Πόσο συμαντικό είναι το Sitemap για ένα site

τι θες να μάθεις για τα sitemaps;

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Arkas12

Δημοσίευση από Arkas12 » 11 Ιουν 2012 22:39

Γεια σας παιδεία, θα ήθελα να μου πείτε πόσο σημαντικό είναι να έχουμε sitemap στο site μας και αν επηρεάζει τα αποτελέσματα στης μηχανές αναζήτησης .
Πρόσφατα ενημερώθηκα πως δεν είναι απαραίτητο επειδή η μηχανές αναζήτησης έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ και δεν το χρειάζονται ποια. Εσείς τι λέτε?

scor

Δημοσίευση από scor » 13 Ιουν 2012 09:43

είναι must !!!
: - )

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 13 Ιουν 2012 12:08

Όσο τα περιεχόμενα σε ένα βιβλίο
best seller

megsk

Δημοσίευση από megsk » 14 Ιουν 2012 12:19

είναι από τα πιο σημαντικά . site χωρίς sitemap=αυτοκίνητο χωρίς ρόδες

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 14 Ιουν 2012 14:09

Εγώ πάντως σχεδόν σε κανένα site μου δεν βάζω site map. Το site map το βάζεις για να διαβάσει καλύτερα και πιο εύκολα μία μηχανή αναζήτησης το περιεχόμενο της ιστοσελίδας. Δεν σημαίνει ότι θα έχεις καλύτερες θέσεις. Αν έχεις φτιαγμένο καλό site structure, τότε δεν θα κερδίσεις κάτι με το site map, αφού το Google άνετα θα διαβάσει το περιεχόμενο μιας ιστοσελίδας. Αυτό δεν σημαίνει κιόλας ότι είναι κακό να υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Ιουν 2012 15:20

alexisitsios έγραψε:Εγώ πάντως σχεδόν σε κανένα site μου δεν βάζω site map. Το site map το βάζεις για να διαβάσει καλύτερα και πιο εύκολα μία μηχανή αναζήτησης το περιεχόμενο της ιστοσελίδας. Δεν σημαίνει ότι θα έχεις καλύτερες θέσεις. Αν έχεις φτιαγμένο καλό site structure, τότε δεν θα κερδίσεις κάτι με το site map, αφού το Google άνετα θα διαβάσει το περιεχόμενο μιας ιστοσελίδας. Αυτό δεν σημαίνει κιόλας ότι είναι κακό να υπάρχει.
Πιπέρι!!!
Ξέρεις τι θα ακούσεις τώρα που λες αλήθειες; :p

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 14 Ιουν 2012 16:36

Αν έχεις ένα μεγάλο σε όγκο σελίδων site τα sitemaps είναι ένας καλός τρόπος να ενημερώσεις εσύ ο ίδιος για το ποιά είναι όλα τα πραγματικά URL σου, με τι συχνότητα ανανεώνονται, πότε ανανεώθηκαν τελευταία φορά και τι βαθμό βαρύτητας έχουν μεταξύ τους. Το πόσο θα λάβει υπόψιν της η κάθε search engine αυτές τις τιμές προφανώς δεν μπορούμε να το ξέρουμε απόλυτα.

Πρακτικά λοιπόν, αν έχουμε ένα site με πάρα πολλά URLs τα οποία δεν μπορεί να τα βρει όλα ο crowler των search engines (πχ επειδή είναι σελίεδς με δυναμικές παραμέτρους, σελίδες που φορτώνουν με μόνο με AJAX, landing pages κλπ) το sitemap μπορεί να είναι σωτήριο. Επίσης σε ένα καινούριο ογκώδες site πολλές φορές μπορούμε να επισπεύσουμε τη διαδικασία του indexing και ανά πάσα στιγμή να ενημερώσουμε για νέα URLs.

Σε μία εταιρική παρουσίαση με 10-20 σελίδες πιθανότητα να μην προκαλεί καμία διαφορά η ύπαρξη ή όχι sitemap.

Το format των sitemaps: http://www.sitemaps.org/protocol.html

Πώς θα κάνεις submit sitemap στο google: http://support.google.com/webmasters/bi ... wer=183669

Άβαταρ μέλους
Arkas12

Δημοσίευση από Arkas12 » 14 Ιουν 2012 22:55

alexisitsios έγραψε:Εγώ πάντως σχεδόν σε κανένα site μου δεν βάζω site map. Το site map το βάζεις για να διαβάσει καλύτερα και πιο εύκολα μία μηχανή αναζήτησης το περιεχόμενο της ιστοσελίδας. Δεν σημαίνει ότι θα έχεις καλύτερες θέσεις. Αν έχεις φτιαγμένο καλό site structure, τότε δεν θα κερδίσεις κάτι με το site map, αφού το Google άνετα θα διαβάσει το περιεχόμενο μιας ιστοσελίδας. Αυτό δεν σημαίνει κιόλας ότι είναι κακό να υπάρχει.

Και εγώ αυτό ξέρω αλλά δεν ξέρω οι άλλη για ποιο λόγο διαφονούν

megsk

Δημοσίευση από megsk » 15 Ιουν 2012 00:34

μα ναι είναι εντελώς άχρηστο... βασικές αρχές του seo
1) μην βάζετε sitemap στο site
2) μην κάνετε robots.txt που να δίχνει το site
3) μην κάνετε canonical urls αναγνώσιμα από μηχανές αναζήτησης
4) μην δηλώνετε το sitemap στο google web-master tools
5) έχετε το ίδιο title σε όλο το site σας ενοείται και ίδιο meta description
6) Μην χρησημοποιείται heading tags ,σιγά μορε τώρα χαζομάρες μεγαλώνουν και μικραίνουν τα γράμματα....
Εντάξει ΄να είστε σίγουροι οτι με αυτές τις τεχνικές σίγουρα το seo σας θα είναι ultimate και η πρώτη θέση στις πλέον απαιτητικές λέξεις θα είναι παιχνιδάκι......

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 15 Ιουν 2012 00:59

@megsk

το sitemap απλά βοηθά να γίνει πιο εύκολα index ένα site. Δεν σε βοηθά να κερδίσεις serps! Αν έχεις καλό site structure δεν έχει καν σημασία αν θα το περάσεις ή όχι.

Δεν είπε κανένας ότι είναι κακό το sitemap, απλά δεν είναι και σημαντικό. Η διαφορά είναι ουσιαστικά στο πόσο γρήγορα θα γίνει index μία σελίδα. Προσωπικά περνάω pingers στο site μου και τα άρθρα γίνονται index σε μερικά δευτερόλεπτα.

Στο ifeed για παράδειγμα, όταν κάνω publish ένα άρθρο, μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα έχει γίνει index και έχει καταταχθεί. Sitemap δεν παίζει να έχω περάσει ποτέ.

Δες για παράδειγμα και το freestuff. Μόλις ανοίξει ένα νέο thread, γίνεται απευθείας index από το google. Δεν το νομίζω και ο cordis να είναι όλη μέρα πάνω από τα webmaster tools και να υποβάλλει sitemaps :P

Άβαταρ μέλους
Arkas12

Δημοσίευση από Arkas12 » 15 Ιουν 2012 01:04

alexisitsios έγραψε:@megsk

το sitemap απλά βοηθά να γίνει πιο εύκολα index ένα site. Δεν σε βοηθά να κερδίσεις serps! Αν έχεις καλό site structure δεν έχει καν σημασία αν θα το περάσεις ή όχι.

Δεν είπε κανένας ότι είναι κακό το sitemap, απλά δεν είναι και σημαντικό. Η διαφορά είναι ουσιαστικά στο πόσο γρήγορα θα γίνει index μία σελίδα. Προσωπικά περνάω pingers στο site μου και τα άρθρα γίνονται index σε μερικά δευτερόλεπτα.

Στο ifeed για παράδειγμα, όταν κάνω publish ένα άρθρο, μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα έχει γίνει index και έχει καταταχθεί. Sitemap δεν παίζει να έχω περάσει ποτέ.

Δες για παράδειγμα και το freestuff. Μόλις ανοίξει ένα νέο thread, γίνεται απευθείας index από το google. Δεν το νομίζω και ο cordis να είναι όλη μέρα πάνω από τα webmaster tools και να υποβάλλει sitemaps :P
Καλά τα λες αλλά μερικοί λένε ότι είναι απαραίτητο για να μας μπερδέψουν το κάνουν δεν ξέρω

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 15 Ιουν 2012 01:07

Και πρέπει να γίνει κατανοητό ότι το sitemap δεν είναι παράγοντας κατάταξης, όπως ούτε και τα pingers είναι. Δουλειά των παραπάνω είναι να γίνεται πιο γρήγορα index μία σελίδα. Αφού γίνει index, άλλα πράγματα θα καθορίσουν σε ποια θέσει πρέπει να εμφανιστεί. όπως ανέφερε και ο greekbytes παραπάνω, μόνο σε εξαιρέσεις θα μπορούσε πραγματικά να δεις διαφορά με το sitemap. Δεν είναι άχρηστο, αλλά δεν είναι και σημαντικό να υπάρχει στο 99,9% των ιστοσελίδων.

@Arkas12

Δεν το νομίζω ότι γίνεται για να σε μπερδέψει κάποιος. Απλά υπάρχουν αρκετά αναχρονιστικά άρθρα στο internet και είναι λογικό ότι μπορεί κάποιος να επηρεαστεί. Το seo του 2008 σίγουρα έχει τεράστια διαφορά με το seo του 2012, μιας και κάθε 3 - 6 μήνες τα πράγματα αλλάζουν σε μεγάλο βαθμό. Αν περιμέναμε από τα sitemaps να βοηθήσουν τη Google, να κάνει index ένα site, δεν το νομίζω να ήταν σήμερα η κορυφαία μηχανή αναζήτησης ;)

megsk

Δημοσίευση από megsk » 15 Ιουν 2012 09:07

Το sitemap είναι ένα από τα σημαντικότερα για να βοηθήσει crawler να παρακολουθήσει το site σου. Πάντα μιλάμε για normal site που θέλουνε και έχουνε τη δυνατότητα να ανεβούν σε υψηλές θέσεις. Normal site εννοώ ένα site που θα έχει ένα blog για να υπάρχει ανανεωμένο και πρωτότυπο περιεχόμενο και αρκετές σελίδες 20+. Εκεί βοηθάει το sitemap αφού εκτός τις σελίδες γίνεται και indexing και εικόνες. Εάν μου πείτε για ένα site με 4 σελίδες χωρίς blog , τότε σίγουρα ούτως η άλλως χαμένος είσαι γιατί δεν πρόκειται είτε με sitemap είτε χωρίς να μπορέσεις να πετύχεις το σκοπό σου ....
Στο sitemap εκτός όλων των άλλων δηλώνεις και βαρύτητες σελίδων και άλλα πράγματα..
Φυσικά του 2008 με τώρα άλλαξε seo. H google έχει κάνει πάρα πολλά updates με κορυφαία το penguin και το panda που δώσανε σημασία στο content...
Ενοείται πως σέβομαι τις απόψεις σας που λέτε το αντίετο αλλά πιστεύω κάτι άλλο τώρα μπορεί να κάνω και λάθος αλλά η εμπειρία μου μικρή μεγάλη αυτό μου έχει δίξει

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Ιουν 2012 21:56

alexisitsios έγραψε: Δεν είπε κανένας ότι είναι κακό το sitemap, απλά δεν είναι και σημαντικό. Η διαφορά είναι ουσιαστικά στο πόσο γρήγορα θα γίνει index μία σελίδα. Προσωπικά περνάω pingers στο site μου και τα άρθρα γίνονται index σε μερικά δευτερόλεπτα.
αν δε θέλει να περάσει, όσα sitemap και να βάλεις δε περνάει.
alexisitsios έγραψε: Δες για παράδειγμα και το freestuff. Μόλις ανοίξει ένα νέο thread, γίνεται απευθείας index από το google. Δεν το νομίζω και ο cordis να είναι όλη μέρα πάνω από τα webmaster tools και να υποβάλλει sitemaps :P
είχα ξεχάσει ότι έχω sitemap, έχω να το ενημερώσω πάνω από χρόνο, αλλά συνεχίζει κάθε νέο θέμα να το τραβάει σε δευτερόλεπτα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

dreamzine

Δημοσίευση από dreamzine » 25 Οκτ 2012 00:46

Πειτε κανενα παραδειγμα απο pingers

Απάντηση

Επιστροφή στο “Sitemaps”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες