Ελεύθερο ψηφιακό μουσικό ραδιόφωνο από την ΕΕΛ/ΛΑΚ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
mikelback

Δημοσίευση από mikelback » 26 Ιουν 2012 16:09

Πρόσφατα διάβασα αυτή την είδηση περί Ελεύθερου Ψηφιακού Ραδιοφώνου απο την ΕΕΛ/ΛΑΚ στο ert.gr

Το ψηφιακό μουσικό ραδιόφωνο ccradio.ellak.gr είναι μια υπηρεσία που απευθύνεται κυρίως σε όσους θέλουν να αναπαράγουν δημόσια στους χώρους τους μουσική, η οποία διανέμεται ελεύθερα με άδειες «Creative Commons» και δεν δημιουργεί απαιτήσεις από φορείς συλλογικής διαχείρισης.

Το ψηφιακό μουσικό ραδιόφωνο ccradio.ellak.gr είναι ελεύθερα προσβάσιμο καθ' όλο το εικοσιτετράωρο, όμως, όσοι θέλουν να αξιοποιήσουν τις πρόσθετες υπηρεσίες, που προσφέρονται, πρέπει προηγουμένως να κάνουν εγγραφή. Τα εγγεγραμμένα μέλη μπορούν να επιλέξουν το είδος της μουσικής, που επιθυμούν να αναπαράγουν, μέσα από διαθέσιμες λίστες με διαφορετικά είδη μουσικής, τα οποία ανανεώνονται συχνά.

Το Ραδιόφωνο
: ccradio.ellak.gr

Αυτό σημαίνει ότι οι καφετέριες τα μπαρ τα κομμωτήρια και όλες οι επιχειρήσεις που παίζουν μουσική, μπορούν να μην πληρώνουν στην ΑΕΠΙ τα χαρατσοδικαιώματα αν έχουν ίντερνετ και παίζουν το συγκεκριμένο ραδιόφωνο ;

Το ccradio.ellak.gr που τα βρίκει τα τραγούδια αυτού του είδους και τα παίζει ; Μπορώ και εγώ να κάνω ενα cd αν βρώ αυτά τα τραγούδια και να το παίζω αν έχω καφετέρια δίχως να χρειάζεται να πληρώνω AEΠΙ ;

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 26 Ιουν 2012 19:23

mikelback έγραψε: Αυτό σημαίνει ότι οι καφετέριες τα μπαρ τα κομμωτήρια και όλες οι επιχειρήσεις που παίζουν μουσική, μπορούν να μην πληρώνουν στην ΑΕΠΙ τα χαρατσοδικαιώματα αν έχουν ίντερνετ και παίζουν το συγκεκριμένο ραδιόφωνο ;

Το ccradio.ellak.gr που τα βρίκει τα τραγούδια αυτού του είδους και τα παίζει ; Μπορώ και εγώ να κάνω ενα cd αν βρώ αυτά τα τραγούδια και να το παίζω αν έχω καφετέρια δίχως να χρειάζεται να πληρώνω AEΠΙ ;
Φυσικά και μπορεί οι καφετέριες κτλ να μην πληρώνουν ΑΕΠΙ εφόσον παίζουν τραγούδια ανευ δικαιωμάτων.

Υπάρχουν πάρα πολλοι ξένοι ιστόχωροι που διαθέτουν τέτοιου είδους τραγούδια.
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

mikelback

Δημοσίευση από mikelback » 27 Ιουν 2012 21:01

kiriakosGR έγραψε: Φυσικά και μπορεί οι καφετέριες κτλ να μην πληρώνουν ΑΕΠΙ εφόσον παίζουν τραγούδια ανευ δικαιωμάτων.
Πρέπει να ακολουθήσεις μια διαδικασία για αυτό ή έτσι απλά σταματάς να παίζεις ό,τι υπόκειται στην ΑΕΠΙ ;
kiriakosGR έγραψε: Υπάρχουν πάρα πολλοι ξένοι ιστόχωροι που διαθέτουν τέτοιου είδους τραγούδια.
Και δε λές μερικούς τέτοιους ;
Αυτού του είδους τα τραγούδια πως ξεχωρίζουν νομικά με άδεια CC ; Η άδεια αυτή πως τα συνοδεύει πλάι στο .οgg αρχείο υπάρχει και ένα αρχείο .txt με το σχετικό license;

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 27 Ιουν 2012 21:50

Καλό θα ήταν να υπάρχει και μια ροή στο ραδιόφωνο αυτό. Να κατηγοριοποιηθούν τα τραγούδια και να δημιουργηθεί κάποιο "πρόγραμμα"...

Άκουσα για λίγη ώρα και δεν μου άρεσε τίποτα...

Ένα ενοχλητικό νταπα ντούπα (και καλά ηλεκτρονική μουσική) και καπάκι μια μπαλάντα (ένας παράφωνος στα ισπανικά (?) με σόλο γρατζούνισμα κιθάρας).

Κανένας δεν θα βάλει αυτό τον σταθμό στο μαγαζί του...

Καλή προσπάθεια είναι, αλλά θέλει λίγο δουλειά...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Ιουν 2012 09:48

όπως π.χ. το http://www.jamendo.com/

Πολλή μουσική, καλή, κατηγοριοποιημένη και από το λίγο που άκουσα, οι playlists είναι προσεγμένες!

Πάντως και η ελληνική προσπάθεια είναι καλή, έχει περιθώρια βελτίωσης.

Το θέμα είναι ότι, άντε και παίζεις τέτοια μουσική, πώς αποδεικνύεις ότι δεν παίζεις άλλη και παίζεις μόνο αυτή; Οι ΑΕΠΙίτες θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να σου πάρουνε τα λεφτά, θα φέρουνε την αστυνομία και άντε να πεις στον κυρ-αστυνόμο για creative commons και τέτοια...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

mikelback

Δημοσίευση από mikelback » 28 Ιουν 2012 16:03

mechpanos έγραψε: Το θέμα είναι ότι, άντε και παίζεις τέτοια μουσική, πώς αποδεικνύεις ότι δεν παίζεις άλλη και παίζεις μόνο αυτή; Οι ΑΕΠΙίτες θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να σου πάρουνε τα λεφτά, θα φέρουνε την αστυνομία και άντε να πεις στον κυρ-αστυνόμο για creative commons και τέτοια...
Την ίδια απορία έχω και εγώ ακριβώς γιατί κατά καιρούς έχω ακούσει διάφορα τραγελαφικά και περίεργα σχετικά με τον τρόπο που η ΑΕΠΙ κρίνει αν κάποιος παίζει τραγούδια της ή όχι.

Καλό θα ήταν στο ραδιόφωνο του ΕΕΛ/ΛΑΚ να γράφανε και μερικές παραγράφους για τέτοιες περιπτώσεις. Για παράδειγμα θα μπορούσαν να γράψουν "Πως μπορείτε να παίξετε τη μουσική με άδεια CC στη καφετέρια σας" , "Πως αποδεικνύετε ότι η μουσική που αναπαράγεται είναι CC" ή ακόμα πιο προχωρημένα όπως πχ "Γιατί η ΑΕΠΙ δεν μπορεί να σας υποχρεώσει να πληρώσετε όταν δεν παίζεται τραγούδια της" :)
Για την ώρα πάντως τίποτα απ αυτά δεν υπάρχει ώστε να διαφωτίζεται ο κόσμος που ενδιαφέρεται.

Για παράδειγμα ας πούμε ότι θέλω να κάνω ένα web radio που να παίζει μόνο μουσική και τραγούδια που έχουν άδεια CC πως θα είμαι ήσυχος ότι η AEΠΙ δεν θα έρθει και θα με τρέχει στα δικαστήρια ;

Το καυτό "ζήτημα" είναι δηλαδή πως προφυλασσόμαστε ποια τα βήματα και τι πρέπει να κάνουμε ;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 03 Ιούλ 2012 10:13

«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες