Ερωτηση για Home Clustering

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 19 Ιουν 2012 07:45

Εστω ότι εχω σπίτι 3-4 pc (γουιντοουιδες).
Αν να συνδέσω για να δημιουργήσω μια μοναδα cluster, σε προγράμματα όπως πχ photoshop (σε apply για filters πχ) ή σε games, θα υπάρξει διάφορα, ή το cluster ειναι μόνο για επιστημονικές εφαρμογές (ή αλλες) που εχουν support για τετοιο πραγμα?

Εχω βρει software για cluster οπως πχ
http://www.jppf.org/about.php

Και ρωτάω αν θα υπάρξει διαφορα γιατι το παραπάνω γραφει:
JPPF enables applications with large processing power requirements to be run on any number of computers, in order to dramatically reduce their processing time. This is done by splitting an application into smaller parts that can be executed simultaneously on different machines.
Οπότε πρακτικά δε χρειάζεται το x,y game να εχει support για κατι, αλλα το cluster software αναλαμβάνει να τα κανει αυτα. Σωστα?

επίσης βρήκα και τα:
http://mauischeduler.sourceforge.net/
http://proactive.inria.fr/index.php?pag ... frameworks
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Ιουν 2012 18:41

Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες.

Τα links που παρέθεσες είναι για frameworks απόσο καταλαβαίνω για να βασίσεις εφαρμογές που φτιάχνεις πάνω σε αυτό για υποστήριξη clustering χωρίς να ανακαλύπτεις τον τροχό.

Αυτό τουλάχιστον κατάλαβα με μία ματιά που έριξα.

Δεν είναι τόσο απλό να πάρεις μία εφαρμογή που τρέχει σε ένα PC και να την σπάσεις σε πολλά κομμάτια να τρέξει σε πολλά PC.

Όπως το καταλαβαίνω θα ήταν αδύνατο για μία εφαρμογή που δεν έχει καν τέτοια υποστήριξη.
πχ πόσο bandwidth θα θέλει; Τι latency θα αντέχει; Τι ανεκτικότητα θα έχει στο να του έρχονται οι απαντήσεις από τα άλλα μηχανήματα ασύγχρονα κλπ

Είχα ρωτήσει κάτι αντίστοιχο έναν αντιπρόσωπο της vmware αν γίνεται σε επίπεδο virtualization να πάρεις πχ 3 φυσικά μηχανήματα και να ανοίξεις ένα VM που να αξιοποιεί τα resources και των 3 μηχανημάτων ταυτόχρονα και φυσικά μου είπε δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Αν δεν παίζει σε επίπεδο virtualization όπου μπορούν να κάνουν πολλά περισσότερα μιας και ελέγχουν το virtual hardware που βλέπει το VM, τότε σε επίπεδο εφαρμογής όπως το photoshop ή κάποιο game, θα είναι ακόμα πιο παλούκι.

Μην ξεχνάς πως αυτές οι εφαρμογές είναι κλειστά κουτιά.
Δεν μπορείς να πάρεις πχ μόνο το filter rendering που κάνει το photoshop και να το μοιράσεις σε πολλά PC ή να χωρίσεις γενικά τις λειτουργίες του όπως κάνεις σε ένα LAMP Cluster για παράδειγμα πολύ εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Ιουν 2012 08:36

Μαλιστα. Κι εγω κατι τετοιο σκεφτόμουν Cha0s.
Thanks
:)

Παντως θα ήταν πολυ καλο να υπάρχει ενα σοftware που να κανει τετοια δουλεια και να μπορει ετσι να αξιοποιεί τους παλιους Η/Υ που εχει καποιος στο σπιτι.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες