Παραβιάσεις;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από George - Linkwise » 31 Μάιος 2012 13:15

trisstann έγραψε:affiliate links απο σελιδες μας που ειναι nofolow τα κερδη απο τις πωλησεις τα παιρνουμε κανονικα? ευχαριστω
Ναι, δεν επηρεάζεται το tracking
fAzer έγραψε:Δεν πηρα περισσοτερες λεπτομεριες ουτε γιατι παραβιαζε αυτο το site μου την πολιτικη τους, ουτε γιατι διεγραψαν ολες τις προμηθειες εξ αιτιας ενος site που τελικα ειχε αποδωσει το 1-2% των κερδων
Εδώ θέτεις 2 θέματα:
1. Ρωτάς γιατί διαγράφηκαν όλες οι προμήθειες ενώ μόνο ένα site έκανε παραβίαση. Διότι όταν ένας affiliate εν γνώσει του παραβιάζει τους όρους που έχει συμφωνήσει με το δίκτυο, με τις πράξεις του έχει ακυρώσει την ισχύ της συμφωνίας άρα το δίκτυο δεν υποχρεούται να πληρώσει καμία προμήθεια, ειδικά αν έχει υποψίες πως και οι υπόλοιπες προμήθειες μπορεί να προέκυψαν με τον ίδιο τρόπο. Αν φυσικά ο affiliate δεν το έκανε εν γνώσει του ή από πρόθεση, μπορεί (και πρέπει) να υπάρξει μεγαλύτερη ελαστικότητα. Τα λάθη είναι ανθρώπινα. Κι αφού λες πως δεν ενημερώθηκες καν γιατί παραβίασες τους όρους, φαντάζομαι ανήκες στη δεύτερη κατηγορία.
2. Λες πως δεν πήρες λεπτομέρειες γιατί το site παραβίαζε την πολιτική. Αυτή η αντιμετώπιση είναι απαράδεκτη και αν και δε γνωρίζω σε ποιό δίκτυο αναφέρεσαι, είμαι σίγουρος πως δεν ήταν η Linkwise. Δεν μπορεί το δίκτυο να σου διαγράφει προμήθειες χωρίς επαρκή εξήγηση.
adiaforosgr έγραψε:fAzer τι φάση; Ανοικτό μέτωπο και με τα affiliate networks μετά το Google?
Δε βλέπω κάποιο μέτωπο με τα affiliate networks. Βλέπω μόνο "μέτωπο" με το συγκεκριμένο affiliate δίκτυο που είχε αυτή την απαράδεκτη αντιμετώπιση, ας μην γενικεύουμε (ξαναλέω: Εφόσον τα πράγματα έγιναν ακριβώς όπως τα λέει ο fAzer, δε θέλω να προδικάζω χωρίς να έχουν ακουστεί και οι δύο πλευρές).
Linkwise Affiliate Network

makis

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από makis » 31 Μάιος 2012 13:33

Όταν ανοίγει μέτωπο ο fazer είναι καθολικό και θα την πληρωσετε ΟΛΟΙ.

Άβαταρ μέλους
fAzer

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από fAzer » 31 Μάιος 2012 16:00

οτι εγινε - εγινε, κοιταμε μπροστα.. δεν σκαλωνουμε σε 5-10-100-1000 ευρω.. το θεμα ειναι το πως τα βγαζεις. εαν ξερεις, τοτε σιγουρα θα βρεις αλλους τροπους.. με νευριαζει ομως οταν φαινομαι ο χαζος στην υποθεση.
παει, τελειωσε, επιστροφη στο adsense.
για μενα 2η επιλογη και νουμερο 1, η forestview.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από Basilakis » 31 Μάιος 2012 16:54

Paixtoura mouuuuu!!!!!

GeorgeCh-ForestView
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από GeorgeCh-ForestView » 31 Μάιος 2012 17:50

fAzer έγραψε:οτι εγινε - εγινε, κοιταμε μπροστα.. δεν σκαλωνουμε σε 5-10-100-1000 ευρω.. το θεμα ειναι το πως τα βγαζεις. εαν ξερεις, τοτε σιγουρα θα βρεις αλλους τροπους.. με νευριαζει ομως οταν φαινομαι ο χαζος στην υποθεση.
παει, τελειωσε, επιστροφη στο adsense.
για μενα 2η επιλογη και νουμερο 1, η forestview.

Είμαι απόλυτα σίγουρος πως ο fazer δεν αναφέρεται στην ForestView μιας και όπως λέει έχει σαν δεύτερη επιλογή το adsense και πρώτη την ForestView.

@fazer Σε ευχαριστούμε πολύ για την προτίμηση.

Εμείς απο την πλευρά μας προσπαθούμε συνεχώς να προσφέρουμε τις καλύτερες υπηρεσίες σε όλους τους συνεργάτες-affiliates του δικτύου μας αλλά και ποιοτικές υπηρεσίες για τους πελάτες μας προσπαθώντας πάντα να έχουμε ευχαριστημένες και τις 2 πλευρές.

Σαν αποτέλεσμα οι affiliates του δικτύου μας αυξάνουν τα κέρδη τους και οι πελάτες μας το ROI τους.

Απο εκεί και πέρα θα ήθελα να τονίσω πως η ForestView φροντίζει έμπρακτα και proactively να τηρούνται οι όροι και οι προυποθέσεις του εκάστοτε προγράμματος και έχουμε μηδενική ανοχή σε τακτικές brand bidding, cookie stuffing κτλ

:)

Καλή συνέχεια σε ολους
Χαραλαμπάκης Γιώργος
Performance Marketing Manager At ForestView

Άβαταρ μέλους
billt

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από billt » 31 Μάιος 2012 19:01

Θα ήθελα εδώ να πω στα δίκτυα να ενημερώνουν τους πελάτες (αν δεν το κάνουν ήδη) για το τι ειναι τα incentives και το PPC Adwords και Facebook

Έχω δει καμπάνιες να απαγορεύουν όλα τα παραπάνω μέσα προώθησης, που χρησιμοποιουν top affiliates σε όλο το κόσμο, χωρίς ουσιαστικό λόγο. Υπάρχουν προγράμματα στα οποία τα παραπάνω θα είχαν πολύ καλά αποτελέσματα και για το merchant

Θα πρέπει να δώσουμε και λίγο χώρο στον affiliate να κινηθεί.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από cordis » 31 Μάιος 2012 19:58

νομίζω στην Ελλάδα, και σίγουρα θα το ξέρεις εσύ καλύτερα αυτό, απαγορεύονται ΟΛΑ by default και θα πρέπει ο πελάτης να ψάξει, να μάθει και να ζητήσει π.χ. το ppc adwords...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

GeorgeCh-ForestView
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από GeorgeCh-ForestView » 31 Μάιος 2012 20:00

billt έγραψε:Θα ήθελα εδώ να πω στα δίκτυα να ενημερώνουν τους πελάτες (αν δεν το κάνουν ήδη) για το τι ειναι τα incentives και το PPC Adwords και Facebook

Έχω δει καμπάνιες να απαγορεύουν όλα τα παραπάνω μέσα προώθησης, που χρησιμοποιουν top affiliates σε όλο το κόσμο, χωρίς ουσιαστικό λόγο. Υπάρχουν προγράμματα στα οποία τα παραπάνω θα είχαν πολύ καλά αποτελέσματα και για το merchant

Θα πρέπει να δώσουμε και λίγο χώρο στον affiliate να κινηθεί.
Βασίλη,

Σε περίπτώσει όπου ο διαφημιζόμενος τρέχει ο ίδιος ppc καμπάνιες είναι σχεδόν σίγουρο πως δνε θέλει το bid του να ανεβαίνει εξαιτίας του γεγονότος ότι οι affiliates κάνουν bid στα ίδια keywords-target κοινό.

Σε πολλές περιπτώσεις ο διαφημιζόμενος επιτρέπει το PPC αλλά δεν επιτρέπει το brand bidding για τους προςφανής λόγους. Επίσης υπάροχυν περιπτώσεις όπου επιτρέπεται το ppc μή επιτρέποντας όμως το direct linking

Σχετικά με τις incentivized καμπάνιες νομίζω πως είναι και πάλι επιλογή του διαφημιζόμενου αν επιθυμεί τέτοιου είδους καμπάνιες.

Στο επίπεδο των lead campaigns είναι αλήθεια πως στην περιπτωση του incentivized traffic η ποιότητα των leads είναι χαμηλότερη. Γι αυτό τον λόγο ο διαφημιζόμενος είτε το απαγορεύει είτε το επιτρέπει αλλά με χαμηλότερο payout.

Στην περίπτωση μιας sale καμπάνιας το incentivization είναι πιο εύκολο και αποδεκτό απο τους διαφημιζόμενους είτε με την μορφή cashback είτε με την μορφή δώρου.

Και εκεί όμως υπάρχουν διαφημιζόμενου που δεν επιθυμούν προβολή σε τέτοιου είδους sites. Είναι καθαρά θέμα του καθενός διαφημιζόμενου το πως θέλει να προβάλλεται το brand του.

Εμας ο ρόλος μας ως performance agency είναι να τους βοηθήσουμε να καταλάβουν πως λειτουργεί το performance marketing και να τους βοηθήσουμε να μεγιστοποιήσουν το ROI τους απο όλες τις performance marketing ενέργειες.
Χαραλαμπάκης Γιώργος

Άβαταρ μέλους
billt

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από billt » 31 Μάιος 2012 20:22

Τα ίδια λέμε Γιώργο, να αποφασίσει ο διαφημιζόμενος, που όμως σε πολλές περιπτώσεις δε γνωρίζει και τα απαγορεύει όλα ... για να είναι σίγουρος :)

Ναι, το incentivized traffic εκ των πραγμάτων στα per lead δεν δίνει ποιοτικό αποτέλεσμα. Υπάρχουν καμπάνιες PPC που τρέχουν διαφημιζόμενοι στα τυφλά, δηλαδή χωρίς στόχευση και χωρίς να αξιολογούν απόδοση με αποτέλεσμα να πληρώνουν πάρα πολλά χρήματα χωρίς τις αντίστοιχες πωλήσεις.

Σε αυτές τις περιπτώσεις συμφέρει να επιτρέπεται to ppc αφού ένας έμπειρος affiliate μπορεί να πετύχει καλύτερο conversion rate και οι προμήθειες του να κοστίζουν λιγότερο στον διαφημιζόμενο απ' ότι το ppc που κάνει μόνος του.

GeorgeCh-ForestView
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από GeorgeCh-ForestView » 31 Μάιος 2012 23:18

billt έγραψε:Τα ίδια λέμε Γιώργο, να αποφασίσει ο διαφημιζόμενος, που όμως σε πολλές περιπτώσεις δε γνωρίζει και τα απαγορεύει όλα ... για να είναι σίγουρος :)

Ναι, το incentivized traffic εκ των πραγμάτων στα per lead δεν δίνει ποιοτικό αποτέλεσμα. Υπάρχουν καμπάνιες PPC που τρέχουν διαφημιζόμενοι στα τυφλά, δηλαδή χωρίς στόχευση και χωρίς να αξιολογούν απόδοση με αποτέλεσμα να πληρώνουν πάρα πολλά χρήματα χωρίς τις αντίστοιχες πωλήσεις.

Σε αυτές τις περιπτώσεις συμφέρει να επιτρέπεται to ppc αφού ένας έμπειρος affiliate μπορεί να πετύχει καλύτερο conversion rate και οι προμήθειες του να κοστίζουν λιγότερο στον διαφημιζόμενο απ' ότι το ppc που κάνει μόνος του.
Ο διαφημιζόμενος μπορεί να μην γνωρίζει όπως λες αλλά είναι δουλειά του agency να τον βοηθήσει να καταλάβει ποιές ενέργειες θα του φέρουν μεγαλύτερο ROI.

Εκτός απο τους affiliates λοιπόν ένα agency πρέπει να εκπαιδεύει και τους πελάτες του.

Οσο για το ppc υπάρχουν έμπειροι affiliates που δεν ξέρουν τίποτα απο PPC. Εφόσον υπάρξει τέτοια συμφωνία θα πρέπει ο affiliate πραγματικά να ξέρει να τρέχει PPC καμπάνιες και όχι να λέει ότι ξέρει
Χαραλαμπάκης Γιώργος

Άβαταρ μέλους
billt

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από billt » 31 Μάιος 2012 23:58

Δε διαφωνουμε στο ότι ένα network πρεπει να είναι και agency και να κάνει όλα αυτα που λες ....

Άβαταρ μέλους
hliast

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από hliast » 08 Ιουν 2012 15:34

dimtris155 έγραψε:
ok. Δεν ήθελα να καταγγείλω κάτι, αν αυτό βγήκε από τα γραφόμενά μου.
Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι πρώτη φορά είδα καμπάνια η οποία επιτρέπει στους affiliates να δίνουν τέτοια κίνητρα. Και η περίπτωση που ανέφερε ο Βασίλης ήταν affiliate που έδινε κίνητρα για να εγγραφεί κάποιος σε browser games.

Τέσπα. Συγγνώμη για την αναστάτωση. :)
και οχι μονο υπαρχουν και αλλοι που μπορη ας πουμε να σου πουνε γραψου εδω για να σε διαφιμισο στην σελιδα μου ας πουμε

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιουν 2012 16:06

Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιουν 2012 16:08

hliast έγραψε:
dimtris155 έγραψε:
Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι πρώτη φορά είδα καμπάνια η οποία επιτρέπει στους affiliates να δίνουν τέτοια κίνητρα. Και η περίπτωση που ανέφερε ο Βασίλης ήταν affiliate που έδινε κίνητρα για να εγγραφεί κάποιος σε browser games.

και οχι μονο υπαρχουν και αλλοι που μπορη ας πουμε να σου πουνε γραψου εδω για να σε διαφιμισο στην σελιδα μου ας πουμε
τα μισόλογα όλοι τα μισούν, αν έχεις κάτι να πεις με στοιχεία το λες και το στέλνεις και στα δίκτυα. αν τα θες μυστικά για να παίξεις κάποιο δικό σου παιχνίδι τα κρατάς μυστικά και δε πετάς μισόλογα που μπορεί να πλήξουν κάποιους που δε φτενέ.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
hliast

Παραβιάσεις;

Δημοσίευση από hliast » 08 Ιουν 2012 17:59

cordis έγραψε:
hliast έγραψε:
dimtris155 έγραψε:

τα μισόλογα όλοι τα μισούν, αν έχεις κάτι να πεις με στοιχεία το λες και το στέλνεις και στα δίκτυα. αν τα θες μυστικά για να παίξεις κάποιο δικό σου παιχνίδι τα κρατάς μυστικά και δε πετάς μισόλογα που μπορεί να πλήξουν κάποιους που δε φτενέ.

δεν ειναι μισολογα και εχουνε παει στα δικτυα που αφορουσε τα θεμα
και εαν ειδες απο την αρχη του θεματος εχω πει πως δεν θα πρεπη να γινονται εξαιρεσης
αναμεσα σε affiliate που εχουνε σελιδα και σε affiliate που δεν εχουνε σελιδα και προωθουν απο το facebook ! δεν παιζω παιχνιδια με κανεναν και δεν νομιζω οτι θα βλαψω η θα πληξω οπως λες καποιον
λεγοντας την γνωμη μου οτι δεν θα πρεπη να γινονται εξερεσης αναμεσα σε αυτους που εχουνε σελιδα και σε αυτους που δεν εχουνε :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες