Ποια τα πάγια έξοδα μιας επιχείρησης στην Ελλάδα και κάθε πότε πρέπει να πληρώνονται ;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
mikelback

Ποια τα πάγια έξοδα μιας επιχείρησης στην Ελλάδα και κάθε πότε πρέπει να πληρώνονται ;

Δημοσίευση από mikelback » 27 Ιουν 2012 21:08

Αν κάποιος διατηρεί μια επιχείριση ας πούμε ατομική στην Ελλάδα σήμερα, ποια είναι τα πάγια έξοδα της και κάθε πότε πρέπει να πληρώνονται ;

Για παράδειγμα ένα είναι σίγουρα η ασφάλιση του ΟΑΕΕ η οποία πρέπει να πληρώνεται κάθε δίμηνο αν δεν κάνω λάθος. Τα υπόλοιπα, ποια είναι και κάθε πότε πληρώνονται ;

Ρωτάω γιατί θέλω να καταλάβω πως χωρίζεται το 1ο και το 2ο μισό ενός επιχειρηματικού κύκλου στην Ελλάδα. Π.χ 1ο εξάμηνο Ιανουάριος - Ιούνιος / 2ο εξάμηνο Ιούλιος - Δεκέμβριος, ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι αλλιώς ;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Ιουν 2012 12:32

δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις προβλέψεις τόσο μακροχρόνιες, όπως 6μηνο, με το variant φορολογικό σύστημα που έχει η Ελλάδα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 28 Ιουν 2012 12:45

Τα έξοδα είναι και ανάλογα την επιχείρηση…
Πχ μπορεί να έχεις την έδρα σε ένα δικό σου χώρο και να μην πληρώνεις ενοίκιο.

Και την ασφάλιση του ΟΑΕ μπορεί να μην την πληρώνεις αν είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ από άλλη εργασία.

Τα έξοδα εξαρτώνται και από τον αριθμό των υπαλλήλων που μπορεί να έχεις…. Τι ρεύμα ξοδεύεις ,τηλέφωνα και άλλα λειτουργικά έξοδα.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιουν 2012 13:06

cordis έγραψε:δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις προβλέψεις τόσο μακροχρόνιες, όπως 6μηνο, με το variant φορολογικό σύστημα που έχει η Ελλάδα.
Μήπως σου διέφυγε, ενώ ήθελες -ίσως :question: - να γράψεις random variable :question: :P
Σοβαρά τώρα: Σχετικά με το θέμα "Ασφάλιση", δεν ξέρω τώρα τι 'παίζει' με τον ΕΟΠΥΥ, τόσο για τον ίδιο τον επιχειρηματία, όσο και για τους εργαζόμενους (αν υπάρξουν). :-?

mikelback

Δημοσίευση από mikelback » 28 Ιουν 2012 15:51

cordis έγραψε:δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις προβλέψεις τόσο μακροχρόνιες, όπως 6μηνο, με το variant φορολογικό σύστημα που έχει η Ελλάδα.
κατανοώ τι θες να πείς αλλά πέραν τούτου σίγουρα θα υπάρχουν ορισμένες ημερομηνίες πχ κάθε πότε πρέπει να πληρώνεται ο φόρος εισοδήματος, ο φπα κτλ ;
Giannis78 έγραψε: Τα έξοδα είναι και ανάλογα την επιχείρηση…
Πχ μπορεί να έχεις την έδρα σε ένα δικό σου χώρο και να μην πληρώνεις ενοίκιο.

Και την ασφάλιση του ΟΑΕ μπορεί να μην την πληρώνεις αν είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ από άλλη εργασία.
Ας πούμε ότι δεν χρειάζεται να πληρώνουμε ενοίκιο είμαστε σε δικό μας χώρο και δεν υπάρχει η δυνατότητα απαλλαγής απ τον ΟΑΕΕ μέσω ΙΚΑ.
Giannis78 έγραψε: Τα έξοδα εξαρτώνται και από τον αριθμό των υπαλλήλων που μπορεί να έχεις…. Τι ρεύμα ξοδεύεις ,τηλέφωνα και άλλα λειτουργικά έξοδα.
Όταν λέω για πάγια έξοδα δεν βάζω μέσα ΔΕΗ, ΝΕΡΟ, ΤΗΛΕΦΩΝΟ κτλ, με ενδιαφέρουν τα πάγια έξοδα ας τα πούμε "οφειλές προς το κράτος" τύπου ασφάλισης στον ΟΑΕΕ όπως προείπα.

Ποια άλλα υπάρχουν - υποχρεωτικά - και κάθε πότε τα πληρώνουμε ;
DGeorge έγραψε: Σοβαρά τώρα: Σχετικά με το θέμα "Ασφάλιση", δεν ξέρω τώρα τι 'παίζει' με τον ΕΟΠΥΥ, τόσο για τον ίδιο τον επιχειρηματία, όσο και για τους εργαζόμενους (αν υπάρξουν).
Δεν το κατάλαβα αυτό καθόλου.. ;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιουν 2012 23:49

mikelback έγραψε:
DGeorge έγραψε:Σοβαρά τώρα: Σχετικά με το θέμα "Ασφάλιση", δεν ξέρω τώρα τι 'παίζει' με τον ΕΟΠΥΥ, τόσο για τον ίδιο τον επιχειρηματία, όσο και για τους εργαζόμενους (αν υπάρξουν).
Δεν το κατάλαβα αυτό καθόλου.. ;
Επειδή γράφτηκε κάτι πιο πάνω, σχετικά με ΙΚΑ, δεν ξέρω -λόγω πλέον ΕΟΠΥΥ- αν υφίσταται ΙΚΑ ως κάτι αυτόνομο, όπως και ΤΕΒΕ. κλπ.
Εννοούσα: Μήπως κανονισμοί/ρυθμίσεις του ΙΚΑ (ή/και άλλων ταμείων), έχουν αντικατασταθεί με νεότερους από τον ΕΟΠΥΥ; Οπότε, αν ισχύει κάτι τέτοιο, ο λογιστής σου θα πρέπει να είναι ενήμερος με τους νεότερους αυτούς κανονισμούς/ρυθμίσεις, ανάλογα με τη μορφή της επιχείρησής σου.
Αυτό απλώς!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Ιουν 2012 08:49

Μην μπερδεύεστε
Ο ΕΟΠΥΥ είναι συνασπισμός ταμείων και αφορά μόνο τον τομέα υγεία-περίθαλψη.
Στον συνταξιοδοτικό κλάδο τα ταμεία παραμένουν όπως τα ξέραμε (από όσο ξέρω).
Αυτό που έγινε είναι να συνεισφέρουν όλα τα ταμεία στον ΕΟΠΥΥ και αυτός να αναλάβει μια ενιαία πολιτική όσον αφορά φάρμακα, νοσήλια κλπ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιουν 2012 09:41

korgr έγραψε:...Στον συνταξιοδοτικό κλάδο τα ταμεία παραμένουν όπως τα ξέραμε (από όσο ξέρω)....
Επειδή, μέσα στον γνωστό πανικό που επικρατεί, τα Νομοσχέδια, και οι διατάξεις αλλάζουν με ταχύτητα δίνης (warp = Ν x Ταχύτητα φωτός), και με τελείως τυχαία (random) λογική, ποτέ δεν ξέρεις -πλέον- τι σου ξημερώνει αύριο!
Φίλε μου korgr, μπορεί να τα ξέρεις άριστα... Πλην όμως -όπως πολύ σωστά ανέφερες- (από όσο ξέρεις). Αύριο όμως :wink: :think: :question: Θα ισχύουν αυτά που ξέρεις; Θα είναι αύριο ο ΕΟΠΥΥ, μόνο στον Τομέα της Υγείας, ή μήπως (επειδή κάπως μας ήρθε) θα τον 'βάλουμε' και στον Τομέα της Σύνταξης :think: :question:
Κάτω από αυτό το πρίσμα έγραψα αυτά που έγραψα. Οι αιφνιδιασμοί πλέον δίνουν και παίρνουν. Και ένας άνθρωπος, που πρόκειται να επενδύσει τις οικονομίες και -ίσως- κάποια όνειρά του σε μιά επιχείρηση, καλό θα ήταν να προσέχει (όσο γίνεται) από τέτοιους αιφνιδιασμούς.
Γι'αυτό και αναφέρω για έμπειρο και καλά ενημερωμένο λογιστή :wink:

megsk

Δημοσίευση από megsk » 29 Ιουν 2012 11:17

καθε μήνα ένσημα ικα για υπάλληλο.
κάθε μήνα τεβε
καθε 3 μηνο φπα
καθε χρόνο εκαθαριστική φπα
καθε χρόνο ε3 και μπορείς να το κάνεις δώσεις
μπορείς να κάνεις και φορολογική αναμόρφοση κάθε χρόνο και να πληρώσεις και εκεί.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 29 Ιουν 2012 15:03

Καλησπέρα,

Το ΤΕΒΕ είναι ανά δίμηνο, επίσης πρόσθεσε:

-Κάθε χρόνο τέλος επιτηδεύματος (500Ε ανά σημείο)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

megsk

Δημοσίευση από megsk » 29 Ιουν 2012 19:48

το τέλος επιτηδεύματος είναι για εταιρείες που κλείνουνε πενταετία. Το τέβε κάθε μήνα είναι απλά το πληρώνεις το δίμηνο¨)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Ιουν 2012 19:52

megsk έγραψε:το τέλος επιτηδεύματος είναι για εταιρείες που κλείνουνε πενταετία. Το τέβε κάθε μήνα είναι απλά το πληρώνεις το δίμηνο¨)
Εγώ νόμιζα πως η περαίωση είναι μετά την πενταετία.
Και το τέλος είναι;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Ιουν 2012 20:07

korgr έγραψε: Και το τέλος είναι;
gia polous epithdeumaties einai aplos to.. telos.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

megsk

Δημοσίευση από megsk » 30 Ιουν 2012 11:39

to telos einai meta apo pedaetia . mporeis adi gia pereosi na kaneis aytopereosi kathe xrono sto e3 me enan sidelesti pou iparxei , fisika gia mikres epixiriseis den lei den tis psaxnoun toso alla oso aujanoun tziroi einai poli kalo.

mikelback

Δημοσίευση από mikelback » 30 Ιουν 2012 19:05

Για να τα συνοψίζουμε λίγο :

1. κάθε δίμηνο τεβε

2. καθε 3 μηνο φπα

3. καθε 1χρόνο εκκαθαριστική φπα

4. καθε 1χρόνο Ε3 και μπορείς να το κάνεις δώσεις

Ερωτήσεις :

- Σε τι διαφέρει ο ΦΠΑ που πρέπει να πληρώνω κάθε 3 μήνες με την Εκαθαριστική ΦΠΑ που πρέπει να πληρώνω κάθε 1 χρόνο ;

- Το Ε3 τι είναι ;

- Ο Φόρος Εισοδήματος που έχω ακούσει τι στο καλό είναι ;

*
μπορείς να κάνεις και φορολογική αναμόρφοση κάθε χρόνο και να πληρώσεις και εκεί.
μπαρντόν, τι είναι αυτό ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες