ασυρματο δυκτιο

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
stathisgt

ασυρματο δυκτιο

Δημοσίευση από stathisgt » 08 Ιούλ 2012 14:32

καλησπερα παιδια!!!!εχο ενα δειλημα που θα ηθελα να μου δωσετε α φωτα σας!!!Για αρχη εχω παρει ενα access point με το οποιο το συνδεω με ενα ασυρματο router για να το μοιραζω ασυρματα στο σπιτι!το access point www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WA5210G το εχω βαλει σε εναν ιστο οσο ποιο ψιλα μπορουσα για να πιασω τον ξαδερφο μου που ειναι σε μια αποσταση τον 200 μετρων περιπου!τον πιανω με singnal 8-10db,καποιες στιγμες ομως πεφτει στα 2-4db κατι που με δυσκολευει να τον πιασω!σκεφτηκα να βαλω μια εξωτερικη καιραια grid linkshop.gr/shop/wi-fi/antenna-2.4ghz/grid/24dbi-2.4ghz-die-cast-grid-n-female-connector.html !εχω την εξεις απορια,με αυτην την κεραια θα μπορεσω να τον πιασω καλυτερα? ή το access point δεν θα μπορεσει να δωσει μεγαλυτερη ισχυη ωστε να δουλεψει σωστα η εξωτερικη κεραια???

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

ασυρματο δυκτιο

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Ιούλ 2012 23:31

Υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ του access point σου και του access point του απέναντι;

Αν όχι, ότι και να κάνεις και δεν θα σου δουλέψει σωστά και θα γεμίζεις περιττό θόρυβο την μπάντα και τους γύρω σου.

Αν ναι, τότε η κεραία θα βοηθήσει, αλλά πρέπει να υπάρχει και από την απέναντι μεριά κατευθυντική κεραία διαφορετικά εσύ θα τον πιάνεις καλύτερα αλλα ο απέναντι όχι οπότε θα έχετε κάνει μισή δουλειά.

Από την στιγμή που παίρνει εξωτερική κεραία το TP-Link τότε μπορείς να την βάλεις δεν θα έχει πρόβλημα.
Η λογική της μεγαλύτερης κεραίας δεν είναι να εκπέμπεις περισσότερο αλλά να λαμβάνεις καλύτερα.
Αν πιάνετε και οι 2 καλύτερα με τις σωστές κεραίες δεν υπάρχει λόγος να εκπέμπετε πιο δυνατά.
Αντιθέτως το σωστό είναι να εκπέμπετε στο λιγότερο δυνατό!
Δεν ξέρω αν το tp-link έχει επιλογή για ρύθμιση της ισχύος πάντως με τέρμα ισχύ από το AP και την εξωτερική κεραία η ισχύς εκπομπής σου θα είναι έξω από τα όρια που ορίζει η ΕΕΤΤ (20dB - 100mW για τους 2.4GHz) και θα είσαι παράνομος τυπικά.

Στο www.awmn.net υπήρχε ένα pdf (Plug me in guide) με αναλυτική επεξήγηση για ότι χρειάζεται κάποιος για να σηκώσει ένα σωστό wifi link αλλά δυστυχώς την έχουν αλλάξει την σελίδα και δεν ισχύει τίποτα από τα παλιά urls (long story, δεν είναι της παρούσης :P ).
Αν το ψάξεις λίγο εκεί ενδεχομένως να βρεις περισσότερες τεχνικές πληροφορίες για να το φτιάξεις σωστά μιας και παίζει άπειρη τεχνογνωσία (αλλά όχι τόση προθυμία για links που δεν είναι του AWMN) επί του θέματος στην συγκεκριμένη κοινότητα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες