Δωρεάν CDN hosting για javascript plugins

Εδώ μπορείτε να παρουσιάσετε την σελίδα σας. Να γνωρίζετε όμως ότι κάθε δημόσια προβολή φέρνει και τις αντίστοιχες κρίσεις και γνώμες. Αν θέλετε την λεπτομερή γνώμη μας για την σελίδα σας τοποθετήστε ένα θέμα εδώ...

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 01 Ιουν 2012 20:58

Αφού το τελευταίο μου project δεν πήγε τόσο καλά, το σκέφτηκα λίγο και επανήλθα δριμύτερος.
Και αυτήν την φορά έχω χορηγούς δυο μεγάλες εταιρείες, την MaxCDN και UserVoice. Κάτι που δίνει μια αξιόπιστα στο project.

Οπότε σας παρουσιάζω το jsDelivr.com
Εικόνα

Είναι ακριβώς αυτό που λέει ο τίτλος. Ένα δωρεάν CDN για javascript/jquery plugins.
Η Google κάνει host μερικές διάσημες βιβλιοθήκες άλλα το 99% των plugins που χρησιμοποιούμε στα site μας πρέπει να τα κάνουμε host οι ίδιοι. Και εδώ έρχεται να βοηθήσει το service μου.

Τι κάνει για τους webmasters:
-Offload από τα αρχεία των plugins τα οποία κάθε μέρα γίνονται όλο και περισσότερα. (js/css/images)
-Αυξάνει την ταχύτητα της σελίδας.
-Μειώνει το traffic για τον server

Τι κάνει για τους developers:
-Δωρεάν και απεριόριστο hosting των plugins τους σε CDN με 13 Locations σε όλον τον κόσμο.
-Μπορούν να διευκολύνουν τους χρήστες τους δίνοντας επιτέλους direct links προς τα αρχεία των plugin τους. Κάτι που δεν κάνουν τώρα μιας και τις περισσότερες φορές δεν αντέχουν τον φόρτο και το traffic που δημιουργούν οι χρήστες.

Info:
Μέσα από την εύκολη αναζήτηση ο καθένας μπορεί να βρει το plugin που ψάχνει με όλα τα αρχεία που χρειάζεται. Μαζί και με το .zip που μπορει να χρησιμοποιήσει ο developer στο site του.
Οι developers και οι webmasters που δεν βρήκαν το Plugin που χρειάζονταν μπορούν εύκολα να το κάνουν submit.
Στο μέλλον αν υπάρχουν πολλά submιts, το voting σύστημα του uservoice θα μας βοηθήσει πολύ επιτρέποντας να ανεβάζουμε πρώτα τα ποιο περιζήτητα plugins.

Τα αρχεία που ανεβαίνουν δεν διαγράφονται πότε, πολύ χρήσιμο για τους χρήστες που δεν ασχολούνται με τις εκδόσεις των plugin τους.
Στα search results εμφανίζεται πάντα η τελευταία έκδοση, όμως αν κάποιος κάνει hover στο νούμερο της τωρινής έκδοσης θα μπορέσει να δει και όλες τις υπόλοιπες που υπάρχουν στο CDN. Οπότε απλός αλλάζοντας μερικά νούμερα θα μπορεί εύκολα να χρησιμοποιήσει μια παλιότερη.

Αυτήν την στιγμή είναι πλήρως λειτουργικό και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε production projects.

Περιμένω τις γνώμες σας!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Αύγ 2012 21:03

Ωραίος! :)

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 26 Νοέμ 2012 19:27

Μέσα σε 6 μήνες το project έφτασε τα παρακάτω:
20.000.000 hits/month
224 plugins
30859 files
370 MB Total size

Σύντομα θα μεταφερθεί σε νέο σύστημα με 70 locations σε όλον τον κόσμο.
Επίσης προσπαθώ να σχεδιάσω ένα νέο website.

Αν έχετε ιδέες για να γίνει καλύτερο ή θέλετε να βοηθήσετε, let me know.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 28 Νοέμ 2012 11:50

Καταρχας συγχαρητήρια για την ιδέα σου! Θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις περί wp ...
1.πόση ώρα παίρνει να σαρώσει το site?
2.υποστηρίζει multisite?
Music is the spirit of love, happiness and life...

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 28 Νοέμ 2012 12:16

1. 3-6 δευτερόλεπτα. Αν κάνει παραπάνω τότε είναι γνωστό bug και θα φτιαχτεί στην επόμενη έκδοση.
2. Προς το παρόν όχι.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 28 Νοέμ 2012 12:25

Jimaek έγραψε:1. 3-6 δευτερόλεπτα. Αν κάνει παραπάνω τότε είναι γνωστό bug και θα φτιαχτεί στην επόμενη έκδοση.
2. Προς το παρόν όχι.
αν και το δοκίμασα σε multisite και το δέχεται αλλά κολλάει στο σάρωμα. Θα αργήσει πολύ η υποστήριξη multisite?

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 28 Νοέμ 2012 12:27

Λογικά όχι, απλός έχω προβλήματα με τον freelancer, εξαφανίζεται και δεν απαντάει σε mails.
Sorry για τα προβλήματα με το plugin :(

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 28 Νοέμ 2012 12:30

Jimaek έγραψε:Λογικά όχι, απλός έχω προβλήματα με τον freelancer, εξαφανίζεται και δεν απαντάει σε mails.
Sorry για τα προβλήματα με το plugin :(
τπτ κάλιο αργά παρά ποτέ ;) εγώ σε ευχαριστώ που υλοποίησες την ηδέα σου και την μοιράστηκες μαζί μας :)

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 29 Νοέμ 2012 10:04

Ωραία ιδέα και υλοποίηση.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ cloudflare και θα ήθελα να δοκιμάσω και τη δική σου λύση.

Ο τρόπος προσθήκης κάποιας βιβλιοθήκης είναι μέσω uservoice; κι αν ναι σε πόσο καιρό υλοποιείται ένα αίτημα; ενημερώνεται ο χρήστης για την προσθήκη της βιβλιοθήκης;

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 29 Νοέμ 2012 10:45

Ναι, η προσθήκη γίνεται μέσω uservoice. Η υλοποίηση παίρνει από 1 έως 3 μέρες αναλόγως το φόρτο.
Και ναι ο χρήστης ειδοποιείτε όταν το αίτημά του ολοκληρωθεί.

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 13 Φεβ 2013 23:12

Μόλις ανέβασα το πρώτο redesign του website. Επίσης σκοπεύω να μεταφέρω τον origin server και moderation στο github https://github.com/jimaek/jsdelivr και απο κει να κάνω sync με το CDN μέσω ενός script που έφτιαξα.
Πείτε μου την γνώμη σας.
http://www.jsdelivr.com/

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 09 Απρ 2013 18:34

Εικόνα
Από σήμερα το jsdelivr.com σερβίρει περιεχόμενο από 59 τοποθεσίες σε ολόκληρο τον κόσμο!

Αυτό γίνεται με την χρήση Multi-CDN συστήματος ενώνοντας τα CDN της NetDNA και CDN.NET.
Το load balancing γίνεται με την χρήση της εταιρείας Cedexis που με την βοήθεια των μετρήσεων που κάνει μπορεί να δίνει στον κάθε χρήστη το ταχύτερο CDN για αυτόν.
Εκτός των υψηλών ταχυτήτων αυξάνεται και το Uptime. Αν ένα από τα CDN πέσει τότε αυτόματα όλο το traffic περνάει στο άλλο.

Και το καλύτερο είναι πως τώρα έχω την δυνατότητα να προσθέσω έναν απεριόριστο αριθμό από CDN providers ή και δικά μου locations.
Οπότε αν κάποιος ελληνικός provider θέλει να βοηθήσει τότε μπορεί να δώσει ένα μικρο VPS σε ελληνικό DC για να προστεθεί στην λίστα των POPs.

Χρησιμοποιήστε το ελεύθερα και αν έχετε ιδέες πως να το κάνω καλύτερο πείτε μου.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Απρ 2013 17:02

Να κάνω τον δικηγόρο του διαόλου να ρωτήσω...

What's the catch;

Ποιος χρηματοδοτεί το project και με τι όφελος;
Δεν βλέπω διαφημίσεις οπότε το μυαλό μου πάει στο φακέλωμα χρηστών το οποίο μπορεί να χρηματοδοτήσει στην ουσία τόσους servers.

Επειδή κάποιοι από εμάς πήραμε το μάθημα μας με τα «δωρεάν» της google (με αντάλλαγμα το απόλυτο φακέλωμα μας σε όποια σελίδα και να μπούμε πρακτικά πλέον) θεωρώ πως είναι χρήσιμο να ξέρουμε ποια είναι η πολιτική του jsdelivr σε σχέση με τα προσωπικά δεδομένα μας.

Δηλαδή εγώ μπαίνω σε μία σελίδα που χρησιμοποιεί το cdn σου για τα JS του. Δεν αποδέχομαι κανέναν όρο ότι η IP μου θα δωθεί σε τρίτους (και κάποιος άλλος που δεν γνωρίζει/ασχολείται με το αντικείμενο, δεν θα το καταλάβει ποτέ αύτο).
Εσύ βλέπεις την IP μου καθώς και το από που ήρθα (referrer url), όπως επίσης και αρκετά στοιχεία για τον browser μου, λειτουργικό μου κλπ.

Επειδή δεν είδα κάποιο privacy policy στο site, τι ισχύει;
Ποια η πολιτική σχετικά με τα δεδομένα των επισκεπτών;
Κρατιούνται Logs;
Αν ναι για πόσο καιρό διατηρούνται;
Δίδονται σε τρίτους;
Αξιοποιούνται με οποιοδήποτε τρόπο;
Σε περίπτωση που κάποια αρχή ζητήσει στοιχεία για κάποιον, ποια είναι η πολιτική πάνω σε αυτό το θέμα;

Σόρρυ που είμαι καχύποπτος, αλλά επειδή πλέον όλα τα free services τείνουν να «ζουν» λόγω φακελώματος ανυποψίαστων χρηστών, κάθε τι δωρεάν (και μη) το βλέπω με δυσπιστία μέχρι να πειστώ για το αντίθετο. :)

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 10 Απρ 2013 21:10

Cha0s έγραψε: What's the catch;
There is no catch.
Cha0s έγραψε: Ποιος χρηματοδοτεί το project και με τι όφελος;
Δεν βλέπω διαφημίσεις οπότε το μυαλό μου πάει στο φακέλωμα χρηστών το οποίο μπορεί να χρηματοδοτήσει στην ουσία τόσους servers.
Όλα λειτουργούν χάρη στους sponsors. Οι εταιρείες NetDNA και CDN.NET μου δίνουν δωρεάν traffic με αντάλλαγμα banner και PR.
Το κάνουν αυτό γιατί το project είναι non-profit και "open-source".
Cha0s έγραψε: Επειδή κάποιοι από εμάς πήραμε το μάθημα μας με τα «δωρεάν» της google (με αντάλλαγμα το απόλυτο φακέλωμα μας σε όποια σελίδα και να μπούμε πρακτικά πλέον) θεωρώ πως είναι χρήσιμο να ξέρουμε ποια είναι η πολιτική του jsdelivr σε σχέση με τα προσωπικά δεδομένα μας.
Κανένα απολύτως φακέλωμα. Δεν έχω καν ιδέα ποια sites χρησιμοποιούν το service μου.
Το μόνο που ξέρω(και εγώ και οι εταιρείες) είναι το traffic, hits, popular locations.
Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να πάρεις σερβίροντας static content.
Cha0s έγραψε: Δηλαδή εγώ μπαίνω σε μία σελίδα που χρησιμοποιεί το cdn σου για τα JS του. Δεν αποδέχομαι κανέναν όρο ότι η IP μου θα δωθεί σε τρίτους (και κάποιος άλλος που δεν γνωρίζει/ασχολείται με το αντικείμενο, δεν θα το καταλάβει ποτέ αύτο).
Εσύ βλέπεις την IP μου καθώς και το από που ήρθα (referrer url), όπως επίσης και αρκετά στοιχεία για τον browser μου, λειτουργικό μου κλπ.

Επειδή δεν είδα κάποιο privacy policy στο site, τι ισχύει;
Ποια η πολιτική σχετικά με τα δεδομένα των επισκεπτών;
Κρατιούνται Logs;
Αν ναι για πόσο καιρό διατηρούνται;
Δίδονται σε τρίτους;
Αξιοποιούνται με οποιοδήποτε τρόπο;
Σε περίπτωση που κάποια αρχή ζητήσει στοιχεία για κάποιον, ποια είναι η πολιτική πάνω σε αυτό το θέμα;

Σόρρυ που είμαι καχύποπτος, αλλά επειδή πλέον όλα τα free services τείνουν να «ζουν» λόγω φακελώματος ανυποψίαστων χρηστών, κάθε τι δωρεάν (και μη) το βλέπω με δυσπιστία μέχρι να πειστώ για το αντίθετο. :)
Πρέπει να καταλάβεις πως δεν μου ανήκουν οι servers και δεν έχω καμιά πρόσβαση.
Λαμβάνω CDN υπηρεσίες όπως ο καθένας που αγοράζει CDN υπηρεσίες και μετά απλός τις αξιοποιώ για να δώσω δωρεάν hosting.

Δεν έχω privacy policy αλλά αυτά νομίζω πρέπει να σε καλύψουν. (Αν και δεν βλέπω να λένε κάτι για το ίδιο το CDN, είναι για το ίδιο το site τους αποτι κατάλαβα)
http://onapp.com/privacy/
https://www.netdna.com/privacy-policy/

Ρώτα με ότι θέλεις ώστε να σε καλύψω και να αρχίσεις να εμπιστεύεσαι το project.
Γενικός θέλω να το κάνω όσο ποιο transparent γίνεται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σας παρουσιάζω την σελίδα μου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες