θερμοσίφωνες

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
paulinagreece

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από paulinagreece » 16 Ιούλ 2012 11:03

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να βάλω στο σπίτι μου θερμοσίφωνα αλλά δεν τα πάω καλά με το συγκεκριμένο αντικείμενο.Γνωρίζει κάποιος φίλος ή φίλη να μου πει αν συμφέρει ηλιακός ή ηλεκτρικός; Έχετε να προτείνετε καμία μάρκα;
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από mechpanos » 16 Ιούλ 2012 13:54

Καλημέρα...
Το αν συμφέρει ή όχι, εξαρτάται από την χρήση που κάνεις.
Αν κάνεις εκτεταμένη χρήση του ζεστού νερού και υπάρχουν αρκετά άτομα στο σπίτι, σαφώς και συμφέρει.
Τώρα για 1 άτομο που χρησιμοποιεί με φειδώ το ζεστό νερό, πιθανόν και να μην συμφέρει, ειδικά από την στιγμή που το κόστος κτήσης ξεπερνά το χιλιάρικο στις καλές εταιρείες!

Το μείον που έχει ο ηλιακός είναι ότι τον χειμώνα, που δεν αποδίδουν οι συλλέκτες, πρέπει να ζεστάνεις 160 ή 200 lit νερό (αν έχεις διπλής ενέργειας ηλιακό), όσο είναι η χωρητικότητα του boiler ενώ ο ηλεκτρικός ζεσταίνει 50 lt.

Η απόσβεση συνήθως υπολογίζεται στα 4 με 5 χρόνια, σύμφωνα με τα standards και τα στατιστικά στοιχεία.

Από την άλλη, έχε υπόψη ότι από τον ΚΕΝΑΚ σε περίπτωση νέας οικοδομής ή ριζικής ανακαίνισης, απαιτείται η παροχή Ζεστού Νερού Χρήσης από ανανεώσιμη πηγή οπότε η τοποθέτηση ηλιακού είναι υποχρεωτική.

Από μάρκες ξέρω ως πολύ καλές τις Maltezos, Calpac και εγώ προτίμησα ως value for money την SKYLAND.
Γενικά οι εταιρείες πρέπει να έχουν ISO και να έχουν πιστοποιήσει το κάθε συστημά τους με το SolarKeymark για να θεωρείται αξιόπιστο. Βέβαια υπάρχουν και λιγότερο γνωστοί κατασκευαστές, που έχουνε καλά συστήματα αλλά εκεί είναι σαν να παίζεις τζόκερ...
Τέλος προτείνω ανεπιφύλλακτα την επιλογή όσο το δυνατόν μεγαλύτερων συλλεκτών, για εκμετάλλευση υψηλού ποσοστού ηλιακής ενέργειας ακόμα και το χειμώνα, και συλλέκτες με επιλεκτική επίστρωση όπου ακόμα και στην συννεφιά βοηθά στο να απορροφηθεί η έστω και λίγη ηλιακή ακτινοβολία.
Επίσης προτείνεται η επιλογή τριπλής ενέργειας ηλιακού, για σύνδεση με την κεντρική θέρμανση, εαν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Αυτά ξέρω εγώ ως μηχανικός, τώρα στα της εγκατάστασης, μάρκες κλπ καλύτερα να απαντήσει ένας υδραυλικός.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από EneMe » 17 Ιούλ 2012 11:59

Θεωρώ παλαβό να τίθεται ακόμα τέτοιο ερώτημα!

Εννοείται ηλιακός! Απλά θα πρέπει να γίνει σωστός υπολογισμός των απαιτήσεων ζεστού νερού χρήσης ώστε να μπει το ανάλογο μοντέλο.

Υπολόγισε τιμή στα 1000-1200 ευρώ και χρόνο απόσβεσης 6 με 7 χρόνια. Αν σκεφτείς ότι οι ηλιακοί έχουν εγγύηση γύρω στα 10 χρόνια ενώ προσδοκόμενο χρόνο ζωής 15 χρόνια, είναι μια συμφέρουσα επένδυση!

Όσο για τα περί ΚΕΝΑΚ που λέει ο συνάδελφος, έχει απόλυτο δίκιο.

Σκέψου απλά ότι αν χρειαστείς να βγάλεις ένα Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (υποχρεωτικό σε μεταβιβάσεις ακινήτων και ενοικιάσεις), η ΠΡΩΤΗ επέμβαση που θα σου προταθεί είναι να βάλεις ηλιακό.

Φαντάσου ότι για τα καινούργια σπίτια, είναι υποχρεωτικό από το νόμο το 60% του ζεστού νερού που χρησιμοποιείται στο σπίτι να παράγεται από ΑΠΕ, δηλαδή στην πράξη από ηλιακό.

Δεν είναι μόνο το τωρινό κέρδος δηλαδή, αλλά και αύξηση της εμπορικής αξίας του ακινήτου σου.

Για να είμαστε και αντικειμενικοί, μαζί με κάθε ηλιακό μπαίνει και σύστημα ηλεκτρικού για περιπτώσεις που δεν υπάρχει επαρκής ηλιοφάνεια. Αλλά καλό είναι να μην το χρησιμοποιείς αν δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΗ ανάγκη.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Ιούλ 2012 13:10

Eneme στον δικό μου παρόλο που έχει συλλέκτες επιλεκτικής επίστρωσης, τον χειμώνα δεν είναι αρκετά ζεστό το νερό για να κάνει κανεις μπάνιο οπότε ανάβουμε τον ηλεκτρικό (έχω 3πλής αλλά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να φωνάξω τον υδραυλικό για να μου συνδέσει τον εναλλάκτη με το δίκτυο κ.θέρμανσης)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από EneMe » 26 Ιούλ 2012 00:08

Κάτι δεν πάει καλά μάλλον... Φώναξε έναν υδραυλικό για γενικό έλεγχο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιούλ 2012 02:44

εγώ έχω έναν την Τήνο και έναν στην Πεντέλη από τον ίδιο κατασκευαστή, αλλά ίσως όχι το ίδιο μοντέλο.

το νερό στην Τήνο δεν είναι απλά καυτό, είναι ζεματιστό και με περισσότερη διάρκεια. στην Πεντέλη δεν έχω τέτοια απόδοση...

φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο και η περιοχή αλλά και η τοποθέτηση...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Ιούλ 2012 13:01

* Παντα κοιτα στον Νοτο ο συλλεκτης
* Δεν πρεπει να εχει εμποδιο ορατο στον οριζοντα σε 20 μετρα τουλαχιστον
* Αν ειναι κλειστου κυκλωματος εχει μεν χαμηλοτερη αποδοση αλλα εχει και διαρκεια στην παροχη ζεστου
* Αν ειναι ανοικτου κυκλωματος εχει μεν υψηλοτερη αποδοση αλλα εχει και λιγοτερη διαρκεια στην παροχη του ζεστου
* Οι καλυτεροι ειναι οι Ισραηλινοι που ακολουθουν τον Ηλιο με ειδικο μηχανισμο και εκμεταλευονται στο επακρο τον Ηλιο (ισως να το εχουν και ελληνικοι αυτο)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από mechpanos » 26 Ιούλ 2012 15:08

fiskilis αυτό με το να ακολουθούν τον ηλιο, δεν το έχω δει πουθενά...ίσως να είναι σε μοντέλα για μεγάλες μονάδες, ξενοδοχεία κτλ!

Το κάνανε κατά κόρον στα φωτοβολταϊκά, αλλά τώρα έχει φθηνύνει τόσο η ισχύς που καλύτερα να πάρεις λίγα kw παραπάνω παρά να επενδύσεις σε tracker.

Οι ελληνικοί ηλιακοί είναι πολύ καλοί, από τους κορυφαίους παγκοσμίως - να και σε κάτι που είμαστε καλοί!!!

HpGeorge

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από HpGeorge » 24 Ιαν 2013 14:31

paulinagreece έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Θέλω να βάλω στο σπίτι μου θερμοσίφωνα αλλά δεν τα πάω καλά με το συγκεκριμένο αντικείμενο.Γνωρίζει κάποιος φίλος ή φίλη να μου πει αν συμφέρει ηλιακός ή ηλεκτρικός; Έχετε να προτείνετε καμία μάρκα;
Ευχαριστώ.
Κατά την άποψη μου, με την χρήση ενός κεντρικού ηλιακού συστήματος είσαι καλυμμένος. Συνδύαζες και υψηλή απόδοση κι εξασφαλίζεις νερό ολόκληρο το 24ωρο χάρη στην αποθηκευτική δυνατότητα του boiler και είναι και καλαίσθητα (οι συλλέκτες είναι αρκετά διακριτικοί). Από την άλλη αν θες την πιο οικονομική λύση οι ηλιακοί θερμοσίφωνες είναι η μόνη επιλογή. Αναλόγως την χρήση το ποσοστό εξοικονόμησης ενέργειας είναι από 35% έως 70% στο κόστος κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2013 14:52

seo spam και η calpak, μπράβο!

κοιτάξτε πως η eresus διπλασίασε τους επισκέπτες του iefimerida χωρίς να σπαμάρει!
http://eresus.co/projects/iefimerida
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

andreaslll

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από andreaslll » 24 Ιαν 2013 14:58

Έπρεπε να στείλεις το link σε site ανταγωνιστή τους, έτσι για να σκάσουν!

lio

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από lio » 11 Φεβ 2013 21:38

Επίσης, για περιοχές με χαμηλή ηλιοφάνεια ή για ενοίκους που μένουν στον πρώτο όροφο μιας πολυκατοικίας (το νερό δηλαδή κρυώνει μέχρι να φτάσει κάτω) ή για εξοχικά που κατοικούνται μόνο 1-2 μήνες και μια επένδυση 1.000 ευρώ είναι κάπως ασύμφορη, μια καλή επιλογή είναι και ο ταχυθερμοσίφωνας. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε..

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από cordis » 11 Φεβ 2013 22:19

πόση χαμηλή ηλιοφάνεια να έχεις στην Ελλάδα;

οι νέοι ηλιακοί με 2 ώρες ηλιοφάνεια έχουν καυτό νερό. υπάρχει περίπτωση να ζεις σε περιοχή της Ελλάδας που να μη βλέπει 2 ώρες ήλιο;

όχι δεν κρυώνει το νερό, οι σωλήνες είναι με μόνωση και η απώλεια μικρή. σίγουρα ανεβαίνει το κόστος εγκατάστασης γιατί ο χαλκός είναι ακριβός.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από mechpanos » 13 Φεβ 2013 13:45

Αν υπάρχει προεγκατάσταση για ηλιακό (πχ διαμέρισμα) που συνήθως σε νέες πολυκατοικίες υπάρχει, το κόστος είναι μόνο ο ηλιακός + τοποθέτηση.
Οι σωλήνες όπως σωστά είπε ο cordis, είναι μονωμένοι οπότε η απώλεια είναι πραγματικά πολύ μικρή.
Το μόνο που πρέπει να δει κανείς, είναι να είναι καλή η κατασκευή του ηλιακού και να μην χρειάζεται άλλαγμα μετά από 10 χρόνια.
Ότι κάνεις απόσβεση, κάνεις (αν σκεφθεί κανεις ότι στην καρδιά του χειμώνα, εγώ προσωπικά έχω ανοίξει μόνο 2-3 φορές τον ηλεκτρικό, και μιλάμε για Δυτ. Ελλάδα που έχει από τους πιο συννεφιασμένους και βροχερούς χειμώνες λόγω οροσειράς Πίνδου).
Ο ταχυθερμοσίφωνας είναι επιλογή αν δεν έχεις το κεφάλαιο να πάρεις ηλιακό (αν και για μένα, έστω και με άτοκες δόσεις, συμφέρει να πάρεις!!!).

3nkgr
Επικοινωνία:

θερμοσίφωνες

Δημοσίευση από 3nkgr » 17 Φεβ 2013 20:49

Ο ηλιακός προσφέρει απίστευτη οικονομία καθώς συνήθως επιτυγχάνεται πλήρης απόσβεση του κόστους αγοράς και εγκατάστασης σε 3-4 χρόνια το πολύ. Ειδικά αυτή την περίοδο υπάρχουν στην αγορά πολλές προσφορές και ευκαιρίες. Πέρα από την οικονομία βελτιώνει και πολύ τη λειτουργικότητα του σπιτιού καθώς παρέχει άμεσα ζεστό νερό πολλές ώρες της ημέρας για πολλές μέρες το χρόνο. Σημειώστε ότι οι αποδοτικοί συλλέκτες υψηλής απόδοσης λειτουργούν ακόμα και με ήπια συννεφιά.
Ο ταχυθερομοσήφωνας είναι μια ενεργοβόρα συσκευή που παρέχει ζεστό νερό άμεσα.

Κατά την άποψη μου δεν θα έπρεπε να υπάρχει ελληνικό σπίτι χωρίς ηλιακό (πλέον επιβάλλεται από τον κανονισμό ενεργειακής απόδοσης κτιρίων για κάθε νέα κατασκευή).
Εξοικονομώντας έξυπνα http://www.3nk.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες