Πληροφορίες για δημιουργία ενός πολύ απλού cms - εργασία για σχολή

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δημοσίευση από Lykos22 » 17 Ιούλ 2012 15:57

Καλησπέρα. θα ήθελα μία μικρή βοήθεια σχετικά με μία εργασία που έχω να παραδώσω για τη σχολή μου. Έχω να κατασκευάσω ένα site 5 σελίδων και σε ορισμένες από αυτές τις σελίδες, πχ about.php ή products.php κλπλ κλπ το περιεχόμενο πρέπει να εμφανίζεται δυναμίκα από μία β.δ. ,κάτι δηλαδή σαν ένα πολύ απλό cms, έτσι από τη σελίδα του administrator θα μπορώ να προσθέτω ή να αλλάζω το κείμενο στην about.php και στην products.php να ανεβάζω εικόνες.
Ενώ έχω ξέρω ότι η βασική λειτουργία μου είναι στην ουσία ένα update, δυσκολεύομαι λίγο στο θέμα του περιεχομένου, πχ στην about.php το κείμενο που βρίσκεται στη β.δ μπορεί να περιέχει μία ή περισσότερες παραγράφους, επικεφαλίδες, λίστες, εικόνες ίσως, και ενδεχομένως να χρειαστεί να φτιάξω ένα layout με 2 στήλες. Στην products.php θα μπορώ ως adminiistrator να κάνω upload εικόνες και να γράφω μία μικρή περιγραφή για την εικόνα αυτή.
Από όσο ε΄ψαξα τα περισσότερα video στο youtube δείχνουν για blog ή cms όπως joomla, drupal, τα οποία δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω :-? , επομένως εαν υπάρχει κάποιο tutorial video ή άρθρο που να εξηγεί πως μπορώ να φτιάξω ένα τέτοιο σύστημα που περιέγραψα θα με διευκόλυνε αρκετά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 17 Ιούλ 2012 18:09

Ο φίλτατος dimsis έχει δημιουργήσει κάτι που ίσως σε ενδιαφέρει ;)

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=46551

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δημοσίευση από Lykos22 » 18 Ιούλ 2012 10:07

megsk έγραψε:episis kalo an exis dreamweaver einai auto
http://www.adobe.com/devnet/dreamweaver ... e_pt1.html
Χρησιμοποιώ dreamweaver για design, την php συνήθως την γράφω στο notepad++. Αυτό το άρθρο σου εξηγεί πως να σετάρεις το site για να ξεκινήσεις να φτιάχνεις σελίδες, δεν νομίζω οτι έχει πολύ σχέση ακριβώε με αυτό που ψάχνω. Ευχαριστώ πάντως για το σχόλιο.

megsk

Δημοσίευση από megsk » 18 Ιούλ 2012 12:02

διάβασε και τα επόμενα parts .. σου δίχνει τα βασικά για να μπεις στο κλίμα . Η δημιουργία αυτού που θες έχει στη βάση αυτό απλά εσύ το εμπλουτίζεις πχ βάζει section για upload images . μπορείς ας πούμε γιατί είναι για εργασία να βάλεις και κάποιον editor για μορφοποίηση. Μη σκέφτεσε πως να φτιάξεις ενα cms τύπου wordpress γιατί αυτό χρειάζεται και μεγάλη εμπιρεία και πααααρα πολύ χρόνο . Πέρνωντας σαν βάση αυτό μπορείς να κάνεις ενα αξιοπρεπέστατο για εργασία cms. Απλά πάνε και στα άλλα parts , και δες τι κάνει δεν σου λέω να κάνεις τα τυποποιημένα του dreamweaver. Έπειτα κιτάς tutorial για το πως να ανεβάζεις εικόνες και να τις κάνεις display , κ.ο.κ . Ελπίζω να σε βοηθάω . Ξεκίνα από το λίγο και έπειτα θα φτάσεις σε κάτι πολύ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης