Android Application για τον ΕΟΠΥΥ

Android συσκευές και εφαρμογές.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EOPYY_GD

Δημοσίευση από EOPYY_GD » 17 Ιούλ 2012 14:03

καλησπέρα σε όλους.

Στα πλαίσια του εκσυχρονισμού των Δημοσίων Υπηρεσιών, έφτιαξα μία εφαρμογή για την υπηρεσία που εργάζομαι ... τον πασίγνωστο ΕΟΠΥΥ.

Μην με πλακώσετε με ερωτήσεις του τύπου:
"Ρε Μ.....@ τι θα γίνει με τα λεφτά μας?"
ή το πολύ σύνηθες
"Καλά ρε ... πάτε καλά?!?! Πότε θα πληρώσετε τους φαρμακοποιούς για να παίρνουμε τα φάρμακά μας?"

γιατί ούτε ο αρμόδιος είμαι (απλός προγραμματιστής βαθμού ΣΤ0 είμαι) ούτε ξέρω να σας πώ.

Πίσω στο θέμα μας λοιπόν.

Η εφαρμογούλα είναι uploaded και σας δίνω τα links από διάφορα markets για να την κατεβάσετε όσοι έχετε Android συσκευές.

Google Play: εδώ
Slide me: εδώ
Amazon AppStore: εδώ
Opera Apps: εδώ
Get Jar: εδώ
Soc.io Mall: εδώ
Aproov: εδώ

Όσοι το δείτε κάντε και κανένα rate και κανένα review.

Επίσης για οτιδήποτε προβλήματα ή προτάσεις μιλάτε ελεύθερα...

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Εύχομαι να μην σπάω κάποιον κανόνα του forum σας. Αν το κάνω σας διαβεβαιώ ότι δεν το έκανα ούτε ηθελημένα ούτε με κακή πρόθεση.

Παρακαλούνται οι πάροχοι Υγείας που διαπιστώνουν λάθη ή παραλήψεις στα στοιχεία τους να επικοινωνήσουν άμεσα με το τμήμα συμβάσεων του ΕΟΠΥΥ για την διόρθωσή τους, ώστε να διορθωθεί και στα στοιχεία της εφαρμογής.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Ιούλ 2012 22:44

Ωραια προσπαθεια και θα το δοκιμασω. Καιρος ηταν να δουμε και τετοιες κινησεις απο τον δημοσιο τομεα!

καλη συνεχεια και καλως ηρθες στην παρεα μας

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Ιούλ 2012 23:36

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να σε συγχαρώ για την προσπάθεια.
Μετά θα ήταν χρήσιμο αν η εφαρμογή μπορούσε να ενημερώνεται με τα νεώτερα στοιχεία όπως αυτά διορθώνονται / συμπληρώνονται κατά καιρούς από τον ΕΟΠΥΥ.
Στα πλαίσια του εκσυχρονισμού των Δημοσίων Υπηρεσιών, έφτιαξα μία εφαρμογή για την υπηρεσία που εργάζομαι ... τον πασίγνωστο ΕΟΠΥΥ.
Αν η κίνηση αυτή είναι ατομική προσπάθεια δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, αλλά αν πρόκειται για την "οργανωμένη" (ας πούμε) προσπάθεια εκσυγχρονισμού του ΕΟΠΥΥ, μάλλον η κατεύθυνση μου φαίνεται λανθασμένη και πρέπει να στραφούν προς τα open data και το open source.

ΥΓ. Με τόσα ονόματα και τόσο συχνά που αλλάζουν ονόματα οι δημόσιες υπηρεσίες δεν νομίζω πως είναι καμία πλέον "πασίγνωστη".

Καλώς ήρθες στην παρέα και καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
EOPYY_GD

Δημοσίευση από EOPYY_GD » 18 Ιούλ 2012 08:38

Αρχικά να ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια.

Σε δεύτερη φάση να ενημερώσω ότι κάθε παρασκευή μεσημέρι υπάρχει στόχος να ανεβαίνει νέα έκδοση του προγράμματος στα διάφορα marketplaces για την ενημέρωση της εφαρμογής με τα επικαιροποιημένα στοιχεία. Αντίστοιχη ενημέρωση για το upload της νέας version θα γίνεται σε εβδομαδιαία βάση στο thread.

Τέλος να ξεκαθαρίσω κάτι... Η εφαρμογή αποτελεί μία προσωπική προσπάθεια υπαλλήλου του ΕΟΠΥΥ (εμένα δηλαδή) για τον εκσυγχρονισμό των υπηρεσιών του ΕΟΠΥΥ. Λόγω αυτού, η εφαρμογή δίνεται δωρεάν στους χρήστες, AdFree και χωρίς κανένα περιορισμό. Η πλατφόρμα ανάπτυξης αγοράστηκε από εμένα (με ιδίους πόρους) και το κόστος συνδρομής στα market έχουν πληρωθεί πάλι στο σύνολό τους από εμένα προσωπικά ώστε να μην επιβαρυνθεί ο οργανισμός με επιπλέον έξοδα και να μην κολλήσει η ανάπτυξη της εφαρμογής σε γραφειοκρατικά γρανάζια επικυρώσεων δαπάνης, επιτροπών προμηθειών και άλλες τέτοιες χρονοβόρες διαδικασίες. Σχετικά με τον όρο "πασίγνωστο" που χρησιμοποίησα... το έκανα γιατί έχει γίνει μεγάλος ντόρος τον τελευταίο καιρό με τον ΕΟΠΥΥ (φάρμακα, ιατροί κ.α.) που από τα ΜΜΕ και μόνο πάρα πολύ κόσμος έμαθε τον νεοσύστατο οργανισμό (έναρξη λειτουργίας 1/1/2012) σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

@dva_dev: Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς φίλε μου, μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει open data και open source? Το λέω γιατί δεν ανέφερα την πλατφόρμα που ανέπτυξα την εφαρμογή...

Επειδή ξέρω ότι ο γραπτός λόγος εύκολα γίνεται παρεξηγήσιμος, σας τονίζω ότι όλα τα παραπάνω είναι γραμμένα σε απολύτως φιλικό τόνο και χωρίς καμία διάθεση προσβολής.

Καλώς σας βρήκα παιδιά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 18 Ιούλ 2012 09:04

Ωραίος φίλε. Κάνεις τη διαφορά.

Άβαταρ μέλους
EOPYY_GD

Δημοσίευση από EOPYY_GD » 18 Ιούλ 2012 10:19

Ότι μπορώ κάνω φίλε μου... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 18 Ιούλ 2012 10:51

Για opendata εννοώ αυτό που αναφέρεται εδώ
http://geodata.gov.gr/geodata/index.php ... emid=6#why
http://geodata.gov.gr/geodata/index.php
με παράδειγμα υλοποίησης ενός api στο http://opendata.diavgeia.gov.gr

Από και και πέρα για open source εννοώ αυτό που έχουν υλοποιήσει οι τύποι στο http://ekloges.pkm.gov.gr/ Δεν αναφέρομαι στη γλώσσα (παρόλο που το συγκεκριμένο είναι php) αλλά στο ότι μπορείς να πάρεις τον κώδικα να τον δουλέψεις και να τον πειράξεις.

Φυσικά τα σχετικά με opendata και opensource είναι θέμα που πρέπει να αποφασιστεί και να λυθεί από την υπηρεσία σου (και την κάθε υπηρεσία) και όχι από τον κάθε υπάλληλο.
Αυτό που μπορείς να κάνεις για αρχή είναι να το προτείνεις (αν και θεωρητικά το γνωρίζουν ήδη).

Άβαταρ μέλους
EOPYY_GD

Δημοσίευση από EOPYY_GD » 18 Ιούλ 2012 11:43

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ιδέα για τα παραπάνω. Μάθαμε και κάτι σήμερα!!!

Βέβαια υπάρχουν 2 προβλήματα.

1. Δεν ξέρω Java και άρα θα είναι δύσκολο να το φτιάξω και να πρέπει να μάθω και την γλώσσα.

2. Στις λίστες με τα APIs και τις γλώσσες δεν είχε κάτι για mobile εκτός και αν μου ξέφυγε εμένα.

Αφού ήταν απόφαση καθαρά δική μου (όπως και η χρηματοδότηση) βρήκα ένα εργαλείο να μπορώ να το αναπτύξω στην γλώσσα που μου ήταν πιο εύκολο. Και έτσι και έπραξα. Τώρα αν μου ζητήσει η υπηρεσία να το παραδώσω και να προχωρήσει κάποιος άλλος σε όποια γλώσσα νομίζει... κανένα πρόβλημα από εμένα. Ούτως ή αλλιώς δεν οικειοποιήθηκα κανένα δικαίωμα γνωρίζοντας ότι χωρίς τα δεδομένα του ΕΟΠΥΥ δεν θα μπορούσε η εφαρμογή να έχει την μορφή που έχει τώρα.

Υπάρχει βέβαια και η λύση να δημιουργηθεί ένα εντατικό σεμινάριο εκπαίδευσης σε opensource γλώσσες (όπως πχ η Java) και να μου ζητηθεί να το τροποποιήσω καταλλήλως. Όμως δε νομίζω ότι πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο. Έτσι πορεύομαι με αυτά που μπορώ και έχω.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για το heads up...

(By the way... είσαι συνάδελφος σε κάποια υπηρεσία?)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Ιούλ 2012 14:02

Το δοκιμασα και το βρηκα πολυ καλο!
κατι που λειπει η εγω δεν μπορεσα να το βρω ειναι τα τηλεφωνα και οι διευθυνσεις των κατα τοπους υπηρεσιων του ΕΟΠΠΥ (ΠΡΩΗΝ ΙΑΤΡΕΙΑ ΙΚΑ)

Άβαταρ μέλους
EOPYY_GD

Δημοσίευση από EOPYY_GD » 18 Ιούλ 2012 14:34

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Όλα τα τηλέφωνα των υπηρεσιών υπάρχουν στην εφαρμογή. Το συγκεκριμένο που ψάχνεις μπορείς να το βρεις κάτω από την ενότητα Υπηρεσίες. Μέσα στην ενότητα αυτή επέλεξε Νομό που σε ενδιαφέρει και στην κατηγορία διάλεξε Τοπικές Μονάδες Υγείας. Όσες εγγραφές εμφανιστούν αποτελούν τα παλαιά ιατρεία του ΙΚΑ που εντάχθηκαν στον ΕΟΠΥΥ και για τα οποία υπάρχουν στοιχεία περασμένα στην βάση. Μαζί με τους παρόχους Υγείας προσπαθούμε να κρατάμε επικαιροποιημένα στοιχεία και για τις Υπηρεσίες. Κάθε νέο στοιχείο θα ανεβαίνει στην καινούργια έκδοση (περίπου Παρασκευή).

Εύχομαι να βοήθησα.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 18 Ιούλ 2012 15:49

EOPYY_GD έγραψε: 1. Δεν ξέρω Java και άρα θα είναι δύσκολο να το φτιάξω και να πρέπει να μάθω και την γλώσσα.

2. Στις λίστες με τα APIs και τις γλώσσες δεν είχε κάτι για mobile εκτός και αν μου ξέφυγε εμένα.
Δεν χρειάζεται να γίνει σε java. Μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε γλώσσα. Η μόνη απαίτηση είναι να μπορεί να επικοινωνήσει με τη βάση δεδομένων για να πάρει τα data. Αν η βάση σου είναι για παράδειγμα MongoDB, μάλλον θα είναι πρόβλημα να το κάνεις σε VB αν δεν βρίσκεις driver για να συνδεθείς.

Το api είναι ουσιαστικά το interface που δίνεις εσύ από την εφαρμογή σου ώστε να μπορεί κάποια άλλη εφαρμογή να επικοινωνήσει και να πάρει τα data που θα δώσεις. Στο παράδειγμα του opendata.diavgeia.gov.gr οι τύποι έχουν στήσει μερικές ιστοσελίδες (η επικοινωνία είναι έτοιμη μέσα από το http πρωτόκολλο), συνδέονται στη βάση και επιστρέφουν τα αποτελέσματα σε μορφή xml (απλό κείμενο).

Τώρα εσύ που πας να χρησιμοποιήσεις αυτό το api ουσιαστικά κάνεις κλήσεις στην ιστοσελίδα (μέσα από το browser σου ή μέσα από την εφαρμογή σου) και παίρνεις το αποτέλεσμα. Στην περίπτωση του browser το βλέπεις στην οθόνη σου, στην περίπτωση της εφαρμογής το κάνεις ότι θέλεις.

Αν σε ενδιαφέρει κάνε μια αναζήτηση για web services.
Αφού ήταν απόφαση καθαρά δική μου (όπως και η χρηματοδότηση) βρήκα ένα εργαλείο να μπορώ να το αναπτύξω στην γλώσσα που μου ήταν πιο εύκολο. Και έτσι και έπραξα. Τώρα αν μου ζητήσει η υπηρεσία να το παραδώσω και να προχωρήσει κάποιος άλλος σε όποια γλώσσα νομίζει... κανένα πρόβλημα από εμένα.
Δεν μπορεί να σε πιέσει να το παραδώσεις. Αυτό που έκανες είναι δικιά σου δουλειά και σου ανήκει. Σε μια τέτοια περίπτωση όμως το λιγότερο που μπορείς να ζητήσεις είναι αποζημίωση για τα έξοδα σου (αν και άλλου είδους ηθικές αμοιβές μακροπρόθεσμα μπορεί να έχουν μεγαλύτερο όφελος).
Υπάρχει βέβαια και η λύση να δημιουργηθεί ένα εντατικό σεμινάριο εκπαίδευσης σε opensource γλώσσες (όπως πχ η Java) και να μου ζητηθεί να το τροποποιήσω καταλλήλως. Όμως δε νομίζω ότι πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο. Έτσι πορεύομαι με αυτά που μπορώ και έχω.
Ρίξε μια ματιά στο http://www.ekdda.gr/ekdda/index.php?opt ... Itemid=403 και αν είσαι τυχερός...

circadian

Δημοσίευση από circadian » 18 Ιούλ 2012 18:45

Πολλές ερωτήσεις!

1. Την εφαρμογή την έφτιαξες με mono for android? Επειδή λες δε ξέρεις java και η web εφαρμογή είναι .net (οπότε και υποθέτω ότι αυτό ξέρεις)

2. Τα δεδομένα (γιατροί, τηλέφωνα) τα αποθηκεύεις στο τηλέφωνο? Και πως τα τραβάς από τη βάση? Ρωτάω γιατί λες για εβδομαδιαία επικαιροποίηση στοιχείων.

Το api που λένε τα παιδιά έχει να κάνει με τη web εφαρμογή. Από ότι καταλαβαίνω είσαι junior (no offence) όποτε δε νομίζω να σε αφήσουν να βάλεις χέρι στη web εφαρμογή ώστε να φτιάξεις api

Web services θα πρότεινα να τα αποφύγεις. Mια καλή λύση είναι http://restsharp.org/ αλλιώς update σε mvc 4 όταν κάνουν release

Άβαταρ μέλους
EOPYY_GD

Δημοσίευση από EOPYY_GD » 19 Ιούλ 2012 08:02

Πολύ μου αρέσει αυτή η εποικοδομητική συζήτηση...

Λοιπόν first things first. Η εφαρμογή είναι ανεπτυγμένη με basic4android. Έκανα μία έρευνα αγοράς και κατέληξα εκεί για δύο λόγους. 1) γράφεις σε VB, την οποία και ξέρω και 2) το licence για την Enterprice έκδοση το αγόρασα σε προσφορά από τον Erel (δημιουργός της πλατφόρμας) για 49,5€. Το Mono για Android και το MonoTouch το βρήκα και είπα να το γράψω εκεί όμως η αγορά του licence ξεκινάει από 399$... που να τα βρω με 737€ καθαρό μισθό και ένα μωρό 6 μηνών? Έτσι διάλεξα την πρώτη λύση.

Τώρα... υπάρχει το εξής θέμα: Η εφαρμογή φτιάχτηκε ώστε να δουλεύει offline. Δηλαδή κανένα link κανένα path και κανένα αρχείο οποιασδήποτε μορφής δεν απαιτείται για την λειτουργία ή την αναβάθμιση αυτού του προγράμματος. Για να είμαι απόλυτα σαφής θα πω ότι, για την αναβάθμιση το μόνο που απαιτείται είναι ο χρήστης να συνδεθεί κάποια στιγμή στο Internet και από εκεί το οποιοδήποτε market έχει θα τον ενημερώσει για την νέα έκδοση. Ο λόγος που σχεδιάστηκε έτσι, είναι για λόγους ασφάλειας των δεδομένων αλλά και traffic στην βάση. Τέθηκε ένα ζήτημα σχετικά με την επικαιροποίηση των στοιχείων της εφαρμογής, έγινε μία συζήτηση στο ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος και τελικά αποφασίστηκε ότι είναι αυτός. Σωστό - λάθος έχει λίγη σημασία πια. Έτσι τα στοιχεία έρχονται κάθε φορά με την εγκατάσταση της εφαρμογής, καθιστώντας την λειτουργία πλήρως off-line και άρα completely free of charge για τον χρήστη (αν υποθέσουμε ότι κάνει τις αναβαθμίσεις μόνο μέσω wi-fi). Τώρα σχετικά με τα api και τα services... υπάρχει ένα σκεπτικό να αναπτυχθεί ένα service για να εξυπηρετήσει την εφαρμογή σε επίπεδο χαρτών (το οποίο ούτως ή αλλιώς θέλει Internet για να δουλέψει). Όμως ακόμα είναι στον σχεδιασμό και κοιτάω ποιές άλλες εναλλακτικές υπάρχουν για να λύσω κάποιες αναβαθμιστικές ανησυχίες που έχω. Όμως δεν προβλέπεται να δημιουργηθεί κάτι τέτοιο για την ώρα για κάποιον άλλο λόγο.

@dva_dev: Αποζημίωση για τα έξοδά μου είναι ένα όνειρο απατηλό κατά την γνώμη μου και δεν ελπίζω να γίνει κάτι. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, ναι, όμως πεθαίνει. Ενώ σχετικά με την ηθική αμοιβή... μόνο εσείς και τα καλά σχόλια των χρηστών αποτελούν ηθική αμοιβή για μένα. Δε πειράζει.. αποκόμισα εμπειρία και γνώση και τελικά ίσως αυτό να έχει την περισσότερη αξία. (ξέρω ακούγομαι ρομαντικός και απαισιόδοξος... bare with me ppl). Τέλος σχετικά με την εκπαίδευση στο ekdda... φίλε dva_dev εδώ δεν με έχουν περάσει την εισαγωγική εκπαίδευση του Δημοσίου (σε 6 μήνες υποτίθεται μονιμοποιούμαι) και τους παρακαλάω εδώ και 6 μήνες και θα με στείλουν για εκπαίδευση άλλη... Τι να σου λέω τώρα...

@circadian: Νομίζω (ίσως και να είναι λάθος) ότι δεν συγκαταλέγομαι στην κατηγορία των junior προγραμματιστών (no offence taken, do not worry), δεν είμαι senior άλλα δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου σε junior επίπεδο. Επίσης στο κομμάτι της ήδη υπάρχουσας web εφαρμογής (www.eopyy.gov.gr) μπορώ να βάλω χέρι μιας και είναι fully in house developed. Άλλωστε ήδη έχει μπει χέρι για κάποιες δουλειές και σε συνεργασία με τον εξαίρετο Web Developer που έχουμε στο γραφείο (και το εννοώ ΕΞΑΙΡΕΤΟ) μπορούμε να κάνουμε σχεδόν τα πάντα. Οπότε από εκεί έχω αρκετή βοήθεια. Το Mono θα το χρησιμοποιήσω μάλλον για την δημιουργία της εφαρμογής που σχεδιάζω για iphone. Πρέπει να δω βέβαια πως θα λύσω το θέμα με την αγορά του licence αλλά μάλλον θα το προχωρήσω. Βέβαια αν γίνει αυτό, είναι πολύ πιθανό να αναβαθμίσω σε .ΝΕΤ και την εφαρμογή του Android. Αλλά μέχρι τότε η κατάσταση λειτουργεί όπως την περιέγραψα παραπάνω.

Κλείνοντας αυτό το μεγαααααααααααλο post μου (και συγνώμη για αυτό) θέλω να πω ότι πολύ χαίρομαι που υπάρχει ένα τόσο υψηλό επίπεδο αποδοχής και συζήτησης και σας ευχαριστώ όλους για τον τρόπο που με έχετε υποδεχθεί στην παρέα σας.

Άβαταρ μέλους
EOPYY_GD

Δημοσίευση από EOPYY_GD » 19 Ιούλ 2012 09:44

Όντως δεν το είδες... γιατί δεν υπάρχει... ακόμα τουλάχιστον. Περιμένω να μου δώσουν το OK να ανεβάσω τα banners και μάλλον θα περιμένω για πολύ ακόμα... Να η απόδειξη γιατί αποφάσισα να τα πληρώσω όλα μόνος μου και να προχωρήσω, γιατί αλλιώς ακόμα στην σύσταση της επιτροπής για την συζήτηση του κόστος θα ήμουν...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Android”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης