Προσπάθεια Αρπαγής Κωδικών Εξουσιοδότησης

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Ιουν 2012 20:58

Εχω στην κατοχη μου (στο ονομα μου) για λογαριασμου φιλου σειρα 4 Domain που αφορουν το ιδιο θεμα δηλαδη

1. Portal
2. Online Radio
3. Online WebTv
4. Online WebRadio

Για λογους ευκολιας την τεχνικη διαχειρηση την εχει αναλαβει αλλο ατομο που εχει περισσοτερο ελευθερο χρονο (κατασκευη, συντηρηση, περιεχωμενο) και εχει κανει και την επιλογη του hosting

Με εντολη του φιλου μου εχω κρατησει τους κωδικους εξουσιοδοτησης καθως δεν εμπιστευεται πιστευω τον νεο διαχειριστη να τους εχει στην κατοχη του.

Ολως περιεργως χτες κατα τις 23:30 λαμβανω μηνυμα απο την ΕΕΤΤ μεσω αυτοματου συστηματος το παρακατω μηνυμα
Ο Κωδικός Εξουσιοδότησης του ονόματος χώρου ***********.gr σας αποστέλλεται έπειτα από αίτηση
του καταχωρητή ** ****** (URL: http://www.******.gr, email: domains@******.gr).
καλω αμεσα το support της εταιρειας και μου αναφερουν οτι ο ταδε κυριος με εγγραφο του ζητησε την αποστολη των κωδικων εξουσιοδοτησης

ολως τυχαιως λιγες ωρες πριν ειχα μιλησει με τον πραγματικο ιδιοκτητη των domain και φιλο απο το 2004 για να κανω καποια αλλαγη σε dns σε αυτα τα ονοματα αλλα δεν με ειχε ενημερωσει οτι θα ζητηθουν οι κωδικοι εξουσιοδοτησης απο τον νεο τεχνικο διαχειριστη που εκεινος εχει διαλεξει οπως ειπα παραπανω.

στην εταιρια ΤΟΝΙΣΑ οτι καθε αιτηση που αφορα αυτα τα 4 domain και περιεχει το email μου σε καμια περιπτωση δεν μπορει να θεωρηθει νομιμη και θα θεωρηθει αποπειρα αρπαγης κωδικων (εχει κατατεθει καταγγελια στην ΕΕΤΤ σχετικα με το αναφερωμενο περιστατικο)

η εταιρια ενημερωνει τον αιτουντα σχετικα και μετα απο λιγο λαμβανω απειλητικο email απο τον ψευδως αιτουντα τους κωδικους και αναφερομενο ως τωρινο τεχνικο διαχειριστη των domain και μονο.

αφηνω επειγον μηνυμα στο email του φιλου και πελατη να με καλεσει αμεσα, και οντως μετα απο λιγη ωρα με καλει και του αναφερω το γεγονος, στο μεταξυ ειχε μιλησει με τον τεχνικο του και του ανεφερε οτι απο λαθος εγινε η αιτηση αποστολης κωδικων εξουσιοδοτησης, μου επιβαιβεωνει οτι ισχυει η εντολη του να κρατησω εγω τους κωδικους και να μην τους παραχωρησω σε κανενα και οτι δεν εχει δωσει αλλη εντολη σε κανενα.

Η εγω δεν ξερω τι μου γινεται η δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να γινει λαθος στην συνταξη αιτηματος αποστολης κωδικων και στην αποστολη του στην εταιρια hosting για να το ενεργοποιησει και ποιο το σκεπτικο του αιτουντα!

καθε εξηγηση δεκτη για την συμπεριφορα αυτη (οχι της εταιριας αλλα του ιδιωτη)

ερωτηση προς εταιριες καταχωρητες...
εχετε τροπο να καληφθειτε απο παρομια περιστατικα;
μπορω να ζητησω την αποστολη του εγγραφου αυτου που ζητουσε την αποστολη των κωδικων;
μπορει να συνεχισει η εταιρια μετα απο την ενημερωση μου να ζητα αποστολη κωδικων απο μη εξουσιοδοτημενα ατομα;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 07 Ιουν 2012 21:45

Δεν είσαι ο μόνος... Τέσπα.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 07 Ιουν 2012 22:27

Άγγελε είναι λίγο δύσκολο να ξέρει ο καταχωρητής ότι αυτός που του ζητάει αποστολή κωδικού εξουσιοδότησης αν είναι ο πραγματικός ιδιοκτήτης.

Ένας πελάτης παιρνει τηλέφωνο την εταιρία και λέει ότι έχω το DOMAIN freestuff.gr και θέλω να το μεταφέρω σε εσάς μπορείτε να ζητήσετε κωδικό να σταλεί στο εμαιλ του ιδιοκτήτη?

Το καλό είναι ότι ο κωδικός στέλνεται μόνο στο εμαιλ του ιδιοκτήτη.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 07 Ιουν 2012 22:58

Αυτός έστειλε ένα χαρτί στην εταιρεία για να ζητήσει τους κωδικούς. Σαν τι το έστειλε, σαν ιδιοκτήτης ή σαν τεχνικός ?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Ιουν 2012 23:08

platongr έγραψε:Αυτός έστειλε ένα χαρτί στην εταιρεία για να ζητήσει τους κωδικούς. Σαν τι το έστειλε, σαν ιδιοκτήτης ή σαν τεχνικός ?
δεν το ξερω
και η εταιρεια δεν μου το κοινοποιει να το δω και εγω

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 07 Ιουν 2012 23:57

Από τη στιγμή που το email είναι το δικό σου, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ο καθένας θα μπορούσε να πει οτι είναι δικό του domain και να γινόταν αίτηση αποστολής κωδικού από οποιονδήποτε κατοχυρωτή, όμως θα πήγαινε μόνο σε εσένα.
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 08 Ιουν 2012 00:26

Εμένα αν μου έρχονταν ένα τέτοιο χαρτί και το υπέγραφε ο τεχνικός, θα κοίταζα αν τα στοιχεία του τεχνικού συμπίπτουν με αυτά που είναι δηλωμένα, διαφορετικά θα το αγνοούσα.
Αν ήταν υπογεγραμμένο από τον ιδιοκτήτη θα έκανα αποστολή του κωδικού.

Αν υπέγραψε 3ο άτομο για τον ιδιοκτήτη εκεί προκύπτει άλλο θέμα, νομικό...

Θέμα ασφάλειας δεν προκύπτει, αλλά εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται ύποπτο το ότι έστειλε επιστολή "κατά λάθος"

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιουν 2012 00:34

platongr έγραψε:αλλά εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται ύποπτο το ότι έστειλε επιστολή "κατά λάθος"
ακριβως αυτο ειναι το θεμα!
τετοιο λαθος δεν κανεις εκτος αν εχεις κατι αλλο στο μυαλο σου!
λαθος κανεις οταν πατας διπλανο νουμερο στο τηλεφωνο η λαθος πληκτρο στο keyboard
αλλα λαθος αποστολη αιτηματος που αφιερωσες χρονο να συνταξεις να επισυναψεις να πληκτρολογισεις email .... κατι δεν κολλαει εδω!

megsk

Δημοσίευση από megsk » 08 Ιουν 2012 13:48

+1 στον fiskili

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 08 Ιουν 2012 13:53

Παιδιά μην μπερδεύεστε η εταιρία δεν φταίει σε τίποτα.
Η εταιρία δεν ξέρει σε ποιόν ανήκει το domain αν δεν είναι η ίδια registrar.
Ήρθε ένα request και το εξυπηρέτησε. Αν κάποιος θέλει να κυνηγήσει κάποιον είναι ο πραγματικός ιδιοκτήτης τον κύριο που έστειλε την επιστολή.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιουν 2012 16:33

Giannis78 έγραψε:Αν κάποιος θέλει να κυνηγήσει κάποιον είναι ο πραγματικός ιδιοκτήτης τον κύριο που έστειλε την επιστολή.
Αυτο εκανα ηδη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης