Ελληνικός Τουρισμός - Ελάτε να αντιστρέψουμε την κατάσταση εμείς! #stunningGreece

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ελληνικός Τουρισμός - Ελάτε να αντιστρέψουμε την κατάσταση εμείς! #stunningGreece

Δημοσίευση από fiskilis » 14 Ιουν 2012 19:15

cordis έγραψε:στο FB καλό είναι να μπει ο cpulse admin και όλοι οι άλλοι απλά editors.

βρες κι ένα θέμα για τον blogger που να μην έχει links κάτω... εκτός φυσικά από αυτό του blogger. ;)
περιμενω τον cpulse να μπει να τον κανω Admin
η σβυνω τα λινκ που εχει κατω η κανεις καπια καταλληλη προταση να το ανεβασω, απλα εβαλα αυτο που το βρηκα ετοιμο για τον σκοπο του

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιουν 2012 19:20

το καταλαβαίνω ότι το βρήκες έτσι έτοιμο, και γι' αυτό σου το είπα... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Secra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Secra » 15 Ιουν 2012 00:49

Πολύ καλή πρωτοβουλία και πολύ όμορφο που ξεκινάει από εδώ και βρίσκει υποστήριξη.

Ποια θα είναι η "κύρια" σελίδα που θα συγκεντρωθούν όλα αυτά που έχουν σχέση με το project; Όχι αυτή του fiskilis, έτσι (δε θέλω να πω ότι είναι κακή, απλά κάτι διάβασα ότι πρέπει να φαίνεται πιο επαγγελματική);

Θα ήθελα να βοηθήσω και εγώ όπως μπορώ (π.χ. μεταφράσεις, προώθηση όπως μπορώ κ.λπ.)!

DCAKIS

Δημοσίευση από DCAKIS » 15 Ιουν 2012 01:15

Εχουμε κάποιες Αγγλικές σελίδες σε τελικό στάδιο για ανέβασμα, που μπορώ να πείσω να μπούνε link αλλά και να συνησφαίρω με banner, και μια προώθηση σε ότι φτιαχτεί μέσα απο ιστοσελίδα στο βέλγιο τύπου χρυσή ευκαιρία.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Ιουν 2012 01:23

Secra έγραψε:Ποια θα είναι η "κύρια" σελίδα που θα συγκεντρωθούν όλα αυτά που έχουν σχέση με το project; Όχι αυτή του fiskilis, έτσι (δε θέλω να πω ότι είναι κακή, απλά κάτι διάβασα ότι πρέπει να φαίνεται πιο επαγγελματική);
φυσικα και δεν θα ειναι αυτη, απλα υποστηρικτικα την εφτιαξα εγω

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Ιουν 2012 01:36

polles webcams mporeite na vreite meso tou API tou wunderground.com.. pisteuo omos oti me fotografies kai cameres oi xenoi den tha eroteutoun thn xora mas..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 15 Ιουν 2012 01:53

Μπράβο παιδιά, είναι πολύ ωραίο να βλέπω κι άλλους να θέλουν ενεργή συμμετοχή. Ας προχωρήσουμε έτσι δυνατά.

Όσο ωριμάζει το πράγμα θα οργανωνόμαστε και καλύτερα. Ο καθένας μπορεί να δώσει ιδέες. Η δικιά μου μέχρι στιγμής είναι η εξής. Για κεντρική σελίδα προτείνω να είναι το StunningGreece.com στο οποίο να συγκεντρώνουμε links και υλικό (φωτογραφίες κτλ). Το facebook, twitter κτλ μπορούν να αναμεταδίδουν τις νέες εισαγωγές links και υλικού. Επίσης, αν θέλουν και άλλοι να ανοίξουν ένα αντίστοιχο thread σε άλλο forum/blog, μπορεί το κεντρικό site και τα social media να κρατάνε μια ενιαία ροή πληροφοριών.

Επίσης έχω ένα ολοκληρωμένο σχέδιο πως μπορεί να λειτουργήσει οργανωτικά το πράγμα ώστε να μοιράζονται ρόλοι σε όσους επιθυμούν να βοηθήσουν. Είναι σκέψεις που είχα για άλλο project, που όμως μπορούν να εφαρμοστούν και εδώ. Θα φτιάξω ένα blog post γι αυτό το θέμα όμως γιατί θέλει λίγη εξήγηση. Αν συμφωνήσετε όσοι έχετε εκδηλώσει ενδιαφέρον μέχρι στιγμής ελπίζω να σας αρέσει και να το υιοθετήσουμε.

Όλα αυτά εν καιρώ όμως γιατί θέλουν λίγο χρόνο.

Αυτό που μπορώ να προσφέρω άμεσα είναι μια υλοποίηση της ιδέας του apsuh0s. Από προχτές πειραματίζομαι με instagram και twitter και ίσως αύριο ή μεθαύριο να έχω να σας δώσω ένα προγραμματάκι για Joomla, Drupal και Wordpress που μπορεί να ξεκινήσει όλο αυτό που συζητάμε άμεσα, με την βοήθεια του twitter για αρχή. Σε λίγες μέρες θα χω νεότερα :)

Fiskilis σχετικά με το administration στο facebook, έκανα like. Δεν έχω πρόβλημα να γίνω admin, αλλά επίσης δεν έχω πρόβλημα να παραμείνεις κι εσύ. Όλη η ιδέα είναι ομαδική, οπότε οι αποφάσεις και οι υποχρεώσεις θα πρέπει επίσης να είναι ομαδικές. Η έννοια του αρχηγού σε τέτοια πράγματα δεν έχει μεγάλη σημασία.

fafos οι Θεοί είναι με τους τολμηρούς λέγαν οι παππούδες μας. Ας κάνουμε την προσπάθεια μας και στο δρόμο ίσως βρούμε και καλύτερες ιδέες. Thanx για το resource :)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Ιουν 2012 02:04

cpulse... logo tou oti symmetexo se 2-3 forums gia tourismo (sta 2 eimai kai local expert kiolas) oi touristes den xreiazontai na doun photos kai live cameres... xeroun poly kala tis omorfies mas...

Auto pou xreiazontai einai PLHROFORIA kai antimetopish "periergon" erothseon apo "kalothelhtes" logo ths katastashs..

Ftiaxte ena site pou na exei ta PANTA apo ellada mesa XORIS diafhmiseis* kai tha deis pos douleuei to systhma..

*xoris diafhmiseis gia na mporoun na dinoun ta links apo to site se alla sites afou (idiaitera ta amerikanika) an doun links me site pou periexei diafhmiseis oi moderators ta afairoun

Mia allh idea einai h symmetoxh se forums san auta poy symmetexo ego, anthropon pou xeroun kala agglika kai xeroun na apanthsoun se oti eroththei..

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 15 Ιουν 2012 02:10

Ωραία ιδέα. Πρώτα απ όλα κι εγώ το θέλω αυτό να μην υπάρχουν διαφημίσεις.

Αλλά για εξήγησε καλύτερα τι εννοείς. Καλοθελητές εννοείς δικούς μας που μπορεί να τα λένε όλα τέλεια ή ξένους που προσπαθούν να τρομάζουν τους τουρίστες;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Ιουν 2012 02:29

cpulse έγραψε:Ωραία ιδέα. Πρώτα απ όλα κι εγώ το θέλω αυτό να μην υπάρχουν διαφημίσεις.

Αλλά για εξήγησε καλύτερα τι εννοείς. Καλοθελητές εννοείς δικούς μας που μπορεί να τα λένε όλα τέλεια ή ξένους που προσπαθούν να τρομάζουν τους τουρίστες;
oxi ellhnes... geitones mas.. idiaitera se ena forum gia yachts oi Tourkoi kanoun party.. to ti grafoun gia emas den fantazesai..

An sthseis ena kalo site me ethelontes apo kathe perioxh ths ellados na dinoun yliko kai apanthseis se faq tha travhksei kosmo..
ego edina links apo ena site me plhrofories gia cruise sthn voreia europe kai apo tote exei 3-4.000 monadikous episkeptes thn hmera apo Martio mexri Septemvrio peripou.. kai milame gia exidikeumeno site kai oxi genikou periexomenou me thema thn Ellada..
mporei na "tsinisoun" osoi exoun sites me topikous odhgous alla sthn pragmatikothta mporei na tous vohthisei an vazoun plhrofories kai apo kato to site tous san phgh.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 15 Ιουν 2012 02:36

Μάλιστα. Η ιδέα σου φίλτατε φάφε είναι πολύ πολύ καλή. Μπορώ ήδη να φανταστώ κι ένα συστηματάκι με HTML map πάνω στο χάρτη.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Ιουν 2012 02:44

merikes idees mporeis na pareis apo ena site pou fteiaxnoume (edo kai enan xrono :lol: ) me ena filo gia allon filo: http://www.greececruisescenter.com/port/2,Athens

auto vevea einai gia cruazieristes kai exei periorimenes plhrofories afou erxontai gia liges ores kai meta salparoun... prosexe ta "points of interest - attractions" pou dinoume sto telos..

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 15 Ιουν 2012 02:49

Ένας από τους λόγους που ξεκίνησα όλο αυτό είναι ένα skype chat με ξένους. Μέσα σε όλους είναι κι ένας που κάθε τρείς και λίγο ρίχνει μια webcam από μια παραλία στην Αμερική. Δεν θέλω να πώ λεπτομέρειες, δεν έχει και σημασία. Το θέμα όμως είναι οτι οι αυθόρμητες αντιδράσεις των άλλων είναι φοβερές, και μάλιστα για μια ατέλειωτη και πραγματικά βαρετή παραλία, με όχι γαλανό ουρανό σαν τον δικό μας. Τους τρέχουν τα σάλια γι αυτό. Με εντυπωσιάζει κάθε φορά. Αν δούνε Ελληνική τοποθεσία είναι ο παράδεισος επι της γής σε σύγκριση με αυτό το πράγμα. Αν υπάρχει και interaction φυσικά, 1000 φορές καλύτερα. Αλλά μόνο και μόνο η θέα της χώρας μας είναι υπερ μαγνήτης για ξένους.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 15 Ιουν 2012 02:56

Pragmati einai paradeisos (kai sto leei ena atomo pou exei episkeftei ta "kala merh" 100+ xoron).. to thema omos einai oti me ta teleutaia gegonota (2-3 xronia tora) oloi oi xenoi nomizoun oti tha erthoun se empolemh zoni..
Hmoun mia 3mhnh(!!!) cruise prin merikes hmeres kai enas amerikanos me rothse an tha yparxei nero sthn Krhth ton Augousto pou ypologizei na erthei gia diakopes!!!! gia thn Athina perito na anafero ti idea exoun!!

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 15 Ιουν 2012 03:04

100 μόνο; Εγώ σε περισσότερες. Αλλά μόνο μέσω google maps :)

Αυτό που λες είναι όλο το ζουμί. Η εμπόλεμη ζώνη. Αν δούνε, αχμ, τις ομορφιές μας, να κυκλοφορούν ανέμελα στην παραλία θα ξεχάσουν και εμπόλεμες ζώνες.. και το όνομα τους θα ξεχάσουν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες