Πρόβλημα με Μητρική

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Inprevious

Πρόβλημα με Μητρική

Δημοσίευση από Inprevious » 02 Ιούλ 2012 21:25

Καλησπερα,εχω το εξης προβλημα: Ο υπολογιστης μου δεν ανοιγει καν...Υποψιαζομαι για μητρικη εφοσον δοκιμασα να αλλαξω τροφοδοτικο/επεξεργαστη.Λειτουργουν και τα 2 μια χαρα.Σκεφτηκα για τα Power/reset leds , αλλα απο οτι κοιταξα ειναι σωστα.Να προσθεσω οτι οταν τον πηρα απο το αλλο παιδι ανοιξε για μια στιγμη και μετα τιποτα....Η μητρικη ειναι GIGABYTE GA-965P-DS4 , ο επεξργαστης Intel core 2 duo στα 2,13ghz socket 775 1000fsb και το τροφοδοτικο Ενα Premier 270watt.Μπορειτε να με προσανατολυσετε στο τι ακριβως πρεπει να κανω για να ανοιξει ο υπολογιστης με το συστημα που εχει πανω του?.Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με Μητρική

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιούλ 2012 22:46

Καλησπέρα και σε σένα :D
Inprevious έγραψε:...Ο υπολογιστης μου δεν ανοιγει καν...
1) Τα ανεμιστήρια του τροφοδοτικού και της CPU (επεξργαστή) λειτουργούν, όταν τον 'ανάβεις';
2) Άφησε μόνο το τροφοδοτικό συνδεδεμένο πάνω στη μητρική (Βγάλε ακόμα και τις RAM), και δοκίμασε πάλι. Αν λειτουργήσει, σβήσε τον, και βάλε πρώτα τη RAM. Αν λειτουργήσει, σβήσε τον, και βάλε και τον δίσκο.
3) Αν λειτουργούν τα ανεμιστήρια του τροφοδοτικού και της CPU, μάλλον δεν έχει πρόβλημα η μητρική :-?
Και συνδέοντας βηματικά (σβήσε-σύνδεσε-άναψε) μάλλον θα σου εμφανιστεί ο ένοχος :wink:
Καλή τύχη/επιτυχία :pint: :pint:
Περιμένουμε νέα σου :)

Άβαταρ μέλους
Inprevious

Πρόβλημα με Μητρική

Δημοσίευση από Inprevious » 02 Ιούλ 2012 23:05

Ουτε τα ανεμηστηρια αναβουν,κανενα.

Τα δοκιμασα ολα αυτα που μου ειπες ηδη.Τα εβγαλα ολα τα εβαλα ενα ενα δοκιμαζοντας αν θα ανοιξει και παλι τιποτα.Θα τα δοκιμασω και αυριο αλλα παλι πιστευω πως θα εχω το ιδιο αποτελεσμα.Το μονο που δεν εκανα ειναι να αλλαξω Μητρικη.Καμια λυση?. Ευχαριστω για την απαντηση

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με Μητρική

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιούλ 2012 09:41

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Inprevious έγραψε:...Το μονο που δεν εκανα ειναι να αλλαξω Μητρικη.....
Να υποθέσω, ότι δοκίμασες το τροφοδοτικό σου σε άλλο PC, και αποδείχτηκε, ότι λειτουργεί :think: :question:
Αν ΝΑΙ, ο μόνος έλεγχος που μένει είναι:
Τα φις με τα καλώδια του τροφοδοτικού, που πάνε στη μητρική, 'κουμπώνουν'/ασφαλίζουν στην κάθε -αντίστοιχη- υποδοχή τους. Κοίταξε/έλεγξέ τα, να έχουν 'κουμπώσει'/ασφαλίσει σωστά και πλήρως.
Inprevious έγραψε:Ουτε τα ανεμηστηρια αναβουν,κανενα.
Αν όντως το τροφοδοτικό είναι αθώο (λειτουργεί), και η CPU επίσης, τότε ΝΑΙ η μητρική είναι ένοχη :-?
Inprevious έγραψε:...Το μονο που δεν εκανα ειναι να αλλαξω Μητρικη.Καμια λυση?....
...(Καμια λυση?) Τι εννοείς :think: :question:
Αν εννοείς αυτό, που φαντάζομαι, τότε:
1) Είτε βρίσκεις, δανεική, ίδια μητρική, και τη δοκιμάζεις κι αυτήν, φορτώνοντάς της το δικό σου -υπόλοιπο- υλικό (τροφοδοτικό, RAM, CPU, δίσκο κλπ)
2) Είτε -κατευθείαν- αγοράζεις καινούργια, (ίδια, ή συμβατή με το υλικό σου)...
3) Προσοχή!
Inprevious έγραψε:Να προσθεσω οτι οταν τον πηρα απο το αλλο παιδι ανοιξε για μια στιγμη και μετα τιποτα....
Αυτό με φόβισε, κάπως, όσον αφορά σε πιθανή-στιγμιαία, κακή λειτουργία του τροφοδοτικού, που -ίσως- έκανε τη ζημιά στη μητρική :-?
Γι'αυτό, αν βάλεις -τελικά- είτε δανεική, είτε καινούργια μητρική, έχε κατά νου και το τροφοδοτικάκι... Έχει δική του ασφάλεια, για περιπτώσεις υπέρτασης κλπ :think: :question:

Άβαταρ μέλους
Inprevious

Πρόβλημα με Μητρική

Δημοσίευση από Inprevious » 03 Ιούλ 2012 21:54

Ναι τα δοκιμασα ολα αυτα.CPU αλλαξα του εβαλα μια intel pentium 4 , ιδιο socket και την υποστηριζει απο οτι ειδα στο site της κατασκευαστικης εταιριας.Παλι τιποτα.Τα εβγαλα ολα εκτος απο την μητρικη.Δοκιμασα αλλα εξαρτηματα και παλι τιποτα.Ξεχασα να αναφερω οτι καθε φορα που δοκιμαζω να ανοιξω τον υπολογιστη εχει ενα φωτακι μπροστα που πρεπει να αναβει(δεν εννοω το φωτακι στην μητρικη),τελος παντων οταν παω να τον ανοιξω τρεμοσβηνει για μισο δευτερολεπτο και αυτο μονο.Ουτε ανοιγει ουτε τιποτα.Σκεφτηκα μηπως δεν εχω συνδεσει κατι η μηπως χρειαζεται κατι παραπανω να συνδεσω στην μητρικη αλλα το τσεκαρα και παλι τιποτα.Σκεφτηκα μηπως ειναι χαλασμενα τα power led καλωδια αλλα δεν το ελενξα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με Μητρική

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιούλ 2012 23:14

Πολλή Καλησπέρα σου :D :D
Δεν μένει τότε παρά το τελευταίο, που σου έγραψα:
DGeorge έγραψε:
Inprevious έγραψε:...Το μονο που δεν εκανα ειναι να αλλαξω Μητρικη.Καμια λυση?....
...(Καμια λυση?) Τι εννοείς :think: :question:
Αν εννοείς αυτό, που φαντάζομαι, τότε:
1) Είτε βρίσκεις, δανεική, ίδια μητρική, και τη δοκιμάζεις κι αυτήν, φορτώνοντάς της το δικό σου -υπόλοιπο- υλικό (τροφοδοτικό, RAM, CPU, δίσκο κλπ)
2) Είτε -κατευθείαν- αγοράζεις καινούργια, (ίδια, ή συμβατή με το υλικό σου)...
3) Προσοχή!
Inprevious έγραψε:Να προσθεσω οτι οταν τον πηρα απο το αλλο παιδι ανοιξε για μια στιγμη και μετα τιποτα....
Αυτό με φόβισε, κάπως, όσον αφορά σε πιθανή-στιγμιαία, κακή λειτουργία του τροφοδοτικού, που -ίσως- έκανε τη ζημιά στη μητρική :-?
Γι'αυτό, αν βάλεις -τελικά- είτε δανεική, είτε καινούργια μητρική, έχε κατά νου και το τροφοδοτικάκι... Έχει δική του ασφάλεια, για περιπτώσεις υπέρτασης κλπ :think: :question:
Επίσης
Inprevious έγραψε:...Σκεφτηκα μηπως ειναι χαλασμενα τα power led καλωδια αλλα δεν το ελενξα.....
Κι έτσι να ήταν, (να είχαν πρόβλημα είτε τα καλωδιάκια των power led, είτε τα ίδια τα power led, είτα και τα δύο μαζί) πάλι το PC θα λειτουργούσε. Απλώς δεν θα άναβαν τα power led, εν ώρα λειτουργίας :wink:
Δυστυχώς, απ'όσα μου έχεις γράψει μέχρι τώρα, κι εγώ -πλέον- υποψιάζομαι πολύ έντονα τη μητρική!
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αθωώνω (από την τυχόν ευθύνη για τη ζημιά της) το τροφοδοτικό, Έχω χάσει αρκετές μητρικές από παλιάς γενιάς τροφοδοτικά, χωρίς ασφάλειες υπέρτασης, κλπ. :wink:

Άβαταρ μέλους
Inprevious

Πρόβλημα με Μητρική

Δημοσίευση από Inprevious » 03 Ιούλ 2012 23:48

Ναι δικιο εχεις,τελος παντων θα κανω μερικες τελευταιες προσπαθειες αυριο πρωι μηπως και βγαλω ακρη η σε περιπτωση που ειναι κατι αλλο απο αμελεια μου(μηπως τυχων ξεχασα να συτδεσω κατι) που δεν νομιζω με τιποτα αλλα λεμε τωρα,μερικες τελευταιες δοκιμες αν και απο οτι βλεπω το προβλημα 'λυθηκε' ,η μητρικη δεν μας τα ειπε καλα.θα απαντησω αυριο για το αν εβγαλα ακρη η οχι.Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης