Διαγραφή όλων των δεδομένων του εξωτερικού Σκληρού Δίσκου

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 02 Ιουν 2012 01:10

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα, όποιος γνωρίζει, να μου πει πως θα μπορούσα να διαγράψω όλα τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα στον εξωτερικό σκληρό δίσκο μου.

Το θέμα είναι ότι παλιά τον χρησιμοποιούσα για εσωτερικό (με IDE σύνδεση) οπότε μέσα έχουν παραμείνει τα Windows 7 και διάφορα άλλα αρχεία που είχα, τα οποία τώρα δεν χρειάζομαι.

servetas

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιουν 2012 13:10

Πολλή Καλημέρα σου :D
Φαντάζομαι, από τον τίτλο και τα γραφόμενά σου, ότι τον εν-λόγω δίσκο τον έχεις κάνει -τελικά- εξωτερικό.
Ένα αποτελεσματικό καθάρισμα λοιπόν είναι το Format. Υποψιάζομαι όμως ότι αν στον υπολογιστή σου έχεις Windows προηγούμενης έκδοσης -από τα Windows7- (π.χ. XP, Vista κλπ), θα 'δουν' ότι πάνε να 'φορμάρουν' νεώτερη έκδοση, και μάλλον δεν θα το κάνουν.
Οπότε σου μένει η λύση να πάρεις τον εξ/κό δίσκο σου στο χέρι, και να τον πας σε κάποιον φίλο σου με υπολογιστή, τουλάχιστον με Windows7. Από εκεί το πιό σίγουρο είναι ότι ο υπολογιστής εκείνος θα μπορέσει να 'φορμάρει' πλέον τον δίσκο σου, καθαρίζοντάς τον τελείως,
Επίσης ψάχνοντας στο Google, με φράση-κλειδί: 'Fprmat Windows7' βγήκα εδώ, και βρήκα -μεταξύ άλλων- αυτό. Επίσης με απλή φράση-κλειδί: 'Fprmat pc' βγήκα εδώ. Πάλι -μεταξύ άλλων- βρήκα αυτό
Κοίταξέ το κι εσύ, μήπως βρεις κάτι, που σε βολεύει καλύτερα. :wink:

servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 02 Ιουν 2012 13:16

Βασικά αυτός τον εξωτερικό τον είχα από παλιά, επειδή μου χάλασε ένας προηγούμενος σκληρός δίσκος, τον ξεβίδωσα και τον συνέδεσα με IDE σύνδεση στον προηγούμενο μου υπολογιστή.

Τώρα, πήρα έναν καινούργιο υπολογιστή του οποίου η μητρική δεν υποστηρίζει IDE συσκευές οπότε βρήκα το κουτί του και τις βίδες και τον ξαναέκανα εξωτερικό.

Με λίγα λόγια:
χαλάει ο παλιός σκληρός->κάνω τον εξωτερικό, εσωτερικό->του βάζω τα Windows 7-> αγοράζω καινούργιο υπολογιστή με καινούργιο σκληρό-> άρα τώρα τον κάνω εξωτερικό για να βάλω τα αρχεία μου μέσα

Έχω ήδη τα Windows 7 στον καινούργιο υπολογιστή, απλά θέλω να επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση των εξωτερικό τώρα πια σκληρό δίσκο επειδή μου έχει μεσα τα windows και έχει χωριστεί και σε δύο particions (ένα δεσμευμένο από το σύστημα & για τα αρχεία μου)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 02 Ιουν 2012 22:31

Πήγαινε στο disk management, σβήσε τα partitions από τον εξωτερικό δίσκο, φτιάξε ένα νέο που να πιάνει όλο το δίσκο και ρίξε format.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες