Βοήθεια για δημιουργία site (για εμπορικούς σκοπούς)

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
xri11

Δημοσίευση από xri11 » 17 Ιούλ 2012 16:43

Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλάβω κάποια βασικά πράγματα για την δημιουργία ενός site που θα το χρησιμοποιώ για εμπορικούς σκοπούς. Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα site (όχι να κατασκευάσω) μέσα από το οποίο θα μπορώ να προβάλλω και να πουλάω εκπαιδευτικό υλικό μιας και είμαι δασκάλα και έχω ασχοληθεί με την δημιουργία ηλεκτρονικού εκπαιδευτικού υλικού. Συγχωρέστε με αν σας μπερδεύω αλλά είμαι ολίγον τι άσχετη. Θα ήθελα λοιπόν, να με βοηθήσετε με τα εξής:

1) Υπάρχουν site που υποστηρίζουν τα χαρακτηριστικά των forum, e-shop (με πληρωμή ή δωρεάν; Και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε κάποια; έχω googlαρει αλλα θα ήθελα και την γνώμη σας.
2) Τι νομικά θέματα προκύπτουν αν το χρησιμοποιώ για εμπορικούς σκοπούς;
3) Με ποιο τρόπο κατοχυρώνω πνευματικά δικαιώματα των αρχείων που θα πουλάω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν το έχω αναρτήσει σε λάθος μέρος!

Άβαταρ μέλους
mio

Δημοσίευση από mio » 17 Ιούλ 2012 18:01

Όσον αφορά το 2 και το 3:

Το πρώτο θέμα που τίθεται δεν είναι αμιγώς νομικό. Για να μπορείς να εμπορεύεσαι το δημιούργημα σου με νόμιμο τρόπο μέσω του διαδικτύου θα πρέπει αρχικώς να κάνεις την αντίστοιχη έναρξη επαγγέλματος στην εφορία με ότι αυτό συνεπάγεται (πχ. ΟΑΕΕ, τήρηση βιβλίων κλπ.) Δεν γνωρίζω εάν είσαι διορισμένη στο δημόσιο οπότε σε αυτήν την περίπτωση με κάθε επιφύλαξη νομίζω ότι δεν μπορείς να προβείς στα ανωτέρω.

Εάν παρόλα αυτά δεν ισχύει το παραπάνω, θα πρέπει να προσέξεις κυρίως τους όρους χρήσης του ιστοτόπου σου.

Ο νόμος δεν απαιτεί κάποιου είδους δημοσιότητα για την κατοχύρωση της πνευματικής ιδιοκτησίας. Θεωρείσαι δηλαδή δημιουργός και το έργο σου προστατεύεται εφόσον πληροί τις προϋποθέσεις του νόμου (πχ. πρωτοτυπία ) αφής στιγμής το δημιούργησες. Μία πρακτική που ακολουθείται συχνά είναι η καταγραφή του έργου σε συμβολαιογραφικό έγγραφο προτού αυτό καταστεί προσιτό στο κοινό, αλλά σίγουρα κοστίζει αρκετά. Σε αυτές τις περιπτώσεις μάλλον θα πρέπει να έχεις τα μάτια σου ανοικτά!

Όσον αφορά δε την πώληση του έργου σου νομικά αυτό που μεταβιβάζεις στον πελάτη σου είναι μία άδεια χρήσης του προϊόντος περιορισμένης ή μη διάρκειας. Θεωρητικά εκείνος δεν έχει δικαίωμα να μεταβιβάσει περαιτέρω το έργο σου, να το αναπαράγει με οποιοδήποτε τρόπο κ.ο.κ.

Σαφώς τα δεδομένα που μας παρουσίασες είναι περιορισμένα και τα ανωτέρω είναι γενικές πληροφορίες.

Ελπίζω να σε βοήθησα,

Κατερίνα

xri11

Δημοσίευση από xri11 » 17 Ιούλ 2012 23:35

Σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες ποληροφοριες και για τον χρονο που διεθεσες να μου απαντησεις.

Οχι, δεν ειμαι διορισμενη, ειμαι στο πτυχιο και σκεφτομαι να ξεκινησω μια τετοια δραστηριοτητα γιατι μου αρεσει η δημιουργια εκπαιδευτικου υλικου και θα ηθελα να τα διακινησω. Ωστοσο, επειδη για την δημιουργια του θα πρεπει να αφιερωσω παρα πολυ χρονο και κοπο θα προτιμουσα να τα πουλαω διαδικτυακα εναντι καποιοιυ συμβολικου ποσου.

Απο οσο εχω δει και ξερω (μιας και εχω ηδη στην κατοχη μου φορουμ), τα περισσοτερα φορουμ δεν εξυπηρετουν εμπορικους σκοπους. Σκεφτηκα λοιπον να πληρωσω καποιο ποσο για να φτιαξω σελιδα για επαγγελματικη χρηση. Και επειδη ενδιαφερομαι να το κανω νομιμα για να μην εχω προβληματα το ψαχνω απο ολες τις πλευρες.

megsk

Δημοσίευση από megsk » 18 Ιούλ 2012 02:11

αν θέλεις να είσαι απολύτως νόμιμη πρέπει να κάνεις έναρξη στην εφορία . Σκέψου τι εναρξη θα έκανες εάν δεν ήτανε διαδυκτιακό το υλικό. Στην ουσία θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα e-shop που να πουλάς είτε αρχεία είτε αν θες σε έντυπη μορφή σημειώσεις ανάλογα με το τι παντα θες να πουλάς. Γενικότερα στην ελλάδα για να είσαι απολύτως νόμιμη έχει πολυ γραφιοκρατία γι ' αυτό προτείνω να συμβουλευτείς έναν λογιστή. Τέλος το forum δεν είναι χρήσιμο εφόσον θέλεις να πουλάς , γενικά χρειάζεσαι μια εφαρμογή που να γίνονται αγοροπωλησίες αλλά το βασικό είναι να δεις σε τι μορφή θα πουλάς (pdf ή έντυπη ή video) και αν ξεκινήσεις τι καδ σε εξυπηρετεί για να μπορέσεις να είσαι πιο ευέλικτη .

xri11

Δημοσίευση από xri11 » 18 Ιούλ 2012 12:26

Ευχαριστώ πολύ. Πάντως δεν ξέρω αν με συμφέρει να ξεκινήσω μία τέτοια δραστηριότητα χωρίς να ξέρω αν θα πετύχει, διότι το άνοιγμα βιβλίων, εφορίες, φπα και τέτοια προυποθέτουν μηνιαίο σταθερό κόστος και δεν ξέρω κατά ποσό μπορώ να το ρισκάρω. Υπάρχουν τρόποι βέβαια κι άλλοι πριν ξεκινήσω να το στήνω αλλά και πάλι δεν μου εγγυώνται επιτυχία...

Σε πρώτο στάδιο μπορώ να φτιάξω ένα φορουμ για να δω αν υπάρχει ανταπόκριση και εαν υπάρχει να το ξεκινήσω...

Άβαταρ μέλους
MrStigmaHost

Δημοσίευση από MrStigmaHost » 18 Ιούλ 2012 12:30

μπορεις να δεις το moodle

Κώδικας: Επιλογή όλων

Moodle is a Course Management System (CMS), also known as a Learning Management System (LMS) or a Virtual Learning Environment (VLE). It is a Free web application that educators can use to create effective online learning sites.
Εικόνα

xri11

Δημοσίευση από xri11 » 18 Ιούλ 2012 12:52

Eυχαριστω πολύ! Και τωρα που το θυμηθηκα ειχα παρακολουθησει και ενα σεμιναριο για το moodle! :D

Κάτι άλλο, αν δεν ανοίξω e-shop αλλά ενα σαιτ που θα δειχνω τα αρχεια pdf (ασκησεις δημοτικου κλπ), τα οποία θα είναι δικά μου, θα τα έχω φτιάξει εγώ, και μέσω μεηλ μου τα παραγγέλνουν αυτό προυποθέτει ανοιγμα βιβλιων; Αν είναι κατι σαν πορτφολιο δηλαδη...ή κατι που απλα να δειχνει τι εχω φτιαξει και μεσω μιας φορμας να τα παραγγελνουν οσοι ενδιαφερονται...

Άβαταρ μέλους
MrStigmaHost

Δημοσίευση από MrStigmaHost » 18 Ιούλ 2012 12:57

xri11 έγραψε:Eυχαριστω πολύ! Και τωρα που το θυμηθηκα ειχα παρακολουθησει και ενα σεμιναριο για το moodle! :D

Κάτι άλλο, αν δεν ανοίξω e-shop αλλά ενα σαιτ που θα δειχνω τα αρχεια pdf (ασκησεις δημοτικου κλπ), τα οποία θα είναι δικά μου, θα τα έχω φτιάξει εγώ, και μέσω μεηλ μου τα παραγγέλνουν αυτό προυποθέτει ανοιγμα βιβλιων; Αν είναι κατι σαν πορτφολιο δηλαδη...ή κατι που απλα να δειχνει τι εχω φτιαξει και μεσω μιας φορμας να τα παραγγελνουν οσοι ενδιαφερονται...
από την στιγμή που υπάρχει αγοραπωλησία.... αν θες να είσαι νόμιμη προϋποθέτει άνοιγμα βιβλίων...
Εικόνα

xri11

Δημοσίευση από xri11 » 18 Ιούλ 2012 12:59

οκ, ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

dimitris-idea

Δημοσίευση από dimitris-idea » 24 Ιούλ 2012 18:06

Δεν είναι πάντα απαραίτητο αυτό..!
Για να ανοίξεις βιβλία πρέπει να θεωρείσαι επιτηδευματίας..
Φαντάσου κάτι απλό: Πουλάς το αυτοκίνητο σου, υπάρχει αγοραπωλησία. Τηρείς βιβλία;; Όχι, δεν τηρείς..
Ο Πλανόδιος Λαχειοπώλης στην γειτονιά σου που πουλάει λαχεία τελεί πράξη αγοραπωλησίας καθημερινά... Τηρεί βιβλία; Όχι δεν τηρεί..

Από την στιγμή που θα φτιάξεις κάτι παρεμφερές με e-shop (έστω ένα site που θα πουλάς αποκλειστικά τα βιβλία σου) και θα πουλάς σε (θεωρητικά) καθημερινή βάση βιβλία τότε έχει να κάνει με το οικονομικό αποτέλεσμα το αν θα θεωρηθείς επιτηδευματίας και υποχρεωθείς να τηρείς βιβλία.! Αν θυμάμαι σωστά τα ποσά (και εάν δεν έχουν αλλάξει) είναι 5.000 για πώληση αγαθών και 10.000 ευρώ από πώληση υπηρεσιών ακαθάριστα έσοδα..

Απλά ρώτα έναν λογιστή που θα ξέρει και την υπάρχουσα νομοθεσία ακριβώς και μάλλον θα σου βρει ένα παραθυράκι για να μην θεωρείσαι επιτηδευματίας και έτσι να μην χρειαστεί να τηρείς βιβλία..!
:)

Άβαταρ μέλους
tech_junky

Δημοσίευση από tech_junky » 25 Ιούλ 2012 01:28

Συμφωνώ με το dimitris-idea, δεν χρειάζεται να ανοίξεις βιβλία κλπ. Σε πρώτη φάση μέχρι να δεις πως θα πάει, ανεβάζεις δείγματα της δουλειάς σου και περιγραφή του τι κάνει και πόσο κοστίζει, και δίνεις κι ένα τηλέφωνο για όποιον ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει μαζί σου. Ούτε e-shop χρειάζεται ούτε τίποτα πολύπλοκο. Αν όλα πάνε καλά και δεν προλαβαίνεις τις παραγγελλίες, το ξαναβλέπεις.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία !!!

Επειδή έχω κόρη στο προνήπιο και γιο στο λύκειο, τι ακριβώς έχεις αναπτύξει?

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 25 Ιούλ 2012 02:51

Πώληση υπηρεσίων χωρίς παραστατικά και δεν είναι παράνομη ?!?!?

Κάνετε πλάκα ?!?!?

Άλλο πουλάω το αυτοκίνητο (ή ένα πίνακα) μου κι έχω έσοδα, κι άλλο πουλάω υπηρεσίες χωρίς να έχω κάνει έναρξη στην εφορία...

Μην δίνετε συμβουλές εάν δεν γνωρίζετε...

Το καλύτερο θα είναι να μιλήσεις με ένα λογιστή.
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
tech_junky

Δημοσίευση από tech_junky » 25 Ιούλ 2012 10:20

Delimicic έγραψε:Πώληση υπηρεσίων χωρίς παραστατικά και δεν είναι παράνομη ?!?!?
Αγαπητέ μου φίλε, αυτή είναι δυστυχώς η μιζέρια αυτής της χώρας. Για να κάνεις το πιο απλό πράγμα θα πρέπει να τρέχεις μια βδομάδα με τη γραφειοκρατία. Οπότε τα παρατάς και ησυχάζεις, και τελικά δεν κάνει κανείς τίποτα.

Εγώ λοιπόν προτείνω κάτι απλούστερο. Ας κάνει την προσπάθειά της, ας δει τι ενδιαφέρον υπάρχει, κι αν δει ότι προχωράει, τότε ας ανοίξει βιβλία κλπ. Ακόμα κι αν πουλήσει στο μιλητό 5-6 εφαρμογές και τα πάρει μαύρα, δε χάθηκε ο κόσμος. Τόσοι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα, τόσοι πλανόδιοι που πουλάνε στο δρόμο μπορστά στην αστυνομία, κόβει κανένας απόδειξη?
Φυσικά και να ρωτήσει λογιστή όταν μπορέσει, αλλά ας προχωρήσει τώρα την ιδέα της που είναι φρέσκια κι έχει ενθουσιασμό, και μετά βλέπει τι θα κάνει.

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 25 Ιούλ 2012 10:41

...και αν τώρα που είναι φρέσκια, της πέσει ένας έλεγχος ενώ τα παίρνει μαύρα όπως τα παίρνουν πολλοί?

...θα βρεθεί να χρωστάει, αντί να βγάλει χρήματα...

...το ρίσκο της παρανομίας όλοι μπορούν να το πάρουν, το θέμα είναι ότι όταν προτρέπουμε κάποιον να κάνει κάτι τέτοιο, καλό είναι να λέμε ότι υπάρχουν και πολύ σοβαρές κυρώσεις...
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

megsk

Δημοσίευση από megsk » 25 Ιούλ 2012 11:56

μα τι ακούω .... τι είναι αυτα που λέτε για τα αυτοκίνητα.... αν δεν γνωρίζεται μην λέτε οτι θέλετε... ακόμα και αν πουλήσεις αυτοκίνητο θα πρέπει αν το πουλήσει σε έμπορο να σου κόψει τιμολόγιο εκδοσής του... μην λετε οτι θέλετε για τέτοια δουλειά αν θέλει να είναι νόμιμη υποχρεούται να έχει βιβλία... αν δεν θέλει αλλάζει το πράγμα . Πούλα πυραύλους και μην έχεις βιβλία , πουλα ότι θες και μην έχεις απλά θα είσαι παράνομος... Τα βιβλία ισχύουν σε όλο τον πλανήτη γη μην ακούω για ελλάδα και χαζά , απλά στην ελλάδα θέλει χαρτούρα ενώ στο εξωτερικό γίνονται μέσω internet όλα..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες