Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
dynamikhgynaika

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από dynamikhgynaika » 10 Ιουν 2012 12:49

Γεια σας. Δεδομένου ότι εδώ μέσα υπάρχουν ορισμένοι που γνωρίζουν πολλά πράγματα από blogging, internet, κ.τ.λ. θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει και μου μου πει τι γίνεται με τα άρθρα - αντιγραφή.

Κατ' αρχήν όταν εγώ αντιγράφω άρθρα από ένα ξένο site (τα μεταφράζω) αναφέρω πάντα την πηγή.

Πολλές φορές όμως γράφω δικά μου άρθρα τα οποία βλέπω ότι τα αντιγράφουν άλλοι χωρίς να βάζουν την πηγή που τα πήραν. Αυτό είναι πολύ σπαστικό. Εγώ δεν έχω πρόβλημα κάποιος να πάρει δικά μου άρθρα αλλά για μένα το σωστό είναι να βάζει την πηγή και όχι να το παρουσιάζει ως δικό του.

Οι ερωτήσεις μου είναι δύο:

1 Πώς μπορώ να προστατευτώ (τι μέτρα μπορώ να πάρω) έτσι ώστε ή να αναγκάζονται να αναφέρουν την πηγή, ή να μην μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα άρθρα μου

2 Γιατί το google βγάζει σε καλύτερη θέση τα άρθρα αντιγραφή και το γνήσιο το βγάζει πιο κάτω ακόμα και αν το site που έχει αντιγράψει έχει χειρότερο page rank από το δικό μου. Υποτίθεται ότι το google καταλαβαίνει πιο είναι το γνήσιο και πιο είναι η αντιγραφή έτσι δεν είναι;
Δυναμική Γυναίκα
Ένα blog με άποψη για όλα τα γυναικεία θέματα

scor

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από scor » 10 Ιουν 2012 17:26

ρίξε εδώ μια ματία έχει γίνει παρόμοια συζήτηση.

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... E1&t=55301
: - )

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Ιουν 2012 17:29

δοκιμασε καταρχην αυτη την υπηρεσια http://www.copyscape.com

μετα αν θες δωσε μας μερικα παραδειγματα κλοπης να σου πουμε περισσοτερα

harisg7

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από harisg7 » 10 Ιουν 2012 18:42

Δυστυχώς δεν μπορείς να το αποφύγεις. Όμως δεν είναι και τόσο κακό όσο νομίζεις. Απ' τη στιγμή που κάποιος μπαίνει στη σελίδα σου για να πάρει θέματα, σημαίνει ότι βρίσκεσαι σε καλό δρόμο. Ακόμα κι αν 1-2 δεν βάλουν πηγή (συνήθως πρόκειται για blogs χαμηλού επιπέδου που λίγοι διαβάζουν), οι περισσότεροι να 'σαι σίγουρος ότι θα κάνουν αυτό που πρέπει.

dynamikhgynaika

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από dynamikhgynaika » 10 Ιουν 2012 19:25

Scor:
πολύ κατατοπιστικό το link πoυ έδωσες. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι απλά να δυσκολέψουμε την ζωή των κλεφτών

fiskilis:
αυτή η υπηρεσία δεν νομίζω ότι θα τους αποτρέψει. Όσο για τα παραδείγματα ας αναφέρω μόνο ένα:

Για λέξη κλειδί "τι χρώμα να βάψω τα μαλλιά μου" το google δεν βγάζει πρώτα την original πηγή του blog μου που είναι "http://dynamikhgynaika.blogspot.com/201 ... a-moy.html"

σημείωση (κάποια από τα backlink που πήρα σε ορισμένες σελίδες που δημοσίευσαν το άρθρο μου, τα πήρα επειδή τους έστειλα email και τους το ζήτησα. Πιο πριν δεν υπήρχαν) Ορισμένα άλλα site βέβαια ούτε που μου απάντησαν
Δυναμική Γυναίκα

andreaslll

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από andreaslll » 12 Ιουν 2012 14:53

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Αν αρχίσεις να ψάχνεις ποιος αντέγραψε τι, θα χάσεις μπόλικο χρόνο, θα σπάσουν τα νεύρα σου και ενδέχεται να πάρεις κάποια backlink αν είσαι τυχερή. Εγώ έχω προτιμήσει να μην ασχολούμαι πια. Η google μακροπρόθεσμα θα σε ανταμείψει. Εγώ έχω βάλει τα άρθρα στο rss για να διευκολύνω την κλοπή και μια φορά ένα blog με αρκετή επισκεψιμότητα δημοσίευσε άρθρο μου απευθείας από το rss μαζί με τα δικά μου μασκαρεμένα affiliate links!

kostasdhm

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από kostasdhm » 12 Ιουν 2012 17:50

Δυστηχώς δεν υπάρχουν και πολλά που μπορούμε να κάνουμε για αυτό. Νομίζω ότι μακροπρόθεσμα η Google αναλύει το κλεμμένο / duplicate content αλλά θεωρώ ότι υπάρχει κίνδυνος να τιμωρηθείς και εσύ αν και το δικό σου περιεχόμενο εκλάπει. Εκείνο που σκέφτηκα εγώ είναι να έρθω σε επικονωνία με το διαχειριστή που έκλεψε το άρθρο και να του ζητήσω ευγενικά να προσθέσει την πηγή...
Δεν το έχω κάνει ακόμα...
η αλήθεια είναι ότι αν πέσεις σε κακόβουλο μπορεί να κάνει anti SEO ενέργειες και να βλάψει τη σελίδα ...είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία...
Διπλωματικές Εργασίες -
Εργασίες ΕΑΠ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιουν 2012 22:33

ας μη τρομοκρατούμε τον κόσμο... σιγά μη βάλει και μπράβους να σε δείρουν...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από skeftomilos » 12 Ιουν 2012 23:27

Τι ωραίο που είναι το ελεύθερο internet! Οι τεμπέληδες κλέβουν τη δουλειά των εργατικών. O tempora o mores.

1...:snooty: 2...:naughty: 3....:cop:

Άβαταρ μέλους
sgianiotis
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από sgianiotis » 12 Ιουν 2012 23:54

An thelis i Google na sou dosi "credit" gia ta post sou os prototpa, tote tha balis meta tag Author opou grafis kai molis to kanis post tha pas se mia selida G+ me to idio onoma kai tha balis link. En kero tha katalabi i Google pios exei grapsi kai ta proigoumena. Akoma kai otan katalabi oti einai dika sou, gia na vgenis brosta xriazese backlinks - ala afto einai alo thema.
Sorry for the Greeklish but my Greek spelling is horrible. Good luck.
http://www.travelling.gr - Travel and tourism reference guide on Greece
http://news.travelling.gr - Greece's travel and tourism newspaper
http://www.AthensTrainingCenter.gr - Internet Marketing Training Center and official representative for CeMA - (Certification eMarketing Associates).

tango

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από tango » 13 Ιουν 2012 00:03

Καλωσόρισες στο Ιντερνετ, όπου το 50% του περιεχομένου είναι αντιγραφή :)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από dva_dev » 13 Ιουν 2012 00:06

Εχει κάποια σχέση το αν είναι ελεύθερο το internet ή όχι με το αν κάποιος θα αντιγράψει το κείμενο, τις φωτογραφίες ή και το site σου ολόκληρο;

Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από apitsos » 13 Ιουν 2012 09:36

fiskilis έγραψε:δοκιμασε καταρχην αυτη την υπηρεσια http://www.copyscape.com
Χρήσιμη υπηρεσία. Εμένα μου βρήκε στο παρελθόν ποιοι με αντέγραφαν. Το τι έκανα τελικά με αυτούς είναι μια άλλη υπόθεση και θα συμφωνήσω με όσους αναφέρουν πως τελικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για να αποτρέψεις την αντιγραφή. Το CopyScape πάντως ενημερώνει τους άλλους ότι εσύ παρακολουθείς για τα αντίγραφα και τουλάχιστον κάποιους που έχουν έστω και λίγη ευθυξία μπορεί να τους αποτρέψει.

Όσον αφορά τη θέση των άρθρων σου στα οργανικά αποτελέσματα αναζήτησης, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον "sgianiotis", καθώς το Google+ επιδρά θετικά στο πως βαθμολογείται ένα περιεχόμενο και που θα καταταχτεί στα SERP (τουλάχιστον ακόμα). Γιατί λοιπόν να μην βάλεις στη σελίδα σου ένα G+ Button ή ακόμα καλύτερα μια σειρά από buttons, όπως αυτά του addthis.com? Θα βοηθήσουν, εφόσον το blog έχει επισκεψιμότητα και οι χρήστες τα κάνουν click.

Edit: Χμμμ... μόλις είδα ότι έχεις τα ανάλογα buttons που πρότεινα!
Anything can be achieved!

pla.NET.gr | web hosting, VPS, web design & more services

dynamikhgynaika

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από dynamikhgynaika » 14 Ιουν 2012 12:20

Τελικά από ότι κατάλαβα, επειδή οι γνώσεις μου δεν είναι και τόσο καλές όσο αφορά το SEO και επειδή όπως βλέπω κάποιοι είναι πολύ καλοί σε αυτό με αποτέλεσμα να βγαίνουν πρώτοι στις μηχανές αναζήτησης με τα δικά μου άρθρα (εγώ μπορεί να είμαι στη θέση 250 και άμα), όπως επίσης και επειδή δεν υπάρχουν και τόσοι τρόποι να το αποτρέψω, μάλλον το καλύτερο πράγμα που έχω να κάνω είναι να μην ασχολούμαι γιατί ήδη τα νεύρα μου έχει σπάσει.

Ελπίζω η google μακροπρόθεσμα να καταλάβει ποιος έγραψε το κάθε άρθρο και να με ανταμείψει αν και σε ορισμένα άρθρα αυτό δεν είναι και τόσο χρήσιμο όπως πχ ένα άρθρο μόδα καλοκαίρι 2012 (θεωρητικά μιλάω) δεδομένου ότι αν το google με ανταμείψει μετά από ένα χρόνο, το άρθρο έτσι και αλλιώς θα είναι άχρηστο.
Δυναμική Γυναίκα

andreaslll

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από andreaslll » 14 Ιουν 2012 13:50

Θα γράψω κάτι που το έχω διαβάσει σε διάφορες μεριές αλλά δεν έχει τύχει να το επιβεβαιώσω ο ίδιος:

Δεν θα μπορέσεις ποτέ με ένα blog σε δωρεάν υπηρεσία να ξεπεράσεις κάποιον ο οποίος έχει ένα αυτόνομο site με δικό του domain που βρίσκεται σε αξιοπρεπή server, αν έχετε κάνει παρόμοιες κινήσεις SEO.

Αν ισχύει αυτό, ίσως εξηγεί τον προβληματισμό σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες