Κατασκευη ιστοσελιδας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
vasilgeorge

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από vasilgeorge » 08 Ιούλ 2012 17:12

Γεια σας παιδια!Θα ηθελα τη βοηθεια σας οσο αναφορα τη δημιουργια ενος σαιτ.Εχω στο μυλαο μου την κατασκευη μιας ιστοσελιδας καπως περιπλοκη, που θελω μεσα να περιλαμβανει χαρακτηριστικα οπως τη δημιουργια προφιλ του καθε χρηστη,εισοδος εξοδος με κωδικους και username και διαφορα αλλα χαρακτηριστικα οχι και τοσο απλα.Σας τα λεω αυτα ωστε να μπορεσετε να με συμβουλευσετε ποια γλωσσα προγραμματισμου ειναι προτιμοτερο να διαλεξω.Οσο αναφορα τον προγραμματισμο εχω μια ιδεα καθως μεχρι στιγμης ξερω να προγραμματιζω σε pascal και c++.(φοιτητης ΣΗΜΜΥ).Απλα θα ηθελα μια κατευθυνση στη γλωσσα προγραμματισμου που θα χρειαστω καθως και σε προγραμματα που θα χρησιμοποιησω για το design της ιστοσελιδας.Απο κει και περα ειμαι διατεθειμενος να το ψαξω μονος μου(γνωριζοντας οτι θα παρει καιρο) ωστε να μπορεσω να γραφω κωδικες για την ιστοσελιδα.Χρειαζομαι ,δηλαδη,μια γενικη καθοδηγηση.Η βοηθεια σας θα ηταν πολυ χρησιμη.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

andreaslll

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από andreaslll » 08 Ιούλ 2012 17:42

Στήσε ένα wordpress και θα το έχεις έτοιμο σε 5 λεπτά. Στη συνέχεια μάθε php για να φτιάξεις αυτό που ακριβώς θέλεις (πιθανώς custom θέμα).

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από apsuh0s » 08 Ιούλ 2012 18:15

Τα απαραίτητα είναι:

1)HTML (HyperText Markup Language)

2)CSS (Cascading Style Sheets)

3)Javascript

με αυτήν τη σειρά και αργότερα προχωράς σε μια δυναμική γλώσσα.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από alexisitsios » 08 Ιούλ 2012 18:42

Πρόσφατα ξεκίνησα να κάνω μια εκπαιδευτική βίντεο σειρά για το πως μπορεί να φτιάξει κάποιος ένα site. Αυτή τη στιγμή έχω τελειώσει την html/css και τώρα ανεβάζω τα βίντεο πάνω στα css frameworks. Σειρά έχει η εκμάθηση jquery και μετά php. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ: Μαθήματα html, αν και μέχρι να κάνω και τα υπόλοιπα θα κάνει καιρό.

andreaslll

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από andreaslll » 08 Ιούλ 2012 18:45

Επειδή έγραφες για γλώσσες προγραμματισμού θεώρησα ότι στάνταρ θα ξέρεις html και css. My bad!

Ότι είπε ο αποπάνω +1

vasilgeorge

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από vasilgeorge » 08 Ιούλ 2012 19:20

Εχω διαβασει επισης απο πολλους οτι χρειαζεται η PHP.ειναι αναγκη να μαθω και αυτην η μηπως καλυπτεται απο καποια απο τις προαναφερθεισες?Σας ευχααριστω πολυ για την προθυμια σας.

vasilgeorge

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από vasilgeorge » 08 Ιούλ 2012 19:24

Και επισης αν γνωριζετε καποια βιβλια να μου προτεινετε θα ηταν εξαιρετικα χρησιμο.(Δηλαδη HTML 4 ή XHTML .Σε αυτες τις μικροδιαφορες εχω το προβλημα)

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από alexisitsios » 08 Ιούλ 2012 20:14

Στα βίντεο μου αναλύω αυτές τις διαφορές. Συγκεκριμένα αν σε ενδιαφέρει για τις εκδόσεις της html, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.supremohosting.com/ekdoseis-html-kai-xhtml/

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από inBlogger » 08 Ιούλ 2012 21:53

Θα σου προτεινα αντι για βιβλία να πας στο lynda.com με τα ίδια λεφτά βίντεο που είναι πιο διαδραστικά + τα αρχεια για να τα μελετήσεις και μόνος σου.
Προυπόθεση να γνωριζεις αγγλικά.
Βέβαια το lynda ίσως να αξίζει περισσότερο για να πάρεις κάποιες καλες βάσεις σε γλώσσες τύπου PHP και οχι τοσο για html/css. Όπως έδειξε και ο φίλος παραπάνω τα βασικά της HTML θα βρεις πολλά καλά και δωρεάν να τα μάθεις.
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από korgr » 08 Ιούλ 2012 22:17

vasilgeorge έγραψε:Εχω διαβασει επισης απο πολλους οτι χρειαζεται η PHP.ειναι αναγκη να μαθω και αυτην η μηπως καλυπτεται απο καποια απο τις προαναφερθεισες?Σας ευχααριστω πολυ για την προθυμια σας.
Πάνω από όλα είναι η PHP & MySQL (βάση δεδομένων)
Χωρίς αυτά δεν υπάρχει δυναμική σελίδα (members, login, on demand results κλπ)

Η HTML (τίποτα λιγότερο από HTML5 πλέον κατά τη γνώμη μου) & CSS απλά παρουσιάζουν αυτά που η PHP παράγει.

Η Javascript και κατ' επέκταση η βιβλιοθήκη JQuery θα προσδώσει καλύτερο και φιλικότερο user experience στην εφαρμογή σου.

Η σειρά που θα τα μάθεις είναι αυτή που σου προανέφεραν, αλλά δυναμικό αποτέλεσμα χωρίς PHP ή άλλη server side scripting language σε συνδυασμό με MySQL ή άλλη βάση δεδομένων, μην περιμένεις!

megsk

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από megsk » 09 Ιούλ 2012 08:51

html,css, php,mysql,wordpress,buddypress. Πολύ εύκολα και απλά .

Άβαταρ μέλους
falegk
Επικοινωνία:

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από falegk » 11 Ιούλ 2012 16:37

Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως τον λόγο που επιμένεις στο να κάτσεις να μάθεις γλώσσες και μετά να στήσεις το site (εκτός και αν το κάνεις και για γνώσεις οπότε οκ) απο το 0
ενω με ενα CMS (wordpress , joomla) τα έχεις ολα αυτα που ζητάς παραπάνω έτοιμα...

Απο εκει και πέρα μαθαίνεις php,javascript (υπάρχουν εκατοντάδες tutorial και βιβλία ) και οτι άλλο χρειαστείς για να το εξελίξεις οσο θέλεις.

:wink:

sta_xionia

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από sta_xionia » 11 Ιούλ 2012 17:21

Αφού το παιδί είναι φοιτητής πληροφορικής καλά κάνει και θέλει να το φτιάξει μόνος του.

margaritis
Επικοινωνία:

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από margaritis » 21 Σεπ 2012 14:06

¨οτι και να επιλέξεις είναι οκ. Απλά με joomla και wordpress δεν χρείαζεται να ανακαλύψεις ξανά τον τροχό.

Απο κει και πέρα μάθε css, php, mysql, jquery και το μόνο που σε περιορίζει μετά είναι μόνο η φαντασία σου.

Καλή τύχη στις προσπάθειές σου.
http://gr-guide.com - Επαγγελματικός & Τουριστικός Οδηγός Ελλάδας

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Κατασκευη ιστοσελιδας

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 21 Σεπ 2012 21:56

vasilgeorge έγραψε:Εχω διαβασει επισης απο πολλους οτι χρειαζεται η PHP.ειναι αναγκη να μαθω και αυτην η μηπως καλυπτεται απο καποια απο τις προαναφερθεισες?Σας ευχααριστω πολυ για την προθυμια σας.
Είναι ότι πιο απλό και αξιόπιστο. Γιαυτό και κυριαρχεί στην αγορά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες