Ιδέες για project σε php

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

Ιδέες για project σε php

Δημοσίευση από xmavidis » 18 Ιουν 2012 15:34

Αυτό τον καιρό προσπαθώ να μάθω μερικά php frameworks όπως το code igniter και το cakephp. Θα ήθελα λοιπόν να φτιάξω μια εφαρμογή μόνος μου με αυτά αλλά δεν ξέρω ακόμα τι.

Θα προτιμούσα να μην φτιάξω blog (ξανά!). Άλλωστε έχω φτιάξει ήδη μια εφαρμογή blog χρησιμοποιώντας [wiki]Model-View-Controller[/wiki] λογική.

Καμιά ιδέα;
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Ιδέες για project σε php

Δημοσίευση από fafos » 18 Ιουν 2012 17:29

My opinion... oti einai na ftiaxeis prepei na einai kati megalo giati allios den axizei na xrhsimopoihseis frameworks (prosopika apo osa frameworks exo "psilogargalhsei" mou arese h Yii)
Ego tha to xrhsimopoiousa se katalogo (epixirhseon h touristikou endiaferontos) h se kapoio odhgo me polla dedomena..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

tango

Ιδέες για project σε php

Δημοσίευση από tango » 23 Ιουν 2012 19:57

Έναν aggregator τιμών, α λα Skroutz

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

Ιδέες για project σε php

Δημοσίευση από xmavidis » 24 Ιουν 2012 01:12

Πολύ ωραίο ιδέα tango. Προς το παρόν φτιάχνω το framework και έχω σκοπό να κολλήσω πάνω διάφορα όπως ένα to-do list app.

Αποφάσισα τελικά να μην χρησιμοποιήσω κάποιο έτοιμο framework αλλά να φτιάξω ένα μικρό δικό μου εφαρμόζοντας μερικά design patterns.

Μόλις έχω έτοιμο κάτι θα το ποστάρω κι εδώ.
Albert Einstein

gi0rg0s

Ιδέες για project σε php

Δημοσίευση από gi0rg0s » 10 Ιούλ 2012 18:50

Μπάμπη φτιάξε aggregator για journals ή ιστοσελίδα για journal με δυνατότητα αποστολής papers και ρόλους όπως authors, editors ή administrators κτλπ!

α και άσε την php :)

http://mvcmusicstore.codeplex.com/
:think: Γιατί μπαμπά; :think: - Απαντήσεις σε θέματα που όλοι έχουμε σκεφτεί παρατηρώντας την καθημερινή ζωή ! Kαι γνωμικά για να μαθαίνουμε :)

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

Ιδέες για project σε php

Δημοσίευση από xmavidis » 10 Ιούλ 2012 20:35

Το πρώτο θα ήταν πράγματι πολύ χρήσιμο και πολύ καλή ιδέα. Μάλλον αυτό θα φτιάξω μιας και θα χρησιμεύσει και σε μένα.

α και δεν γίνεται να αφήσω την php τόσο εύκολα! :P
Albert Einstein

kapoios001

Ιδέες για project σε php

Δημοσίευση από kapoios001 » 12 Ιούλ 2012 20:15

Όπως μου είχε πει ο μεγάλος panosru αν πας να φτιάξεις δικό σου Framework θα δυσκολευτείς και θα πρέπει να λύσεις προβλήματα που έχουν ήδη λυθεί.

Για παράδειγμα η έρευνα που έχουν κάνει για να φτιάξουν τα πολύ διάσημα Frameworks Symfony, Yii κλπ θα σου εξοικονομήσει χρόνο και θα φτιάξεις κατευθείαν αυτό που θες χωρίς να έχεις να λύσεις περίπλοκα προβλήματα και να σου ανεβαίνει η πίεση σκαλίζοντας τα design patterns.

Tips: Provided that you've read the Docs you'll be able to make what you want.

Με εκτίμηση,
Γκίρτσου Γεώργιος

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιδέες για project σε php

Δημοσίευση από korgr » 12 Ιούλ 2012 22:08

Μεγάλη υπόθεση να έχεις το ΔΙΚΟ ΣΟΥ framework!
Θα βρεις πολλές συζητήσεις στο web που θα επικεντρώνονται στα pros & cons των διάφορων frameworks, cms κλπ

Είναι απλό, το δικό σου θα καλύπτει αυτά που θες εσύ. Για παράδειγμα εγώ όταν ξεκίνησα το Odyssey το έκανα επειδή ήθελα κάποια θετικά που είχε το Joomla, κάποια άλλα του Drupal, του WP, και του Expression Engine! Ήθελα και κάποια άλλα που δεν είχε κανένα τους!
Όλα μαζί σε ένα δεν υπήρχαν, οπότε το να κάνεις το δικό σου, πέρα από το θαυμάσιο ταξίδι, είναι και ένα MUST για τον σύγχρονο developer.

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

Ιδέες για project σε php

Δημοσίευση από xmavidis » 13 Ιούλ 2012 01:58

Βασικά εγώ ξεκίνησα το δικό μου γιατί ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να μάθω από πρώτο χέρι κάποια πράγματα όπως το να εφαρμόζω διάφορα design patterns και γενικά αρκετά OOP principles και τουλάχιστον για μικρά projects να μην ξαναχρειαστεί να γράψω τα ίδια πράγματα, όπως πχ την κλάση για τον χειρισμό βάσεων δεδομένων και για το validation.

Το ξέρω ότι όλα αυτά υπάρχουν ήδη φτιαγμένα αλλά αν δεν έκανα κάποια πράγματα μόνος μου δεν υπήρχε περίπτωση να τα κατανοήσω απλά και μόνο με μερικές απλές ασκήσεις.
Albert Einstein

panosru
WebDev Moderator

Ιδέες για project σε php

Δημοσίευση από panosru » 13 Ιούλ 2012 03:02

Καλησπέρα Γιώργο, δεν είναι έτσι ακριβώς αυτά που σου είπα, αλλά όπως και να έχει είναι μεγάλο topic συζήτησης αυτό :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες