Προσφορές ξενοδοχείων-διακοπών και χαμένες πωλήσεις κουπονιών!

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 01 Ιούλ 2012 19:55

Παρακάτω αποσπάσματα από το μνμα μου προς τα δίκτυα και την ιστοσελίδα προσφορών
μετά την "αποκάλυψη" μιας ιδιαίτερα μεγάλης, αλλά χαμένης μου πώλησης.

Αρχικά είχα κοινοποίηση και προς το τουριστικό γραφείο, αλλά τελικά την έσβησα
μιας και είναι άλλου αρμοδιότητα η σχετική ενημέρωση.

Οι ονομασίες των εμπλεκόμενων έχουν συμπληρωθεί με ****, αλλα εύκολα τους "εντοπίζετε".

Τα σχόλια δικά σας...
Αγαπητοί συνεργάτες,
όπως προφανώς γνωρίζετε ήδη ως affiliate στην προσπάθειά μας να εξειδικεύσουμε λίγο τις υπηρεσίες μας
και να εκμεταλλευτούμε τις πολλές προσφορές ξενοδοχείων που παρουσιάζονται στην πλειονότητα των ιστοσελίδων προσφορών
αυτή την περίοδο αλλά και την αντίστοιχη εποχική ζήτηση από πλευράς των επισκεπτών μας,
αρκετοί από εμάς έχουμε δημιουργήσει μια ξεχωριστή ενότητα στις σελίδες μας ή ακόμα και νέες εξειδικευμένες στις διακοπές σελίδες,
στις οποίες επιλέγουμε και προωθούμε αποκλειστικά τις των καλοκαιρινών διακοπών προσφορές (ξενοδοχεία - εισιτήρια κλπ)
Όπως καταλαβαίνετετε, αυτό γίνεται για την αύξηση των πωλήσεων και των εσόδων μας και για αυτό απαιτείται
από πλευράς μας επιπλέον απασχόληση και εργασία την οποία παρέχουμε για να ενισχύσουμε τις πιθανότητες αύξησης των κερδών μας.

Μόλις έμαθα ότι ένας πολύ κοντινός μου άνθρωπος μέσα από τη σελίδα μου επέλεξε την προηγούμενη εβδομάδα
και έκλεισε τελικά τις διακοπές της οικογένειάς του με μια προσφορά για το Ρέθυμνο της ιστοσελίδας προσφορών c****deals
Μάλιστα πρόκειται για μια από τις πρώτες προσφορές που παρουσίασε η συγκεκριμένη ιστοσελίδα προσφορών
και για αυτό το κουπόνι ήταν στην αξία της τελικής τιμής (εκατοντάδων ευρώ) και όχι αξίας 10€ για την έκπτωση
όπως στη συνέχεια εφάρμοσε στις περισσότερες προσφορές της η ιστοσελίδα.
Το δυστυχώς, όμως έχει να κάνει με το ότι εγώ το έμαθα μόλις τώρα γιατί η κράτηση τελικά και η αγορά του κουπονιού
δεν έγινε μέσα από τη σελίδα μου, από την οποία προβλήθηκαν οι επιχειρήσεις και τελικά κέρδισαν τον πελάτη.

Μετά από επικοινωνία με το αρμόδιο για διευκρινήσεις και διαθεσιμότητα (καθώς υπήρχε ενδιαφέρον και για περισσότερες διαν/σεις)
M***** TRAVEL ο πελάτης ενημερώθηκε ότι δεν ήταν ανάγκη να αγοράσει το κουπόνι, αλλά απευθείας θα έκαναν από εκεί
τις κρατήσεις και θα πλήρωναν στο Γραφείο. Επίσης -και γιατί όχι- το διαφημιζόμενο από την ιστοσελίδα προσφορών και τους affiliates
τουριστικό Γραφείο πρότεινε και τελικά ανέλαβε να ολοκληρώσει και τις κρατήσεις-αγορές των ακτοπλοϊκών εισιτηρίων για
Κρήτη, 4 άτομα, Καμπίνα, ΙΧ επιστροφή...... Συνολικό κόστος πακέτου διακοπών αξίας πάνω από 900€

Συμπερασματικά: ένα τουριστικό Γραφείο τα προϊόντα του οποίου αυτή τη στιγμή προβάλλονται και διαφημίζονται από εκατοντάδες
ιστοτόπους (dealsites & aggregators) πετυχαίνει το σκοπό της προβολής του κερδίζοντας πελάτες-αγοραστές,
αλλά δεν δίχνει να σέβεται στο ελάχιστο τους συνεργάτες του, που δουλεύουν για αυτό και το προωθούν προς το αγοραστικό κοινό.

Για να προβληθεί αυτή η προσφορά εργάστηκαν οι άνθρωποι της ιστοσελίδας προσφορών, τα δίκτυα και οι affiliates
αλλά τελικά ο μόνος που κέρδισε ήταν η προβαλλόμενη επιχείρηση. Ούτε ο Γιώργος, ούτε η Θάλεια, ούτε η Ειρήνη
ούτε κανένας άλλος από όσους ασχολήθηκαν και δούλεψαν για αυτή την αξίας 1000 σχεδόν ευρώ πώλησης που πραγματοποιήθηκε
δεν εισέπραξαν για την δική τους εργασία καμία αμοιβή, ούτε ένα ευρώ.
Και αναφέρομαι στο σύνολο της πώλησης και όχι μόνο στην αξία του κουπονιού, διότι στις σελίδες μας οι affiliates μαζί με τα ξενοδοχεία
χρησιμοποιούμε και προβάλλουμε και τις μηχανές αναζήτησης online εισιτηρίων, τα οποία επίσης μπορούν να κλειστούν
μέσα από τη σελίδα μας και ανάλογα να κερδίσουμε κι εμείς και τα δίκτυα την προμήθειά μας....

Γράφω αυτές τις γραμμές γιατί θα πρέπει όλοι οι εμπλεκόμενοι να είμαστε ενήμεροι και να αναλάβουμε δράση
στο μέτρο των δυνατοτήτων μας ο καθένας, για να περιορίσουμε τις ευθύνες που μας αναλογούν.

Να ζητήσω από το c****deals, που πολύ πρόσφατα μπήκε στην παρέα μας να είναι προσεκτικό με τους συνεργάτες του,
τους όρους που θέτει και τους ελέγχους που διενεργεί για την τήρηση αυτών.
Να ζητήσω από τα δίκτυα (linkwise, clickbanner) - μιας και η εποχή παραπέμπει στην αυξημένη αναζήτηση προσφορών ξενοδοχείων
το ύψος των οποίων είναι σχετικά μεγαλύτερο από άλλες προσφορές και άρα η πιθανή φύρα από έτσι χαμένες πωλήσεις μεγαλύτερη επίσης-,
να αποστείλουν ένα μνμα προς όλους τους διαφημιζόμενους με προσφορές ξενοδοχείων στο οποίο θα τους επιστήσουν την
προσοχή για τις επιχειρήσεις που παρουσιάζουν και τον τρόπο λειτουργίας αυτών, ως προς τις κρατήσεις και τις αγορές των κουπονιών.

Με τη σειρά μου θα ενημερώσω -όπου έχω πρόσβαση- όσους συν-αffiliates παρουσιάζουν ανάλογες προσφορές
για το συγκεκριμένο περιστατικό μήπως βρούμε έναν τρόπο και ομαδικά καταφέρουμε τόσο η συγκεκριμένη όσο και οι λοιπές
παρόμοιες επιχειρήσεις να συνετιστούν και να σέβονται πλέον τους συνεργάτες που τους προβάλλουν.

Ευχαριστώ,

Σε κάποιο άλλο σημείο στο freestuff έχω γράψει πρόσφατα
ok, κι εγώ έχω προσθέσει σε εμφανές σημείο το παρακάτω:

παράθεση:
Για την πλήρη τήρηση των όρων κάθε προσφοράς, ολοκληρώνετε
την αγορά που σας ενδιαφέρει ηλεκτρονικά
-μέσα από τη σελίδα προσφορών που την παρουσιάζει-
και όχι σε απευθείας επικοινωνία με την κάθε επιχείρηση...

Και επί τη ευκαιρία προτείνω προς όποιον "πιάνουν τα χέρια του" και θέλει να ετοιμάσει ένα ανάλογο banneraki
και όσοι affiliates επιθυμούμε να το αναρτήσουμε όλοι στη σελίδα μας.
Κοινό και σε όλων μας τις σελίδες το ίδιο θα έχει και άλλη πλέον βαρύτητα προς τους επισκέπτες μας...
Βέβαια, το συγκεκριμένο μνμα δεν μοιάζει από μόνο του να φέρνει αποτελέσματα
αλλά είμαι σίγουρη ότι σε συνεργασία οι affiliates με ανάλογες ή και καλύτερες ιδέες-προτάσεις
και αποφάσεις εφαρμόσιμες από όλους κάτι καλύτερο θα πετύχουμε, από ότι ισχύει σήμερα....
Αρκεί να θέλουμε και να οργανωθούμε (που λέει και στη διαφήμιση:)

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 01 Ιούλ 2012 21:07

Αποσπάσμα από την άμεση ανταπόκριση της ιστοσελίδας προσφορών:

.....
Σας ευχαριστώ πολύ για την σχετική ενημέρωση.

Θα ήθελα από την πλευρά μου να εκφράσω την οργή και αγανάκτηση μου για κάτι τέτοιο εάν έχει συμβεί.

Η πολιτική, η φιλοσοφία και οι αρχές της εταιρείας μας, της C****Deals.gr είναι ενάντια σε τέτοιου είδους τακτικές και συμπεριφορές. Δουλεύουμε με πολύ μικρό ποσοστό το οποίο μοιραζόμαστε με όλο το aggregator δίκτυο.

Εγώ πριν αρχίσω να κατηγορήσω την συγκεκριμένη επιχείρηση, το ταξιδιωτικό γραφείο M**** TRAVEL που έχω συνεργασία, θα ήθελα παρακαλώ να μου στείλετε τα στοιχεία του πελάτη που έγινε η αγορά απ ‘ευθείας στο ταξιδιωτικό γραφείο έτσι ώστε να επιβεβαιώσω και να κινηθώ αντίστοιχα στο ταξιδιωτικό γραφείο.

Εάν ισχύει κάτι τέτοιο χαμένοι είναι η εταιρεία μου που αφιέρωσε πάρα πολύ χρόνο να ετοιμάσει τις προσφορές και τελικά δεν κέρδισε τίποτα, χαμένοι είστε όλοι οι aggregators και όλο το δίκτυο που τις προβάλατε και δεν κερδίσατε τίποτα. Δεν κέρδισα ούτε 1 ευρώ το ίδιο και εσείς. Και φυσικά για να προβληθεί αυτή η προσφορά εργάστηκαν οι άνθρωποι της ιστοσελίδας προσφορών, τα δίκτυα και οι affiliates αλλά τελικά ο μόνος που κέρδισε ήταν η προβαλλόμενη επιχείρηση.

....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες