ερώτηση για php & mysql

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
taz22

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από taz22 » 03 Ιούλ 2012 15:11

Καλησπέρα σας, έχω μία πτυχιακή και η βάση δεδομένων που έχει κάνει μόνο μία εγγραφή (αυτό λέει στις πληροφορίες) και εγώ θέλω να κάνει πολλαπλές εγγραφές, πως μπορώ να το αλλάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

*Υ.Γ. τώρα προσπαθώ να μάθω php - mysql

Άβαταρ μέλους
charavge

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από charavge » 04 Ιούλ 2012 01:06

Αν θέλεις γράψε περισσότερες λεπτομέρειες για να καταλάβουμε.

taz22

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από taz22 » 04 Ιούλ 2012 01:20

charavge έγραψε:Αν θέλεις γράψε περισσότερες λεπτομέρειες για να καταλάβουμε.

Έχω μία βάση δεδομένων που ονομάζεται educ, μέσα σε αυτή την βάση υπάρχουν πίνακες για τους user, lesson κ.α.
Όλα τα αρχεία που έχω είναι γραμμένα σε php... Εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι, στο υπάρχων σύστημα που μου έδωσαν μπαίνει ένας καθηγητής μόνο και κάνει ένα μάθημα. Εγώ θέλω να μπαίνουν πολλοί καθηγητές και να κάνουν πολλά μαθήματα... Γίνεται να γίνει κάτι τέτοιο;;

Άβαταρ μέλους
charavge

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από charavge » 04 Ιούλ 2012 01:39

Σίγουρα γίνεται. Απλά αν δε μας δώσεις λεπτομερώς τη δομή δε θα μπορέσουμε να καταλάβουμε. Τουλάχιστον, εγώ προσωπικά δε μπορώ.

Το users είναι οι καθηγητές; Πώς συνδέεται ο καθηγητής με το μάθημα; Δώσε μας κάτι παραπάνω...

taz22

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από taz22 » 04 Ιούλ 2012 01:50

σου έστειλα pm, λογικά το έλαβες ε?

Άβαταρ μέλους
charavge

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από charavge » 04 Ιούλ 2012 09:35

Το έλαβα. ΟΚ.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από korgr » 04 Ιούλ 2012 10:08

Να προσπαθήσω να μαντέψω το pm;
Η πλήρης εκφώνηση της άσκησης! :P

Άβαταρ μέλους
charavge

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από charavge » 04 Ιούλ 2012 10:30

korgr έγραψε:Να προσπαθήσω να μαντέψω το pm;
Η πλήρης εκφώνηση της άσκησης! :P
Όχι δυστυχώς...

@taz22
Σου ζητώ συγνώμη, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τον προβληματισμό σου. Εχθές είπα ότι μάλλον λόγω του ότι είναι περασμένη η ώρα δε στροφάρει το μυαλό... :D αλλά και σήμερα το ίδιο.

Τώρα να τα πάρουμε με τη σειρά τα πράγματα μήπως μπορέσω να βοηθήσω.
Έχεις ένα σύστημα στο οποίο εγγράφονται σε μία βάση δεδομένων (educ) κάποιοι χρήστες ως εκπαιδευόμενοι (table users).
Θέλεις να μπορούν να εγγράφονται και εκπαιδευτές αντίστοιχα, σωστά;

Άρα πρέπει πρώτα να φτιάξεις έναν πίνακα ακόμα που θα καταχωρούνται οι εγγραφές για τους εκπαιδευτές (table trainers) με τα ίδια πεδία ακριβώς όπως οι users (εφόσον η φόρμα είναι κοινή, άρα και τα στοιχεία που δίνουν). Δηλαδή, στην ουσία φτιάχνεις έναν ίδιο πίνακα με τον users, απλώς τον ονομάζεις trainers.

Στη φόρμα σου έχεις 2 επιλογές εγγραφής: α)για εκπαιδευτές και β)εκπαιδευόμενους. Θα πρέπει να αφαιρέσεις από το radio button "εκπαιδευτές" το disabled και με ένα απλό javascript να ελέγχεις εάν το ένα radio button είναι επιλεγμένο, να απο-επιλέγεται το άλλο.

Στη σελίδα που στέλνεις τα στοιχεία της φόρμας θα ελέγχεις αν τα στοιχεία είναι να καταχωρηθούν στον table users ή στον table trainers και θα τα καταχωρείς αντίστοιχα.

Επίσης, για να μπορέσεις να δημιουργήσεις σχέσεις-συνδέσεις στους "εκπαιδευτές" με τα "μαθήματα" πρέπει να φτιάξεις έναν πίνακα που θα καταχωρείς τα μαθήματα (table lessons) στον οποίο μπορείς απλά απλά να χρησιμοποιήσεις 2 πεδία (π.χ. lesson_code και lesson-title) ή 3 πεδία αν θες να περιλαμβάνεις και κατηγορίες ή το επίπεδο δυσκολίας (π.χ. lesson_level, lesson_code και lesson-title) κ.ο.κ.

Φυσικά έτσι θα μπορείς να δημιουργήσεις σχέσεις / συνδέσεις μεταξύ:
- εκπαιδευτές-μαθήματα,
- εκπαιδευόμενους-μαθήματα,
- εκπαιδευτές-εκπαιδευόμενους

Ελπίζω να κατάλαβα καλά... Αν όχι, δώσε μου λίγα στοιχεία παραπάνω να το καταλάβω.

megsk

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από megsk » 04 Ιούλ 2012 10:44

το βασικό που πρέπει να καταλάβει όποιος στέλνει εδώ είναι οτι δεν μπορούμε να γράψουμε όλο τον κώδικα εμείς(εκτός και αν πληρωθούμε βεβαια ¨) ) αλλά μόνο να διωρθόσουμε λάθη και να δώσουμε κατευθηντήριες γραμμές. Πχ δεν μπορεί να σου πει κάποιος δεν μπορω να κάνω την εργασιά πως γίνεται? Άμα του πείς πως γίνεται ακριβώς τότε ή είσαι πολύ καλός ανθρωπος ή ....

Άβαταρ μέλους
charavge

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από charavge » 04 Ιούλ 2012 15:58

megsk έγραψε:(εκτός και αν πληρωθούμε βεβαια)
Αυτό αποτελεί δική σου άποψη.

Σε καμία περίπτωση δε θα καθίσω να φτιάξω αυτό που πρέπει να φτιάξει ο άλλος. Για αυτό το λόγο λέγεται και "άσκηση". Για να εξασκηθεί. Παρόλα αυτά το να ζητήσω χρήματα για να βοηθήσω κάποιον να προχωρήσει δεν το κάνω!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

ερώτηση για php & mysql

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιούλ 2012 15:10

megsk έγραψε:το βασικό που πρέπει να καταλάβει όποιος στέλνει εδώ είναι οτι δεν μπορούμε να γράψουμε όλο τον κώδικα εμείς(εκτός και αν πληρωθούμε βεβαια ¨) ) αλλά μόνο να διωρθόσουμε λάθη και να δώσουμε κατευθηντήριες γραμμές. Πχ δεν μπορεί να σου πει κάποιος δεν μπορω να κάνω την εργασιά πως γίνεται? Άμα του πείς πως γίνεται ακριβώς τότε ή είσαι πολύ καλός ανθρωπος ή ....
το βασικό είναι να καταλάβεις πως δε μπορείς να ορίζεις το τι θα απαντήσει κάποιος άλλος, ή το τι θέλει να προσφέρει κάποιος άλλος, παρά μόνο για τον εαυτό σου.

ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες