Μαργκινουσ μοριουσ

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
bibliofaga

Μαργκινουσ μοριουσ

Δημοσίευση από bibliofaga » 04 Ιουν 2012 14:38

Καλησπέρα στο forum. Είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και σας διαβάζω ένα χρόνο περίπου. Είμαι η Ειρήνη και είμαι μεταφράστρια στα πρώτα δειλά βηματάκια. Διαβάζω το βιβλίο Μάργκινους Μόριους του Στέλιου Χαλκίτη.Βρήκα και άλλες αναφορές εδώ. Είναι ίσως το καλύτερο μυθηστόρημα των τελευταίων χρόνων, θέλω καμιά τριανταριά σελίδες και το τελειώνω. Αν έλυσε κάποιος το γρίφο, ας γράψει.
Υ.Γ Είδα σχολιασμους για Τζέιμς Τζόις κλπ δεν απέχει η γραφή του απο του Τζέιμς Τζόις(στον Οδυσσέα του Τζόις αναφέρομαι, μιας και δεν διάβασα κάτι άλλο) για να μην πω, ότι σε πολλά σημεία είναι καλύτερη. Μη μου τη πέσετε (πρόλαβε άλλος) ξέρω το σύνδρομο της κακομοίρας Ελλαδίτσας μας έκανε να τρομάζουμε να εκθειάσουμε το υπέροχο και μας κάνανε να προσκυνάμε κάθε τι ξενόφερτο.

penelope-

Μαργκινουσ μοριουσ

Δημοσίευση από penelope- » 04 Ιουν 2012 22:00

Γειά σου bibliofaga,

Χαίρομαι που μπορώ να μοιραστώ μαζί σου και με τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ τον ενθουσιασμό μου για το σπάνιο βιβλίο που ανακάλυψα πρόσφατα. Έχω μέινει εκστατική από την ποιότητα γραφής και την μαγευτική αφήγηση του συγγραφέα Στέλιου Χαλκίτη. Ξεχάστηκα στις σελίδες του και περιπλανήθηκα με τους ιδιαίτερους ήρωες του. Ένιωσα μια αισιοδοξία απρόσμενη ολοκληρώνοντας την ανάγνωση, κάτι που όλοι στις μέρες μας έχουμε τόσο αναγκη. Το Μάργκινους μόριους αποτελλεί μια ηλιαχτίδα ελπιδοφόρα, μας καταδεικνύει ότι στην δοκιμαζόμενη χώρα μας παράγεται πολιτισμός παρόλες τις αντιξοότητες. Αναζητήστε το βιβλιο αυτό οπωσδήποτε.

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Μαργκινουσ μοριουσ

Δημοσίευση από panxer » 04 Ιουν 2012 23:07

Σε παρακαλώ cordis μη το κλειδώσεις! Αχαχαχαχα

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μαργκινουσ μοριουσ

Δημοσίευση από bibisidis » 04 Ιουν 2012 23:45

panxer έγραψε:Σε παρακαλώ cordis μη το κλειδώσεις! Αχαχαχαχα
Το βιβλιο υπαρχει στο eshop cordis. Βαλε link απο clickbanner :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μαργκινουσ μοριουσ

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιουν 2012 13:34

το έχω δει από χθες, αλλά νομίζω ότι είναι case study και γι' αυτό δε το έβγαλα...

βρε λες να βάλω link από clickbanner; :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μαργκινουσ μοριουσ

Δημοσίευση από PanosIlio » 05 Ιουν 2012 14:30

Πολύ παλιό case study
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

annoulag

Μαργκινουσ μοριουσ

Δημοσίευση από annoulag » 05 Ιουν 2012 22:28

penelope- έγραψε:Γειά σου bibliofaga,

Χαίρομαι που μπορώ να μοιραστώ μαζί σου και με τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ τον ενθουσιασμό μου για το σπάνιο βιβλίο που ανακάλυψα πρόσφατα. Έχω μέινει εκστατική από την ποιότητα γραφής και την μαγευτική αφήγηση του συγγραφέα Στέλιου Χαλκίτη. Ξεχάστηκα στις σελίδες του και περιπλανήθηκα με τους ιδιαίτερους ήρωες του. Ένιωσα μια αισιοδοξία απρόσμενη ολοκληρώνοντας την ανάγνωση, κάτι που όλοι στις μέρες μας έχουμε τόσο αναγκη. Το Μάργκινους μόριους αποτελλεί μια ηλιαχτίδα ελπιδοφόρα, μας καταδεικνύει ότι στην δοκιμαζόμενη χώρα μας παράγεται πολιτισμός παρόλες τις αντιξοότητες. Αναζητήστε το βιβλιο αυτό οπωσδήποτε.
Δεν είναι τέλειο το βιβλίο; Είναι τόσο διαφορετικό... παρόλο που διαβάζω αρκετά, αυτό με έχει καταπλήξει!!! Σου μιλάει και ξεκλειδώνει το μυαλό σου, σε κάνει να δεις τον κόσμο από εντελώς άλλη σκοπιά. Άσε δε το ύφος... χρησιμοποιεί εκφράσεις και λέξεις που δεν είχα διαβάσει ποτέ -αχ τζάμπα έφαγα τα νιάτα μου στα θρανιά!!! Χαίρομαι πολύ που αρέσει και σε άλλο κόσμο... Προχτές πήγα να το πάρω δώρο σε μια φίλη μου από γνωστό βιβλιοπωλείο του κέντρου και ο τύπος στο ταμείο διάβαζε Μάργκινους Μόριους... έπαθα πλάκα!!! Για μένα αυτή τη στιγμή πάντως είναι νο1 στη λίστα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες