Θύρες usb δεν δουλευουν

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
sakoul

Θύρες usb δεν δουλευουν

Δημοσίευση από sakoul » 05 Ιούλ 2012 22:56

Γεια σας,

Έχω ενα laptop hp Pavilion dv6244us. Προχτες καθάρισα το ανεμιστηρακι γιατι ο υπολογιστής έκλεινε αυτόματα-απρόσμενα. Ετσι λοιπον ελυσα τα παντα, καθαρισα με αερα τα πτερυγια κτλ κτλ Εβαλα και paste στην CPU αφου καθάρισα με οινοπνευμα.
Μετά όμως την επανασυνδεση οι usb θύρες δεν δουλέυουν. Δεν τις ανιχνευει ο υπολογιστής. Το ίδιο και την PCI Express card/34 που εχω. Μπορώ να φορτίσω μεσα απο αυτες το GPS αλλά δεν δουλευει ουτε το στικακι, ουτε το ποντικι κτλ. ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ.
Μηπως μπορεί καποιος να προτεινει κατι?
Κατα την συναρμολογηση δεν ειμαι σιγουρος αν τοποθέτησα 2 βιδες σωστά. Βεβαια ολα τα υπολοιπα στον υπολογιστη δουλευουν σωστα.
Η mobo που εχει το λαπτοπ ειναι
Quanta 30BB
Chipset Intel i945GM Rev.03
Southbridge Intel 82801GHM (ICH7-M/U)
Biow HP F.12

Πραγματικα χωρις usb θύρες δεν μπορώ να δουλέψω. Προσπαθώ να βρω αν ειναι προβλημα software or hardware.
Ευχαριστώ πολυ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Θύρες usb δεν δουλευουν

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιούλ 2012 09:36

Πολλή καλημέρα σου :D :D
sakoul έγραψε:...Κατα την συναρμολογηση δεν ειμαι σιγουρος αν τοποθέτησα 2 βιδες σωστά.
Έλεγξε, Τι πράγμα συγκρατούν αυτές οι βίδες! Επειδή, εκτός από τις USB, όπως γράφεις, έχεις πρόβλημα και με την PCI Express card/34. Βλέπεις... Οι βίδες -γενικά- ούτε μπαίνουν αλλού-αντί αλλού, ούτε περισσεύουν :lol: :wink:
Το έχω εμπεδώσει μετά από αρκετές 'μπάτσες' λόγω -κάθε άλλο παρά- ευτυχών αποτελεσμάτων :crash: :o
Αν στις επανασυνδέσεις, σύνδεσες ΟΛΑ ΟΚ!!, τότε Υποψιάζομαι θέμα BIOS.
Από εδώ βρήκα (αν δεν το έχεις) και το manual του Notebook (και όχι Laptop :wink: ). Στη σελίδα 111 ξεκινάει το κεφάλαιο "Testing Hardware Operation", όπου μπορείς να ελέγξεις, αν το Hardware (σε επίπεδο BIOS) βλέπει όντως τις USB θύρες , ή όχι.

sakoul

Θύρες usb δεν δουλευουν

Δημοσίευση από sakoul » 06 Ιούλ 2012 17:51

Δυστυχως δεν μπορω να το κατεβασω το Manual. Μπορεις να με βοηθησεις? Πηγα στην σελιδα, εκανα κικ στο download αλλα μετα εβγαζε κατι διαφημισεις

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Θύρες usb δεν δουλευουν

Δημοσίευση από hitca » 06 Ιούλ 2012 19:53

To manual ως συννημένο
Συνημμένα
bpi04345.pdf
(740.04 KiB) Μεταφορτώθηκε 190 φορές
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης