Κριτική προσωπικής σελίδας

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
poscore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από poscore » 06 Ιούλ 2012 20:28

καλησπέρα
θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για βελτίωση και γνώμες πάνω στη σελίδα εδώ: http://cs.uoi.gr/~cs091770/

ευχαριστώ για τις κριτικές :)

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 06 Ιούλ 2012 23:35

Μια χαρά είναι, κι ας μην είναι του γούστου μου η αισθητική της. Η μόνη βελτίωση που μπορώ να σκεφτώ είναι να μην έχεις τα email στην κανονική τους μορφή και να προσθέσεις κάποια κείμενα. Τώρα μην περιμένεις και να βουλιάξει από κόσμο με αυτά τα λίγα που προσφέρεις.

poscore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από poscore » 07 Ιούλ 2012 11:32

Ναι προφανώς δεν περιμένω να "βουλιάξει απο κόσμο". Η σελίδα είναι προσωπική και περιέχει χρήσιμες πληροφορίες για μένα :)

Θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες...

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 07 Ιούλ 2012 11:42

Λοιπόν κάποια γρήγορα!
Θα δοκίμαζα και κάποιες άλλες γραμματοσειρές για το body π.χ. Tahoma, verdana.Τα consolas δεν μου αρέσουν στο μάτι.
Το πάνω μενού δεν μου κάθετε καλά που το αριστερό block ουσιαστικά είναι κλειστό απο αριστερά ενώ το τελευταίο(δεξια) link είναι ανοικτό δεξιά. Ψιλοβλακεία θα μου πεις αλλά έπεσε το μάτι μου πάνω εκεί.
Ισως το κενό μετάξυ του enjoy your stay και των links να είναι πιο μεγάλο απο οτι χρειάζεται.
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

poscore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από poscore » 07 Ιούλ 2012 12:02

Σχετικά με το μενου δεν μπορείς να φαντασείς πόσες μέρες έφαγα αλλάζοντας το συνέχεια... :P Έφτασα σε σημείο που είπα βαρέθηκα το αφήνω έτσι. Δεν ξέρω αν είναι τόσο άσχημο αλλα είναι 4 γραμμές κώδικα για να τοαλλάξω :/ Αν όντως είναι άσχημο και σε άλλο μάτι μάλλον θα κάνω αλλαγή!

Σχετικά με την γραματοσειρά έχω πρόβλημα. Βασικλα, δεν ξέρω ποια να χρησιμοποιήσω :/ Η ιδέα όπως έιπα είναι για προσωπική σελίδα αλλα δεν ξέρω ποια αρμόζει σε τέτοια κατάσταση.

Για το κενό συμφωνώ! :)

Επιπλέον σκέφτομαι να δημιουρήσω μια δεύτερη στήλη αριστερά για sitebar. Αλλα δεν έχω ιδέα τι να βάλω... :/

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 07 Ιούλ 2012 12:15

Βαλε τα τελευταία σου tweets; Η τι βιβλία διάβασες το τελευταίο καιρό(είναι ενα wordpress plugin)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 07 Ιούλ 2012 12:16

Υπάρχουν χιλιάδες μενού που μπορείς να βρεις έτοιμα ή σχεδόν έτοιμα. Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει να ασχοληθείς παραπάνω, όπως είναι τη δουλειά του την κάνει και όποιος επισκεφτεί τη σελίδα σκασίλα του για το κενό στο μενού, θα δει αυτό που θέλει και θα φύγει.

megsk

Δημοσίευση από megsk » 07 Ιούλ 2012 12:42

Ας ξεκινήσουμε από τα πολύ βασικά . Ολα τα site δεν φτιάχνονται με wordpress οπότε δεν μπορεί οποιοσδήποτε να χρησημοποιήσει wordpress plugins εάν το site του δεν είναι wordpress.
Και πάμε στην σελίδα.
1) καλό θα ήταν να αποκτήσεις ενα footer.
2)αυτό το πραγματάκη θα το προτιμούσα για logo και όχι απο πίσω περισσότερο ενοχλεί παρά ομορφαίνει. Υπάρχουν ορέα backgrounds. Άσε οτι είναι 1.35MB !!!!! απαγορευτικό μεγεθος για background .
3)Το cronos δεν ανοίγει.
4)βγάλε email και κάνε μια contact form γιατί θα σε τρελάνουνε bots.
5)Στο footer εάν θα βάλεις βάζεις twitter kai fb αντί για contact page. Καλύτερα βάλε εικονιδια στο contact εάν τα διατηρήσεις εκεί.
Δεν είμαι κακός αλλά για πρώτη προσπάθεια είναι οκ χωρίς κρίτική. Γενικότερα θέλει πολύ προσπάθεια εάν τα κάνεις όλα αυτά μπορώ να σου πω και πολλά άλλα για βελτίωση. Τέσπα άμα σου αρεσει εσένα εμένα μου περισεύει.

poscore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από poscore » 07 Ιούλ 2012 13:39

Ευχαριστώ!

@andreasIII όχι δεν είναι σε wordpress! Είναι καθαρά HTML-CSS.

@megsk καταρχήν δεν έχω κανένα πρόβλημα με αρνητικά σχόλια. Ίσα ίσα μακάρι να μην άρεσε σε κανέναν και να έλεγαν όλοι το "τάδε" στοιχείο δεν μου αρέσει. Θέλω να την βελτιώσω και η αλήθεια είναι πως θέλω να καλλιεργήσω την φαντασία μου περισσότερο (δες τον πιγκουίνο απο πίσω).

2. δεν έβρισκα background...που να ταιριάζει και να μου αρέσει... :(
3. λείπει η curl() Βιβλιοθήκη και δεν είμαι admin. Είναι ένα Project σε PHP και δυστυχώς πρόσφατα κατάλαβα ότι ο server δεν το υποστηρίζει πλήρως.
4. ΟΚ :)
5. Συμφωνώ δεν μου αρέσει το contact πολύ :/

Να σημειώσω εδώ ότι όλο αυτό είναι στημένο σε έναν χώρο 100ΜΒ το πολύ! ;( Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω παραπάνω.

Φυσικά θα ήθελα να ακούσω και άλλες ιδέες-προτάσεις καθώς θα τροποποιώ αυτά :) ...μακάρι να είναι και αρνητικές :)

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 07 Ιούλ 2012 21:28

megsk έγραψε:Ας ξεκινήσουμε από τα πολύ βασικά . Ολα τα site δεν φτιάχνονται με wordpress οπότε δεν μπορεί οποιοσδήποτε να χρησημοποιήσει wordpress plugins εάν το site του δεν είναι wordpress.
.
Το ανέφερα απλώς οτι υπάρχει για να το ψαξει και να δει τη δομη του.
Ευχαριστώ που με ενημέρωσες οτι ολα τα site δε φτιαχνονται σε wordpress!
•Travel Blog

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 07 Ιούλ 2012 22:27

Τα 100 mb είναι πάρα πάρα πολλά για ένα απλό site. Δεν είναι ο δίσκος το πρόβλημα σου. Η υπόδειξη του να στήσεις wordpress δεν ήταν άσχημη, εγώ απ'όταν πήρα διαζύγιο με joomla και drupal το δουλεύω κατά κόρον.

Και στο wordpress δουλεύεις με html/css μόνο που έχεις όλα τα απλά προβλήματα ήδη λυμένα και αναλώνεις το χρόνο σου για τα πιο σοβαρά. Δε νομίζω όμως να παίξει εύκολα το wordpress στο server που είσαι τώρα.

Μια τελευταία συμβουλή: Η καλύτερη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις είναι να στήσεις ένα site με δικό του domain σε καλό server, και κράτα αυτό που έχεις μόνο για να δώσεις ένα ποιοτικό backlink.

TonyGr-En

Δημοσίευση από TonyGr-En » 08 Ιούλ 2012 03:56

αν είναι για πρωσοπική χρήση είναι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 08 Ιούλ 2012 10:15

Εγώ θα πρότεινα να αλλάξεις τα fonts (δεν χρειάζονται fixed width παντού) και να διορθώσεις τα links που δεν δουλεύουν (ή να τα αφαιρέσεις αν δεν γίνεται να τα φτιάξεις). Τουλάχιστον αυτά που υπάρχουν να δουλεύουν (ακόμα και το cv που πηγαίνει σε pdf αρχείο δεν υπάρχει).

poscore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από poscore » 09 Ιούλ 2012 17:22

Καλησπέρα, έκανα μια μικρή ανανέωση μ το ίδιο περίπου περιεχόμενο. Τι λέτε γι αυτό? :)

Επίσης τι εννοείς "να δώσεις ένα ποιοτικό backlink." :/ Σόρρυ αλλα δεν τα πάω καλά με τις ορολογίες :(

Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ssstratos » 24 Ιούλ 2012 01:29

Αρχικά, είσαι καινούργιος στο χώρο; Θέλεις να ασχοληθείς και να μάθεις περισσότερα για το web design ή σε ενδιαφέρει κάποιος άλλος τομέα και θες απλά να έχεις το προσωπικό σου site online;

Αν θες το πρώτο, τότε πρέπει να ασχοληθείς πολύ περισσότερο με το site για να φαίνεται επαγγελματικό.
Αν όμως μιλάμε για προσωπική ιστοσελίδα, ακολούθόντας τις παραπάνω συμβουλές των παιδιών, πιστεύω θα έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Τα σχόλια μου:
Δεν υπάρχει στοίχιση στην σελίδα. Το μενού δεν είναι ούτε στην μέση, ούτε στην άκρη.
Στην sidebar, το Tzivaras Vasilis είναι δεξιά, τα Links ποιό κάτω όμως είναι αριστερά :/
Μην μπερδεύεις το μάτι του επισκέπτη. Δώσε μια ροή στο περιεχόμενο.
Στο footer υπάρχει ένα +add, δεν ξέρω αν κάνει κάτι.

Στην σελίδα Tools:
Διευκρίνισε τι πρέπει να δώσεις για να πάρεις το (get) IP & (get) HOST. Ίσως να βάλεις μέσα στα inputs "Enter the host", "Enter the IP" ή κάτι τέτοιο.

Στο Contact:
το "I ll try answer you" νομίζω θέλει ένα to "I ll try to answer you".

Επίσης, κοίταξε αυτό με τα κενά στα links. Απ' ό,τι είδα, είναι ένα padding: 4px; στo css.

Ελπίζω να βοήθησα, Στράτος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες