Επεκταση ασυρματου ιντερνετ!

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
seaman

Δημοσίευση από seaman » 13 Ιουν 2012 13:28

Καλημερα σας ! Παιρνω ασυρματα ιντερνετ απο το δημαρχειο (μηχανημα Belkin) και εγω εχω ενα Linksys wap54g. Το εχω σε εξωτερικο χωρο και ειναι συνδεδεμενο με το pc με ethernet. Δοκιμασα να συνδεθω με το belkin σε repeater mode και ενω συνδεεται δεν εχω ιντερνετ. Ποιοι τροποι υπαρχουν να επεκτεινω το σημα απο το ιντερνετ μεσα στο σπιτι ασυρματα ? Δεν εχω πειραξει το filmware! Ειναι οπως το αγορασα. Εχω και ενα Crypto WA100 που δεν το χρησιμοποιω! Μπορω να κανω δουλεια ετσι ?

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 13 Ιουν 2012 18:56

HUAWEI WS320 .&- :)
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Ιουν 2012 15:30

Συμφωνώ με rapid.

Διαφορετικά αν θες ασύρματα ντε και καλά πρέπει να πας σε άλλη λύση τύπου 2 Access Points.
Το ένα σε client mode για να συνδέεται όπου συνδέεται και παίρνεις internet και το άλλο σε Access Point Mode ώστε να το πιάνεις ασύρματα μέσα στο σπίτι.

Οι λύσεις τύπου repeater δεν θα σου κάνουν δουλειά και ρίχνουν την απόδωση κατακόρυφα.

Στην προκειμένη περίπτωση που δεν σου δουλεύει παίζει να φταίει κάτι σχετικά με το WDS.
Δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά ίσως να σε βοηθήσει να βρεις άκρη αν δεν ψήνεσαι να αγοράσεις την λύση που προτείνει ο rapid ή 2ο AP.

seaman

Δημοσίευση από seaman » 16 Ιουν 2012 09:31

Το εκανα παιδια και δουλευει.Τα εχω συνδεσει ολα με ενα switch και το crypto δινει κανονικα ιντερνετ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης