E-shop επαγγελματικού αποτελέσματος?

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

200sx

Δημοσίευση από 200sx » 30 Ιουν 2012 02:58

Αντρέα έχεις απόλυτο δίκιο.. είναι ένα εργαλείο δουλειάς και αν ασχοληθείς μόνος σου θα πετάς στα δάχτιλα αυτό το εργαλείο! Όπως τα είπες είναι.

Λοιπόν ελπίζω να μην ακούσω πάρα πολύ άσχημα σχόλια για την προσπάθεια που έχω κάνει :)
Δεν είναι έτοιμο εξάλλου.. έχω να κάνω πολλά πράγματα ακόμα. Ακόμα και το λογότυπο κάτι πρόχειρο είναι που θα αλλάξει! Αλλά ρίξτε μια ματιά!

musclebody gr

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 30 Ιουν 2012 03:13

Βγάλε τα λογότυπα στο κάτω μέρος, με ζάλισαν πριν προλάβω να καταλάβω περι τίνος πρόκειται. Καλύτερα να έχεις μια απλή λίστα.

Τα προιόντα έχουν αρκετά μεγάλη φωτο. Θα προτιμούσα να είναι μικρότερη και να βγαίνουν περισσότερα μαζί. Επίσης παρότι δε μπορώ να μπω στην ψυχολογία του υποψήφιου πελάτη σου, προσωπικά θα ήθελα μπαίνοντας να βλέπω προιόντα -και μάλιστα τα φθηνά- και όχι ένα τεράστιο banner.

Από design είσαι μια χαρά. Νομίζω δεν χρειάζεται κάτι σοβαρό πέρα από οργάνωση. Αν ήμουν σφίχτης θα ψώνιζα άνετα πάντως.

200sx

Δημοσίευση από 200sx » 30 Ιουν 2012 03:41

Χαχα βρε Αντρέα τι νομίζεις ότι έχουν οι άνθρωποι που γυμνάζονται δηλαδή? Μια χαρά άνθρωποι είμαστε :P
Όσοι πάνε γυμναστήριο δεν είναι απαραίτητα και χρυσαυγήτες!! Χαχαχα!
Καταρχήν το πελατιακό κοινό θα είναι από 16 έως 26! Άντε και ένα μικρό ποσοστό κόσμου 26-34!

Thanks για τις επισυμάνσεις!
1. Τα λογότυπα στο κάτω μέρος είναι βασικό θέμα για να διαλέγουν τις μάρκες που θέλει ο καθένας. Είναι σημείο που στοχεύω να πατήσει ο άλλος! Το παιδάκι γνωρίζει την μάρκα GASPARI και ξέρει κιόλας πιο προιν θέλει οπότε τον βοηθάω!

2. Όντως τα προιόντα έχουν αρκετά μεγάλη φωτο και θέλω κάποια στιγμή να το αλλάξω από το css αλλά θα με πεδέψει λίγο! Που να έβλεπες στην λίγα μια κατηγορίες τις υποκατηγορίες πως τις έβγαζε!! Επίσης θα φτιάξω top banner ξεχωριστό σε κάθε κατηγορία για καλύτερη αισθητική.

3. Το τεράστιο banner υποτίθεται διαφιμίζει κάποια προιόντα και ουσιαστηκά γεμίζει την κεντρική σελίδα!
Προσωπικά τον πελάτη θέλω να τον σπρώξω να πατήσει ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ή ΜΑΡΚΕΣ ή τα bannerακια από κάτω που λένε ΠΑΡΕ ΟΓΚΟ, ΚΑΝΕ ΓΡΑΜΜΩΣΗ κτλ
Δεν θέλω να τον μπλέξω με προσφορές και τέτοια! Με το ζώρι έβαλα πιο κάτω τα προιόντα του μήνα που θα είναι προσφορές ουσιαστηκά!

200sx

Δημοσίευση από 200sx » 30 Ιουν 2012 08:45

Αντρέα αυτό που έλεγες το βελτίωσα λίγο.. έβγαλα ενα κουμπί που είχε εμφάνισε και μια μινι περιγραφή ώστε να γλιτώσω χώρο. Επίσης έκανα τον τίτλο να φαίνεται ολόκληρος γιατί το έκοβε στα πρώτα 10 γράμματα.

Το έχω ακόμα σε 3 κολώνες την λίστα. Για να φαινόντουσαν περισσότερα όπως λες και πιο μικρά έπρεπε να παίξω με 4 κολώνες αλλά δεν εχω ψάξει πως να το κάνω αλλά και νομίζω θα γινόντουσαν πολύ μικρά. Εξάλλου δεν θα έχω πάρα πολλά προιόντα για αρχή.

Πρόσθεσα κάποιους κώδικες που βρήκα έτσι ώστε στο category description να με αφήνει να βάζω html και έτσι φτιάνχω όμορφα κειμενάκια που εξηγώ δυο πράγματα για τα προιόντα.
Έφτιαξα και όμορφα banneraκια στο top κατηγορίας
Δείτε στα μενου πρωτείνες και κρεατίνες μόνο.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 30 Ιουν 2012 10:49

Αν ξεκινήσεις ένα κατάστημα από το μηδέν ουσιαστικά, τα μόνα όπλα που έχεις είναι διαφήμιση και προσφορές. Πολλές προσφορές, να γεμίζουν μια αρχική σελίδα. Γνώμη μου.

Αυτό με την περιγραφή είναι τελείως άκυρο, γιατί ουσιαστικά εξαφανίζει τα προιόντα.

Φίλε, θα σου δώσω μια συμβουλή που την έχω ακολουθήσει προσωπικά και έχει πιάσει. Μπες σε όλα τα μεγάλα καταστήματα -κυρίως ξένα και ασχέτως αντικειμένου- και κατέγραψε προσεκτικά τις πρακτικές που ακολουθούν σε όλους τους τομείς. Από το πως έχουν τοποθετημένα τα προιόντα, μέχρι το πόσες προσφορές κάνουν, και μέχρι το πως γράφουν το πεδίο "Δήλωση απορρήτου". Θα δεις ότι υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες που κινούνται, τήρησε τους όλους ευλαβικά. Μπορεί να μην ξέρεις γιατί, σίγουρα θα υπάρχει ένας καλός λόγος για να το κάνουν αυτοί.

Στη συνέχεια βάλε τον ποπό σου κάτω και μάθε καλά css και φτιάξε ακριβώς αυτό που έχεις σχεδιάσει (αντιγράψει). Ακριβώς όμως.

Μετά είσαι αρχηγός.

Για το κόψιμο του css εγώ δουλεύω μόνο το 960.gs και με βολεύει. Δε νομίζω ότι σε συμφέρει να επανασχεδιάσεις από το μηδέν όμως, στο λέω για το επόμενο site.

200sx

Δημοσίευση από 200sx » 01 Ιούλ 2012 13:36

Μα φυσικά και είχες δικιο σε αυτό με την περιγραφή!!
Δες τώρα πως το έκανα.. πετάγεται dropdown η περιγραφή!
Πέρασε μια μέρα μέχρι να το καταφέρω αλλά φυσικά πολύ καλύτερα έτσι για να φαίνονται τα προιόντα!!

Και συνεχίζω την δουλειά :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Ιούλ 2012 17:19

δε χρειάζεται να βγάλει τα logo, το target group του θέλει να τα βλέπουν. όπως βάζουν σειρά τους βελτιωτικούς οίκους στα αμάξια στο μπουρνάζι.

"Προσθήκη στο"... η άλλη λέξη πάει από κάτω...

όταν πατάς το "Προσθήκη στο"... στο βάζει στο καλάθι χωρίς επιβεβαίωση ή μήνυμα ότι μπήκε. δεν είναι ωραίο αυτό...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

200sx

Δημοσίευση από 200sx » 01 Ιούλ 2012 17:37

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα που έχετε όλοι με αυτό το target group.. και δεν καταλαβαινω τι νομίζεται ότι είναι όποιος γυμνάζεται αλλά τέλοσπάντων.

Το προσθήκη στο το έφτιαξα που πήγαινε από κάτω στα προιόντα του μήνα. Έβγαλα εντελώς το δεύτερο κουμπάκι που έλεγε εμφανισε.. Επίσης έκανα με 5 κολώνες τα προιόντα του μήνα για να είναι πιο μαζεμένα. Κάποια στιγμή θα κάνω 4 τις κολώνες στις κατηγορίες.

Αυτό που λες χωρίς επιβέβαιωση σε όποιο e-shop και αν έχω δει δεν ζητάει επιβέβαιωση για να μπει το προιόν στο καλάθι. Και δεν με πειράζει μια χαρά είναι!

200sx

Δημοσίευση από 200sx » 01 Ιούλ 2012 18:01

Μόλις έφτιαξα και τις κατηγορίες προιόντων να φαίνονται με 4 κολώνες..

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Ιούλ 2012 19:51

μη προσβάλλεσαι, και οι προγραμματιστές/geeks target group είμαστε και το ξέρουμε, και το κάθε target group έχει τις ιδιαιτερότητές του.

εσύ επειδή απ' ότι κατάλαβα ασχολήσε προσωπικά με το θέμα, κάποια πράγματα ίσως τα κάνεις μηχανικά και χωρίς να το καταλάβεις.

σε ένα οποιοδήποτε άλλο e-shop τα brands όπως τα έχεις βάλει κάτω θα ήταν άσχημα. εσύ τα έβαλες εκεί γιατί περίμενες να είναι εκεί και εκεί πρέπει να είναι.

όσο για την προσθήκη στο καλάθι χωρίς μήνυμα εμένα συνεχίζει να μη μου αρέσει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

megsk

Δημοσίευση από megsk » 01 Ιούλ 2012 20:16

Πρέπει να υπάρχει δυνατότητα να πραγματοποιήσεις κάποιος αγορά και χωρίς να είναι registered λύνει τα χέρια

200sx

Δημοσίευση από 200sx » 01 Ιούλ 2012 22:18

megsk
και εγώ το θέλω αλλά δεν έχει αυτή την δυνατότητα το presta! Το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι να βάλω το facebook login.. ε facebook όλοι έχουμε οπότε δεν χρειάζεται εγγραφή και επιβέβαιωση email και τέτοια!
Κάτι πιο γρήγορο νομίζω δνε γίνετε.
Και το facebook login πάντως είναι τρομερή ευκολία.. όταν βλέπω σε sites facebook login το πατάω με μεγάλη ευχαρίστηση!

mharis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mharis » 02 Ιούλ 2012 00:30

Εμένα πάντως μου αρέσει το eshop που έχεις φτιάξει και αν αναλογιστούμε ότι δεν είσαι επαγγελματίας στο web design νομίζω ότι είναι super, δες λίγο τα url (νόμιζω το Presta έχει δυνατότητα για friendly urls) και επίσης δες το encoding γιατί στο source code τα ελληνικά φαίνονται κάπως έτσι και δε είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ καλό για τις μηχανές αναζήτησης.

Κώδικας: Επιλογή όλων

<title>&Pi;&rho;&omega;&tau;&epsilon;ΐ&nu;&epsilon;&sigmaf; - MuscleBody.GR</title>

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 02 Ιούλ 2012 01:39

Για το καλάθι συμφωνώ, ένα προιόν το έβαλα 3 φορές επειδή δεν κατάλαβα ότι μπήκε τις 2 πρώτες. Θέλει μήνυμα.

Κοίτα λίγο την ορθογραφία, διόρθωσε την "εξυπηρέτηση".

Θέλεις κάτι ψιλά μαζέματα ακόμη. Την τηλεφωνική εξυπηρέτηση την έχεις πάνω και κάτω, πάνω με εικονίδιο, κάτω χωρίς. Άσε μόνο το ένα με εικονίδιο και βγάλε το άλλο, είναι too much.

Επιμένω για τα logos, είναι πάρα πολλά, έστω άσε μόνο τις 2 σειρές με τα πιο πιασάρικα και βγάλε τις άλλες 2.

Έχεις κάνει φοβερή δουλειά αλλά το site είναι μόνο η αρχή. Τώρα πρέπει να σκεφτείς τις προωθητικές ενέργειες που πρέπει να κάνεις.

megsk

Δημοσίευση από megsk » 02 Ιούλ 2012 08:57

2-3 βασικά
1) στα προϊόντα που φένονται στην 1η σελίδα περιωρησε τα σε 4
2) Μια φορά το τηλέφωνο
3) Στο copyright padding-left 10px;
4)Βγάζεις εικονιδια κάτω που γίνεται χαμός και βάζεις scroller
5) Βάζεις title στην πρώτη σελίδα
6) Μύνημα για προσθήκη στο καλάθι (SOS)
7) ξελάφρωσε λίγο header

Απάντηση