Ποιο cms είναι το καταλληλότερο?

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 14 Ιουν 2012 00:05

Έμμεσα, κατηγορεί την uefa που δεν πάμε καλά στο euro :P

Άμα το αναπτύξει λίγο παραπάνω θα δεις.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Ιουν 2012 00:06

Καλά έχετε μεγάλη πλάκα!
Έχει γεμίσει ο τόπος από τέτοιες λύσεις, και πιστεύετε πως αυτό γίνεται γιατί είναι οι ιδανικές λύσεις! Το ότι γεμίσαμε με όλα αυτά, αν οφείλεται στην αμάθεια του τομέα του development, ούτε καν σας περνάει από το μυαλό; Και δεν μιλώ φυσικά για μια μικρή μειοψηφία που γνωρίζει την πλατφόρμα του σε βάθος! Μιλάω για τους "αυτό ξέρω, αυτό δουλεύω, ό,τι και αν μου τύχει".

Κύριοι είναι απλά τα πράγματα ακόμα και βάσει λογικής:
Δεν καβαλάμε την νταλίκα για να πάμε για καφέ στην παραλία.
Δεν καβαλάμε το Smart για να ανεβούμε στο βουνό.
Δεν παίρνουμε το στεϊσον-βάγκον για να μεταφέρουμε 10 παλέτες τούβλα!
Και επειδή μπορώ να αναφέρω πολλές περισσότερες περιπτώσεις από το πόσα CMS υπάρχουν, προσπάθειες να με πείσουν για το ποιο CMS κάνει για τι, μου προκαλούν απλά τα γέλια και αυτό φαίνεται σε άπειρα topics του fs όταν "σφίγγουν" τα γάλατα!

megsk

Δημοσίευση από megsk » 14 Ιουν 2012 11:00

μα δεν συζητάμε για το ποιο cms είναι το καλύτερο ... αλλά να σου πω και την άλλη άποψη.. έστω ότι κάνω ένα custom cms δικό μου , είναι δυνατόν (και να είμαστε αντικημενικοί) να είναι καλύτερο από drupal και wordpress για το οποίο ασχολούνται 100 developers minimum καθημερινα επι 10ετια? Αν μια μεγάλη εταιρεία αναλάβει να κατασκευάσει ένα custom cms για μια απαιτητική ιστοσελίδα-εφαρμογή και βάλει όλους τους devs πιθανών να ασχολούνται αποκλειστικά με αυτό τότε μάλλον θα είναι καλύτερο το cms τους για το συγκεκριμένο site γιατί θα έχει δημιουργηθεί πάνω του. Αλλά δεν νομίζω οτι αν αυτοί που φτιάξανε το wordpress και το drupal να είχανε μικρότερα αποτελέσματα αν ασχολούντουσαν αποκλειστικά με ένα website-εφαρμογή και το κάνανε customize γι αυτή...Αυτή τη στιγμή μιλάμε για την πλειονότητα των websites . Αν τώρα μου πείς να φτιάξω μια διαδικτυακή εφαρμογή υψηλών απαιτήσεων ξέρω και εγώ άλλο δρόμο από wordpress , drupal αλλά όχι γιατί θα είμαι καλύτερος απο αυτούς αλλά γιατί θα το έχω γράψει εγώ και θα το έχω φέρει στα μέτρα μου για να μπορώ ΕΓΩ και όχι κάποιος 5 6 7ος να κάνει μετατροπές και γενικότερα ότι θέλει.. Εάν θέλεις να φτιάξεις ενα website κανονικών απαιτήσεων (και ιδιαίτερα για πελάτη) πας σε κάποια λύση wordpress drupal οι οποίες σε σώζουν από το να ανακαλύψεις τον τροχό... ΓΙατι για να δώσω και ένα παράδειγμα δικό σου , όταν θέλεις να αναίβεις ένα βουνό δεν φτιάχνεις εσύ το jeep. :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Ιουν 2012 13:44

Φίλε μου κανένα CMS δεν είναι καλό με την οπτική που τα αντιμετωπίζετε! Και μιλάω για σοβαρά projects. Τώρα για κάτι siteάκια blogs ή εταιρικές παρουσιάσεις κλπ μια χαρά τα αντιμετωπίζεις με wp.
Τα σοβαρά projects αντιμετωπίζονται με frameworks και γνώση. Να ανεβάσεις τις βιβλιοθήκες που χρειάζεται το project και όχι όλο το συρφετό που κουβαλάει πχ το joomla και το Drupal άσχετα αν χρειάζονται ή όχι.
Και επαναλαμβάνω το point μου είναι πως αυτά τα cms τα έκαναν γνωστά, όχι οι δυνατότητες τους αλλά η αμάθεια των αλεξιπτωτιστών αυτού του χώρου! Και από δαύτους έχει μπόλικους το fs.

"Δώσε ρε Μπαλαμέ ένα plugin να σωθώ!"
Είναι σαν τις γυναίκες οδηγούς που ανοίγουν το καπό και κοιτάνε σαν χαζοί τη μηχανή!

feios

Δημοσίευση από feios » 14 Ιουν 2012 22:13

Sorry gia greeklish eksarxis.

To WordPress einai iperarketo gia auta pou zitane ta paidia. Custom post types, custom taxonomies, etc... an xreiazete vazoume kai Advanced Custom Fields plugin (i dimiourgoume fields monoi mas) kai exoume ena oraio site.

Kai epeidi einai kala documented to WordPress (vlepe codex) mporei akoma kai kapoios pou den exei asxolithei me WordPress alla exei tis vasikes gnoseis PHP na ftiaksei dika tou widgets, plugins kai oti allo xreiazete :)

Filika
Sergios

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης