Πως να κλειδωσω το router μου απο ανεπιθυμητους γειτονες..!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
vasilishd

Δημοσίευση από vasilishd » 29 Ιουν 2012 17:52

Παιδια Βοηθεια!

Υπαρχει ενας ανεπιθυμητος γειτονας που εχει καταφερει να σπασει τον κωδικο του router μου..
Καταφερα να τον εντοπισω με το Wireless_Watch_2.0.1.0 ...
Υπαρχει κανενας τροπος για να τον μπλοκαρω...?
Σκεφτηκα να αλλαξω κωδικο αλλα πιστευω οτι μπορει να τον ξανασπασει..!
Αν υπαρχει καποιο προγραμμα ή καποιος τροπος που να μπορω να τον διωξω παρακαλω καντε reply !!

Ευχαριστω..!

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 29 Ιουν 2012 19:54

Βάλε ρε συ ένα δύσκολο κωδικό με σύμβολα μέσα π.χ. \@[\A\B\C\D\E\F]{9} ή G+$v}Bk^c5F]pz .Δεν ξέρω πιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί αλλά αμα το κάνεις και case sensitive -> \@[\A\b\C\D\E\f]{9} θα τον ζορίσεις πολύ.
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Ιουν 2012 20:25

Τι κωδικοποίηση έχεις στο wifi;
1) Βάλε allow access στις mac
2) Ενεργοποίησε το WEP2 και ρύθμισε το DHCP να κάνει assign ips με MAC και όσους δεν ξέρει να τους ρίχνει σε DMZ και μπλοκάρισε αυτή την ζώνη βάζοντας την να κάνει route σε κάποιο άκυρο gateway.

Τον κωδικό δεν τον βρίσκει με brute force οπότε 6-10 χαρακτήρες αρκούν για να φτιάξεις keys.

Τι hardware έχεις ακριβός;
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Ιουν 2012 20:35

Κοίτα ποιά mac address έχει και μπλόκαρέ τη.

vasilishd

Δημοσίευση από vasilishd » 30 Ιουν 2012 12:27

In blogger: θελω να τον διωξω οχι να τον απομακρυνω προσωρινα.!!
Με το να αλλαξω password δεν θα πετυχω τιποτα,διοτι αφου τον εχει σπασει ηδη θα καταφερει να τον ξανασπασει!!

Rapid-eraser: Εχω thomson TG585 V8... Δεν ξερω τι κωδικοποίηση έχει!!!
Τα επομενα 2 πραγματα που μου ειπες πως θα τα κανω??!!

Dva_dev: Bασικα πως θα την βρω..? Και πως θα την μπλοκαρω??

:-?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 30 Ιουν 2012 14:20

Όταν έχεις δημόσιο το wifi δεν μπορείς να αποφύγεις τυχόν επιθέσεις σε αυτό.
Δεν είναι όλα τα passwords ίδιας δυσκολίας και φυσικά μακρυά από κωδικοποίηση wpa αυτό σπάζει σε 5 λεπτά το πολύ...

Θα πρότεινα για να μεγιστοποιήσεις την ασφάλεια να κάνεις μερικά από αυτά:
-Μην κάνεις δημόσιο ασύρματο δίκτυο, δηλαδή να μην εκπέμπει το ssid του, ώστε μόνο κάποιος που γνωρίζει το όνομα να το βρίσκει (αφού βάλει και τον κωδικό φυσικά)
-Άλλαξε το όνομα του δικτύου
-Άλλαξε ip στον router
-Άλλαξε κωδικούς πρόσβασης στον router, αυτό είναι τελείως απαραίτητο, μακρυά από τους τυχόν εργοστασιακούς ή τυχόν κενούς. Ο κωδικός πρόσβασης του administrator θα πρέπει να είναι πανίσχυρος.
-Βάλε την μέγιστη κωδικοποίηση ασφάλειας που διαθέτει ο router σε συνδυασμό με ένα μεγάλο (πχ 16 χαρακτήρων) password με συνδυασμούς κεφαλαίων και μικρών γραμμάτων, αριθμών και συμβόλων.
-Να περιορίσεις στο ελάχιστο δυνατόν το εύρος dhcp -ή καθόλου-(ανάλογα με τους διαθέσιμους για σύνδεση υπολογιστές), δηλαδή τις διευθύνσεις δικτύου που μοιράζει ο router σε υπολογιστές που προσπαθούν να συνδεθούν. Μαζί με φίλτρο ip ή mac address είναι ιδανικός συνδυασμός.
-Υπάρχει και η λύση να σταματήσεις τελείως το wifi και να έχεις παροχή internet μέσω καλωδίων μόνο.

*** για να γίνουν όλα ή μερικά έστω από αυτά, απαιτούνται κάποιες γνώσεις δικτύων και φυσικά όλα γίνονται από το σχετικό μενού του router.
Manual εδώ >>> Setup and User Guide
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Ιούλ 2012 08:41

hitca έγραψε: μακρυά από κωδικοποίηση wpa αυτό σπάζει σε 5 λεπτά το πολύ...
*** το σωστό είναι κωδικοποίηση WEP, συγγνώμη για το λάθος
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Ιούλ 2012 09:41

Το πιο πιθανό είναι να έχεις τον εργοστασιακό κωδικό και το εργοστασιακό SSID (ονομασία του ασύρματου δικτύου σου).
Κυκλόφορούν κάτι προγραμματάκια που βάζοντας το όνομα του δικτύου σου βγάζουν ποιος είναι ο εργοστασιακός κωδικός.
Μάλλον κάπως έτσι τον βρήκε και μπήκε μέσα.

Κάνε αυτό που λένε και οι φίλοι νωρίτερα, βασικά δεν χρειάζεται να κάνεις πολλά, άλλαξε το όνομα που θα εμφανίζει το δίκτυό σου σε vasilishd για παράδειγμα, και άλλαξε τον κωδικό σε κάτι περίπλοκο ή οτιδήποτε τέλος πάντων, αλλά με κωδικοποίηση WPA.

Με αυτές τις 2 κινήσεις μόλις, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αν συνεχίσει και σε παραβιάζει, κάνεις και mac address filtering απλά μετά αν θες να δώσεις πρόσβαση σε κάποιο φίλο πχ που θα έρθει σπίτι και θα θέλει να μπει με το κινητό του, θα πρέπει να του προσθέσεις την MAC του κινητού στην λίστα των επιτρεπόμενων, κλπ. δεν το προτιμώ δηλαδή γιατί είναι μπελάς ενώ ουσιαστικά με δυνατό WPA κωδικό δεν έχεις πρόβλημα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης