Προβλημα με λαπτοπ!

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
DRIORAEN

Προβλημα με λαπτοπ!

Δημοσίευση από DRIORAEN » 28 Ιουν 2012 23:13

Γεια σας!
μου παρουσιαστηκε το εξης προβλημα.
εχω ενα λαπτοπ hp το οποιο οταν διπλωνει μπαινει σε αποσυνδεση.(οπως τα περισσοτερα λαπτοπ) οταν το ανοιγεις βγαζει μια μπλε οθονη και πατωντας στο πληκτρο user μπαινεις εκει που το ειχες αφηση πριν το διπλωσεις.

μου εχει τυχει και αλλες φορες το συγκεκριμενο προβλημα, αλλα παντα του εκανα επανεκκηνιση.αυτην την φορα ομως δεν μπορω να το κανω αυτο γιατι εχω πολυ σημαντικα πραγματα ανοιχτα και θα χαθουν.
πως μπορω να τα σωσω?
πως μπορω να μπω στην επιφανεια εργασιας?
πως μπορω να το ξεκολλησω?

σημειωτεον οτι οταν ανοιγω την οθονη βγαζει αυτο και φυσικα το ποντικι δεν κουνιετε με τιποτα.
Βοηθηστε με σας παρακαλω ειναι αναγκη!
σας παραθετω και την εικονα,ειναι η εικονα που βγαζουν ολα τα λαπτοπ οταν τα εχεις διπλωμενα και τα ανοιγεις.απλως στο δικο μου εχει κολλησει εκει.

http://www2.zshare.ma/674gr5vyr0tj

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Προβλημα με λαπτοπ!

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιουν 2012 10:25

Πολλή Καλημέρα σου :D
Το ποντίκι μπορεί να έχει κολλήσει...
Πλην όμως, οι 'γέροι' σαν εμένα (DOS, Windows 3.0, κλπ) γνωρίζουμε ότι:
1) Όταν πρωτοβγήκαν τα Windows, η χρήση του ποντικιού ήταν ακόμα πειραματική. Τα πρώτα Windows, δεν ήταν Λειτουργικά Συστήματα, αλλά κελύφη/εφαρμογές πάνω σε Λειτουργικό DOS κάποιας προχωρημένης έκδοσης.
Έτσι αναγκαστικά, όλες οι δυνατότητες του ποντικιού, ήταν -με κάποιους τρόπους- και δυνατότητες του πληκτρολογίου.
2) Και επειδή στην πορεία, αυτό φάνηκε πολύ χρήσιμο, η Microsoft το πέρασε σε όλες (απ'όσο ξέρω τουλάχιστον) τις μεταγενέστερες εκδόσεις των Windows.
3) Με το πλήκτρο 'TAB' λοιπόν, μπορείς να κάνεις κάποια πλοήγηση επάνω σε διάφορα αντικείμενα της οθόνης. Πιστεύω ότι -αν λειτουργεί τουλάχιστον το πληκτρολόγιό σου- πατώντας 'TAB' μπορείς να πας επάνω στο εικονοκουμπάκι 'USER', και με 'SPACE', ή 'ENTER', να το πατήσεις.
4) Αν δεν γίνεται τίποτα απ'όλα αυτά... Υπάρχει σοβαρότερο πρόβλημα: Ίσως κάποια διένεξη των Windows 7 σου, με το υλικό (hardware) του Laptop σου. Ίσως κάποιος οδηγός (driver) 'στράβωσε' και θέλει ξαναπέρασμα. Ίσως τα ίδια τα Windows 'στράβωσαν' λόγω δίσκου, ή λόγω τρέχα-γύρευε... Πολλά 'ίσως'!
5) Μία επίσης παλαβή ιδέα είναι η γενική θερμοκρασία του Laptop σου, εν'όσω σου παρουσιάζεται το πρόβλημα αυτό.
Αν το νοιώσεις (από κάτω) ότι ζεματάει, φρόντισε να το 'κρυώσεις' με εξωτερικό ανεμιστήρα (του σπιτιού), ακόμα και βάζοντάς το επάνω σε παγοκύστες (τις ειδικές που είναι για συντήρηση τροφίμων/φαρμάκων). Ρώτα γι'αυτές σε κάποιο φαρμακείο, ίσως μπορέσουν να σε καθοδηγήσουν για το πού θα βρεις κάτι τέτοιο!
Η ιδέα είναι ότι τέτοιες εποχές, με τέτοιες θερμοκρασίες, ακόμα και κατάσταση αναμονής (stand-by), σε μηχανήματα με περιορισμένες δυνατότητες αποτελεσματικού εξαερισμού/ψύξης, μπορεί άνετα να οδηγήσει σε υπερθέρμανση και σε πρόβλημα. (Το έχω αντιμετωπίσει και γι'αυτό το αναφέρω)

Επίσης -σχετικά με το Θέμα "Εξαερισμός/Ψύξη των Laptop"- όλες οι Εταιρείες κατασκευής, συνιστούν έντονα την τοποθέτηση/χρήση της συσκευής επάνω σε οριζόντια και σταθερή επιφάνεια (π.χ. επιφάνεια γραφείου), και φυσικά όχι επάνω σε σεντόνια κλπ στο κρεβάτι!!!
Ο λόγος είναι ότι στα σεντόνια, ίσως κλείσουν κάποια/κάποιες από τις γρίλιες εξαερισμού/ψύξης με αποτέλεσμα -πάλι- υπερθέρμανση. :wink:
Αντίθετα, πάνω στο γραφείο, ο χώρος ανάμεσα στην επιφάνεια του γραφείου και τις γρίλιες (στο κάτω μέρος του Laptop) θεωρείται (από τις Εταιρείες) επαρκής, για πλήρη εξαερισμό/ψύξη του μηχανήματος, εφ'όσον ο αέρας ρέει ανεμπόδιστα. :wink:
Περιμένουμε νέα σου, όπως κι αν πάει το πράγμα :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 29 Ιουν 2012 11:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με λαπτοπ!

Δημοσίευση από hitca » 29 Ιουν 2012 11:09

Υπάρχουν πολλές πιθανότητες για το τί ακριβώς προξενεί τέτοια συμπεριφορά (προσοχή επίσης σε τυχόν λάθος ρυθμίσεις ενέργειας στο bios). Υπάρχει επίσης περίπτωση το antivirus που χρησιμοποιείς να προξενεί κάτι τέτοιο.
Ίσως κάτι από αυτά τα links σε βοηθήσει καλύτερα:
http://support.microsoft.com/kb/958685/en-us
http://support.microsoft.com/kb/266283

http://goo.gl/QYqxg
http://goo.gl/p9Hc5
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Προβλημα με λαπτοπ!

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιουν 2012 11:26

Βρε καλώς' τον :D
Κι έλεγα... "Άργησε να 'χτυπήσει'! :lol:"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες