Ελληνικός Τουρισμός - Ελάτε να αντιστρέψουμε την κατάσταση εμείς! #stunningGreece

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Ελληνικός Τουρισμός - Ελάτε να αντιστρέψουμε την κατάσταση εμείς! #stunningGreece

Δημοσίευση από cpulse » 10 Ιουν 2012 16:25

Όλοι ξέρουμε πόσο σημαντικός είναι ο τουρισμός για την Ελλάδα. Ειδικά φέτος (2012) έχει πληγεί σημαντικά, αλλά νομίζω οτι μπορούμε να τον βοηθήσουμε άμεσα. Ακόμα κι αν δεν προλάβουμε να βοηθήσουμε φέτος, αυτή η προσπάθεια θα βοηθήσει για το επόμενο έτος.

Παρακολουθώ κάποια τα ξένα ΜΜΕ, έχω και αρκετούς γνωστούς ξένους και βλέπω πως εκείνοι αντιλαμβάνονται τα πράγματα. Σε κάποιες χώρες τα ΜΜΕ παρουσιάζουν μόνο τις κακές εικόνες και τις κακές στιγμές της χώρας μας, γιατί προφανώς αυτά πουλάνε. Ποιός φταίει και γιατί είναι αντικείμενο άλλης συζήτησης. Άνοιξα αυτή τη συζήτηση για να σας πω απλές ιδέες που μπορούμε να εφαρμόσουμε και να βοηθήσουμε ουσιαστικά τον τουρισμό μας.

Όσοι ζούμε εδώ ξέρουμε πάρα πολύ καλά οτι οι ταραχές στο κέντρο και οι απεργίες στα λιμάνια δεν είναι καθημερινό φαινόμενο. Επίσης ξέρουμε οτι εκτώς Αθήνας δεν υπάρχουν άνθρωποι που λιμοκτονούν και που σκοτώνουν για μερικά ευρώ. Ακόμα και στην Αθήνα, αν και πρωτόγνωρα για τους Έλληνες, αυτά είναι περιορισμένα σε συγκεκριμένες περιοχές. Οι ξένοι όμως νομίζουν οτι αυτή η κατάσταση υπάρχει παντού. Τους τρομάζουν κι εμείς δεν κάνουμε πολλά για να τους αντιστρέψουμε τις αντιλήψεις.

Νομίζω οτι μια πάρα πολύ απλή ιδέα για να αντιστρέψουμε αυτή την κατάσταση είναι να ψάξουμε να βρούμε ιστοσελίδες με live webcams στην Ελλάδα. Οπουδήποτε, σε παραθαλλάσιες περιοχές, νησιά, ακόμα κι από το κέντρο της Αθήνας. Η ιδέα είναι να απαντήσουμε στα στερεότυπα με την ίδια την πραγματικότητα της Ελλάδας. Όσο καρφωμένη κι αν είναι η ιδέα σε κάποιο ξένο οτι στην Ελλάδα γίνονται συνέχεια ταραχές, όταν δει από μόνος του τον κόσμο να περνάει καλά σε μια παραλία θα αλλάξει γνώμη. Ακόμα κι αν δεν αλλάξει γνώμη, τουλάχιστον θα αρχίσει να αμφισβητεί αυτά που του περνάνε.

Επίσης μαζί με την προσπάθεια να δείξουμε ζωντανές εικόνες, μπορούμε να δείξουμε και τις ομορφιές της χώρας μας που είτε ξένοι είτε και Έλληνες δεν γνωρίζουμε. Υπάρχουν κρυμμένοι θησαυροί της φύσης που μόνο ένα ταξίδι ή μια εικόνα μπορεί να αναδείξει.

Από την άλλη πλευρά, σε ένα τεχνολογικό forum σαν κι αυτό υπάρχουν πολλοί που δημιουργούν ή διαχειρίζονται ιστοσελίδες. Η ιδέα είναι να κάνουμε μια λίστα με ελεύθερα προσβάσιμες φωτογραφίες και live webcams και να μεταδόσουμε το μήνυμα σε όσους διαχειρίζονται ιστοσελίδες που μπαίνουν ξένοι, να βάλουν ένα μικρό πλαισιάκι που να λέει, "Πατήστε εδώ για να δείτε ζωντανή εικόνα από τις φανταστικές παραλίες της Ελλάδας".

Αν η ιδέα αρέσει και σε γραφίστες, ίσως να μπορούσαν κι αυτοί να βοηθήσουν φτιάχνοντας banners τα οποία να μπορούν να τα χρησιμοποιούν ελεύθερα όσοι θέλουν να διαφημίσουν την Ελλάδα με αυτό τον τρόπο στις ιστοσελίδες τους.

Κειμενογράφοι και μη, μπορείτε επίσης να δώσετε ιδέες για slogans.

Η ιδέα είναι να βοηθήσουμε συνολικά την χώρα μας. Φυσικά, μαζί με αυτό έρχονται και ανταγωνισμοί και άλλα εμπόδια. Γι αυτό η ιδέα είναι όλα αυτα να είναι εντελώς αποκεντρωμένα για να μπορεί ο καθένας να διαφημίζει όποιο τόπο επιθυμεί. Ο σκοπός όμως είναι να βοηθηθούμε συνολικά. Ακόμα κι αν κάποιος εγκαταστήσει μια webcam σε μια συγκεκριμένη τοποθεσία ενός νησιού, επωφελείται ο ίδιος, αλλά επωφελείται κι όλο το νησί μαζί του και μαζί με αυτόν όλη η χώρα. Γι αυτό, μόνο να προσφέρει έχει μια τέτοια πρωτοβουλία. Και γι αυτό σας καλώ να την μεταδώσετε παντού. Στο Free Stuff, ή σε άλλο forum, ή στο facebook ή στο twitter κτλ.

Τι μπορείτε να κάνετε με απλά λόγια:

1. Όποιος έχει links με ελεύθερα προσβάσιμες webcams από όμορφες τοποθεσίες, να τις αναφέρει. Το ίδιο και αν έχει photo galleries χωρίς απαιτήσεις πνευματικών δικαιωμάτων.

2. Όποιος μπορεί να φτιάξει banners ή slogans, πάλι χωρίς απαιτήσεις πνευματικών δικαιωμάτων.

3. Όποιος διαχειρίζεται ιστοσελίδες που μπαίνουν ξένοι, να βάλει ένα πλαίσιο με link σε ελεύθερες webcams ή photo galleries.

4. Όποιος έχει ήδη κάνει κάτι τέτοιο, να μας δείξει την εφαρμογή που έκανε για να παίρνουν ιδέες για έμπνευση ή και για αντιγραφή οι υπόλοιποι.

5. Όποιος παρακολουθεί αυτή τη συζήτηση να την μεταδόσει για να μαζευτούμε όσο περισσότεροι γίνεται σε αυτή τη προσπάθεια.

Twitter hashtag: #stunningGreece

Αν σας αρέσει η ιδέα δώστε κι εσείς τις δικές σας προτάσεις να την βελτιώσουμε.
Αν διαφωνείτε πέστε γιατί, ώστε να την βελτιώσουμε.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Ιουν 2012 17:33

εχω σελιδα και forum που εχει μονο ξενογλωσους αναγνωστες (διαθεσιμο Link μονο με pm)

ευχαριστως να βαλω εκει banner για ελληνικο τουρισμο

αν καποιος εχει να προτεινει κατι σχετικο ας το κανει εδω

ωραιο banner θα το χρησιμοποιησω εκει (ετοιμη διασταση για facebook timeline photo)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
malla
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από malla » 10 Ιουν 2012 18:09

Έχω την e-egli.gr που την διαμορφωσα έτσι ώστε να δείξουμε τα καλούδια μας προς τα έξω..ασφαλώς συμμετέχω στην προσπάθεια..οποιαδήποτε ιδέα είναι δεκτή

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Ιουν 2012 20:14

Μ'αρέσει η ιδέα!

Μπορώ να διαθέσω για την φάση κάποιο VM/VPS για να γίνει hosting πχ των εικόνων, galleries, κλπ, καθώς και να στήσω κανέναν stream server αν κριθεί αναγκαίο για το streaming των παραλιών μας :D

apostolos_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apostolos_k » 10 Ιουν 2012 20:15

Αγαπητέ cpulse Όμορφη ιδέα και πιστεύω ότι όλοι με τον τρόπο μας και τις όποιες δυνατότητες μας θα προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε..

Το εγχείρημα κατά την ταπεινή μου γνώμη χρειάζεται «Ηeadquarters» δηλαδή μια σελίδα (domain ή Blogspot) ξενόγλωσση σε επίπεδα εμφάνισης σαν την σελίδα της malla παραπάνω… «άκρως επαγγελματικής εμφάνισης δηλαδή» όπου θα συγκεντρώνεται όλο το «υλικό»…

Επίσης θα πρέπει να δημιουργηθούν και social media λογαριασμοί από τους οποίους θα προωθείται όλη η προσπάθεια…

Γενικότερα (από την μικρή μου εμπειρία) τα ξένα ΜΜΕ γουστάρουν τέτοιες προσπάθειες και τις προβάλουν (παρά το κάκιστο κλίμα) αρκεί να είναι άξιες λόγου, και οργανωμένες και όχι γρήγορες και ανοργάνωτες…

Προσωπικά είμαι μέσα (από όπου μπορώ να βοηθήσω) σε μια καλό-οργανωμένη συλλογική ΠΑΝΤΑ προσπάθεια δημιουργίας της παραπάνω ιδέας, πράξης

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Ιουν 2012 20:20

Συμφωνώ με τον Απόστολο.

Ένα πιασάρικο domain, ένα WP ή κάτι αντίστοιχο (μην ανακαλύπτουμε και τον τροχό) και να ποστάρουμε τις φωτός, τα streams κλπ.

Μαζεμένα, νοικοκοιρεμένα κλπ :D

Προσωπικά το blogspot (και λοιπά free) δεν ξέρω αλλά δεν μου προσδίδουν κύρος σε κάποια προσπάθεια.

Το domain και τον server μπορώ να τα καλύψω εγώ αν τίθεται οικονομικό θέμα ώστε να μην πάμε σε λύσεις τύπου blogspot ;)

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 10 Ιουν 2012 20:40

Μπράβο παιδιά καλά το πάμε. Σε πρώτη φάση ήθελα να δω αν θα υπάρχουν κι άλλοι να συμφωνούν μαζί μου. Πολλές φορές έχουμε ωραίες ιδέες που όμως δεν είναι αναγκαστικό να τις βλέπουν κι άλλοι με τον ίδιο τρόπο. Οπότε θέλω να δω αν μπορούμε μέσα σε αυτό το thread να αρχίσουμε να χτίζουμε με υλικό και προσφορές.

Ένα λεπτό σημείο όλης αυτής της ιδέας είναι και τα χρήματα. Πάντα όταν υπάρχουν λεφτά στη μέση, και επειδή ξέρω οτι στις μικρές κοινωνίες της χώρας μας σφάζονται για πολύ απλά πράγματα, γι αυτό ήθελα να μην υπάρχει κάποιος σκληρός πυρήνας. Ο καθένας να είναι ελεύθερος να αναπτύξει τον δικό του πυρήνα, αλλά να μπορεί να υπάρχει και επικοινωνία μεταξύ τους.

Για παράδειγμα, στην αρχή μπορούμε να προσφέρουμε links και βοήθεια εδώ. Αν κάποιος θέλει μπορεί να ανοίξει το ίδιο thread σε άλλο forum και να μας πει το URL για να μπορούμε να ανταλλάσουμε πληροφορίες.

Αν δούμε οτι υπάρχει διάθεση από τον κόσμο να στηρίξει αυτή την προσπάθεια, τουλάχιστον εγώ προσφέρομαι να φτιάξω ειδικό software για να αυτοματοποιεί τις ροές των ειδήσεων (ροή με photo galleries, ροή με έτοιμες ιστοσελίδες με υλικό, ροή με webcams κτλ). Αλλά σε πρώτη φάση ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε με απλά μέσα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Ιουν 2012 21:03

μπράβο Alex, πολύ καλή η ιδέα.

Υπάρχει και σχετικό domain για να γίνει πιο κεντροποιημένο το όλο θέμα. οπότε οι προσφορές hosting και βοήθειας παραμετροποίησης ενός WP είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτες!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
malla
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από malla » 10 Ιουν 2012 21:11

καλο σενάριο να παραμετροποιησουμε το WP με social network κωδικα ...επίσης δημιουργούμε μία εθελοντική ομάδα εργασίας...υλικό μπορούμε να πάρουμε και απο το δικό μου σαιτ εννοείτε ελευθερα για τον συγκεκριμενο σκοπο..εγώ είμαι μέσα όπου χρειαστεί ιδιαίτερα στην παραμετροποίηση θέλω να το δω... :lol:

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 10 Ιουν 2012 21:23

Πολύ καλή ιδέα!

Από μεριάς μου μπορώ να βάλω banner και link προς μη εμπορικές σελίδες, στους καταλόγους της υπογραφής μου.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 10 Ιουν 2012 23:01

εγω μπορω να δωσω photos και αργοτερα links προς το site που θα ετοιμαστει.

http://www.flickr.com/photos/free3yourm ... otostream/
http://www.flickr.com/photos/free3yourm ... otostream/
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Ιουν 2012 23:08

cordis έγραψε:μπράβο Alex, πολύ καλή η ιδέα.

Υπάρχει και σχετικό domain για να γίνει πιο κεντροποιημένο το όλο θέμα. οπότε οι προσφορές hosting και βοήθειας παραμετροποίησης ενός WP είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτες!
Για πες domain;

Μπορώ να ανοίξω άμεσα ένα VPS με 2-4cores, 1-2GB ram και αρκετά GB δίσκο.

Πετάμε και ένα control panel πάνω και σηκώνουμε ότι χρειαστεί ;)

Φυσικά στο VM μπορούμε να κανονίσουμε να έχουν πρόσβαση όσοι ασχοληθούν με το project για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις «διαφάνειας» :)

Άβαταρ μέλους
malla
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από malla » 10 Ιουν 2012 23:16

εγώ ήδη δοκίμασα στην e-egli.gr να τρεξω plugin για την δημιουργία profile social networking .. αλλά δεν βιάζομαι να χαρώ θέλει μελέτη

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Ιουν 2012 00:07

να δούμε και ποιοι μπορούν να αρχίσουν να μαζέβουν στοιχεία για web κάμερες;

τα στοιχεία που νομίζω ότι θέλουμε είναι

νομός, πόλη/νησί, περιοχή, κατηγορία, url κάμερας.
όπου κατηγορία: παραλία, πλατεία, κ.τ.λ.
τι λέτε εσείς; θέλουμε τίποτα άλλο;

υ.γ. το domain είναι το hashtag, το πήρα για να μη τραβάμε τα μαλιά μας... :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες