Δημιουργία Πρότυπου - Πρόβλημα με CSS

Joomla! Templates

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
giorgos147

Δημοσίευση από giorgos147 » 02 Ιουν 2012 16:36

Καλησπέρα!

Θα με συγχωρέσετε που σας δίνω ακριβώς το ίδιο κείμενο με αυτό που έγραψα χθες το βράδυ στο www.joomla.gr, αλλά δε νομίζω ότι θα τα πω καλύτερα αν το ξανά γράψω από την αρχή. :)

Καιρό τώρα, έχω διαβάσει κάποια βιβλία για CSS, HTML κ.λπ.
Αυτό το διάστημα, προσπαθώ να εξοικειωθώ με τη χρήση τους, αλλά θέλω κάποια βοήθεια. Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα, ειδικά με τη κλάση "position".

Αρχικά. Έστω ότι έχω το κεντρικό μέρος του Template μου. Αυτό έχει μια Gallery με τα νέα Articles, διάφορα Modules που προβάλλουν τίτλους των άρθρων μου κ.λπ. Μια στήλη δεξιά αυτού του πεδίου που μπορεί να έχει μία φόρμα για Login, κάποιο άλλο Module και τέλος, κάτω από όλα αυτά, ένα Footer με ένα άλλο, δευτερεύον μενού από το κανονικό, και κάποια στοιχεία σε πλαίσιο.

Αυτό που δε μπορώ να κάνω, είναι να "ξεχωρίσω" το μέρος για τα Articles από τη δεξιά στήλη και το Footer. Για να μη λέω πολλά και σας κουράζω, και επειδή 1 εικόνα, 1.000 λέξεις, μπορείτε να δείτε αυτό που σας επισυνάπτω.

Επίσης, αυτό που έχω απορία είναι το πώς θα "διώχνω" μετά όλα τα Modules από τη κεντρική σελίδα, όταν για παράδειγμα επιλέγεις να διαβάσεις ένα άρθρο, ώστε η νέα σελίδα να "αφιερώνεται" στο άρθρο αυτό και να μη "πέφτουν" πάνω της τα διάφορα Modules κ.λπ. στοιχεία, που υπάρχουν στη κεντρική σελίδα.

Τέλος, επειδή 99% θα τοποθετηθεί Forum στη σελίδα, και επειδή δεν είμαι σίγουρος για το τι θα χρησιμοποιήσω (ίσως και το Kunena για παράδειγμα, αλλιώς κάποια άλλη λύση που δε θα είναι άμεσα συνδεδεμένη με τη Joomla σελίδα -π.χ. Invision Board-, πριν κάνω το οτιδήποτε, πρέπει να προσέξω κάτι στη σελίδα; Ή απλά πάλι ο τρόπος που θα φτιάξω τον "χώρο" για το Forum, θα είναι σαν το τρόπο που θα φτιάξω τον "χώρο" για τα άρθρα;

Να'στε καλά!
Συνημμένα
grgexgsvfvb.png

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 04 Ιουν 2012 18:10

giorgos147 έγραψε:Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα, ειδικά με τη κλάση "position".
Αυτό που δε μπορώ να κάνω, είναι να "ξεχωρίσω" το μέρος για τα Articles από τη δεξιά στήλη και το Footer. Για να μη λέω πολλά και σας κουράζω, και επειδή 1 εικόνα, 1.000 λέξεις, μπορείτε να δείτε αυτό που σας επισυνάπτω.
Για να γίνει αυτό πρέπει να παίξεις με τα αρχεία index.php, templateDetails.xml και ότι .css υπάρχει στο template που χρησιμοποιείς.
Τα position δηλώνονται στο αρχείο templateDetails.xml και καλούνται στο index.php κάπως έτσι:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?php if&#40;$this->countModules&#40;'footer'&#41;&#41; &#58; ?>
<div id="footer_style">
<jdoc&#58;include type="modules" name="footer" style="raw"/>
</div>
<?php endif; ?>
giorgos147 έγραψε:Επίσης, αυτό που έχω απορία είναι το πώς θα "διώχνω" μετά όλα τα Modules από τη κεντρική σελίδα, όταν για παράδειγμα επιλέγεις να διαβάσεις ένα άρθρο, ώστε η νέα σελίδα να "αφιερώνεται" στο άρθρο αυτό και να μη "πέφτουν" πάνω της τα διάφορα Modules κ.λπ. στοιχεία, που υπάρχουν στη κεντρική σελίδα.
Αυτό γίνεται στη διαχείριση ενθεμάτων. Μπαίνεις στο module που θέλεις και επιλέγεις στο Σύνδεση Μενού σε ποια σελίδα θέλεις να εμφανίζεται.
Αν θέλεις κάτι πάρα πολύ εξειδικευμένο σχετικά με εμφάνιση modules, υπάρχει το metamod που κάνεις ότι θέλεις γράφοντας σε php.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! Templates”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες