Ποια τα πάγια έξοδα μιας επιχείρησης στην Ελλάδα και κάθε πότε πρέπει να πληρώνονται ;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Kapetanios Markos
Επικοινωνία:

Ποια τα πάγια έξοδα μιας επιχείρησης στην Ελλάδα και κάθε πότε πρέπει να πληρώνονται ;

Δημοσίευση από Kapetanios Markos » 01 Ιούλ 2012 20:07

Μερικά θέματα δεν είναι τόσο απλά και δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται με τόση χαλαρότητα. ΠΡΟΦΑΝΏΣ προκείται για μια μελέτη επιχειρηματικού σχεδίου που ζητά τις εκροές. Σε αυτές τις περιπτώσεις ειναι σκόπιμο να απευθυνθειτε σε ενα επαγγελματία λογιστή.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Ιούλ 2012 20:30

Εκτός από αυτά που ειπώθηκαν είναι και ο φόρος μισθωτού υπηρεσιών για το απασχολούμενο προσωπικό και το ετήσιο τέλος επαγγελματικού επιμελητηρίου.

Εντάξει δεν χρειάζεται λογιστή για να ξέρει κάποιος σε γενικές γραμμές τι είναι να πληρώσει. Για απλούς χρήστες του συστήματος είναι αυτές οι πληροφορίες. Σιγά μην χρειαζόμαστε λογιστή και για να κλάσουμε.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

mikelback

Δημοσίευση από mikelback » 01 Ιούλ 2012 21:22

Kapetanios Markos έγραψε:Μερικά θέματα δεν είναι τόσο απλά και δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται με τόση χαλαρότητα. ΠΡΟΦΑΝΏΣ προκείται για μια μελέτη επιχειρηματικού σχεδίου που ζητά τις εκροές. Σε αυτές τις περιπτώσεις ειναι σκόπιμο να απευθυνθειτε σε ενα επαγγελματία λογιστή.
Με όλο το σεβασμό αλλά τι δεν είναι απλό σε αυτό που ζητώ ; Θέλω να μάθω τι και κάθε πότε πρέπει να πληρώνω στο κράτος, είναι τόσο περίπλοκο ;

Όντως σωστά έγινε κατανοητό θέλω να δώ τις εκροές, τα έξοδα που θα έχω δηλαδή απο αυτή την ιστορία προς το κράτος. Θα ήθελα να τα βάλω όλα κάτω και να αναλύσω όλες τις τακτικές έτσι ώστε να δω αν μπορώ να είμαι συνεπής καθώς επίσης και κάθε περίπου θα μου μένει - αν μένει - κάποιο κέρδος. Νομίζω είναι καλύτερα έτσι απο το να ξεκινά κάποιος στα τυφλά.

cdhyper έγραψε:Εκτός από αυτά που ειπώθηκαν είναι και ο φόρος μισθωτού υπηρεσιών για το απασχολούμενο προσωπικό και το ετήσιο τέλος επαγγελματικού επιμελητηρίου.

Εντάξει δεν χρειάζεται λογιστή για να ξέρει κάποιος σε γενικές γραμμές τι είναι να πληρώσει. Για απλούς χρήστες του συστήματος είναι αυτές οι πληροφορίες. Σιγά μην χρειαζόμαστε λογιστή και για να κλάσουμε.
Ναι λίγο υπερβολικό το βρίσκω στην Ελλάδα για όλα αμέσως να τρέχουμε στους λογιστές, για μερικές διευκρινίσεις του τύπου που ρωτώ, κανονικά θα έπρεπε να είναι κοινή γνώση η γνώση αυτή.

Οπότε γίνεται ως εξής :

1. κάθε δίμηνο τεβε

2. καθε 3 μηνο φπα

3. καθε 1χρόνο εκκαθαριστική φπα

4. καθε 1χρόνο Ε3 και μπορείς να το κάνεις δώσεις

5. καθε 1χρόνο Τέλος Επιμελητηρίου

Είναι αυτά όλα ή υπάρχει και κάτι ακόμα ;

# Βλέπετε πως δεν συμπεριέλαβα στη λίστα όσα έχουν ειπωθεί πως ισχύουν στην περίπτωση που απασχολούμε κάποιο τρίτο ως επιχείρηση (εργαζόμενο), γιατί δεν ενδιαφέρομαι γι αυτή τη περίπτωση για την ώρα.

# Επίσης θα με βοηθούσε πολύ όποιος απαντούσε και στα ερωτήματα που έθεσα λίγο πρίν:

- Σε τι διαφέρει ο ΦΠΑ που πρέπει να πληρώνω κάθε 3 μήνες με την Εκαθαριστική ΦΠΑ που πρέπει να πληρώνω κάθε 1 χρόνο ;

- Το Ε3 τι είναι ;

- Ο Φόρος Εισοδήματος που έχω ακούσει τι στο καλό είναι ;

megsk

Δημοσίευση από megsk » 02 Ιούλ 2012 09:02

ΤΟ φπα κάθε τρίμηνο είναι το φπα σου χρεωστικό πιστοτικό που πρέπει να πληρώνεις. Η εκαθαριστική ΦΠα είναι κάτι σαν σύνοψη φπα και αν θες να κάνεις κάποια τροποποίηση και αν δεν δώσεις είναι 200 ευρώ. Το Ε3 είναι εφόσον είσαι εταιρεία και δεν είσε ατομική η φορολογία σου (25% αν θυμάμαι ) και γίνεται δώσεις ας πουμε 10000 κερδός =2500 φόρος. Άντε τώρα δώστε μια βοήθεια στο wordpress section:)

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 03 Ιούλ 2012 22:25

και το ΦΠΑ μπορείς να το πληρώνεις σε δόσεις

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 03 Ιούλ 2012 22:27

mikelback έγραψε:- Ο Φόρος Εισοδήματος που έχω ακούσει τι στο καλό είναι ;
τώρα κάνεις πλάκα έτσι?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιούλ 2012 23:25

lavelle έγραψε:τώρα κάνεις πλάκα έτσι?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Έχει ρωτήσει σχετικά με εταιρεία/επιχείρηση.
Ο Φόρος Εισοδήματος, εκτός από ατομικός, είναι και Εταιρικός :question: Αυτό ούτε εγώ το γνωρίζω :lol:
mikelback έγραψε:- Το Ε3 τι είναι ;

- Ο Φόρος Εισοδήματος που έχω ακούσει τι στο καλό είναι ;
Ο Φόρος Εισοδήματος είναι ο Φόρος, που πληρώνεις κάθε χρόνο (ατομικά τουλάχιστον, για επιχείρηση δεν ξέρω) στην Εφορία σου, ανάλογα με τα έσοδα, και τα περιουσιακά στοιχεία που δηλώνεις εγγράφως στο έντυπο Ε3, και η οποία δήλωση από φέτος άρχισε να γίνεται ηλεκτρονικά, μέσω Internet, καταργώντας το Ε3.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 04 Ιούλ 2012 17:15

Το τέλος επιτηδεύματος πάντως σε εμάς ήρθε κανονικά σε Ο.Ε. που τώρα κλείνει 3η χρήση... (:

Ένα ωραίο παράδειγμα απρόβλεπτων εξόδων.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

megsk

Δημοσίευση από megsk » 05 Ιούλ 2012 08:46

Έκανα λάθος για ατομικές επιχειρήσεις ξεκιναει μετά τα 5 χρόνια όχι για εταιρείες το τέλος επιτηδεύματος...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες