Ψεύτικες τιμές στο airtickets.gr;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 15 Ιουν 2012 20:41

Δοκίμασα για πρώτη φορά να χρησιμοποιήσω το airtickets.gr, αλλά έχω την εξής πολύ κακή εμπειρία μαζί του:

Προσπάθησα αρκετές φορές να κλείσω την πτήση που με ενδιαφέρει κι ενώ στα αρχικά αποτελέσματα μου δίνει την τιμή στα 350 euro, με το που πάω να ολοκληρώσω την κράτηση μου λέει πως η τιμή άλλαξε και τώρα είναι 470 (!) euro.

Όντως, αν ξαναψάξω για την ίδια πτήση άμεσα, μου δίνει την τιμή στα 470 euro. Αν περιμένω όμως 20-30 λεπτά και ψάξω ξανά, η τιμή πέφτει στα 350 και η διαδικασία επαναλαμβάνεται ("η τιμή άλλαξε" κλπ)... Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές (από χθες το βράδυ μέχρι και πριν λίγο) και συμβαίνει συνέχεια το ίδιο.

Ξέρω πως το site είναι γνωστό, οπότε υπάρχει κάποιος που να το έχει χρησιμοποιήσει ώστε να μου πει αν είναι συνηθισμένη τακτική τους ή απλά έτυχε με τη συγκεκριμένη πτήση;

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 15 Ιουν 2012 21:20

Το ίδιο συμβαίνει και στο skyscanner πολλές φορές και το έχω εντοπίσει και στο petas.gr, οπότε το συμπέρασμα μου είναι ότι πιθανότατα το πρόβλημα να εντοπίζεται στο ενδιάμεσο σύστημα που τους δίνει τις τιμές

circadian

Δημοσίευση από circadian » 16 Ιουν 2012 14:37

ο skyscanner αποτελεί aggregator άλλων site και οι τιμές του δεν είναι live (δηλάδη είναι πιθανόν να έχουν αλλάξει)
στον airtickets είναι πολύ πιθανό να υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θα ήταν καλό να μιλήσεις μαζί τους και να δεις τι θα σου πουν. τσέκαρε επίσης τις τιμές από το site της αεροπορικής
στο θέμα αν είναι τακτική όπως βλέπεις και εσύ ο ίδιος αποτελεί κακή εμπειρία για τον πελάτη οπότε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι κάτι που κάνουν επίτηδες.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 16 Ιουν 2012 17:13

Έκανα αρκετές δοκιμές (σε διάφορες πτήσεις και ημερομηνίες) επίτηδες σε διάφορα sites (ελληνικά και ξένα) και σύγκρινα τις τιμές μεταξύ τους. Τα λανθασμένα αρχικά αποτελέσματα τα έβγαζε μόνο στο airtickets, οπότε είτε έχει κάποιο πρόβλημα το σύστημά τους, ή απλά μαγειρεύουν τα αρχικά αποτελέσματα. Όλα τα υπόλοιπα sites -μαζί και των ίδιων των αεροπορικών εταιρειών- εμφάνιζαν σχεδόν τις ίδιες τιμές (με μία λογική διαφορά μεταξύ 10-15 ευρώ). Μέσα σε αυτά τα πλαίσια ήταν και η πραγματική τιμή που εμφάνιζε στο τέλος το airtickets.

Πάντως, απ'ότι παρατήρησα, όταν όλες οι πτήσεις αφορούν την ίδια εταιρεία δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου διαφορά στην τιμή είτε τα κλείσεις από την ίδια εταιρεία ή από κάποιο άλλο site. Εκεί που υπάρχει διαφορά είναι αν χρησιμοποιήσεις πάνω από μία εταιρεία στο ταξίδι σου (πχ αν επιστρέψεις με διαφορετική εταιρεία από αυτή που πέταξες για να πας στον προορισμό σου), όπου συμφέρουν τα υπόλοιπα sites.

Για την ιστορία, προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους χθες (κανένα μισάωρο πριν ανοίξω το topic), αλλά ήταν κλειστοί. Δε θα ασχοληθώ άλλο καθώς τελικά έκλεισα έναν συνδιασμό από πτήσεις που με βόλεψε. Απλά, αν μετά από μήνες που θα ξαναψάξω για εισητήρια έχουμε επανάληψη της ίδιας ιστορίας, θα είμαι σίγουρος πως δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά ...μαγείρεμα. :wink:

JenGer

Δημοσίευση από JenGer » 16 Ιουν 2012 22:37

burnmind έγραψε:Έκανα αρκετές δοκιμές (σε διάφορες πτήσεις και ημερομηνίες) επίτηδες σε διάφορα sites (ελληνικά και ξένα) και σύγκρινα τις τιμές μεταξύ τους. Τα λανθασμένα αρχικά αποτελέσματα τα έβγαζε μόνο στο airtickets, οπότε είτε έχει κάποιο πρόβλημα το σύστημά τους, ή απλά μαγειρεύουν τα αρχικά αποτελέσματα. Όλα τα υπόλοιπα sites -μαζί και των ίδιων των αεροπορικών εταιρειών- εμφάνιζαν σχεδόν τις ίδιες τιμές (με μία λογική διαφορά μεταξύ 10-15 ευρώ). Μέσα σε αυτά τα πλαίσια ήταν και η πραγματική τιμή που εμφάνιζε στο τέλος το airtickets.

Πάντως, απ'ότι παρατήρησα, όταν όλες οι πτήσεις αφορούν την ίδια εταιρεία δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου διαφορά στην τιμή είτε τα κλείσεις από την ίδια εταιρεία ή από κάποιο άλλο site. Εκεί που υπάρχει διαφορά είναι αν χρησιμοποιήσεις πάνω από μία εταιρεία στο ταξίδι σου (πχ αν επιστρέψεις με διαφορετική εταιρεία από αυτή που πέταξες για να πας στον προορισμό σου), όπου συμφέρουν τα υπόλοιπα sites.

Για την ιστορία, προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους χθες (κανένα μισάωρο πριν ανοίξω το topic), αλλά ήταν κλειστοί. Δε θα ασχοληθώ άλλο καθώς τελικά έκλεισα έναν συνδιασμό από πτήσεις που με βόλεψε. Απλά, αν μετά από μήνες που θα ξαναψάξω για εισητήρια έχουμε επανάληψη της ίδιας ιστορίας, θα είμαι σίγουρος πως δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά ...μαγείρεμα. :wink:
Ελπίζω να μας ενημερώσεις αν σου ξανασυμβεί... κλείνω συχνά εισιτήρια στο γραφείο όπου εργάζομαι, με την airtickets αλλά δε μου έτυχε ποτέ κάτι τέτοιο. αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο ίσως θα έπρεπε να αναζητήσω άλλες λύσεις
JenGer said...

circadian

Δημοσίευση από circadian » 17 Ιουν 2012 00:00

για πιο λόγο πιστεύεις ότι μαγειρεύουν τα αποτελέσματα? δε μπορώ να σκεφτώ καμία λογική εξήγηση (εκτός από το να σου τρώνε χρόνο)
απλά δε καταλαβαίνω πως σου φαίνεται πιο πιθανό το μαγείρεμα και όχι το λάθος...

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 17 Ιουν 2012 00:53

Δεν έγραψα πουθενά πως μου φαίνεται πιο πιθανό το μαγείρεμα από το το λάθος. 50-50 πιθανότητες έδωσα. Ανέφερα απλά πως αν επαναληφθεί μετά από μήνες που θα ξαναψάξω, πλέον δε θα υπάρχει πιθανότητα λάθους (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Από εκεί και πέρα, παρέθεσα τα δεδομένα από το test που έκανα.

Όσο για κάποια λογική εξήγηση (αν γίνεται ηθελημένα), το πρώτο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι πως σε δελεάζουν με κάποια χαμηλότερη τιμή και μετά ίσως είναι πιο πιθανό να πεις "οκ, δεν πρόλαβα, δεν πειράζει, θα κλείσω αυτό", ή έστω την επόμενη φορά που θα ξαναψάξεις θα έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως στο x site βρήκες φθηνότερη τιμή την προηγούμενη φορά και απλά δεν πρόλαβες να τα κλείσεις (οπότε θα ξαναψάξεις εκεί).

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 17 Ιουν 2012 01:21

Κι εμένα μου είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο!!! Πέρυσι το Σεπτέμβρη.
Έβρισκα το εισητήριο ~60€ αν θυμάμαι καλά και μόλις πήγαινα να ολοκληρώσω τη συναλλαγή μου έβγαζε ότι ο ναύλος δεν είναι πλέον διαθέσιμος και μου έβγαζε ακριβότερες τιμές ~110€ να επιλέξω.
Λέω κι εγώ μπορεί να άργησα και το πήρανε. Όμως, την ίδια στιγμή ξαναέκανα αναζήτηση και μου έβγαζε σαν πιο οικονομική τιμή πάλι το 60€. Το ίδιο όλη μέρα ακόμη έκλεινα και άνοιγα το browser και καθάριζα τα cookies μήπως φταίει αυτό.
Δεν ξέρω αν είναι λάθος του συστήματος, αλλά καλό θα ήταν να το διορθώσουν γιατί ενώ ετοιμαζόμουν για ταξιδάκι και είχα πάρει τα πάνω μου :D ... το ακύρωσα :( .

Άβαταρ μέλους
Punkis

Δημοσίευση από Punkis » 17 Ιουν 2012 13:18

travelplanet24 : πάω να κλείσω ξενοδοχείο σε καλή τιμή, τα παίζει ο browser μιας και έχω χάλια pc, μπαίνω πάλι στο site +200Ε !!!!!!!!!

καθαρίζω cookies και τα λοιπά, μπαίνω μετά από καμιά δυο ώρες και μπααααμ στην "κανονική" τιμή.
Only Green Day can successfully write a song about masturbation.

Άβαταρ μέλους
thdim

Δημοσίευση από thdim » 18 Ιουν 2012 16:18

Ως developer αντίστοιχης ιστοσελίδας (travelsales.gr) είναι κάτι που μπορεί να συμβεί, ουσιαστικά οι τιμές που παίρνεις στην αρχή της αναζήτησής έχουν ένα caching απο τον πάροχο του xml, πριν την κράτηση η σελίδα κάνει ένα verification που μπορεί να του αλλάξει την τιμή, δεν νομίζω σε καμία περίπτωση να είναι κάποια απάτη συνειδητά και ουτε χρειαζετε να τους ενημερώσεις καθώς το ξέρουν ήδη. Επίσης δεν εχει κανένα νόημα να διαγράφει κανεις την cache η cookies καθώς δεν επηρεάζουν τα αποτελέσματα.

Φιλικά, Θέμης.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 18 Ιουν 2012 17:04

thdim έγραψε:Ως developer αντίστοιχης ιστοσελίδας (travelsales.gr) είναι κάτι που μπορεί να συμβεί, ουσιαστικά οι τιμές που παίρνεις στην αρχή της αναζήτησής έχουν ένα caching απο τον πάροχο του xml, πριν την κράτηση η σελίδα κάνει ένα verification που μπορεί να του αλλάξει την τιμή, δεν νομίζω σε καμία περίπτωση να είναι κάποια απάτη συνειδητά και ουτε χρειαζετε να τους ενημερώσεις καθώς το ξέρουν ήδη. Επίσης δεν εχει κανένα νόημα να διαγράφει κανεις την cache η cookies καθώς δεν επηρεάζουν τα αποτελέσματα.

Φιλικά, Θέμης.
Einai dikaiologia tora auto? ti paei na pei "kanei caching"? joomla me thema ton skylo tous einai?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 18 Ιουν 2012 17:13

Πέρσυ τέτοια εποχή που έψαχνα να κλείσω εισιτήρια για να έρθω Ελλάδα μου έκανε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο airtickets.

Υπέθεσα τότε ότι πράγματι έπαιξε κάποιο «caching» και στο τελευταίο βήμα έβλεπε ότι τελικά δεν ήταν διαθέσιμη η θέση στην αρχική τιμή.

Με τα πολλά έκλεισα απευθείας μέσω Transavia και ησύχασα :P

Ωστόσο αν γίνεται ακόμα το ίδιο πράγμα τότε ή το σύστημα έχει όντως κάποιο caching το οποίο είναι λίγο μαλακία για την συγκεκριμένη υπηρεσία ή παίζει κάτι άλλο πιο... πονηρό :)

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 18 Ιουν 2012 19:16

Το να έχει caching είναι λογικό και (μέχρις ενός σημείου) θεμιτό.

Το πραγματικό πρόβλημα είναι πως μετά το verification της τιμής και εφόσον αυτή είναι διαφορετική από την cached, θα έπρεπε να ανανεώνεται και η cached τιμή. Δε νοείται να παραμένει λάθος.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 18 Ιουν 2012 19:39

cache kratame se fotografies,css, js klp kaloudia gia tetoiou eidous sites kai oxi tis times kai thn diathesimothta...
as valoun ena notice pou na exhgoun oti krataei cache kai oi pragmatikes times mporei na diaferoun apo tis anagrfomenes gia na mpainoume se kana sovaro site pou dinei live ta apotelesmata anazhthshs kai oxi san na anoigoume kinder ekplhksh!
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 18 Ιουν 2012 21:59

Επειδή έχω ψάξει λίγο αυτό το θέμα κι εγώ, ξέρω ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αναγράφει κάποιος τιμές στην αρχική του σελίδα και αυτές να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Είναι θέμα τύχης αν τη στιγμή που επιλέξει κάποιος μια πτήση θα υπάρχει ακόμη η ίδια τιμή που είχε βρει ο προηγούμενος πελάτης ή που σε τακτά διαστήματα ανανεώνεται μέσω κάποιου bot.

Η μόνη σοβαρή λύση είναι να μην γράφεται καθόλου τιμή μέχρι τη στιγμή που θα κάνει κάποιος αναζήτηση και θα πάρει τη σωστή (ακόμη και τότε μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αλλά οι πιθανότητες είναι πολύ μικρότερες).

Η άλλη λιγότερο σοβαρή λύση είναι αυτό που προτείνατε, να υπάρχει προειδοποίηση. Κάποιοι το έχουν κάνει ήδη. O airtickets το έχει κάνει κι αυτός, όμως πρέπει να πατήσεις πάνω στην τιμή για να δεις την προειδοποίηση. Όχι και τόσο ηθικό γιατί δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις σε κάποιον που δεν έχει σκοπό να ψωνίσει άμεσα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες