Πρόβλημα με virus δεν μπορώ να το βρώ και να το διαγράψω

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
neogeo21

Δημοσίευση από neogeo21 » 18 Ιούλ 2012 02:19

Έχω ένα netbook στο οποίο έχει εγκατασταθεί ένα πρόγραμμα υποτίθετε antivirus και μου βγάζει συνέχεια μήνυμα οτι ο υπολογιστής έχει κολλήσει ιο και μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει να αγοράσω αυτό το πρόγραμμα για να το αφαιρέσω. Επίσης δεν μαφήνει να μπώ internet ούτε να βάλω κάποιο memory stick για να κάνω εγκατάσταση κάποιο spyware για να το εντοπίσο που είναι και να το διαγράψω. Είχα ξαναδεί αυτό το πρόβλημα κάποτε και απότι θυμάμε ο τύπος που το έκανε το βρήκε μέσα από κάποιο αρχείο τον windows και το πέταξε.
Αν μπορεί κάποιος να δώσει μια λύση τι μπορώ να κάνω και πως μπορώ να βρώ αυτό το παλιοαρχείο που είναι εγκατεστημένο και να το πετάξω

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 18 Ιούλ 2012 02:58

Να κάνεις εκκίνηση σε safe mode (με F8 ) και να βρείς το επίμαχο πρόγραμμα και να το απεγκαταστήσεις.
Εάν είναι απλώς κάποιο αρχείο τότε θα το βρείς με τη βοήθεια κάποιου προγράμματος πχ. autoruns της Sysinternals, με το CCleaner επίσης έχει έλεγχο των αρχείων εκκίνησης είτε με κάποιο antispy ή antivirus.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 18 Ιούλ 2012 10:08

Μηπως ειναi o ιος File Recovery?

neogeo21

Δημοσίευση από neogeo21 » 18 Ιούλ 2012 17:26

λέγετε live security protection και μου δείχνει οτι και καλά έχω κολλήσει ιο και πρέπει να αγοράσω αυτό το πρόγραμμα που μου λέει για να φτιαχτεί

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 18 Ιούλ 2012 18:24

Νομίζω ότι εδώ υπάρχουν πλήρεις οδηγίες >> http://www.myantispyware.com/2012/06/01 ... num-virus/
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες