Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από apitsos » 14 Ιουν 2012 13:55

andreaslll έγραψε:Δεν θα μπορέσεις ποτέ με ένα blog σε δωρεάν υπηρεσία να ξεπεράσεις κάποιον ο οποίος έχει ένα αυτόνομο site με δικό του domain που βρίσκεται σε αξιοπρεπή server, αν έχετε κάνει παρόμοιες κινήσεις SEO.
Αυτό είναι πολύ σωστό. Επίσης ισχύει και το ότι ένα website παίρνει πρόσθετη αξία αν βρίσκεται στη χώρα για την οποία προορίζεται το περιεχόμενο και το TDL. Το λέει και η ίδια η Google: http://www.pla.net.gr/index.php/el/why-in-greece.

Το γνωρίζουμε πολύ καλά και έχουμε επενδύσει σε αυτό.
Anything can be achieved!

pla.NET.gr | web hosting, VPS, web design & more services

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιουν 2012 19:27

γι' αυτό είχε πάει άπατο το troktiko.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

tango

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από tango » 14 Ιουν 2012 22:00

apitsos έγραψε:
andreaslll έγραψε:Δεν θα μπορέσεις ποτέ με ένα blog σε δωρεάν υπηρεσία να ξεπεράσεις κάποιον ο οποίος έχει ένα αυτόνομο site με δικό του domain που βρίσκεται σε αξιοπρεπή server, αν έχετε κάνει παρόμοιες κινήσεις SEO.
Αυτό είναι πολύ σωστό.
Φυσικά και όχι.

Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από apitsos » 15 Ιουν 2012 11:24

Στάθηκα κυρίως στο θέμα του server και όχι στο αν είναι σε δωρεάν υπηρεσία. Είναι γεγονός ότι αν ένα site είναι σε καλό και γρήγορο server που βρίσκεται γεωγραφικά στην ίδια χώρα με αυτή για την οποία προορίζεται, αυτό έχει θετικά αποτελέσματα στην κατάταξη του. Το λέει η ίδια η Google, όχι μόνο εγώ (και όσοι υποστηρίζουν αυτή την άποψη).

Φιλικά το λέω. Σας παρακαλώ να μην ξεκινήσει διαμάχη, όπως συνηθίζεται...
Anything can be achieved!

pla.NET.gr | web hosting, VPS, web design & more services

tango

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από tango » 15 Ιουν 2012 18:29

Δεν είναι θέμα διαμάχης, είναι ότι δεν έχεις κατανοήσει σωστά τι λέει ο γούγλης.

Λέει λοιπόν, ότι sites που απευθύνονται σε συγκεκριμένη χώρα, ρανκάρουν καλύτερα στην χώρα αυτή.

Και πώς καταλαβαίνει σε ποιά χώρα απευθύνεται;

Ένα από τα στοιχεία που κοιτάζει είναι η φυσική παρουσία του σέρβερ. Αλλά πουθενά δεν λέει ότι ειναι αναγκαία συνθήκη.

Αντιθέτως, σου δίνει την ευχέρεια να καθορίσεις εσύ μόνος σου που απευθύνεται το σαιτ σου, από το webmaster tools. Άπαξ και ενημερώσεις εσύ, δεν κάθεται ο Γούγλης να μαντεύει.

Τόσο απλά.

DCAKIS

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από DCAKIS » 16 Ιουν 2012 14:35

dynamikhgynaika έγραψε:Τελικά από ότι κατάλαβα, επειδή οι γνώσεις μου δεν είναι και τόσο καλές όσο αφορά το SEO και επειδή όπως βλέπω κάποιοι είναι πολύ καλοί σε αυτό με αποτέλεσμα να βγαίνουν πρώτοι στις μηχανές αναζήτησης με τα δικά μου άρθρα (εγώ μπορεί να είμαι στη θέση 250 και άμα), όπως επίσης και επειδή δεν υπάρχουν και τόσοι τρόποι να το αποτρέψω, μάλλον το καλύτερο πράγμα που έχω να κάνω είναι να μην ασχολούμαι γιατί ήδη τα νεύρα μου έχει σπάσει.

Ελπίζω η google μακροπρόθεσμα να καταλάβει ποιος έγραψε το κάθε άρθρο και να με ανταμείψει αν και σε ορισμένα άρθρα αυτό δεν είναι και τόσο χρήσιμο όπως πχ ένα άρθρο μόδα καλοκαίρι 2012 (θεωρητικά μιλάω) δεδομένου ότι αν το google με ανταμείψει μετά από ένα χρόνο, το άρθρο έτσι και αλλιώς θα είναι άχρηστο.

Τώρα τα λές καλά και σε συνδιασμό με αυτά που σου έγραψε ο sgianiotis αλλά και ο andreasIII .Καλό seo και Google+. Τώρα για την γαιδουριά της μη αναφοράς της πηγής, δες το και αλλιός (φιλοσοφικά), είσαι καλή/ός και κάποιοι ζούν μέσα απο εσένα.

dynamikhgynaika

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από dynamikhgynaika » 16 Ιουν 2012 14:51

DCAKIS έγραψε:
dynamikhgynaika έγραψε:Τελικά από ότι κατάλαβα, επειδή οι γνώσεις μου δεν είναι και τόσο καλές όσο αφορά το SEO και επειδή όπως βλέπω κάποιοι είναι πολύ καλοί σε αυτό με αποτέλεσμα να βγαίνουν πρώτοι στις μηχανές αναζήτησης με τα δικά μου άρθρα (εγώ μπορεί να είμαι στη θέση 250 και άμα), όπως επίσης και επειδή δεν υπάρχουν και τόσοι τρόποι να το αποτρέψω, μάλλον το καλύτερο πράγμα που έχω να κάνω είναι να μην ασχολούμαι γιατί ήδη τα νεύρα μου έχει σπάσει.

Ελπίζω η google μακροπρόθεσμα να καταλάβει ποιος έγραψε το κάθε άρθρο και να με ανταμείψει αν και σε ορισμένα άρθρα αυτό δεν είναι και τόσο χρήσιμο όπως πχ ένα άρθρο μόδα καλοκαίρι 2012 (θεωρητικά μιλάω) δεδομένου ότι αν το google με ανταμείψει μετά από ένα χρόνο, το άρθρο έτσι και αλλιώς θα είναι άχρηστο.

Τώρα τα λές καλά και σε συνδιασμό με αυτά που σου έγραψε ο sgianiotis αλλά και ο andreasIII .Καλό seo και Google+. Τώρα για την γαιδουριά της μη αναφοράς της πηγής, δες το και αλλιός (φιλοσοφικά), είσαι καλή/ός και κάποιοι ζούν μέσα απο εσένα.
Τώρα σταμάτησα να ασχολούμαι με όλα αυτά και κοιτάζω μόνο το blog μου (ησύχασα). Επίσης έχω βάλει και αυτό το κόλπο που όταν κάποιος πάει να αντιγράψει,αναφέρει αυτόματα την πηγή (μέσω του http://www.tynt.com/). Ελπίζω τουλάχιστον να κερδίσω ορισμένα backlink με αυτό τον τρόπο. Κάτι είναι και αυτό.
Δυναμική Γυναίκα
Ένα blog με άποψη για όλα τα γυναικεία θέματα

andreaslll

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από andreaslll » 16 Ιουν 2012 15:35

Έκανα ένα copy και μου έβγαλε μόνο "πηγή: Δυναμική Γυναίκα" χωρίς link. Δώρο άδωρο δηλαδή. Άσε που οι αντιγραφείς δεν είναι άσχετοι, ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και γιατί το κάνουν.

<άσχετο>
Με την ευκαιρία δες λίγο αυτό,
http://tools.pingdom.com/fpt/#!/ArZWK04 ... gspot.com/
έχω την εντύπωση ότι έχεις χώσει πολλά για μία μόνο σελίδα. Δεν είμαι και ειδικός βέβαια, και ξέρω ότι όλα τα αντίστοιχα sites κάνουν το ίδιο πράγμα. Εγώ θα αφαιρούσα διάφορες φωτογραφίες που δεν είναι απόλυτα χρήσιμες. Αν βγάλεις τις φωτογραφίες από τα links και αφήσεις σκέτο κείμενο αμέσως έχεις κερδίσει κάτι. Και το friend connect αν δεν αποδίδει αρκετά θα μπορούσες να σουτάρεις.
</άσχετο>

dynamikhgynaika

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από dynamikhgynaika » 19 Ιουν 2012 11:26

andreaslll έγραψε:Έκανα ένα copy και μου έβγαλε μόνο "πηγή: Δυναμική Γυναίκα" χωρίς link. Δώρο άδωρο δηλαδή. Άσε που οι αντιγραφείς δεν είναι άσχετοι, ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και γιατί το κάνουν.

<άσχετο>
Με την ευκαιρία δες λίγο αυτό,
http://tools.pingdom.com/fpt/#!/ArZWK04 ... gspot.com/
έχω την εντύπωση ότι έχεις χώσει πολλά για μία μόνο σελίδα. Δεν είμαι και ειδικός βέβαια, και ξέρω ότι όλα τα αντίστοιχα sites κάνουν το ίδιο πράγμα. Εγώ θα αφαιρούσα διάφορες φωτογραφίες που δεν είναι απόλυτα χρήσιμες. Αν βγάλεις τις φωτογραφίες από τα links και αφήσεις σκέτο κείμενο αμέσως έχεις κερδίσει κάτι. Και το friend connect αν δεν αποδίδει αρκετά θα μπορούσες να σουτάρεις.
</άσχετο>
Το δοκίμασα και εγώ να κάνω copy paste και μου έβγαλε link στην πηγή. Μήπως εκεί που το έκανες paste για κάποιο λόγο απενεργοποίησε το link; Εγώ που το δοκίμασα να το κάνω paste απευθείας στον κειμενογράφο του blogger φαίνεται ότι βγάζει ενεργό link της πηγής.

Όσο για το άλλο θέμα από ότι κατάλαβα αναφέρεσαι στο χρόνο που φορτώνει η σελίδα. Όμως στο τεστ που έκανα από το link που έδωσες λέει ότι :Your website is faster than 71% of all tested websites άρα πρέπει να είμαι σχετικά καλά έτσι δεν είναι;
Δυναμική Γυναίκα
Ένα blog με άποψη για όλα τα γυναικεία θέματα

andreaslll

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από andreaslll » 19 Ιουν 2012 13:08

Ναι μάλλον αυτό συνέβη, εμένα έχει λιγότερες λειτουργίες ο editor.

Εγώ απλά αναφέρω ότι έχεις πολλές φωτογραφίες στη σελίδα. Δεν ξέρω αν είναι πολύ κακό, αλλά πιστεύω ότι σίγουρα μπορείς να αφαιρέσεις καμιά δεκαριά χωρίς να αλλάξει κάτι. Θα φτιάξεις ελαφρώς το on page SEO.

kleopa
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από kleopa » 24 Ιουν 2012 00:38

andreaslll έγραψε:Θα γράψω κάτι που το έχω διαβάσει σε διάφορες μεριές αλλά δεν έχει τύχει να το επιβεβαιώσω ο ίδιος:

Δεν θα μπορέσεις ποτέ με ένα blog σε δωρεάν υπηρεσία να ξεπεράσεις κάποιον ο οποίος έχει ένα αυτόνομο site με δικό του domain που βρίσκεται σε αξιοπρεπή server, αν έχετε κάνει παρόμοιες κινήσεις SEO.

Αν ισχύει αυτό, ίσως εξηγεί τον προβληματισμό σου.
Καλά, μην το λες...
Εμείς από τέτοια συνήθως "υποφέρουμε"... και κυρίως από τα "κάθε 5 λεπτά ποστ"
Βέβαια είναι πάντα κατά περίπτωση, μερικές φορές ισχύει αυτό που λες.

Τώρα όσον αφορά των αντιγραφών, δεν πρόκειται να βγάλεις και πολύ άκρη.
Εγώ αυτό που κατάλαβα από την εμπειρία μου, είναι ακριβώς αυτό που είπε κάποιος προλαλήσαν: γράφε εσύ και με τον καιρό θα σε ανταμείψει η google...

Μπορεί όχι στα μέγιστα, αλλά θα γίνει δουλειά.

Επίσης, γενικά η google ενδιαφέρεται για αυτά τα φαινόμενα και απότι έχω καταλάβει, πιστεύω πως με τον καιρό θα δικαιωθείς, θα βελτιωθούν κι άλλο τα πράγματα.

Τέσπα, είδωμεν, κι εμείς σε παρόμοια φάση είμαστε.
Συνέχισε έτσι, ωραίο το blog σου :wink:
Πως ζευγαρώνουν οι κότες;
Πως να μην μπαίνουν τα νύχια των ποδιών στο κρέας!
και πολλά άλλα... http://coolweb.gr

stathakisd3

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από stathakisd3 » 14 Ιούλ 2012 01:05

θέλω να δημιουργήσω ενα news portal μπορώ να αντιγράφω κάποια νέα απο την τοπική εφημερίδα και να αναγραφώ φυσικά την πηγή στο τέλος κάθε άρθρου η είναι καλύτερα να επικοινωνήσω μαζί τους.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιούλ 2012 01:16

καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
blogman
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από blogman » 28 Δεκ 2012 12:22

Κάνε ένα DMCA report στον γούγλη και θα λύσεις το πρόβλημα σου

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μου αντιγράφουν τα άρθρα

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Δεκ 2012 12:25

αν οι αντιγραφες ειναι σε blogger αρκει μια αναφορα με την καταλληλη φορμα βαζωντας και το πρωταρχικο Post link και σβυνουν την δημοσιευση που εχει αναρτηθει παρανομα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες