Εξωτερικός σκληρός δίσκος

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
cooolll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cooolll » 15 Ιουν 2012 14:29

Καλησπέρα.Έχω ένα Εξωτερικό δισκό 250 Gb. Το προβλημά μου είναι ότι διαβάζει κανονικά τα αρχεία που έχει μέσα αλλά αν θελήσω να κάνω αντιγραφή απο αυτο τον σκληρό στον εσωτερικό μου δυσκολευεται πολύ να το αντιγράψει. Κάποια αρχεία τα περνάει πολύ εύκολα άλλα αργεί παρα παρα πολυ και άλλα καθόλου. Το Health του σκληρου είναι 100%. Γνωρίζει κάποιος πιθανά εργαλεία ώστε να τον φτιάξω και να μην χάσω τα αρχεία μου?Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Ιουν 2012 15:36

Πολλή Καλησπέρα σου :D
1) Μιά πρώτη ιδέα: Τα αρχεία που αντιγράφονται γρήγορα πόσο πιο μικρά είναι από αυτά, που αργούν πολύ :think: :question:
2) Μιά δεύτερη ιδέα: Μιά ανασυγκρότηση (defragmentation) του εξωτερικού σκληρου δίσκου μήπως άρχισε να δείχνει αναγκαία :think: :question:

cooolll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cooolll » 15 Ιουν 2012 15:39

Καλησπέρα και σε σένα. Το μέγεθος των αρχείων το σκέφτηκα αλλα δεν παιζει ρόλο διότι έκανα δοκιμες.και μικρα και μεγάλα κολλάγαν.Ανασυγκρότηση του έκανα με το o o defrag άλλα και πάλι τα ίδια.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Ιουν 2012 09:27

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Δεν μας γράφεις όμως:
1) Το πρόβλημα παρουσιάστηκε έτσι στα ξαφνικά, ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά;
2) Πόσο 'καινούργιος' και 'χρησιμοποιημένος' είναι ο ενλόγω δίσκος;
3) Παρουσίαζε το ίδιο, ή άλλα 'παλαβά' από την αρχή, που ήταν τόσο 'αραιά', ώστε τα παρέβλεωες;

Αν ο δίσκος σου είιναι καινούργιος, πρέπει -θεωρητικά- να συνοδεύεται από κάποιο Software εγκατάστασης σε PC. Δεν είναι μία η φορά που μου έχει συμβεί... Ναι μεν USB! Ναι μεν USB2 (λέμε τώρα), αλλά η συσκευή;... Τι μέρος του λόγου είναι;
4) Μπορεί ο συγκεκριμένος να μην περνάει -πλήρως- με τους default drivers για εξωτερικό δίσκο, παρουσιάζοντάς σου αυτές τις παρενέργειες.
Οπότε μιά τρίτη ιδέα θα ήταν να εγκατασταθούν οι drivers (για το Λειτουργικό που χρησιμοποιείς) από το setup του. :P .....Αλήθεια... Κάτι ψιλοβασικό :P Τι Λειτουργικό έχεις (με όσο γίνεται περισσότερες λεπτομέρειες!);
Έχε κατά νού, ότι μπορεί να 'παίζει' και κάποιο προβληματάκι του Λειτουργικού σου, όσον αφορά στη USB σύνδεση.
α) Μιά απλή δοκιμή θα μπορούσε να γίνει, με σύνδεση ενός αρκετά-παρόμοιου εξωτερικού δίσκου (ενός γνωστού/φίλου σου) στο δικό σου PC, και με σύγκριση στην απόδοση
β) Επίσης μια δοκιμή θα μπορούσε να γίνει, πηγαίνοντας τον δικό σου εξωτερικό δίσκο στο PC (ενός γνωστού/φίλου σου) με ίδιο Λειτουργικό, συνδέοντάς τον, και συγκρίνοντας πάλι την απόδοση. :wink:
Ελπίζω να σου έδωσα αρκετές 'ψαχτικές' εναλλακτικές ιδέες :D
Άντε, και καλό κουράγιο :pint:

cooolll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cooolll » 16 Ιουν 2012 14:54

Καλήμερα!!!!
1.Το πρόβλημα μάλλον παρουσιάστηκε όταν ο δίσκος γέμισε.Και αυτό που έκανα ήταν να του ελευθερώσω 50 GB.
2.Ο Σκληρός δίσκος είναι ένας seagate free agent Desktop.Τον έχω γύρω στα 4 χρόνια αλλά μονο τον τελευταίο χρόνο τον χρησιμοποιώ τακτικά(¨ηταν δώρο με μια σύνδεση Internet)
3.Δεν μου είχε παρουσιάσει ξανά αυτό το πρόβλημα. Για παράδειγμα είχα ενα iso αρχειο το αντεγραφα και όλα καλά.Τώρα με το ίδιο iso αρχειο δεν μου το αντιγράφει.
4.Το λειτουργικό μου είναι win 7 64bit.Τον δίσκο τον δοκίμασα και στο laptop μου που έχει linux ubuntu και μου παρουσιάζει το ίδιο.Επίσης τον δοκίμασα και σε ένα netbook με windows 7 starter και πάλι τα ίδια.
Αυτό που μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι ότι οταν αντιγράφω κάτι σε αυτόν το γράφει αμέσως.Κάποιος μου είχε πεί να κατεβάσω το hirens και να τον ελεγξώ αλλά δεν ξέρω πως.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Ιουν 2012 20:16

Πολλή Καλησπέρα σου :D
1)
cooolll έγραψε:1.Το πρόβλημα μάλλον παρουσιάστηκε όταν ο δίσκος γέμισε.Και αυτό που έκανα ήταν να του ελευθερώσω 50 GB.
Είναι ακόμα τόσο γεμάτος; (50GB ελεύθερα από xGB συνολικά);
Αν Ναί δοκίμασε και τη συμπίεση αρχείων/φακέλλων από τα Windows (NT-Family). Υποθέτω ότι θα σου δώσει αρκετό περισσότερο χώρο, ενώ η καθυστέρηση λόγω συμπίεσης/αποσυμπίεσης θα είναι σχετικά αμελητέα. (Τη χρησιμοποιώ πάρα πολύ)
2) CD/DVD με drivers, ή με κάποιου είδους Setup, δεν τον συνόδευε; :think: :think: :question: (Αν Όχι με βάζει σε πολλή σκέψη. :evil: ...)
3) Μπες στην κατηγορία 'Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Microsoft Windows Software » Windows Software Guide' και άνοιξε κάποιο νέο Θέμα με τίτλο: "Hirens: Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το δουλέψω;", γιατί -απλώς- ούτε εγώ το έχω δουλέψει ποτέ μου, και άρα δεν ξέρω πώς 'παίζει', ώστε να σε βοηθούσα :(

cooolll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cooolll » 18 Ιουν 2012 13:16

Καλημέρα.
1.Ο Δίσκος έχει 50 gb ελευθερα απο τα 250 GB. Πώς μπορώ να κάνω αυτήν την συμπίεση;
2.Ο δίσκος δεν είχε κανένα Cd και κανένα αρχείο γραμμένο μέσα με setup.
3.Μάλλον έχεις δίκιο. Θα ανοίξω ένα θέμα και θα εξηγησω και τον λόγο που θέλω να χρησιμοποιήσω το Hirens.
Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Ιουν 2012 14:41

Πάλι πολλή Καλησπέρα (και καλή Εβδομάδα) σου :D :D
cooolll έγραψε:1....... Πώς μπορώ να κάνω αυτήν την συμπίεση;
Επιλέγεις, από τον Windows Explorer, έναν φάκελλο (π.χ. My games). Με δεξί κλικ έχεις ένα μενουδάκι, απ'όπου επιλέγεις 'Properties/Ιδιότητες' μετά 'Advanced/Για προχωρημένους' και τέλος τσεκάρεις το τετραγωνάκι 'Compress contents to save disk space /Συμπίεση περιεχομένων κλπ'
Αν ο φάκελλός σου έχει υποφακέλλους, θα ρωτηθείς -μετά το start/έναρξη- αν θέλεις να συμπιεστούν κι αυτοί. Επίσης θα σε ρωτήσει (αν θυμάμαι καλά) αν θέλεις να συμπιεστούν όλα σου τα αρχεία (στον φάκελλο).
Θα συνιστούσα να μην το επιχειρήσεις στον Φάκελλο όπου βρίσκονται εγκατεστημένα τα Windows, και στον Φάκελλο όπου βρίσκονται εγκατεστημένα τα προγράμματα.
Επίσης μπορείς να επιλέξεις με τον Windows Explorer πολλά αρχεία μαζί, εξαιρώντας άλλα, που -ίσως- δεν θέλεις να συμπιεστούν. Κι όπως τα έχεις επιλεγμένα, ξανά δεξί κλικ, ξανά 'Properties/Ιδιότητες', ξανά 'Advanced/Για προχωρημένους', κλπ. :wink:
cooolll έγραψε:2.Ο δίσκος δεν είχε κανένα Cd και κανένα αρχείο γραμμένο μέσα με setup.
Κοίταξε παρεμπιπτόντως εδώ τι καλούδι σου βρήκα :), όπως επίσης και εδώ.
Στο τελευταίο δίνει Software και Manual, γράφοντας το μοντέλο, και τον S.No του δίσκου σου. Στις χώρες βρήκα και Greece, αλλά το ψιλοφοβάμαι όταν πρόκειται για drivers (Software). :-?
Οπότε -καλώς εχόντων των πραγμάτων-, από αυτό τα μονοπάτι, ίσως βρεις τους drivers (και το Manual) της Seagate για τα Windows και τον δίσκο σου.
cooolll έγραψε:Ευχαριστώ πολύ
Αυτά για τους επόμενους, που ίσως χρειαστούν τη δική σου βοήθεια/γνώση/πείρα (εμπειρίες) :wink: :D :D

mmingos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mmingos » 08 Ιούλ 2012 23:25

Δοκίμασε απο linux και απο εκεί ίσως να καταφέρεις να κάνεις αντιγραφή. Αν δεν τα καταφέρεις τότε χρειάζεσαι ειδικό εξοπλισμό που θα επιμένει στην αντιγραφή κάποιων sector ή καλό θα ήταν να κάνεις μέσω linux χρήση της dd εντολής και να κάνεις ένα κλώνο του δίσκου backwards.

Μπορείς να δείς εδώ κάποιες συμβουλές :
http://serverfault.com/questions/4906/u ... sk-cloning

Πιθανολογώ ασθενή κεφαλή ή αρκετά Bad sectors στο κομμάτι που πάς να διαβάσεις, τα οποία με τον καιρό θα αυξάνονται. Αν είναι σημαντικά αρχεία καλύτερα να πάς σε ειδικό / εταιρία.
www.texnikoi.com - Ανάκτηση Δεδομένων / Επισκευή Laptop

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης