Επισκέψεις από google?

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
dimtris155

Επισκέψεις από google?

Δημοσίευση από dimtris155 » 20 Ιουν 2012 14:54

Καλησπέρα,

τον τελευταίο καιρό κάθε βδομάδα βλέπω στο analytics, direct επισκέψεις από USA. Οι επισκέψεις είναι direct με 1 page per view.
Το site δεν είναι αγγλόφωνο.
Παλιότερα (πριν ένα χρόνο περίπου ίσως και παραπάνω) που είχα αντίστοιχες επισκέψεις τις ερμήνευα ως επισκέψεις από google, διότι το analytics μου τις έδειχνε ότι προέρχονται από California.
Έχετε παρατηρήσει εσείς κάτι παρόμοιο? Και για ποιο σκοπό γίνονται, αν ισχύουν οι υποθέσεις μου?

Ευχαριστώ,

dimtris155

Επισκέψεις από google?

Δημοσίευση από dimtris155 » 20 Ιουν 2012 20:52

fiskilis έγραψε:Ελληνες ισως απο εκει;
Δε νομίζω. Οι επισκέψεις αυτές συμβαίνουν μέσα σε λίγα λεπτά, άντε μέσα σε μια ώρα το περισσότερο.

kostasdhm

Επισκέψεις από google?

Δημοσίευση από kostasdhm » 21 Ιουν 2012 23:55

έχεις παρατηρήσει το χρόνο παραμονής αυτών των επισκέψεων; Κάποιες φορές που είχα πολλές επισκέψεις από άσχετο μέρος με μηδενικό χρόνο παραμονής είχα υποθέσει ότι πρόκειται για ρομπότ...
Διπλωματικές Εργασίες -
Εργασίες ΕΑΠ

dimtris155

Επισκέψεις από google?

Δημοσίευση από dimtris155 » 22 Ιουν 2012 10:00

kostasdhm έγραψε:έχεις παρατηρήσει το χρόνο παραμονής αυτών των επισκέψεων; Κάποιες φορές που είχα πολλές επισκέψεις από άσχετο μέρος με μηδενικό χρόνο παραμονής είχα υποθέσει ότι πρόκειται για ρομπότ...
Ο χρόνος παραμονής είναι μερικά δευτερόλεπτα και το bounce rate σχεδόν 100%, σύμφωνα πάντα με τα στοιχεία του analytics.

Άβαταρ μέλους
hliast

Επισκέψεις από google?

Δημοσίευση από hliast » 22 Ιουν 2012 10:15

το εχω παρατιριση και εγω στο blogspot επισκεψης απο usa σε blog με θεμα καθαρα ελληνικο και δεν νομιζο να ειναι ομογενης :) ισως τους blogspot καποιο ρομποτ -ματι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης