NAS D-LINK DNS-320 πως λειτουργεί η τεχνολογία αυτού του τύπου ;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mikelback

Δημοσίευση από mikelback » 24 Ιουν 2012 12:14

Θα ήθελα να έχω πρόσβαση με κάποιο τρόπο στα αρχεία του υπολογιστή μου στη δουλειά απο τον υπολογιστή του σπιτιού, πως θα το κάνω ;

Μου σύστησαν να πάρω κάτι σαν και αυτό :
NAS D-LINK DNS-320
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do? ... ADF0796FEF

Πως ακριβώς ονομάζουμε στα Ελληνικά αυτή τη συσκευή, πρόκειται για server ;

Αν την αγοράσω θα μπορώ να έχω πρόσβαση μέσω κάποιας IP διεύθυνσης την οποία θα πληκτρολογώ και θα αποκτώ πρόσβαση στα αρχεία μου στον άλλο υπολογιστή ; Αν είναι έτσι πως γίνεται αυτό αφού τόσο στη δουλειά όσο και στο σπίτι οι διευθύνσεις IP είναι δυναμικές και αλλάζουν συνέχεια ;

Μπορείτε να μου εξηγήστε πως λειτουργεί το NAS D-LINK DNS-320 ;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 24 Ιουν 2012 13:54

Λέγεται NAS (Network Attached Storage). Είναι ένα μηχάνημα, που παίρνει δίσκους, και σκοπός του είναι να κάνει διαθέσιμο τον αποθηκευτικό χώρο τους, σε όλους τους υπολογιστές του δικτύου.

Μπορείς να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου από υπολογιστή εκτός δικτύου, εφόσον το NAS σου υποστηρίζει δυνατότητες FTP. Επειδή όντως η IP με την οποία φαινόμαστε στο ιντερνετ συνήθως είναι δυναμική, θα χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία σαν την dyndns

mikelback

Δημοσίευση από mikelback » 24 Ιουν 2012 14:21

Το μηχάνημα που ανέφερα πριν πρέπει να έχει ftp αφού στο .pdf του λέει ότι :
«remotely accessing files through the Internet is also possible using the built-in secure FtP server and web file server.»
σωστά ;
Επειδή όντως η IP με την οποία φαινόμαστε στο ιντερνετ συνήθως είναι δυναμική, θα χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία σαν την dyndns
Εννοείς μια υπηρεσία όπως τη http://dyn.com ;

Δεν ρυθμίζεται αυτόματα με κάποιο τρόπο αυτό απ το μηχάνημα ; Πρέπει να φτιάξω εκεί λογαριασμό και να το ρυθμίσω με την IP μου μόνος μου ;

Ρωτώ επειδή δεν έχω επιχειρήσει να ξανά κάνω κάτι τέτοιο !

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 25 Ιουν 2012 13:06

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι τέτοιο, άμεσα τουλάχιστον!
Ας υποθέσουμε ότι έχεις μια γραμμή αdsl και εν πάσει περιπτώσει, έχεις την δυνατότητα ο υπολογιστής σου να είναι συνέχεια στο Internet.
Δοκίμασε την λύση του Team Viewer, ένα πολύ απλό προγραμματάκι που απλά το τρέχεις στον υπολογιστή του γραφείου, σου δίνει έναν αριθμό σειράς του υπολογιστή, και έναν κωδικό σαν PIN. Το αφήνεις να τρέχει και αφήνεις τον υπολογιστή του γραφείου ανοικτό.

Το τρέχεις και στον υπολογιστή στο σπίτι, εισάγεις τον αριθμό σειράς του υπολογιστή του γραφείου και τον κωδικό και σου εμφανίζει μπροστά σου, την επιφάνεια εργασίας του γραφείου. Από εκεί μπορείς να έχεις πρόσβαση σα να δουλεύεις στο γραφείο σου, με όλα τα προγράμματα, αρχεία κλπ.

Αν θέλεις να στείλεις κάποιο αρχείο στο γραφείο, ή να πάρεις κάποιο αρχείο από το γραφείο, το κάνει εύκολα.

Η άλλη λύση είναι μέσω υπηρεσιών όπως Dropbox κλπ cloud υπηρεσιών, να αποθηκεύεις και εκεί κάποια αρχεία που να μπορείς να τα βλέπεις από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου είσαι. Μπορείς μάλιστα να φτιάξεις και δικό σου cloud server, με το owncloud.
Δεν με έχει απασχολήσει ακόμα κάτι τέτοιο.

To NAS για αυτή τη δουλειά μόνο, αν και γενικά είναι πολύ χρήσιμο, το βρίσκω υπερβολή.
Μπορεί
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 25 Ιουν 2012 17:22

Με το Team Viewer μπορείς εύκολα να έχεις πρόσβαση στον υπολογιστή σου όπου και να βρίσκεσαι, είναι δωρεάν, το χρησιμοποιώ χρόνια.

mikelback

Δημοσίευση από mikelback » 25 Ιουν 2012 19:22

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις το Teamviewer αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, το έχω δεί εδώ και εκεί πολλές φορές.

Απλά, επειδή το Teamviewer και όλα τα προγράμματα του είδους προϋποθέτουν να έχω ανοιχτό (σε λειτουργία) τον υπολογιστή στη δουλειά φοβάμαι μην γίνει κανένα βραχυκύκλωμα και έχουμε κανένα ατύχημα (φωτιά) εκεί όταν λείπω !

Αυτός είναι ο λόγος που δεν έψαξα ακόμα τα προγράμματα τύπου TeamViewer γιατί δεν θέλω να έχω τον υπολογιστή ανοιχτό στη δουλειά όταν δεν θα είναι εκεί κανένας, είμαι υπερβολικός σαυτό λέτε ;

Απ την άλλη σκέφτομαι πως και το ΝΑS πάλι στο ρεύμα δεν θα πρέπει να το έχω ώστε να αποκτήσω πρόσβαση απ το σπίτι.. το πλεονέκτημα του NAS σε σχέση με τα Teamviewer προγράμματα είναι ο αποθηκευτικός χώρος ;

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 25 Ιουν 2012 21:54

To NAS sthn ousia einai enamcomputer minimal, me mono mia vasikh cpu, mia karta diktyou kai ena sata controller, kathws kai mnhmh. Opote nai, einai sxedon to idio...
H diafora einai sthn katanalwsh energeias kai sthn xrhsh.
Sthn ousia to NAS einai enas diktyakos sklhros diskos, opou me katallhlo configuration isws na exeis prosvash kai mesw internet sta arxeia sou.

Pantws to PC mhn to fovasai na to afhseis anoixto, arkei na mhn to exeis xwmeno se kanena ntoulapo, na pairnei aera aneta apo empros kai na mporei na ton exagei apo pisw. An uperthermanthei, kata 99% tha svisei mono tou, protou ekdhlwthei vlavh.

Pio pollh pithanothta exeis na patheis vraxykuklwma apo ta polla polympriza pou yparxoun synithws sta grafeia, para apo ena monima anoikto pc.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 25 Ιουν 2012 23:34

Φαντάζομαι ότι έχεις άδεια να πάρεις τα αρχεία από τον υπολογιστή της δουλειάς στον υπολογιστή του σπιτιού έτσι; Γιατί είναι σοβαρό θέμα για αρκετές εταιρίες.

mikelback

Δημοσίευση από mikelback » 26 Ιουν 2012 15:55

mechpanos έγραψε: Pantws to PC mhn to fovasai na to afhseis anoixto, arkei na mhn to exeis xwmeno se kanena ntoulapo, na pairnei aera aneta apo empros kai na mporei na ton exagei apo pisw. An uperthermanthei, kata 99% tha svisei mono tou, protou ekdhlwthei vlavh.

Pio pollh pithanothta exeis na patheis vraxykuklwma apo ta polla polympriza pou yparxoun synithws sta grafeia, para apo ena monima anoikto pc.
Αν είναι έτσι και δεν υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να πάθω καμιά ζημιά αφήνοντας το pc ανοιχτό τότε οκ πάω πάσο το Teamviewer μπορεί να είναι η επιλογή .

@dva_dev δεν υπάρχει θέμα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης