Βοήθεια για κατασκευή site

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Emirian

Δημοσίευση από Emirian » 12 Ιουν 2012 12:18

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για την υλοποίηση μιας ιδέας. Θέλω να φτιάξω ένα site τύπου skroutz και να έχω καταστήματα μέσα τα οποία να μπορουν να ανεβάζουν τα προϊόντα τους (multivendor). Έκανα μια μικρή έρευνα και βρήκα το opencart και το prestashop και αποφασισα να κινηθώ με presta. Η γνώμη σας...;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιουν 2012 17:30

το skroutz είναι aggregator προϊόντων, αυτά που βρήκες είναι on-line shops.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

despina85

Δημοσίευση από despina85 » 25 Ιουν 2012 18:14

Καλησπέρα. Θα σου προτείνω να μπεις στο site μίας πολύ καλής εταιρείας κατασκευής ιστοσελίδων. Επικοινώνησε μαζί τους και θα πάρεις έγκυρες απαντήσεις σε όλες σου τις απορίες.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Ιουν 2012 21:18

despina85 έγραψε:Καλησπέρα. Θα σου προτείνω να μπεις στο site μίας πολύ καλής εταιρείας κατασκευής ιστοσελίδων. Επικοινώνησε μαζί τους και θα πάρεις έγκυρες απαντήσεις σε όλες σου τις απορίες.
Η συγκεκριμένη εταιρεία (αν και μάλλον είναι δική σου) είναι επιεικώς τραγική (κρίνοντας από το site της)!
Και πίστεψέ με δεν θέλεις να αρχίσω να τεκμηριώνω!

Nikolaides

Δημοσίευση από Nikolaides » 26 Ιουν 2012 12:15

Στη ζωή έχεις κάποιες επιλογές. Εσύ απλά διαλέγεις σύμφωνα με το πόσα ξέρεις και πού θέλεις να φθάσεις.

Όσο αφορά αυτό που θέλεις να φτιάξεις, υπάρχουν έτοιμα script τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Μην περιμένεις πολλά.

Το όλο εγχείρημα σου έχει ένα βήμα κλειδί. Εάν δεν γνωρίζεις αυτό το βήμα, ξεκινάς από το 0 και θα ανέβεις αργά και δύσκολα.

Το βήμα κλειδί αυτό δεν έχει να κάνει με το προγραμματιστικό κομμάτι, αλλά με το επιχειρηματικό. Βρες πρώτα αυτό το βήμα και χτίσε πάνω του.

Υ.Γ. έχω υλοποιήσει το skroutz -με αυτό το βήμα- το καλοκαίρι που πέρασε σε PHP αν σε ενδιαφέρει η αγορά του κώδικα.

megsk

Δημοσίευση από megsk » 26 Ιουν 2012 12:50

πραγματικά kogr συμφωνώ μαζί σου ανεπητρεπτο να κατασκευάζεις ιστοσελίδες και να έχεις τόσο χάλια ιστοσελίδα . Κατι τέτιοι χαλάνε την πιάτσα σου λένε με 100 ευρώ σου κάνω site ενώ πρέπει να πληρώσουν για να σου το φτιάξουν κατα την γνώμη μου. και λέι κιόλας

"Δημιουργία σελίδων που συνδυάζουν την καλαισθησία με τη λειτουργικότητα στον ιστοχώρο σας"
ΜΑ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΚΑΛΑΙΣΘΗΣΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΥΦΛΟΣ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 26 Ιουν 2012 13:18

Emirian έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για την υλοποίηση μιας ιδέας. Θέλω να φτιάξω ένα site τύπου skroutz και να έχω καταστήματα μέσα τα οποία να μπορουν να ανεβάζουν τα προϊόντα τους (multivendor). Έκανα μια μικρή έρευνα και βρήκα το opencart και το prestashop και αποφασισα να κινηθώ με presta. Η γνώμη σας...;
Καλησπέρα

Αυτό που σου έγραψε ο cordis είναι απολύτως σωστό. Άλλο το πολυκατάστημα ( multivendor ) και άλλο το aggregator προϊόντων

Για multivendor θα σου προτείνω το cs-cart multivendor παρότι ομολογώ οτι δεν είμαι και ο πλεον αντικειμενικός σαν αντιπρόσωπος της cs-cart στην Ελλάδα.Όμως το cs-cart σαν πλατφόρμα την οποία έχω χρησιμοποιήσει για εκατοντάδες πελάτες μου , κυριολεκτικά, δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.

Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες εδω

http://www.cs-cart.com/multivendor.html

Φυσικά μπορείς να επικοινωνήσεις και μαζί μας είτε για το πιο πάνω script είτε για μια custom λύση δημιουργίας aggregator προϊόντων .

http://www.dreamweaver.gr

Φυσικά μέσα στο freestuff.gr θα βρεις πολλούς και αξιόλογους συναδέλφους κατασκευαστές ιστοσελίδων οπότε θα σου συνιστούσα οτι και αν αποφασίσεις να κάνεις μια πολύ καλή έρευνα αγοράς

Άβαταρ μέλους
Emirian

Δημοσίευση από Emirian » 26 Ιουν 2012 22:42

Το cs cart είναι πραγματικά καλό, αλλά όσον αφορά τις λειτουργίες του, δεν είδα να δίνει κάτι πολύ διαφορετικό από το prestashop. Επίσης το prestashop είναι και πιο διαδεδομένο που θα πει ότι μπορείς να βρεις και περισσότερη βοήθεια online. Αλλά το μεγαλύτερο προβάδισμα του prestashop είναι το ότι είναι δωρεάν, ενώ το cs-cart όχι απλά το πληρώνεις αλλά είναι και κοντά στο χιλιάρικο. Με τόσα χρήματα το prestashop το κάνεις πολύ καλύτερο πιστεύω. Βέβαια, δεν ξέρω τι γίνεται από άποψη ασφάλειας, αλλά πιστεύω ότι αν κάποιος θελήσει πραγματικά να σε καταστρέψει δε τον σταματά τίποτα...
Εικόνα

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 05 Ιούλ 2012 09:04

Αξιόλογη λύση είναι και το opencart που αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε και εμείς πρόσφατα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης