Μεταβλητή μέσα σε array

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Geotenia

Μεταβλητή μέσα σε array

Δημοσίευση από Geotenia » 31 Μάιος 2012 14:59

Εχω μιά βάση η οποία έχει μέσα κάποιους ίδιους πίνακες (ας πούμε PinakasA, PinakasB κλπ) με fields που έχουν αντίστοιχα ίδιο όνομα ανάλογα με τον πίνακα (Kod_ergasias_A, Kod_ergasias_B κλπ).
Για να εμφανίσω τα πεδία σε διαφορετικούς πίνακες και ανάλογα με το όνομα των πινάκων στη βάση και για να μη κάνω πολλές φορές την ίδια δουλειά προσπαθώ να φτιάξω ένα function όπου δίνοντάς του πχ. oikonomika($pinakas,$id) όπου $pinakas το γράμμα του πίνακα (πχ Α, Β κλπ) και $id ο κωδικός του έργου που με ενδιαφέρει. Ετσι λοιπόν φτάνω στο loop

Κώδικας: Επιλογή όλων

while ($row = mysql_fetch_array($result)) {
echo $row['Kod_ergasias_A']';
++$i;
}
Εδώ θέλω το ['Kod_ergasias_A'] στο $row['Kod_ergasias_A'] να είναι παραμετροποιήσιμο και μεταβλητό ανάλογα με το γράμμα του πίνακα (δηλ. ['Kod_ergasias_A'] , ['Kod_ergasias_Β] κλπ).
Δοκίμασα διάφορους τρόπους αλλά μέχρι τώρα δε μου δουλεψε κάτι. Για παράδειγμα προσπάθησα να κάνω
$kod_erg = '[\'Kod_ergasias_'.$pin.'\']'; όπου $pin το γράμμα του πίνακα αλλά τίποτα.
Επίσης και ο $kod_erg = '$row[\'Kod_ergasias_'.$pin.'\']'; ώστε να βάλω στο while echo $kod_erg; και πάλι δε δούλεψε δίνοντάς μου μόνο το $row['Kod_ergasias_A'] σαν αποτέλεσμα (!!!!).
Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω? Ακούω καλές ιδέες καθώς στέρεψα...

Άβαταρ μέλους
diktiogr
Επικοινωνία:

Μεταβλητή μέσα σε array

Δημοσίευση από diktiogr » 01 Ιουν 2012 10:30

Καλημέρα, για δοκίμασε λίγο αυτό:

while ($row = mysql_fetch_array($result)) {
echo $row['Kod_ergasias_'.$pin.''];
++$i;
}

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”