Aναζήτηση Εταιρείας Hosting για Μετεωρολογική Σελίδα

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JohnZ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnZ » 31 Μάιος 2012 06:54

Χαιρετώ την παρέα.

Είμαι κάτοχος μίας σελίδας μετεωρολογικού περιεχόμενου, και πρόσφατα η εταιρεία στην οποία ήμουν (σχεδόν 3 χρόνια), διαμαρτυρήθηκε για την αυξημένη κίνηση των δεδομένων, ειδικότερα στο θέμα των FTP Sessions σε συνδυασμό με την αυξημένη κίνηση εν ώρα αιχμής (πχ καταιγίδων,χιονιάδων κτλ).

Μετά από πολλές προσπάθειες και συζήτησεις (1-2 μηνών) λύση δεν βρέθηκε παρόλο που μείωσα αρκετά στοιχεία και έτσι αυτή την στιγμή ψάχνω να βρω την πιο αξιόπιστη λύση.

Αυτό που χρειάζομαι είναι οπωσδήποτε σταθερό FTP χωρίς να υπάρχει θέμα για το πόσα ταυτόχρονα sessions είναι ανοιχτά, τα οποία ορισμένες φορές μπορεί να φτάσουν και τα 7-14.

Είναι 3 Μετ.Σταθμοί που ανεβάζουν δεδομένα καθώς και ορισμένα άλλα όργανα. Τα αρχεία που ανεβαίνουν είναι αμελητέου μεγέθους (.txt) αλλά είναι σχεδόν realtime (5-10 δευτερόλεπτα ανανέωση).

Γενικά το Bandwidth της σελίδας κυμαίνεται από 50-60 GB/μήνα ενώ τους χειμερινούς μήνες μπορεί να αγγίξει και τα 100Gb. Η επισκεψιμότητα της σελίδας εξαρτάται άμεσα από το τι καιρός επικρατεί έξω οπότε τα παραπάνω νούμερα μπορεί να απέχουν αρκετά :)

Ορισμένες προτάσεις που είχα είναι η cretaforce.gr καθώς και η tophost.gr

Το ερωτήμα μου είναι, αν χρειάζομαι τελικά να κατευθυνθώ στην λύση του VPS ή αν υπάρχει κάποια κλασσική shared υπηρεσία που να αντέξει το παραπάνω project.

Στην περίπτωση του VPS θα μπορούσα να διαθέσω το πολύ έως και 30-35 ευρώ το μήνα (στην εταιρεία που ήμουν οι τιμές VPS ξεκινούσαν από 55ευρώ/μήνα)

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 31 Μάιος 2012 10:32

Καλημέρα,
Τα νούμερα που περιγράφεις για το ftp sessions δεν είναι τραγικά.... σιγά τα sessions εδώ που τα λέμε. Ουτε το traffic.

Το θέμα είναι αν η σελίδα σου προκαλεί load και σου είπαν ότι χρειάζεσαι vps.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
JohnZ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnZ » 31 Μάιος 2012 22:10

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σχετικά με το Load υπήρξαν κάποιες στιγμές στο cPanel που έβλεπα, όταν υπήρχε κόσμος το πλαίσιο που έδειχνε το CPU Load να ήταν κόκκινο με θαυμαστικό. Μάλιστα πρόσφατα, από τι κατάλαβα κάνανε κάποιες περικοπές διότι από 8 CPUs που είχαν παλαιότερα, τώρα έγραφε μόλις 1 και γι'αυτό μάλλον προέκυψαν τα όποια προβλήματα..

Απλά το θέμα είναι να μην δώσω τσάμπα χρήματα σε κάποιο shared πακέτο και τελικά να μην μας κρατήσει ομαλά..

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 31 Μάιος 2012 22:27

1cpu :o

Μπορει να εισαι σε vps....
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 31 Μάιος 2012 22:36

Βασικά καλό θα ήταν να κοιτάξεις μέσα σε αυτό το φορουμ για εταιρίες...οι καλύτερες εταιρίες ψηφίστηκαν από μέλη του φόρουμ και μπορείς να τις βρείς http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=60371 .

Τέλος, προτείνω να εξετάσεις όλες τις πτυχές αυτής της εταιρίας...αναγνωσιμότητα, support, παροχές κτλ και δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα!

Μερικές φορές οι "μεγάλες" και γνωστές εταιρίες στο κενό εξυπηρετούν καλύτερα τους πελάτες τους επειδή κυρίως δεν θέλουν να διακινδυνέψουν το "όνομά" τους. Τέλος μην ξεχνάς το ότι ό,τι πληρώνεις, παίρνεις!

servetas

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Ιουν 2012 16:57

Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις για VPS ώστε να είσαι καλυμένος με περιορισμούς τύπου max ftp sessions κλπ.

Ωστόσο θέλει καλή έρευνα αγοράς πρώτα το VPS για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης