Ενδιαφέρομαι να αγοράσω επιχείρηση Web-Hosting.

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
askalot

Δημοσίευση από askalot » 13 Οκτ 2003 20:00

Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω γύρω στους 50 ενεργούς πελάτες από κάποιον Host που αποχωρεί από το επάγγελμα.

Απαραιτήτως θα ήθελα να ξέρω:
1. Που διατηρεί τους Servers του ο Host.
2. Πώς κοστολογεί τις υπηρεσίες που προσφέρει στους πελάτες του. (Quota, Bandwidth κλπ.)
3. Τί υπηρεσίες τους προσφέρει (Web Design, Control Panel, Software tools, κλπ).
4. Μερικά στατιστικά στοιχεία για τους πελάτες όπως π.χ Έλληνες ή ξένοι, τί sites/e-shop διατηρούν, κλπ.
5. Και φυσικά τί ζητάει :D

Ευχαριστώ,
Θοδωρής.[/b]

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 14 Οκτ 2003 16:09

askalot έγραψε:Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω γύρω στους 50 ενεργούς πελάτες από κάποιον Host που αποχωρεί από το επάγγελμα.
Καλησπέρα,

Θοδωρή, πιστεύω οτι δεν θα πάρεις κάποια απάντηση σε αυτό το θέμα από κάποιον. Βλέπεις, αν κάποια εταιρία αποφασίσει οτι θέλει να πουλήσει την πελατειακή της βαση θα ξεκινήσει να επικοινωνεί με εταιρίες ωστε να βρεί την πιο συμφέρουσα λύση (=προσφορά). Το βρίσκω λίγο χλωμό να απαντήσουν σε μήνυμα που δημοσιεύτηκε σε forum.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

askalot

Δημοσίευση από askalot » 15 Οκτ 2003 15:42

Γιώργο,

Τι προτείνεις?
Στο παρελθόν είχες πεί ότι είχες αγοράσει κάποια επιχείρηση hosting. Μπορείς να μου προτείνεις πώς να κινηθώ?

Θοδωρής.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 15 Οκτ 2003 15:56

askalot έγραψε:Γιώργο,

Τι προτείνεις?
Στο παρελθόν είχες πεί ότι είχες αγοράσει κάποια επιχείρηση hosting. Μπορείς να μου προτείνεις πώς να κινηθώ?

Θοδωρής.
Καλησπέρα,

Θοδωρή, το θέμα είναι πολύ λεπτό. Φυσικά δεν γίνεται να τηλεφωνήσεις σε εταιρίες και να τις ρωτήσεις αν πουλάνε την πελατειακή βάση τους. Εγώ αυτό που θα έλεγα είναι απλώς να το φέρεις -εμμέσως πλην σαφώς- σε κάποιο σημείο στο site σου και αν κάποιος ενδιαφέρεται θα έρθει να σου μιλήσει (όπως έγινε με εμένα).

Θα μου πείς βέβαια "καλά αυτα ρε Γιωργο, αλλα αν δεν με ξερουν ήδη τοτε πως θα έρθουν;". Εγώ πιστεύω οτι αν σε μάθουν από τα forum τότε πάλι δεν θα έρθουν. Βλέπεις, μία εταιρία (ή "εταιρία") πριν προβεί σε μία τέτοια ενέργεια, κοιτάζει να την πραγματοποιήσει με εταιρίες που έχει ήδη αποθηκευμένες στο address book της, με εταιρίες που επισκέπτεται καθημερινά για να δει νέα τους, όπως κάνουν όλοι οι ανταγωνιστές. Από την άλλη, αν θες να πετύχεις καλύτερη τιμή καλό θα είναι να μην λές οτι θέλεις να αγοράσεις, να τους αφήσεις να κάνουν την πρώτη κίνηση. Ετσι θα πιστεύουν οτι δεν τους έχεις ανάγκη, οπότε δεν θα ζητήσουν και πολλά.

Πρόσεχε βέβαια! Τα forums θα σου χρειαστούν όταν μία εταιρία έρθει και ζητήσει να την αγοράσεις. Τότε μέσα από γνωστούς που έχεις κάνει θα μπορείς να έχεις μία συζήτηση ωστε να δεις τι τρέχει με την προς πώληση εταιρία: Αν απλώς είναι μία πραγματική ευκαιρία ή αν είναι μία φούσκα (πχ αν έχουν χάσει όλα τα αρχεία τους οι πελάτες από κάποιο πρόβλημα). Είχα κάνει παλιότερα αναφορά για αυτή την ιστορία, ρίξε μία ματιά στο http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 5608#35608 .
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

askalot

Δημοσίευση από askalot » 15 Οκτ 2003 16:28

Γιώργο υπόχρεος για την βοήθεια σου!

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 15 Οκτ 2003 16:54

askalot έγραψε:Γιώργο υπόχρεος για την βοήθεια σου!
Καλησπέρα,

Θοδωρή με μπέρδεψες...

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 7403#17403 -> Υπογράφεις σαν Γιώργος και τώρα σαν Θοδωρής :wink:
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

askalot

Δημοσίευση από askalot » 29 Οκτ 2003 15:51

Κράτα το Θοδωρής!
:pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες