Αναζητηση οικονομικου host μονο για emails

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Tommygr

Δημοσίευση από Tommygr » 16 Ιούλ 2012 16:20

Γεια χαρα, δεν ξερω αν ειναι εδω το καταλληλο μερος για να δημοσιευσω αυτο το θεμα, θα ηθελα ομως τα φωτα σας παρακαλω.
Εδω και 2 χρονια εχω νοικιασει ενα domain και ενα host απο την 1host.gr.
Το θεμα ειναι ομως οτι δεν εχω καμια ιστοσελιδα ουτε εχω πρθεση για αυτο. Το μονο που χρησιμοποιω ειναι 2 email accounts Που εχω δημιουργησει για επαγγελματικη χρηση και μεχρι στιγμης πιανουν 500 ΜΒ συνολο.
Μιας και πλησιαζουν οι μερες οπου πρεπει να πληρωσω για την ανανεωση της χρησης (90 ευρω περιπου) για την επομενη διετια, θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε καποιον αλλο host οπου να εχει με λιγοτερα χρηματα (και λογικα με μικροτερο χωρο) ωστε να μεταφερω το domain και τα email accounts μου εκει.
Σας ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση. :D

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 16 Ιούλ 2012 17:55

Η google apps για μέχρι 10 email accounts σου προσφέρει δωρεάν host.

Tommygr

Δημοσίευση από Tommygr » 16 Ιούλ 2012 19:24

και θα μπορω να μεταφερω εκει τα email accounts?
Δεν θελω να τα αλλαξω, αυτο ειναι το προβλημα, ειδαλλως εφτιαχνα δωρεαν email accounts.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 16 Ιούλ 2012 19:39

Δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να τα μεταφέρεις ή αν πρέπει να φτιάξεις τα ίδια accounts από την αρχή. Λογικά θα υπάρχει αρκετό documentation για να δεις τι δυνατότητες έχεις.

Σε περίπτωση που δεν βρίσκεις το link είναι αυτό
https://www.google.com/a/cpanel/standard/new3

Φτιάξε ένα λογαριασμό σε οποιοδήποτε free host και μετέφερε το MX record στη google. Χρησιμοποιώ την υπηρεσία για μερικά domains δικά μου σε επαγγελματική χρήση και την έχω συστήσει σε αρκετούς φίλους επίσης για επαγγελματική χρήση. Θα τη χαρακτήριζα πολύ καλή. Και να σκεφτείς ότι πλέον έχω δικό μου server με στημένο MTA και εξακολουθώ να χρησιμοποιώ την υπηρεσία της google.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 16 Ιούλ 2012 19:52

Αν δεν σε βολέψει η λύση που σου προτείνουν (δεν την έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω), εμείς τα 300 ΜΒ μόνο για emails τα δίνουμε 20 ευρώ/έτος.
Λογικά αν ψάξεις ίσως βρεις και φθηνότερα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Ιούλ 2012 14:55

Πάντως 90 ευρώ για ανανέωση για 2 έτη domain και hosting πιστεύω είναι αρκετά καλή η τιμή.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 17 Ιούλ 2012 16:37

Εννοείς ότι είναι καλύτερα τα 90 ευρώ σε σχέση με τα 25 ευρώ και που θα έχεις μαζί διάφορους backup servers, πρακτικά 100% uptime, ασφάλεια και αξιοπιστία; Τι υπολογισμούς έχεις κάνει ακριβώς;

megsk

Δημοσίευση από megsk » 17 Ιούλ 2012 18:59

το παιδί λέει οτι είναι για 2 χρόνια server kai domain names οκ αν σκεφτείς οτι στα πακέτα για 1 χρόνο hosting +1 domain για 2 χρόνια συνήθως πας στην τιμή των 100 ευρώ. Αυτό που δε ξέρω είναι αν νοικιάσεις ένα domain για 2 χρόνια ας πούμε και έχεις και δωρεάν hosting σε κάποιες εταιρείες αν αυτό συμπεριλαμβάνει email. px papaki tophost ect

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 17 Ιούλ 2012 21:00

Tommy:

Στείλε μας ένα email ή συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα (http://www.1host.gr/quote.html) και θα κάνουμε ένα custom πακέτο σε αρκετά χαμηλότερη τιμή μόνο για email χρήση :-))
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Tommygr

Δημοσίευση από Tommygr » 18 Ιούλ 2012 12:13

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Τελικα επελεξα την Hosthouse, οπου μου κοστισε μονο 25 ευρω για δυο χρονια για το domain και ο χωρος 500 Mb δωρεαν!
Να'σαι καλα platongr για τα pm :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες