Προτασεις για δημειουργεια site. Θελω ιδεες και βοηθεια στο φτιαξιμο

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
JolleN

Δημοσίευση από JolleN » 12 Ιούλ 2012 15:48

καλοσορισα στην παρεα σας!!
εχω καποιες βασικες γνωσεις στην httml και θα ηθελα να φτειαξω μια ιστοσελιδα!
το προβλημα ομως ειναι οτι δεν εχω καμια καλη ιδεα...μηπως μπορειτε να πειτε καμια ιδεα??
(δεν ξερω αν ειναι στο σωστο μερος... αν ειναι αλλαξτε το...)
Εικόνα

Nikolaides

Δημοσίευση από Nikolaides » 13 Ιούλ 2012 02:59

Γειά σου!
Πέραν της γνώσης σου για την HTML, θα πρέπει να μελετήσεις γλώσσεις προγραμματισμού, προσωπικά συνιστώ την PHP.

Τώρα σχετικά με την ιδέα που θέλεις να σου πεί κάποιος, δύσκολα, μιλάς πολύ γενικά και χωρίς πλάνο. Καλό θα ήταν να αναφέρεις τί σου αρέσει, αν έχεις πάθος με κάτι, τί σε τραβάει περισσότερο στο χώρο του διαδικτύου, καθώς και κάποια ιδέα που έχεις.
Όλοι έχουμε ιδέες αλλά δεν έχουμε όλοι το ίδιο πάθος για κάτι...

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 13 Ιούλ 2012 04:16

Καλώς ήλθες στην κοινότητα φίλε JolleN.
Τώρα για ιδέες δύσκολο λένε πολλοί και ειδικά ιδέες που πιστευούν ότι μπορούν να τους φέρουν κέρδη. Πάντως γενικά καλό είναι να μάθεις και άλλα πράγματα γύρω από τους κώδικες ώστε να μπορείς να αναπτύξεις δικιά σου ή αλλουνού ιδέα μέσω από τους κώδικες, γιατί όπως έγραψες ξέρεις τα βάσικα ακόμη. Πιστεύω πως με θέληση και αν καθήσεις να γράψεις σε ένα χαρτί ή στον υπολογιστή σε ένα φύλλο τι θες ή τι θα μπορούσες να ασχοληθείς ενεργά θα βρεις από μόνος σου μία ή περισσότερες ιδέες.
Συνοπτικά να θυμάσαι αυτά που ανέφερε από πάνω ο Νικόλας.
+1
Εικόνα

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 13 Ιούλ 2012 12:18

Edit: Για άλλο θέμα πήγαινε η απάντηση μου. Sorry!

Ρε παιδιά, κι εγώ έχω μια εξαιρετική ιδέα -χωρίς πλάκα- αλλά μου λείπουν αρκετά από τα λεφτά που χρειάζονται για να την υλοποιήσω. Επειδή είμαι αρνητικός σε οποιαδήποτε σχέση με επενδυτές προτιμώ να μην την ανακοινοποιήσω, αν εν τω μεταξύ δεν τη σκεφτεί άλλος ίσως την πάρω μαζί μου στον τάφο. Κάπως έτσι βλέπω να γίνεται με την ιδέα του φίλου μας εκτός κι αν ανακαλύψει τα startups και φτιάξει business plan κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreaslll την 13 Ιούλ 2012 13:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Nikolaides

Δημοσίευση από Nikolaides » 13 Ιούλ 2012 12:33

@andreaslll Από κάπου ξεκινήσαμε όλοι μας, κανένας δεν γνώριζε κάτι από γέννα. Προφανώς το σκεπτικό του και η νοοτροπία του δεν είναι αυτή που πρέπει, αλλά καλύτερα να καθοδηγάμε για να φτάσει από το 0 στο 1, παρά να μείνει στάσιμος!

JolleN

Δημοσίευση από JolleN » 13 Ιούλ 2012 16:06

katarxas den endiaferome na bgalo lefta! afto pou 8elo einai na kano kati gia xompi... oso gia na ma8o kenourgia glossa pistebo pos afto 8a proki4i meta..dld an xriazete kati 8a to 4a3o kai 8a to bro....oso gia idees pragmatika to otidipote!!! apla ena kinitro xriazome!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Ιούλ 2012 18:13

JolleN έγραψε:το προβλημα ομως ειναι οτι δεν εχω καμια καλη ιδεα...μηπως μπορειτε να πειτε καμια ιδεα??
Μιλας με γριφους "γεροντα"!
αν δεν εχεις ιδεα τι θελεις οσο γνωσεις προγραμματισμου και να εχεις παλι δεν θα ξερεις τι να φτιαξεις!

Nikolaides

Δημοσίευση από Nikolaides » 13 Ιούλ 2012 18:18

Πριν ξεκινήσεις την υλοποίηση μιας ιδέα, άλλαξε πρώτα την νοοτροπία σου και τον τρόπο που αντιλαμβάνεσε το όλο θέμα.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 13 Ιούλ 2012 22:39

JolleN έγραψε:katarxas den endiaferome na bgalo lefta! afto pou 8elo einai na kano kati gia xompi... oso gia na ma8o kenourgia glossa pistebo pos afto 8a proki4i meta..dld an xriazete kati 8a to 4a3o kai 8a to bro....oso gia idees pragmatika to otidipote!!! apla ena kinitro xriazome!!!
Λάθος τρόπος σκέψης.

Σενάριο:Είσαι με το αυτοκίνητο σου σε ένα ορεινό επαρχιακό δίκτυο όπου περνάει ένα αμάξι κάθε 5 ώρες,και δεν πιάνουν τηλέφωνα κλπ.Από απροσεξία καταστρέφεις τον ένα τροχό.Εν τω μεταξύ βρέχει και κάνει κρύο.Αν αρχίσεις να ψάχνεις πώς αλλάζουν τροχό θα παγώσεις και θα μουσκέψεις.Αν περιμένεις να σε βοηθήσει κάποιος,μπορεί να περιμένεις και πάνω από 5 ώρες.Αν όμως είχες προνοήσει από πριν να μάθεις πώς αλλάζουν τροχό,σε 10 λεπτά θα είχες ξεκινήσει.

Γι'αυτό κάτσε και ασχολείσου με πιθανά προβλήματα.Μάθε μια γλώσσα προγραμματισμού,εκτός αν σε βολευει ένα joomla που και αυτό θέλει ψάξιμο

JolleN

Δημοσίευση από JolleN » 14 Ιούλ 2012 15:23

οποτε ποια γλωσσα προτηνεις???
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 14 Ιούλ 2012 16:59

Πρέπει να μάθεις οπωσδήποτε HTML.CSS,PHP και μετά ότι άλλο θέλεις.Αλλά με αυτές τις 3 (τα δύο πρώτα δεν είναι γλώσσες προγραμματισμού,αλλά ας τις χαρακτηρίσουμε ως τέτοιες για ευκολία) μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα.Νομίζω ότι το 80% μιας καλής σελίδας μπορείς να το έχεις με αυτά τα 3 στοιχεία.

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 14 Ιούλ 2012 20:58

JolleN έγραψε:...μηπως μπορειτε να πειτε καμια ιδεα??
Αφού βλέπω ότι:
1) δεν τα πας καλά με γλώσσες προγραμματισμού και
2) έχεις χρόνο να σκοτώσεις
γιατί δε συμμετέχεις στην ιδέα του φίλου εδώ και που ξέρεις... :D

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Ιούλ 2012 21:25

andreaslll έγραψε:Edit: Για άλλο θέμα πήγαινε η απάντηση μου. Sorry!

Ρε παιδιά, κι εγώ έχω μια εξαιρετική ιδέα -χωρίς πλάκα- αλλά μου λείπουν αρκετά από τα λεφτά που χρειάζονται για να την υλοποιήσω. Επειδή είμαι αρνητικός σε οποιαδήποτε σχέση με επενδυτές προτιμώ να μην την ανακοινοποιήσω, αν εν τω μεταξύ δεν τη σκεφτεί άλλος ίσως την πάρω μαζί μου στον τάφο.

Δυστυχώς αυτή είναι η νοοτροπία που δεν πάμε καλά. Εάν δεν μπορείς να υλοποιήσεις κάτι, είναι καλύτερα να το μοιραστείς. Αυτή είναι η καλύτερη λύση.

leandroz21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από leandroz21 » 12 Σεπ 2012 07:16

Πηρατε το παιδι απο το λαιμο βρε :p
Φιλε Jollen, μπορει εγω πχ να ειμαι ξυλουργος ο Γιουρικας οικοδομος και ο Κωστικας αγελαδοτροφος, θα δημιουργησουμε ιστοσελιδες με ξυλουργικα, οικοδομικα και αγελαδοτροφικα περιεχομενα αντιστοιχως. Ωπερ μεθερμηνευομενων εστι καλυτερα για τη σελιδα σου και τους αναγνωστες σου να βρεις ενα θεμα με το οποιο εχεις μια εμπειρια ή ενασχοληση.
Ελπιζω να βοηθησα

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 12 Σεπ 2012 13:52

Basilakis έγραψε: Δυστυχώς αυτή είναι η νοοτροπία που δεν πάμε καλά. Εάν δεν μπορείς να υλοποιήσεις κάτι, είναι καλύτερα να το μοιραστείς. Αυτή είναι η καλύτερη λύση.
been there, done that. Στην προηγούμενη επιχείρηση που είχα μαζί με άλλους 3 συνεταίρους (μεγάλη επιχείριση και καμία σχέση με web) έμαθα πολλά, κυρίως ότι δεν θέλω ποτέ ξανά συνεταίρους. Ο χειρότερος από τους 3 ήταν αυτός που τον βάλαμε στην επιχείριση μόνο και μόνο επειδή μας έλειπε το ένα τέταρτο του ποσού που χρειαζόμασταν, και αυτός τύχαινε να το έχει διαθέσιμο. Κανένα κοινό όραμα, καμία συνεννόηση κλπ. Η επιχείριση εντέλει πωλήθηκε λόγω της έλλειψης συνεργασίας μεταξύ μας και τώρα την έχει μια οικογένεια και τη δουλεύει αρκετά καλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες