να υπολογιστεί, όσοι φέρνετε πολύ καλή ποιότητα εγγραφών ή κλικ, μπορεί να έχετε και επιπλέον bonus επιβράβευσης!

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση ή πληροφορία για μεθόδους προώθησης, σας παρακαλούμε να επικοινωνείτε μαζί μας είτε μέσω email είτε τηλεφωνικά.

Και βέβαια, θα χαρούμε να τα συζητήσουμε και απο κοντά, κάθε Πέμπτη 10 με 12 το πρωί, στα Open Office events που διοργανώνουμε (Δηλώστε συμμετοχή από εδώ)

Με εκτίμηση,

Η ομάδα του ClickBanner

dimtris155

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από dimtris155 » 30 Μάιος 2012 15:25

ClickBanner έγραψε: Το κύριο μελημά σας δεν θα έπρεπε να είναι το ποιός και πώς παραβαίνει τους όρους, αλλά πώς εσείς θα αυξήσετε την απόδοσή σας και θα κερδίσετε περισσότερα χρήματα.
Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τα λεγόμενά σου, αλλά όχι με το παραπάνω.
Είναι και δικό μας μέλημα, γιατί αν κάποιοι πελάτες την πατήσουν με τους επιτήδειους, τότε θα ακούνε affiliate marketing και θα τρέχουν να κρυφτούν.
Και αυτό θα ζημιώσει όλους μας.

Άβαταρ μέλους
ClickBanner
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από ClickBanner » 30 Μάιος 2012 15:33

Για αυτό και όπως έχουμε αναφέρει παραπάνω, μόλις δείτε κάτι "περίεργο" να επικοινωνείτε αμέσως μαζί μας για να επιληφθούμε του θέματος αμέσως!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από cordis » 30 Μάιος 2012 15:42

hliast έγραψε: ενταξει μπορει να ειμουνα υπερβολικος στο 5πλασιος αλλα απο 2500 περιπου μεσω ορο πριν 6 μηνες ειμαστε στης 14600 + τωρα
είπαμε... μετά το 3ημερο που ήταν όλοι down πήγαμε 10000+ στα ID... οπότε τώρα είναι 4600 κατά τα λεγόμενά σου.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
hliast

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από hliast » 30 Μάιος 2012 16:25

vortalifer έγραψε:
hliast έγραψε: βγαλε χρημα ευκολα , βγαλε χρημα κανοντας αναρτησεις , βγαλε χρημα εαν εχεις facebook , βγαλε χρημα ,βγαλε χρημα........

Κάθε κίνηση που κάνει ο χρήστης ( κλικ, lead, sale) θα πρέπει να την γνωρίζει, να συναινεί και να είναι χωρίς παράπλευρα οφέλη.

Αυτό νομίζω ότι καλύπτει και τα cookies stuffing και τα Pop up Και τα iframes και το κάνε κλικ εδώ και κέρδισε ένα διαστημόπλοιο.

Τώρα καλή είναι η σύσταση αλλά σε περιπτώσεις παραπλάνησης νομίζω το ban επιβάλλεται.

φιλε μου εχω την εντυποση πως δεν καταλαβες τι εχω γραψη

λεω πως αρκετοι εχουνε γραφτη ως affiliate στα δικτυα
βλεπωντας καπου εδω θα βγαλης χρημα ευκολα , εχεις facebook ? ελα εδω θα βγαλης χρημα ευκολα! βγαλε χρημα ευκολα κανοντας αναρτησης δες εδω , εχουνε υποστη ας το πουμε ενα ελεφρος πλισιμο εγκεφαλου οτι εαν ερθεις εδω (το εδω εννωο να γινης affiliate σε οπιοδηποτε δικτυο αρα το ξεκινιμα ερχεται απο αυτους που γραφουν affiliate αβερτα απο τα id ετσι για να λενε οτι φερνουν κοσμο )θα βγαλης και χρημα

αυτον που τους λες ελα εδω να γινης affiliate να βγαλης χρημα ευκολα απο αναρτησης
του εξιγισε κανης πως να βγαλη χρημα ευκολα? οχι ! το βαζης μεσα και οτι βγη !

μετα αυτος βλεπη το ταδε τελεια τζιαρ και λεει(o ταδε τελεια τζιαρ )
κανε αυτο γιατι θα ετσι ετσι ετσι

λεει τωρα ο αλλος ναι ρε κοιτα ο ταδε τελεια τζιαρ ετσι προωθει της διαφημισης η τα παιχνιδια ;-) κατσε να το κανω και εγω ;-)
αφου το κανη και αυτος και δεν το εχουνε πει τιποτα ,σιγα εμενα θα δουνε στο facebook

αυτο ειπα

διξε ,κανε παρατιριση ,συνορφοσοτον με τους κονονισμους μην το καταδικαζης :)
αστον να αγονιστη και αυτος μην κανης εξερεσης επειδη ειναι πλανοδιος
και δεν ειναι τζιαρ

αυτα :)

tads
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από tads » 30 Μάιος 2012 16:28

hliast έγραψε:
vortalifer έγραψε:

βλεπωντας καπου εδω θα βγαλης χρημα ευκολα , εχεις facebook ? ελα εδω θα βγαλης χρημα ευκολα! βγαλε χρημα ευκολα κανοντας αναρτησης δες εδω , εχουνε υποστη ας το πουμε ενα ελεφρος πλισιμο εγκεφαλου οτι εαν ερθεις εδω (το εδω εννωο να γινης affiliate σε οπιοδηποτε δικτυο αρα το ξεκινιμα ερχεται απο αυτους που γραφουν affiliate αβερτα απο τα id ετσι για να λενε οτι φερνουν κοσμο )θα βγαλης και χρημα

αυτον που τους λες ελα εδω να γινης affiliate να βγαλης χρημα ευκολα απο αναρτησης

λεει τωρα ο αλλος ναι ρε κοιτα ο ταδε τελεια τζιαρ ετσι προωθει της διαφημισης η τα παιχνιδια ;-) κατσε να το κανω και εγω ;-)
αφου το κανη και αυτος και δεν το εχουνε πει τιποτα ,σιγα εμενα θα δουνε στο facebook

αυτο ειπα

και δεν ειναι τζιαρ

( Μία παράκληση
Βάλε firefox και βάλε αυτό το plugin : https://addons.mozilla.org/en-US/firefo ... ictionary/ )

Άρα λες ότι υπάρχει κάποιο site που παραβιάζει τους κανόνες αλλα κάνουν τα στραβά μάτια τα δίκτυα?
Δωρεάν Διαφήμιση- Δίκτυο ανταλλαγής διαφημίσεων κειμένου tads.gr
Φτιάξε την homepage σου με ένα aplo.click

Άβαταρ μέλους
hliast

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από hliast » 30 Μάιος 2012 16:41

tads έγραψε:
hliast έγραψε:
vortalifer έγραψε:

αυτο ειπα

και δεν ειναι τζιαρ

( Μία παράκληση
Βάλε firefox και βάλε αυτό το plugin : https://addons.mozilla.org/en-US/firefo ... ictionary/ )

Άρα λες ότι υπάρχει κάποιο site που παραβιάζει τους κανόνες αλλα κάνουν τα στραβά μάτια τα δίκτυα?

λεω να εχουμε ολοι την ιδια αντιμετοση
ειμασται ολοι ισιοι και οι πλανιοδιοι και οι gr και οι com κ.λ.π

πιο ειναι το σωστο κατα την γνωμη μου λεω

εαν παριαβιαζη ενας πλαδιος τους ορους και βγαινη εκτος του προγραμματος
να βγη και ο τζιαρ εκτος να μην γινεται εξερεσης αυτο ειπα

οχι παρατιριση στο τζιαρ και διαγραφη στον πλανοδιο

και για να μην παρεξιγιθω δεν εχο καμια σχεση με τους affiliate που διαγραφτικαν
ουτε τους ειχα στυλει εγω ουτε τους ξερω !

απλα την γνωμη μου λεω κατα την δικια μου ταπινη αποψη πιο ειναι το σωστο
tads έγραψε: ( Μία παράκληση
απο ορθογραφια σκιζω :)) το ξερω σορρυ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από cordis » 30 Μάιος 2012 18:31

τι είναι "πλαδιος";

για να τα λες όλα αυτά θα έχεις και παραδείγματα φαντάζομαι...

αν μπορείς βάλτο αυτό https://addons.mozilla.org/en-US/firefo ... ictionary/
γιατί δυσκολεύομαι να καταλάβω αρκετές λέξεις.. :p
κι εγώ δεν ξέρω καθόλου ορθογραφία, αλλά με αυτό τουλάχιστον κάνω κάτι... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
hliast

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από hliast » 30 Μάιος 2012 18:49

cordis έγραψε:τι είναι "πλαδιος";

για να τα λες όλα αυτά θα έχεις και παραδείγματα φαντάζομαι...

αν μπορείς βάλτο αυτό https://addons.mozilla.org/en-US/firefo ... ictionary/
γιατί δυσκολεύομαι να καταλάβω αρκετές λέξεις.. :p
κι εγώ δεν ξέρω καθόλου ορθογραφία, αλλά με αυτό τουλάχιστον κάνω κάτι... ;)
εντάξει το κατέβασα
πλανόδιος εννοούσα
είπα πιο πάνω
λέω να εχουμε ολοι την ίδια αντιμετώπιση
αξίζουμε όλοι την ίδια αντιμετώπιση
εάν παραβιαζη ένας τους όρους που δεν έχει σελίδα (αυτόν εννοώ πλανόδιο :) ) και διαγράφεται από κάποιο δίκτυο το ίδιο να συνβη
και σε αυτών που έχει σελίδα σε τζιαρ και να μην γίνεται εξαίρεση

οχι παρατιριση στο τζιαρ επειδή έχει σελίδα και στον απλό affiliate που πολεμάει απο το
facebook αμέσως διαγραφή

και για να μην παρεξιγιθω δεν εχο καμια σχεση με τους affiliate που διαγραφτικαν
ουτε τους ειχα στυλει εγω ουτε τους ξερω !

απλα την γνωμη μου λεω κατα την δικια μου ταπινη αποψη πιο ειναι το σωστό

Άβαταρ μέλους
fAzer

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από fAzer » 31 Μάιος 2012 02:57

Ειχα διαφημισεις σε 20 sites.
Ετρεξα διαφημιση στο fb για 2 μερες και μετα μου διεγραψαν ολες τις προμηθειες επειδη 1 site δεν ηταν συμφωνο με την πολιτικη. Αυτο το site ειχε φερει περιπου το 1-2% των κερδων.
Επισης μου ειπαν οτι οι επισκεψεις δεν ηταν ποιοτικες. Εγω χρησιμοποιησα κειμενα απο αυτα που υπαρχουν ηδη μεσα στο δικτυο.
Δεν πηρα περισσοτερες λεπτομεριες ουτε γιατι παραβιαζε αυτο το site μου την πολιτικη τους, ουτε γιατι διεγραψαν ολες τις προμηθειες εξ αιτιας ενος site που τελικα ειχε αποδωσει το 1-2% των κερδων (ακομη και εαν τελικα ειχαν δικαιο).
Υπ΄οψιν δεν πρεπει να αφορα τον affiliate η ποιοτητα των επισκεψεων οταν προωθει κατι με βαση δημιουργικα η κειμενα που εχετε στο δικτυο σας. Ας πιασει ο διαφημιζομενος να κανει κατι σοβαρο για να εχει πελατες. Και παλι εαν δεν βγαζει τα χρηματα που ξοδευει για τις διαφημισεις αυτο ειναι παλι δικο του προβλημα.
Εχω κρατησει screenshots κλπ απο το θεμα και οταν/εαν αποφασισω να παιξω παλι ψηλα μπαλα και εαν και τοτε γινει το ιδιο θα χαλασουμε τις καρδιες μας.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από adiaforosgr » 31 Μάιος 2012 04:56

fAzer τι φάση; Ανοικτό μέτωπο και με τα affiliate networks μετά το Google? :)

Άβαταρ μέλους
trisstann

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από trisstann » 31 Μάιος 2012 12:45

παιδια να ρωτησω κατι... δεν ξερω αν πρεπει να ρωτησω σε αυτο το thread αν οχι sorry...
affiliate links απο σελιδες μας που ειναι nofolow τα κερδη απο τις πωλησεις τα παιρνουμε κανονικα? ευχαριστω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες