προβλημα με τους οδηγους της μητρηκης

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
remali089

Δημοσίευση από remali089 » 20 Ιουν 2012 20:46

καλησπερα σας παιδια δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη ενοτητα........ εχω ενα προβλημα ...παλια ειχα το λογισμικο windows vista αποφασισα να το αλλαξω στο windows 7 αλλα εχω την μητρηκη asus p5k3 deluxe wifi-ap editions και το θεμα ειναι οτι το cd οι οδυγοι ειναι μονο για vista πηγα στο official site της asus και κατεβασα οτι καινουργιο drivers βρηκα τα εκανα εγκατασταση αλλα δεν αλλαζει κατι κανει το ιδιο πραγμα.......δηλαδη οτι usb εχω ειναι 2 και μου το αναγνωριζει ως 1......αν ξερει καποιος ας μου πει κατι ευχαριστω προκαταβοληκα........και το μοντελο παλυ ειναι

P5K3 DELUXE WIFI-AP EDITION με Chipset Intel P35

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιουν 2012 10:17

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Μπορεί να φανεί λίγο χαζό... Πώς κατάλαβες ότι τα USB σου 'βλέπονται' ως USB1, και όχι ως USB2; :think:
Αν στα windows vista που είχες, τα USB σου ήταν USB 2 (τα έβλεπαν έτσι;), τότε κάτι έγινε -όντως- κατά την εγκατάσταση των windows 7 (32b ή 64b;).
Ωστόσο φαντάζομαι ότι το θέμα USB1, ή USB2 είναι θέμα (κατά πρώτον) του BIOS της μητρικής σου.
Βρήκα εδώ κάποιο πολύγλωσσο Manual της μητρικής σου (χρειάζεται να επιλέξεις ακριβώς τα windows 7 σου). Στο Αγγλικό κομμάτι, είδα με ποιόν τρόπο μπορείς να ενημερώσεις το BIOS σου μέσω Internet. Ψάξ'το λίγο...
Πιστεύω λοιπόν, ότι το θέμα USB1, ή USB2 είναι θέμα ενημέρωσης και του BIOS της μητρικής σου.

remali089

Δημοσίευση από remali089 » 21 Ιουν 2012 18:53

καλησπερα το καταλαβα οταν συνδεσα εναν εξωτερικο δισκο που μου ελεγε συνεχεια οτι και καλα αν συνδεθει σε αλλο USB 2 θα λυτουργη ποιο καλα....ξερει τα κλασικα της windows...... εχω το 32 βιτ......θα δω και αυτο που μου ειπες ειναι δυσκολο με το βιος γιατι εκει περα δεν εχω ξανακανει κατι......

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιουν 2012 08:49

Και πάλι Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Στο Link που σου έδωσα, μπορείς να πάρεις (αν δεν το έχεις ήδη) -όπως σου ξαναέγραψα- το Manual της μητρικής σου, για windows 7 32b, και σε πολύγλωσσο (multilingual). Θα βρεις -στο Αγγλικό Τμήμα- πολύ καλές οδηγίες για ενημέρωση του BIOS σου, μέσω Internet!!
Πιστεύω ότι, ακολουθώντας τις οδηγίες, θα σε βοηθήσει πολύ στην ενημέρωση.
Αν θυμάμαι καλά, σε παρόμοια περίπτωση -δική μου- η ενημέρωση έγινε αυτόματα: 'Κατέβηκε' η απαραίτητη/κατάλληλη ενημέρωση, και εγκαταστάθηκε αυτόματα.
(Καλού-κακού κράτησε/σημείωσε την τρέχουσα έκδοση του BIOS σου, μήπως και σου ζητηθεί) :) :wink:

remali089

Δημοσίευση από remali089 » 27 Ιουν 2012 14:35

καλησπερα παιδια θα με τρελανει ο υπολογιστης αλλαξα το μπαιος το λογισμικο ολα καλα αναγνωρισε τα usb και τωρα αυτο που μου εκανε ειναι μολις τον ανοιξα μου ζηταει το λογισμικο ειναι σαν να μην υπαρχει ελεξα το μπαιοσ και ειναι ολα οκ....τι εγεινε παλυ

remali089

Δημοσίευση από remali089 » 27 Ιουν 2012 14:42

το λογισμικο του ΜΠΑΙΟΣ ηταν ΜΠΕΤΑ μηπος φταιει αυτο

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιουν 2012 15:50

Καλησπέρα και σε σένα :D :D
1) Πώς έκανες την εγκατάσταση της ενημέρωσης στο BIOS σου :question:
2) Τι εννοείς "Σου ζητάει το λογισμικό, σαν να μην υπάρχει" :question:
3) Σε ποιά φάση το κάνει αυτό και τι -ακριβώς- μήνυμα σου βγάζει :question:
4)
remali089 έγραψε:το λογισμικο του ΜΠΑΙΟΣ ηταν ΜΠΕΤΑ μηπος φταιει αυτο
Πολύ πιθανόν!! Οι BETA Εκδόσεις είναι -σχεδόν- πειραματικές, και απευθύνονται σε πολύ έμπειρους χρήστες/τεχνικούς.
Για την αποφυγή κάποιας τέτοιας 'στραβής' σου είχα συστήσει, να πας με αυτόματη ενημέρωση, μέσω κάποιας εφαρμογής που έχει στα 'εργαλεία/tools' της η Μητρική σου γι'αυτόν τον σκοπό.
5) Αν η πιο πρόσφατη ενημέρωση για το BIOS σου είναι αυτή, η BETA, τότε προσπάθησε με την ακριβώς προηγούμενη (που δεν είναι BETA!) :wink:
Σταθερά: Καλή Τύχη/Επιτυχία :pint: και περιμένουμε νέα σου!

remali089

Δημοσίευση από remali089 » 27 Ιουν 2012 21:56

την εδοση του ΒΙΟΣ την βαζω με στικακη.....παω μεσα στα ΒΙΟΣ και μου εχειμια επιλογη asus EZ FLAS 2 ekei μετα μου βγαζει ενα πινακα ελεγχει το βιοσ το λογισμικο και μετα με ρωταει για να το αλλαξω και του δεινω την αδεια.....ετσι το εκανα ο υπολογιστης μου λεει οταν τον ανοιγω

reboot and select proper boot device or insert boot media in selected bood device and press key

εντομεταξη εχω δυο δισκους μεσα εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι εβλεπε εωσ πρωτο τον δευτερο το αλλαξα και αυτο αλλα παλυ το ιδιο εκανε.....

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιουν 2012 08:45

Πολλή - πάρα πολλή Καλημέρα σου :D :D
Έκανα λάθος, γράφοντάς σου, μερικές στιγμές προηγουμένως :oops:
Βρήκα, στο Link (που σου έγραψα πιο πάνω), manual της Μητρικής σου, για Windows 7 -32bit, καθαρά Αγγικό, την Version E3220 {P5K3 Deluxe user’s manual(English), File Size 4,48 (MBytes)}.
Και πάλι στη σελίδα 3 υπάρχει η μορφολογία τηε Μητρικής σου, όπου φαίνονται 6 υποδοχές για SATA δίσκους, και μία περίεργη IDE (PRI_EIDE) υποδοχή.
Στη σελίδα 2-25, παράγραφο 2.7.2(2.) εξηγεί ότι πρόκειται για σύνδεση 40pin, IDE, για καλώδιο: ULTRA DMA 133/100/66 signal cable.
Μένει όμως -για να προχωρήσουμε- να μας γράψεις:
1) Τι είδους δίσκοι είναι οι δικοί σου :question: ...IDE ή SATA :question:

2) Αν συνδέονται με το καλώδιο ULTRA DMA 133/100/66 signal, (το καλώδιο έχει επαφές τριών χρωμάτων: μπλε, γκρι, και μαύρο) ποιά -ακριβώς επαφή συνδέεται και πού :question:
3) Στην ίδια σελίδα 2-25, παράγραφο 2.7.2(2.) του manual, γράφεται (για τις επαφές/συνδέσεις του καλωδίου) ότι: Η μπλε πρέπει, οπωσδήποτε, να συνδέεται στην υποδοχή της Μητρικής.
Αν οι δύο δίσκοι δεν έχουν οριστεί με Jumper επάνω τους, στις θέσεις Master (System/Boot δίσκος), ή Slave (2ος δίσκος), αλλά στις θέσεις CS (Cable Select) τότε:
Ο Master (System/Boot δίσκος) συνδέεται στην μαύρη επαφή του καλωδίου, και ο Slave (2ος δίσκος) συνδέεται στην γκρι επαφή του καλωδίου.
Προσοχή!! Αν και οι δύο δίσκοι δεν έχουν κανένα Jumper επάνω τους, τότε έχουν οριστεί -και οι δύο- ως Master (System/Boot δίσκοι)!!!
Αυτό σημαίνει μπλέξιμο, με πιθανότατο αποτέλεσμα το μήνυμα, που σου βγάζει το PC.
4) Αν συνδέονται με το καλώδιο SATA, σε ποιές -ακριβώς- υποδοχές, της Μητρικής σου, συνδέονται (π.χ. ο System/Boot δίσκος στην SATA1 και 2ος δίσκος στην SATA2 :naughty: ) :question:
Το :naughty: σου το έβαλα, επειδή (αν διαβάσεις στην αρχή της σελίδας 2-27) γράφει, ότι
Σε περίπτωση χρήσης των συνδέσεων SATA σε "Standard IDE mode", τότε -υποχρεωτικά- ο System/Boot δίσκος πρέπει να συνδεθεί στην SATA1, ή στην SATA2, ή στην SATA5, ή στην SATA6 (πίνακας Serial ATA hard disk drive connection), και o 2ος δίσκος στην SATA3, ή στην SATA4 (πάλι πίνακας Serial ATA hard disk drive connection)
5) Μπέρδεμα (και στις δύο περιπτώσεις IDE και SATA) σαφούς ορισμού (βάσει σύνδεσης/επαφών/Jumpers κλπ) των Master (System/Boot δίσκος), και Slave (2ος δίσκος) σημαίνει -επίσης- μπλέξιμο, με πιθανότατο αποτέλεσμα -πάλι- το μήνυμα, που σου βγάζει το PC.
6) Στη σελίδα 5-3, παράγραφο 5.2.3 (ASUS Update) αναφέρει περιληπτικά την δυνατότητα ενημέρωσης του BIOS, με το 'ASUS Update utility' σε περιβάλλον Windows, αν υπάρχει σύνδεση Internet. Και στη σελίδα 5-9 (κάτω) έχει -ακριβώς- τον τρόπο αυτόματης ενημέρωσης του BIOS, μέσω Internet.
7) Στη σελίδα 5-1, παράγραφο 5.1 (Installing an Operation System), γράφει ότι η Μητρική υποστηρίζει Windows XP/ -64-bit XP/ Vista... Δεν αναφέρεται σε Windows 7, παρά μόνο 'θολά' γράφοντας "Πάντα να εγκαθιστάτε τις τελευταίες εκδόσεις των Λειτουργικών (Windows), και τις πλέον πρόσφατες ενημερώσεις τους, ώστε να έχετε τη μέγιστη απόδοση του υλικού σας", βάζοντας παρακάτω δύο ακόμα μικρές συστάσεις/συμβουλές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 28 Ιουν 2012 12:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιουν 2012 11:47

Για να μην υπερφορτώνω το προηγούμενο μήνυμά μου:
4α) Στη σελίδα 2-26 του manual, παράγραφο 3., "ICH9R Serial ATA connectors (7-pin SATA1 [red], SATA2 [red], SATA3 [black], SATA4 [black], SATA5 [red], SATA6 [red])", στην πρώτη υποσημείωση, αναφέρεται ότι: "Οι υποδοχές SATA λειτουργούν σε Standard IDE mode (εξ ορισμού/by default)".
Αν ισχύει αυτό, τότε -βέβαια- ισχύει η
Σε περίπτωση χρήσης των συνδέσεων SATA σε "Standard IDE mode", τότε -υποχρεωτικά- ο System/Boot δίσκος πρέπει να συνδεθεί στην SATA1, ή στην SATA2, ή στην SATA5, ή στην SATA6 (πίνακας Serial ATA hard disk drive connection), και o 2ος δίσκος στην SATA3, ή στην SATA4 (πάλι πίνακας Serial ATA hard disk drive connection)
της σελίδας 2-27 (με τον αντίστοιχο πίνακα).
Υπάρχει και η δυνατότητα λειτουργίας σε RAID mode, και σε παραπέμπει στην παράγραφο (πρώτα - για πληροφορίες -) 5.4.2 "INTEL RAID configuration", και -μετά- στην 4.3.6 "SATA configuration". Όμως δεν φαντάζομαι, ότι ισχύει τρέχουσα RAID (αλλά Standard IDE) λειτουργία..... :-?
Όπως κι αν έχει το πράγμα, περιμένω/ουμε νέα σου :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης