Ομαδική Αποστολή Ε-Mail

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
redalert19882000

Ομαδική Αποστολή Ε-Mail

Δημοσίευση από redalert19882000 » 02 Ιουν 2012 23:08

Καλησπέρα σας,

Διαθέτω μια λίστα από E-mails(~20.000) και θα ήθελα να την χρησιμοποιήσω για να στείλω κάποια newslaters και προσφορές για την εταιρεία που διαθέτω. Για να μην δημιουργηθεί καμία παρεξήγηση τα ίδια τα μέλη έχουν αφήσει αυτά τα e-mails στην εταιρία για αυτόν ακριβώς το λόγο.

Είναι προφανές ότι υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί για τα ομαδικά e-mails. και ρωτώ λοιπόν

1) Υπάρχουν περιορισμοί στα E-mails που μπορώ να στέλνω ανά μέρα(gmail etc etc)
2) Αν πρέπει τα emails να ομαδοποιθούν πόσα μπορώ να στείλω τη φορά? Και αν στείλω σε μια ομάδα, μετά από πόση ώρα μπορώ να στείλω τα επόμενα;
3) Υπάρχει κίνδυνος αποκλεισμού από το gmail etc etc? Και αν ναι, πότε γίνεται αυτό; Όταν ξεπεράσω κάποιο περιορισμό;
4) Υπάρχειο κάποιο πρόγραμμα που να αλαμβάνει την ομαδική αποστολή E-mail (και να συνδέεται στο gmail etc etc) και να ξεπερνάει τους όποιους περιορισμούς υπάρχουν μέσω ενός αυτοματοποιημένου εργαλείοου;
5) Αν διαθέτω κάποιο δικό μου WebServer και έχω δικό μου Domain της εταιρείας, πόσα μπορώ να στείλω από δικό μου E-mail? Φαντάζομαι άπειρα... Θα με μπλοκάρει όμως το hotmail,gmail,yahoo etc αν στέλνω ομαδικά E-mails εκεί ;

Ευχαριστώ πολύ
123

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Ομαδική Αποστολή Ε-Mail

Δημοσίευση από cpulse » 03 Ιουν 2012 18:21

Υπάρχουν πολλών ειδών περιορισμοί γενικά. Θα μπορούσα να κάτσω να γράψω ένα σεντόνι πληροφορίες. Αλλά για να πάω κατευθείαν στην ουσία, για τον αριθμό παραληπτών που θέλεις, ξέχνα το gmail ή πρόγραμμα να τα στέλνεις μόνος σου και ψάξε κάποια εταιρία που κάνει αποκλειστικά αυτή τη δουλειά. Ψάξε για mail chimp που το έχω τεστάρει και δουλεύει σίγουρα και με πολύ καλές τιμές. Αλλά και για άλλες αντίστοιχες εταιρίες. Ο ανταγωνισμός τις κάνει να δίνουν προσφορές κατά καιρούς.

Θα σε βγάλουν από πάρα πολλά προβλήματα που θα βρείς με άλλες μεθόδους. Το μόνο που πρέπει να θυμάσαι είναι αυτό που λες κι εσύ, οτι οι παραλήπτες υπάρχουν και έχουν ζητήσει οι ίδιοι να ενημερώνονται. Διαφορετικά οι αποστολές σου θα θεωρηθούνε spam και θα σε αποκλείσουν.

JenGer

Ομαδική Αποστολή Ε-Mail

Δημοσίευση από JenGer » 16 Ιουν 2012 22:29

Καλησπέρα,
έχει πολύ δίκιο ο cpulse. απ' ότι ξέρω, αν πολλοί χρήστες σε βάλουν στα ανεπιθύμητα υπάρχει περίπτωση να μη σου επιτρέπει ο πάροχος να χρησιμοποιείς το e-mail account σου για να στέλνεις μηνύματα. Με 20.000 άτομα στη λίστα, είναι αρκετά πιθανό να συμβεί...
JenGer said...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες