Πώς θα ανεβάσω το σιτε στο server???

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
searchman

Δημοσίευση από searchman » 26 Ιουν 2012 19:38

Έχω φτιάξει το σίτε σε wordpress τοπικά με τον desktop server.
Και τώρα θέλω να το ανεβάσω στο domain μου και στο server που μου δίνουν.
Τι αρχεία θα ανεβάσω στο ftp?

Άβαταρ μέλους
Punkis

Δημοσίευση από Punkis » 26 Ιουν 2012 22:12

Όλα όσα χρειάζονται...
Only Green Day can successfully write a song about masturbation.

Άβαταρ μέλους
MrStigmaHost

Δημοσίευση από MrStigmaHost » 27 Ιουν 2012 00:07

Η διαδικασία είναι απλή.

Στο server σου θα κάνεις κανονικά μια νέα εγκατάσταση του WordPress. Στη συνέχεια θα μεταφέρεις Themes και Plugins στον φάκελο wp-content και αυτό ήταν.

Τώρα αν για τη δική σου ευκολία περνάς και άρθρα local τότε τα πράγματα αλλάζουν ! Εκεί είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Από το μενού του WordPress πας στο "Εργαλεία > Εξαγωγή". Εκεί έχει μια φόρμα που σε βοηθά να επιλέξεις τι θέλεις να εξάγεις από το WordPress. Κάνεις την εξαγωγή σου σε ένα αρχείο και μετά κάνεις το αντίστροφό στο Server σου, "Εργαλεία > Εισαγωγή". Εκεί επιλέγεις το WordPress για την εισαγωγή και το μόνο που προσέχεις είναι να μην του πεις να τραβήξει και τις εικόνες σου επειδή είναι από τον υπολογιστή σου και όχι από κάποιο public server. Αφού τελειώσεις με την εισαγωγή στη συνέχεια με FTP ανεβάζεις το φάκελο wp-content/uploads από το PC σου στο Server
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tattooiv

Δημοσίευση από tattooiv » 09 Απρ 2013 22:19

MrStigmaHost έγραψε:Η διαδικασία είναι απλή.
Από το μενού του WordPress πας στο "Εργαλεία > Εξαγωγή". Εκεί έχει μια φόρμα που σε βοηθά να επιλέξεις τι θέλεις να εξάγεις από το WordPress. Κάνεις την εξαγωγή σου σε ένα αρχείο και μετά κάνεις το αντίστροφό στο Server σου, "Εργαλεία > Εισαγωγή". Εκεί επιλέγεις το WordPress για την εισαγωγή και το μόνο που προσέχεις είναι να μην του πεις να τραβήξει και τις εικόνες σου επειδή είναι από τον υπολογιστή σου και όχι από κάποιο public server. Αφού τελειώσεις με την εισαγωγή στη συνέχεια με FTP ανεβάζεις το φάκελο wp-content/uploads από το PC σου στο Server
Χρησιμοποιησα ακριβως την ιδια διαδικασια αλλα εχω καποιες αποροιες....
Ειχα ενα site σε δωρεαν host και θέλησα να το μεταφέρω σε ενα host στο οποιο πληρώνω και εχω ηδη ενα site ανεβασμενο... πχ το site μου λεγεται george.gr και το site που θελω να μεταφερω το εβαλα σε εναν φακελο ετσι george.gr/newsite
εκανα εγκατασταση στον φακελο newsite το wordpress, εκανα εισαγωγη το XML αρχειο και με FTP ανεβασα τον φακελο με τις εικονες. Όμως ετσι δεν ανεβηκε το theme και τα plugins που ειχα. Μετα ανεβασα παλι με FTP τους φακελους themes, plugins αλλα ειδα οτι χρειαζεται παλι να επιλέξω theme και να το επεξεργαστω παλι όλο, ωστε να γίνει ετσι όπως το ειχα. Υπάρχει καποιος τρόπος να μεταφερω αυτουσιο το site σε άλλον χώρο??? Και επισης επειδη τωρα αρχισα να δουλευω με wordpress, ποιος ειναι ο σωστος τροπος για να κανω την δημιουργία ενος νεου site?? πχ να το δημιουργω τοπικα??? να αγοραζω host απο την αρχη και να το δημιουργώ εκει?? να το κανω παραλληλα όπως τωρα σε ενα ηδη υπάρχον site μου(george.gr/newsite1,george.gr/newsite2 και παει λεγοντας...)??

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες