Δεν μπορώ να στείλω σε εκτυπωτή εγκατεστημένο σε 7, όταν το port είναι virtual.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
out_of_use

Δεν μπορώ να στείλω σε εκτυπωτή εγκατεστημένο σε 7, όταν το port είναι virtual.

Δημοσίευση από out_of_use » 25 Ιουν 2012 18:46

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Έχω το εξής θέμα.

Έχω έναν εκτυπωτή εγκατεστήμενο σε windows 7 (έστω printer_1 ο εκτυπωτής και machine_1 το pc με τα win7), στον οποίο έχω ορίσει ως port ένα local port που εγώ έχω δημιουργήσει πχ. printPort.

Αν εκτυπώσω μια δοκιμαστική σελίδα, θα μου εμφανίσει το συγκεκριμένο print job ως Printed.

Κάνω share αυτό τον εκτυπωτή στο τοπικό lan μου.

Πάω να προσθέσω τον εκτυπωτή printer_1 σε ένα μηχάνημα που έχει και αυτό win7(έστω το pc έχει όνομα machine_2).

τον κάνω προσθήκη με 2 τρόπους

α) add printer--> local printer--> add new port--> και ως όνομα port βάζω \\machine_1\printer1

β) add printer --> network printer --> browse for a printer, τον βρίσκω και τον κάνω εγκατάσταση.

Aν στείλω από το machine_2 για εκτύπωση μια δοκιμαστική σελίδα στον printer_1, τώρα θα μου βγάλει "Εrror-Printing" και θα κολλήσει.

Το θέμα είναι το εξής.
Αν τον printer_1 τον κάνω εγκατάσταση σε ένα μηχάνημα με XP θα παίξει κανονικά η διαδικασία που μόλις περιέγραψα, δλδ θα μπορώ να στείλω εκτύπωση από το machine_2 στο machine_1, και το status θα είναι Printed.

Επιπλέον, αν στην διαδικασία που μόλις περιέγραψα, αντί για local port, βάλω port που είναι συνδεδεμένος εκτυπωτής, η σελίδα θα εκτυπωθεί κανονικά στον εκτυπωτή.

Καμιά ιδέα για το τι ακριβώς παίζει;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες