tsibato.info, myTog.net

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από deninho » 02 Ιουν 2012 16:14

cordis έγραψε:γιατί εκεί έχουν όλοι τα λεφτά τους και δε μπορούν να τους πουν τίποτα...
ούτε καν. Το θέμα πήγε στο ομοσπονδιακό δικαστήριο από την αντίστοιχη Ελβετική ΑΕΠΙ

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιουν 2012 21:17

skeftomilos έγραψε:
Θεός έγραψε:7. Ου κλέψεις. (Δεν θα κλέψεις)
10. Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα τω πλησίον σου εστί. (Δεν θα επιθυμήσεις τίποτε απ' ό,τι ανήκει στο συνάνθρωπό σου)
«Πάντα όσα» λέει, δεν λέει «πάντα όσα πλην δημιουργημάτων εικόνας και ήχου». Θα με κάνεις στα 42 μου να γίνω θρήσκος!

Ο λόγος που σου επιτίθεμαι είναι για να δεις πόσο στενάχωρο και άβολο είναι να αμύνεται κανείς έχοντας λερωμένη τη φωλιά του. Οι downloaders δεν είναι ούτε μάγοι ούτε όργανα του διαβόλου. Είναι απλά κλέφτες. Και δεν κλέβουν ψωμί για να γεμίσουν το άδειο τους στομάχι, κλέβουν σαμπάνια για να ευφράνουν τον τρυφηλό τους ουρανίσκο. Όσο για αυτόν τον Hugh Laurie που λες, δεν τον ξέρω αφενός, και αφετέρου ούτε ένα από τα 700.000 δολάρια που παίρνει δεν βγήκε από τη δική μου τσέπη. Αλλά δεν βλέπω και πού είναι το κακό της υπόθεσης. Μπορεί να βγάζει πολλά λεφτά ο άνθρωπος, αλλά δεν τα βγάζει ούτε με ληστείες, ούτε με εκβιασμούς, ούτε με υπεξαιρέσεις, ούτε με μίζες, ούτε με εμπόριο οργάνων ή όπλων. Είναι απ' ότι βλέπω ένας χαρισματικός καλλιτέχνης που έλκει το κοινό, και φέρνει περισσότερο χρήμα στα ταμεία των παραγωγών απ' όσα εισπράττει ο ίδιος. Και τώρα που μου τον διαφήμισες και τον έμαθα κι εγώ, μπορεί στο εξής να βγάζει 700.001 δολάρια ανά επεισόδιο. :-)
Μπούρδες εις το τετράγωνο φίλε μου skeftomile. (Ειδικά για τις αναφορές προς οργανωμένες θρησκείες και θεούς που έχουν κλέψει και έχουν σκοτώσει τον περισσότερο κόσμο στην ιστορία της ανθρωπότητας :lol: )

Κάνεις τον τρελό ότι δεν καταλαβαίνεις και προσπαθείς να μου το γυρίσεις στο καλαματιανό.

Όταν βλέπεις ηθοποιός μίας σειράς (ούτε καν ταινίας) να βγάζει μεροκάματο 700.000δολάρια καταλαβαίνεις ότι δεν κλέβουμε ΚΑΝΕΝΑΝ. Απλά μειώνονται τα έσοδα των shareholders και πολύ που χεστήκαμε.
Δεν μιλάμε για μερικές χιλιάδες ευρώ τον χρόνο εισόδημα.
Μιλάμε για 14 εκατομύρια δολάρια μέσα σε 8 χρόνια που παιζόταν η σειρά.
Ποιος downloader κερδίζει 14 εκατομύρια δολάρια επειδή κατεβάζει αντί να πληρώσει την ταινία ή σειρά;
Ποιος βγάζει 14 εκατομύρια σε όλη του την ζωή;!;!

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μία προοπτική το ποιος και αν κλέβει έτσι.

Είναι ιδεολογία το να χτυπάει κάποιος τις δισκογραφικές και τα στούντιος, όχι κλεψιά. Όταν κλέβω κάτι σημαίνει το παίρνω δικό μου. Το αφαιρώ από τον άλλον και το κάνω απόκτημα μου. Εγώ ουδέποτε έσβησα κανένα αρχείο από την Universal. Απλά το αντέγραψα. Επομένως δεν έκλεψα κανέναν και όλοι οι καλιτέχνες πληρώνονται είτε κατεβάσω την ταινία τους είτε την δω στο σινεμά είτε πάρω το DVD.
Το αν θα πληρώνονται και 10 χρόνια μετά την κυκλοφορία της ταινίας δεν με ενδιαφέρει και αν έχουν πρόβλημα με αυτό ας πάνε να δουλέψουν όπως ο υπόλοιπος πλανήτης. Την βρηκαμε τώρα την καραμέλα, πεινάνε οι καλιτέχνες. Τότε γιατί γίνανε καλιτέχνες; Δεν ξέρανε ότι υπάρχει η κακιά πειρατία και θα πεινάσουν;;; :kaloe: Αυτά τα παίγνια με την νοημοσύνη μας δεν υπάρχουν έτσι!

Όπως ιδεολογικά είναι τα κινήματα του «δεν πληρώνω» στην Ελλάδα δεν πληρώνουν διόδια για τις χιλιοπληρωμένες εθνικές οδούς. Και αυτούς κλέφτες τους θεωρείς κατά την αντίληψη σου; Να τους πάμε μέσα; Να τους βάλουμε κάμερες να τους παρακολουθούμε (κάτι αντίστοιχο του μπλοκάρω το Χ site με torrents - πρώτα παρακολουθεις και έπειτα κόβεις) γιατί είναι αποβράσματα κλέφτες των πολυεθνικών που ξεπουλήσαμε τους δρόμους μας;

Το παραμύθι με το ότι μπαίνουν μέσα τα στούντιο δεν το χαύω ούτε λεπτό. Οι ταινίες των εκατομυρίων όπως εύκολα ανέφερες για το Avengers είναι προπληρωμένες πριν γυριστεί ούτε μία σκηνή.
Τους έχεις για τόσο μακάκες να πάνε να γυρίσουν ταινία με τέτοια budget χωρίς την προοπτική να τα πάρουν πίσω; Δηλαδή παίζετε με την νοημοσύνη μας; Και καλά τι; Οι τύποι που γυρνάνε τέτοιες ταινίες είναι τίποτα 5 χρονα που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα από οικονομικά; Για πόσο χαζούς μας περνάτε πια;

Κάθε ταινία του Holywood περιέχει δεκάδες διαφημίσεις και προπαγανδιστικά μηνύματα για ότι μπορείς να φανταστείς και ξαφνικά μπαίνουν μέσα;
Γιατί δεν κλείνουν τότε; Η ιστορία αυτή πάει πάνω από 10 χρόνια τώρα.

Έλεος πια με την καραμέλα των καλιτεχνών. Μια χαρά πληρώνονται και όσοι βγαίνουν και κράζουν σαν τον κύριο Κραουνάκη πως λέγεται που τα έχωνε για το ότι δεν πληρώνουν τα περίπτερα και τα φαρμακεία την ΑΕΠΙ απλά είναι μέσα στο κόλπο της αρπαγής και της χοντρής μάσας.
Δεν έχουν να κάνουν ούτε με ιδεολογία περί πνευματικών δικαιωμάτων και ιδιοκτησίας ούτε τίποτα.
Τα πράγματα αυτά γίονται για τα φράγκα. Μας το λένε στα μούτρα μας στα ίσια.
Πέφτουν τα έσοδα (όχι έχουν ζημιά) άρα πρέπει να ονομάσουμε εγκληματίες το μεγαλύτερο ποσοστό του Internet.
Να χέσω την δημοκρατία που λέμε ότι έχουμε στην Δύση.

Γιαυτό λοιπόν εγώ θεωρώ πως οτιδήποτε επηρρεάζει το Network Neutrality του internet πρέπει να κατακρίνεται. Αν θες τόσο πολύ να μην χάσει ο κάθε Laurie τις μερικές χιλιάδες δολάρια μεροκάματο και δεν μπορεί να πάρει το καινούριο κότερο, βρες τρόπο να πατάξεις την πειρατία χωρίς να μου περιορίζεις το εργαλείο της δουλειάς μου (για να το θέσω στην δική σου λογική του εφόσων διαφωνεις πρέπει να προτείνεις λύση :lol: ).

Και για να το ξεκαθαρίσω άλλη μια φορά. όλες οι προτάσεις που γίνονται περί ελέγχου του Internet για την πάταξη της πειρατίας, έχουν όχι απλά παραθυράκια αλλά μπαλκονόπορτες ολόκληρες για την εφαρμογή τους σε οτιδήποτε άλλο πέρα των πειρατικών sites.
Γιαυτό θεωρώ ότι μου περιορίζουν τέτοιοι νόμοι και αποφάσεις το εργαλείο της δουλειάς μου.

Αυτό πιστεύω αυτό λέω και δεν με νοιάζει αν δεν έχω λόγο ρήτορα για να εκφράσω την άποψη μου.
Δεν προσπαθώ να κάνω κίνημα, απόψεις εκφέρω για όνομα του θεού! (με έκανες και μένα «θρήσκο»! χαχαχα)

Και για άλλη μια αφορά αποσύρομαι από την κουβέντα καθώς με βγάζεις από τα ρούχα μου και επειδή σε εκτιμώ δεν θέλω να «τσακωθούμε» :) ματς μουτς :kaloe:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2012 21:24

τα υπόλοιπα θα εξελιχθούν ζωντανά μπροστά σας την Πέμπτη 7/6
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=61949

Γι' αυτό να μη λείψει κανείς από το meeting! :D

... βρήκα ευκαιρία για διαφήμιση... :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2012 21:37

Amanda Palmer attracts over $1M in the biggest Kickstarter music deal ever

Musician Amanda Palmer has managed to raise over $1 million for a new album through a Kickstarter project, making it the seventh project to break the million-dollar mark in the crowdfunded platform’s history.
http://venturebeat.com/2012/06/02/amand ... starter-2/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από skeftomilos » 03 Ιουν 2012 01:55

Cha0s αφού αποσύρθηκες από τον κουβέντα θα έχω αναγκαστικά τον τελευταίο λόγο. Αυτό που κάνεις, να κατεβάζεις, να αναπαράγεις και να διακινείς τα πνευματικά δημιουργήματα άλλων ανθρώπων ενάντια στη θέλησή τους, είναι:

1) Μικροπρεπές
2) Ιδιοτελές
3) Παράνομο
4) Ανήθικο

Να ήταν έστω καλές οι δικαιολογίες σου, αλλά ούτε αυτό δεν συμβαίνει. Να μου έλεγες π.χ. ότι δεν έχεις να πληρώσεις τα δημιουργήματα αυτά που σου είναι απαραίτητα για να γίνεις ο ίδιος δημιουργικός, θα το καταλάβαινα. Αντί αυτού αναβαπτίζεις την κλοπή σε ιδεολογία, προτείνεις στα θύματα της κλοπής να αλλάξουν επάγγελμα, και μπουρδουκλώνεις τη συζήτηση παραθέτοντας στοιχεία άλλα των αλλών. Εγώ δεν είπα ότι οι καλλιτέχνες πεινάνε, οπότε ποιος ο λόγος να ανασκευάσεις ένα επιχείρημα που ουδέποτε επικαλέστηκα; Και τι να υποθέσω όταν δεν απαντάς στα επιχειρήματα που πράγματι διατύπωσα; Αυτόν τον ηθοποιό που παίρνει 700.000 δολάρια και τον αποκαλείς εμμέσως κλέφτη, για ποιο λόγο θέλεις τόσο να τον βλέπεις αφού είναι τόσο χαμηλά στην εκτίμησή σου; Γιατί δεν τον σνομπάρεις; Γιατί κατεβάζεις τη σειρά που παίζει; Γιατί του επιτρέπεις να σε ψυχαγωγεί; Τι ψυχαναγκασμός είναι αυτός που σε κάνει να εξυψώνεις με τις πράξεις σου αυτούς που στα λόγια περιφρονείς;

Για την ιδεολογία «Δεν Πληρώνω» έχω να πω ότι είναι μαγκιά όταν συνοδεύεται από το «Δεν Καταναλώνω». Όταν δηλαδή μποϊκοτάρω. Το «Καταναλώνω και Δεν Πληρώνω» είναι αντικοινωνική συμπεριφορά. Καταναλώνω και δεν πληρώνω σημαίνει ότι οι υπόλοιποι που πληρώνουν, πληρώνουν και για μένα τον τζαμπατζή. Καταναλώνουν τρεις, πληρώνουν τα δύο κορόιδα και ο τρίτος πουλάει ιδεολογία και τρέλα.

Εν κατακλείδι και για να τελειώνουμε, η κακή χρήση του διαδικτύου προκαλεί τη λήψη μέτρων αντιμετώπισής της. Όσοι με τις πράξεις τους παρανομούν ή με τα λόγια τους ενθαρρύνουν την παραβατικότητα, είναι οι υπεύθυνοι των μέτρων που περιορίζουν την ελευθερία των ιδίων αλλά και όλων ημών των υπολοίπων. Όσοι αγαπούν την ελευθερία δεν την καταχρώνται, την σέβονται.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Ιουν 2012 10:38

Μπορειτε να μην επιτίθεστε ο ενας στον αλλο και να συνεχίσετε την ενδιαφέρουσα αυτη κουβεντα με τα επιχειρήματα του ο καθενας και να δουμε κι εμεις τις απόψεις σας που ενδιαφερομαστε?

Ευχαριστω..
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από korgr » 03 Ιουν 2012 11:22

Για μένα είναι απλά τα πράγματα.
Από τη στιγμή που η πειρατεία στο Internet σε τανίες, μουσική, software, οργιάζει αρκετά χρόνια τώρα και παρ' όλα αυτά οι εταιρείες συνεχίζουν να παράγουν ταινίες, μουσική και software, σημαίνει πως υπάρχει πολύ "λίπος" ακόμα και έτσι συντάσσομαι με τον αγαπητό Chaos!

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από skeftomilos » 03 Ιουν 2012 20:39

Connor MacLeod έγραψε:Μπορειτε να μην επιτίθεστε ο ενας στον αλλο και να συνεχίσετε την ενδιαφέρουσα αυτη κουβεντα με τα επιχειρήματα του ο καθενας και να δουμε κι εμεις τις απόψεις σας που ενδιαφερομαστε?

Ευχαριστω..
:P
Αγαπητέ Κόννορα ποια συζήτηση ενδιαφέρεσαι να ακούσεις;

α) Αν υπάρχει τρόπος να εμποδιστεί η κακή χρήση του διαδικτύου χωρίς να περιοριστεί η ελευθερία καλής χρήσης του.
β) Αν η κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας είναι παράνομη ή όχι.

Η συζήτηση (α) είναι τεχνική, ενώ η (β) είναι πολιτική. Αλλά για να αρχίσουμε τη συζήτηση για το (α) πρέπει πρώτα να έχουμε συμφωνήσει για το (β). Ή έστω να έχουμε κάνει την υπόθεση εργασίας ότι συμφωνούμε.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Ιουν 2012 00:17

Με ενδιαφερουν πολυ οι απόψεις και των δυο σας - ξερετε οτι σας εκτιμώ και τους δυο, είσαστε άνθρωποι με πολλές γνώσεις, αποψη και εχετε το θάρρος να λετε αυτο που πιστεύετε.

Το θεμα ξεκίνησε απο τα πνευματικά δικαιώματα και τις διαφορετικές (αλλα ενδιαφέρουσες) απόψεις που εχεις εσυ και ο Αγαπητός cha0s.

Παντως ετσι οπως θέτεις τα α,β νομίζω οτι ειναι αλληλένδετα αυτα τα δύο.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από skeftomilos » 04 Ιουν 2012 01:09

Κοίτα, αν δεχτούμε την κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας ως νόμιμη, προφανώς δε χρειάζεται να παρθούν μέτρα για την αντιμετώπισή της. Τότε όμως θα ξέρουμε όλοι ποιοι είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, και θα παίζουμε όλοι με αυτούς. Η άμιλλα θα είναι ευγενής. Κι εγώ εντελώς ευγενικά και νόμιμα θα μπορώ π.χ. να σκραπάρω το freestuff.gr και να το ανεβάσω σε ένα άλλο domain και να βγάζω το κάτι τις μου από τις διαφημίσεις. Και να κατεβάζω τις ταινιούλες μου και να τις απολαμβάνω στην full HD και τα ηχεία που ανήκαν κάποτε στον Cha0s, εκείνη την παλιά εποχή που η ιδιοκτησία προστατευόταν και η κλοπή ήταν πράξη κατακριτέα. :-)

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

tsibato.info, myTog.net

Δημοσίευση από e-times » 04 Ιουν 2012 01:34

By the way, το tsibato μια χαρα παιζει οεο :kaloe:
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες